PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Park Sensörü

Aztech
28/01/2008, 11:40
Selam arkadaşlar. Bu hafta sonu Ümraniyedeki yetkili serviste 20000 bakımı yaptırırken hediye olarak park sensörü taktırdım. Sensör dexia nın dx-1000 modeli ancak test ederken kafam karıştı. Aracı ilk geri vitese taktıgımda bir ikaz veriyo ki sanırım bu normal olsa gerek. Ancak arkamdaki araçla aramda 5 metreden fazla mesafe olmasına rağmen araçyerinde hareket eder etmez değişik bir uyarı başlıyo. yaklaşık 2 sn sürüyo kesiliyo gene 2 saniye uyarı veriyo. Araca iyice yaklaşıncada normal park sensörü modunda uyarılar başlıyo ve iyice yaklaşınca ciyaklıyo. Sizce normal çalışıyormu bu sensör. Bilgilendirirseniz sevinirim.

anvil
28/01/2008, 14:29
geri vitese taktığınızda verdiği sinyal normal. ondan sonra arkanızda bir nesne yoksa ötmez. belki tam arkanızda olmasa da arka çaprazlarda bir şey gördüyse ötmüş olabilir.

xcheater
28/01/2008, 14:34
en sağ ve en soldakilerin bizraz havada olması şart yoksa onlar yerdeki taşı bile görüyolar yani arkada bişey varmış gibi yanıp bi an ses çıkarıp sonra ses çıkarmıyodur en azından bende öle oluyo ben park sensörünü o şekilde yaptırdım ama memnun değilim HELE sesinden hiç memnun değilim servistem sordum sesi kısılırmı diye onunda imkansız oldğunuz sölediler sensör elimde patladı yani:)

Aztech
28/01/2008, 14:56
Anvil 2 şerit yolun ortasında denedim bu yüzden çaprazlarda da birşeyyoktu bu yüzden oldugunu sanmıyorum. Ama genede bomboş bir arazide gene denemeyi düşünüyorum :))))))

Xcheater sanırım benimde elimde patladı ama genede servise gidicem bunun için tekrar ekşicem biraz bakalım ne yapabilicez :)))

Ah-MeT
28/01/2008, 16:09
benım park sensorleri konfor paketi ile uzerinde geldi geri vitese taktıgım da ses vermiyor duvar dibinden yanasırlken sağımda yada solumdaki duvara yaklastıkca ciyaklıyor :) tabi arkadaki cisimede yaklastikca ciyaklama artıyor...

goldumut
28/01/2008, 16:28
valla benımkıde konfor paketı ıle bırlıkte geldı ve cok am cok memnunum sensorlerımden cok ısıme yarıyorlar..tabı sonradan takılmalar orjınaller gıbı olmaz bence..

grande26
29/01/2008, 21:32
Bana jest olarak takmışlardı ,gel gelelim oda sürekli arıza halinde.Müsait olunca yine servise gideceğim.(geri vitese takınca kulağımı sağır edecek şekilde hiçbir engel olmamasına rağmen sürekli ötüyor-ne yapayım kader..)

cann
29/01/2008, 22:59
arkadaşlar,ben de epeydir düşünüyodum bu park sensörü olayını,aracımda ön arka tampon ilavesi olduğu için park ederken ayarlayamıyodum sağını solunu,en son daha kaldırıma yaklaşmadım diye park ettikten sonra,bi baktımki kaldırımı 20 cm geçmişim,allahtan alçakmış da yırttık,neyse ben cenmax ön arka sensörü siparişi vermiştim int.den bu gün elime geçti.ama bunu nerede taktıracağım,servisler takarmı,bu konuda yardım ederseniz sevinirim,izmitt de oturuyorum.sevgiler.

irgil
29/01/2008, 23:21
arkadaşlar merhaba foruma yeni katıldım henüz grande puntom yok fakat 1.4 dynamıc 77 hp siparişim var mart sonu vericekler konfor paketi istemedim çünkü kolçak artık yokmuş araba gelince kolçak ve park sensörü serviste takıcaklar acaba merak ettim sensörün ekranı varmı ekransızmı aracın içine başka birşey takacaklarmı teşekkürler

Ziyaretçi047
30/01/2008, 06:18
arkadaşlar,ben de epeydir düşünüyodum bu park sensörü olayını,aracımda ön arka tampon ilavesi olduğu için park ederken ayarlayamıyodum sağını solunu,en son daha kaldırıma yaklaşmadım diye park ettikten sonra,bi baktımki kaldırımı 20 cm geçmişim,allahtan alçakmış da yırttık,neyse ben cenmax ön arka sensörü siparişi vermiştim int.den bu gün elime geçti.ama bunu nerede taktıracağım,servisler takarmı,bu konuda yardım ederseniz sevinirim,izmitt de oturuyorum.sevgiler.

