PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çekiş problemi ve puntoyla son yaşadıklarım.

cagris
14/05/2019, 03:22
Merhaba. 2013 model 1.3 multijet punto aracım var. İlk günden beri ben kullanıyorum. Bu sene 5.yılı aracın. Sorunuma gelecek olursak Son 2-3 aydır araç uzun rampalarda birden kendisini bırakıyor ve gaz yemiyor gibi titremeye başlıyor devir saati o esnada hafif hafif dalgalanıyor. Başka bir uyarı ışığı ya da lamba yakmıyor. En son 110 bin bakımını yaptırdım. Serviste pek ilgilenmediler bi gün getirip enjektörlere bakalım dediler. Bir gün de partikül filtresi temizliği için getirmemi söylediler. Ancak euro 5 motorda böyle elle temizlik olmuyormuş dpf için. Neyse depoya carbon clean attırdım çüvkü 80 bin bakımında yaptırmamıştım. Yakıt filtrem değişmedi ara bakım olduğu için. Sonra tekrar düştüm yola. Aracı biraz hırpaladım yüksek devirlerde kullandım. Ama rampada yine aynı şeyleri yaptı. En son yakıttan şüphelendim. Opetten almaya başladım mazotu. 3 hafta falan yapmadı sıkıntısız gidiyordu. Bu arada her gün araç 110 km aynı yolu gidip geliyor. Neyse yine bir gün yakıt aldım sabah tam çıktım. Rampada yine sapıttı araç. Ben dedim kesin yakıttan bu ne zaman yeni yakıt alsam o gün yapmaya başlıyor. Ya depoda pislik var dedim. En son shell'e döneyim dedim en iyisi orası dedi herkes. Yine 1-2 hafta düzelir gibi oldu ama sonra yine o titremeyi çekişten düşmeyi yaptı. Artık durumun yakıttan olmadığına karar verdim ama ilk yakıt aldığım gün depo çalkalanıyor ki bunu yapıyor gibime geliyor. Hiç bir zaman ışık yakmadan mazot alamaya da dikkat ederim.Neyse sorunuma dönecek olursak araba eski punto değil düz yolda basıyorum. Son gaz 180'i gören araba 140-150 diyor tıkanıp kalıyor. Normal yolda giderken sanki boğuluyormuşta gidemiyormuş gibi oluyor. Bu sorunlar başlamadan önce BP ve aytemizden 4'er depo yakıt almışlığım var.En çok onlardan şüpheleniyorum. Kesin sulu mazot verdiler diye. Öncesinde 4 yıldır opetten başka yerden almadım hiç böyle şeyler yapmazdı. Ya da biyerlerde bişeyler tıkandı ondan kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

Evet değerli ustalar bunları neden yapar. Bu işi nasıl çözebilirim. Yaşadığım şehirde pek çözecek kimse yok gibi kolay kolay. Ezbere sağını solunu kurcalatmak ve parça değiştirmek istemiyorum. Acil yardımınızı bekliyorum. Arabadan soğudum artık.

aslam0740
14/05/2019, 12:50
aynı sorun bendede vardı bazen yapıyordu ekseriyetle rampa yukarı çıkarken yapardı, ben sürekli shellden alıyordum mazotu şun bende senin gibi diğerlerinden denemeler yapmaya başladım, total den aldım sorun yok opetten aldım sorun yok, opet sanki daha iyi gibi geldi

alierkan
16/05/2019, 08:40
bilgisayara bağlı olarak o yokuşlara girip ustanın değerleri takip etmesi sorunu tespit etmek için iyi olabilir. turbo ve intercooler hortumlarında çatlak pislik vs. aklıma geliyor, bir de turbo basınç sensörü gibi bir parça vardı onun arızsı olabilir. sorun yakıt enjeksiyon sisteminde olsa düz yolda da yapar herhalde.