Dostum elektrikçiler yardımcı olabilir sana.

ufuk61
30/01/2008, 11:58

bende izmitte ikametgah ediyorum istediğin her servise belirli bir ücret karsılığında taktıra bilirsin ben örneğil FIAT YILMAZ OTO da taktırm yetkili servis sanaii içinde olan tavsiye ederim

quixotic2
30/01/2008, 13:16
arkadaşlar merhaba foruma yeni katıldım henüz grande puntom yok fakat 1.4 dynamıc 77 hp siparişim var mart sonu vericekler konfor paketi istemedim çünkü kolçak artık yokmuş araba gelince kolçak ve park sensörü serviste takıcaklar acaba merak ettim sensörün ekranı varmı ekransızmı aracın içine başka birşey takacaklarmı teşekkürler

hüseyin bey öncelikle hayırlı olsun diyorum. park sensörünün küçük bir ekranı var ve ön camın üstüne takıyorlar. yani ışık butonunun olduğu yere. küçük bir ekran olduğu için herhangi bir şekilde kötü görüntü olmuyor. kolçakla ilgili olarakta zaten takılması çok kolay bir aparat olduğu için direk servisde takarlar zaten.

Genius
30/01/2008, 13:57
hüseyin bey öncelikle hayırlı olsun diyorum. park sensörünün küçük bir ekranı var ve ön camın üstüne takıyorlar. yani ışık butonunun olduğu yere. küçük bir ekran olduğu için herhangi bir şekilde kötü görüntü olmuyor. kolçakla ilgili olarakta zaten takılması çok kolay bir aparat olduğu için direk servisde takarlar zaten.

Ben bu park sensörünün ekranını arka tarafa üçüncü stobun oraya bir yere taktırmayı düşünüyorum. Geri geri giderken zaten arkaya bakmıyormuyuz ;)

quixotic2
30/01/2008, 13:59
abicim zaten park sensörününü amacı arkaya bakmamak değilmidir ?:D alemsin yani :D

Genius
30/01/2008, 14:11
abicim zaten park sensörününü amacı arkaya bakmamak değilmidir ?:D alemsin yani :D

işimi sağlama alayım elektronik aletlere pek güvenemiyorum :w00t2000::w00t2000::w00t2000:

quixotic2
30/01/2008, 14:13
:D sen istediğin yere taktır o zaman. :D park sensörüne güvenmemek en doğrusu aslında. çünkü çoğuuuu zaman yanlış gösteridği oluyor. algı bozukluğu yaşıyor garibim.

Genius
30/01/2008, 14:15
:D sen istediğin yere taktır o zaman. :D park sensörüne güvenmemek en doğrusu aslında. çünkü çoğuuuu zaman yanlış gösteridği oluyor. algı bozukluğu yaşıyor garibim.

acaba park sensörü ekranına paralel çektirip bir tanede öne mi taktırsak :rofl:

quixotic2
30/01/2008, 14:17
ehu ehu ehu :D yaparlarmıki ? süper olur vallahi :D

Alp
30/01/2008, 14:28
Arkadaşlar park sensorunu ojnınal konfor paketıyle alırsanız TAMAM. Ancak sonradan kampanya v.b. aldatmacalarla takılan sensorlere aldanmayın. Bizede arkadaşa GP alırken hedıye dıye taktılar hıc performanslı degıl. Bosu bosuna arabayı deldırtmeyın benden soylemesı.

quixotic2
30/01/2008, 14:33
arkadaşınınkide algı bozukluğu yaşıyormu? :D

femoli
30/01/2008, 15:12
kalitesiz park sensörlerinde bu sorunu yaşamak mümkün , Ama bütün sonradan takılanları bu kapsama almak yanlış kaliteli ürünlerde var + bu park sensörleri önede takılabiliyor biz çoğu müşterimizin genellikle bayan oluyor bunlar :D ön tamponada takıyoruz çok kullanışlı oluyor araya bir düğme takılıyor istenildiği zaman park yanaşma vs . de faydalı oluyor...

ArcA
30/01/2008, 15:49
kampanyadan bende park sensörünü seçtim henüz taktırmadım ama kutusunda fiat yazıyor.. kalitesiz olma ihtimali var mı? kutulardan farklı şeylermi çıkıyor acaba..

Alp
30/01/2008, 16:05
Kalıtelısı mutlaka vardır.
Fakat Fiatın yaptığı kampanya ve yenı arac alırken hedıye park sensorlerı için kesin söylenebilecek tek bir şey var. İyi değil.

mypunto
30/01/2008, 16:20
merhaba, benim arabada hem önde hem arkada park sensörü var. aracı alırken fiyat bayiinde takmışlardı. gayet de düzgün çalışıyor ama şöyle bir derdim var. ön tampon sensörleri her frene bastıgımda aktif hale geliyor. geri sensörler ise geri vitese takılıyken aktif. açıp kapatma için anahtar koymamışlar. Özellikle mehmet bey'e (femoli) sormak istiyorum. sensörün ekranı iç dikiz aynasının üstüne takılmış. oraya ya da başka bir yere anahtar ekletmem mümkün olur mu? bu küçük işle servisler uğraşır mı? oto elektrikçiye mi gitmek gerekir. onlar ortalığı dağıtmadan anahtar ekler mi?

Ziyaretçi047
30/01/2008, 16:56
ya arkadaşlar korkutmayın beni. bu kampanyadan ötürü verilen park sensörünü yakında taktıracağım yapmayın etmeyin kötü demeyin :). Hem annem için lazım olacak yaw :)

quixotic2
30/01/2008, 17:29
Cihan korkulcak bişe yok :D

merhaba, benim arabada hem önde hem arkada park sensörü var. aracı alırken fiyat bayiinde takmışlardı. gayet de düzgün çalışıyor ama şöyle bir derdim var. ön tampon sensörleri her frene bastıgımda aktif hale geliyor. geri sensörler ise geri vitese takılıyken aktif. açıp kapatma için anahtar koymamışlar. Özellikle mehmet bey'e (femoli) sormak istiyorum. sensörün ekranı iç dikiz aynasının üstüne takılmış. oraya ya da başka bir yere anahtar ekletmem mümkün olur mu? bu küçük işle servisler uğraşır mı? oto elektrikçiye mi gitmek gerekir. onlar ortalığı dağıtmadan anahtar ekler mi?

ön tampon sensörüne mutlaka bir buton yapmaları lazımdı. her frene bastığında çalışması heleki trafikte çok sinir bozucu olur. arka tampona takılan zaten direk geri vitese geçişte devreye griiyor. onun içinde bir buton yapılırmı bilmiyorum ama aslında iyi randıman alabilmen için hiç buton yaptırma derim arka tarafa.

irgil
30/01/2008, 18:27
teşekkür ederim aslı arkadaşım konfor paketli gp aldığında onunda ekranı aynı yerde camın üstündemi

cann
31/01/2008, 22:24
kalitesiz park sensörlerinde bu sorunu yaşamak mümkün , Ama bütün sonradan takılanları bu kapsama almak yanlış kaliteli ürünlerde var + bu park sensörleri önede takılabiliyor biz çoğu müşterimizin genellikle bayan oluyor bunlar :D ön tamponada takıyoruz çok kullanışlı oluyor araya bir düğme takılıyor istenildiği zaman park yanaşma vs . de faydalı oluyor...

allahtan "genelde" diyerek işi kotarmşsın femoli kardeş.bugün ben de ön arka sensör taktırmaya gitmiştim,şahinden kalma alışkanlık herhalde,aracın önünü arkasınıo görmeyince ayarlayamıyorum:)

femoli
01/02/2008, 09:47

Öncelikle merhaba

Sensörü bağladıkları yer fren müşürünün çıkışı bu işlemi yapmak çok basit fren müşüründen sesör kablosunu çıkarıp istenilen yere kadar uzatmak sonra bir ufak düğme sayesinde istenildiği yere bağlanabilir. Bunu servisiniz yapacaktır ..

mypunto
01/02/2008, 10:46
Yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler. Haftasonu servise gidip anahtar eklemelerini istiycem.

quixotic2
01/02/2008, 18:46
teşekkür ederim aslı arkadaşım konfor paketli gp aldığında onunda ekranı aynı yerde camın üstündemi

evet yine aynı yerde. aynanın üst kısmında. zaten mantık olarak düşünüldüğünde. aynadan kontrol ederek geri gittiğini düşünürsen başka bir yere konması zaten doğru olmaz. çünkü bir gözün aynada bir gözün mesafe göstergesinde olacaktır.

Ziyaretçi047
01/02/2008, 19:07
Bu düğme olayını öğrenmem iyi oldu. Ben de taktırim mi veya söyleyim mi napim? Ben hediye olan sensörü alacağım. Sadece arkadır tabi ki. Sadece arkada olan sensörün de düğmesi olur mu? Olursa ne işe yarar? Anlamamış olabilirim.

pdr42
06/02/2008, 00:25
ya arkadaslar sensor iyide bu aletlere tartısıldıama cc lazım cc ben acayip ihtiyac duyuyorum yahuu

Aztech
06/02/2008, 12:46
Arkadaşlar bu haftasonu kampanya ile alıp taktırdıgım sensörün kontrol ettirdim serviste takarken ters takmışlar. Algılayıcı gözler yere doğru bakıyormuş. BU yüzdenden araba daha ivmelenmeye başlar başlamaz ötüyordu. lensleri düzelttiler şimdi gayet normal çalışıyor. Hatta abartmışlar 1.5 metreden falan algılıyo :)))) . Benimkine benzer sorunu olan arkadaşlar lenslerin yönlerini bir kontrol ettirin isterseniz.

quixotic2
06/02/2008, 13:04
Bu düğme olayını öğrenmem iyi oldu. Ben de taktırim mi veya söyleyim mi napim? Ben hediye olan sensörü alacağım. Sadece arkadır tabi ki. Sadece arkada olan sensörün de düğmesi olur mu? Olursa ne işe yarar? Anlamamış olabilirim.

cihan servisden alacağın sensör sadece arka için. onun için bir buton yaptırmana gerek yok bence. çünkü zaten sadece geri vitese taktığında çalışıyor. uzun mesafe geri gideceğini düşünmüyorum:D hadi gittin diyelim zaten 1,5 mt yakınlık görmeden ötmeye başlamıyor. :D

quixotic2
06/02/2008, 16:02
ya abi bu ekranı anlamadım ekrana gerek varmı ki ekranda ne diyor 50cm mi kaldı diyor zaten ötmüyormu bu nalet ayrıca serviste takılanın ekranı varmı?

Ayhan bütün park sensörlerinin ekranı var. servisde takılanlar dahil. ötüyor ama birde nekadar yakınlık kaldığını rakamla gösteren küçük bir göstergesi var. engele yaklaştıkça hızlı aralıklarla ötmeye başlıyor. uzuklaşınca ötme süresi yavaşlıyor. ama yinede ne kadar mesafe kaldığını öğrenmen için o ekrana ihtiyacın var.

unik06
06/02/2008, 16:06
Ayhan bütün park sensörlerinin ekranı var. servisde takılanlar dahil. ötüyor ama birde nekadar yakınlık kaldığını rakamla gösteren küçük bir göstergesi var. engele yaklaştıkça hızlı aralıklarla ötmeye başlıyor. uzuklaşınca ötme süresi yavaşlıyor. ama yinede ne kadar mesafe kaldığını öğrenmen için o ekrana ihtiyacın var.

en azından,
en son yapılan servis kampanyası kapsamında verilen park sensörlerinin ekranı yok.

quixotic2
06/02/2008, 16:09
nasıl yok ? mesafeyi nerden görüyorlar peki ?

GP_Ts_Ist
06/02/2008, 16:12

Asli hanim tum park sensorlerinin lcd ekrani yok. Kampanyada takilanlar sadece sesle uyariyor anlattiginiz sekilde...

unik06
06/02/2008, 16:13

valla, bana söylenen, sesin sıklığına göre, sesin aralığına göre belirleneceği ve kesintisiz öttüğünde de 40cm kaldığı idi.

quixotic2
06/02/2008, 16:16
hımmm. bu öğrendiğim iyi oldu. bilgi için teşekkürler.. :D

valla, bana söylenen, sesin sıklığına göre, sesin aralığına göre belirleneceği ve kesintisiz öttüğünde de 40cm kaldığı idi.

çok ilginç ama yaa. onu neye göre ayarlamışlar ben onu anlayamadım. yani cihaz otomatik olarak direk 40 cm i görüncemi kesintisiz ötmeye başlıyor? peki başlangıç mesafesi kaçmış bunu söyledilermi?

unik06
06/02/2008, 16:21
çok ilginç ama yaa. onu neye göre ayarlamışlar ben onu anlayamadım. yani cihaz otomatik olarak direk 40 cm i görüncemi kesintisiz ötmeye başlıyor? peki başlangıç mesafesi kaçmış bunu söyledilermi?

öyle tabii, ekransız olanları (tabii, servisler için konuşuyorum) ekranlılara göre 30-50 ytl arası daha ucuz oluyor.

algılaması da bnm bildiğim ekranlılar ile aynı, 1,5m den başlıyor kesik kesik ötmeye..sonra 50ye kadar böyle... kesin emin olmamakla beraber ya 40 ya da 30cm den sonra da kesintisiz ötmeye başlıyorlar.

quixotic2
06/02/2008, 16:36
ben alışmışım ekranlıya. acayip geldi şimdi bana siz söyleyince. :D

unik06
06/02/2008, 16:48
:yucky000:
ben alışmışım ekranlıya. acayip geldi şimdi bana siz söyleyince. :D

:)
bende şu 40cm-30cm olayına gıcık oldum tabiri caizse,

30cm den sonra kesintisiz ötmesi bana çok anlamsız geliyor.

yeri geldiğinde, dar yerlere 3-5cm hesabı yaparak girmeniz gerekiyor,
bu yüzden de kesintisiz ötme ayarının en fazla 10cm olması lazım, bana göre!

ekran/ekransız..hepsine bu 40 veya 30cm olduğu için taktırmıyorum :thumbdown::thumbdown::thumbdown:

quixotic2
06/02/2008, 17:17
Bizimde puntoda yok diğer Kia da var. ama puntoya gerek duymuyorum açıkçası.

chn73
10/02/2008, 20:22
bende taktırdım pişman oldum.eğimli bir yerden geri geri inerken bile ciyak ciyak ötüyor.yaptık bir hata

quixotic2
11/02/2008, 18:06
araba kullanma yetisini kaybedenler ve yeni başlayıp park etmekte zorlananlar için ideal bence. gerisi boş.

Unique_GOTH
11/02/2008, 18:55
evet yeni başlayanlar için büyük kolaylık (örneğin ben arabam olsa park edemem heralde :) )

Ah-MeT
11/02/2008, 19:11
bu park sensorleri cikmaya basladiginda acemi işi derdim. aracımı konfor paketi ile aldım içinde park sensorude vardı şimdi park sensorune alıştım çok rahat birşey gerçekten, başka bir araca bindigimde diiiiit diiiit sesi gelecek diye bakıyorum bi an aklıma gelıyor o aracta park sensorleri olmadıgı duruyorum hemen:)

volkanmet86
11/02/2008, 19:37
geçen bi ara ankarada çok soğuk olmuştu araba dışardaydı çalıştırdım manevra yapmak için geri vitese taktım fakat sensör çalışmadı.soğuktan olabileceğini düşündüm bende sensörün beyinmi artık kutusu mu her neyse onu söktüm odaya getirdim biraz ısındı taktım çalıştı :D

passenger84
11/02/2008, 23:15
bende 60000 bakımından hediye park sensörü tercih ettim bikaç güne taktırırım fakat benden 50 ytl boya parası istediler bu konuda bilgisi olan varmı?

Genius
13/02/2008, 16:12
geçen bi ara ankarada çok soğuk olmuştu araba dışardaydı çalıştırdım manevra yapmak için geri vitese taktım fakat sensör çalışmadı.soğuktan olabileceğini düşündüm bende sensörün beyinmi artık kutusu mu her neyse onu söktüm odaya getirdim biraz ısındı taktım çalıştı :D

sizinki hem mesafeye hem sıcaklığa duyarlı :laugh000:

anvil
13/02/2008, 17:31
bende sordum boyatırsan 50ytl dediler boyatmazsan 30ytl montaj parası istiyorlar taktıran arkadaşlar bilgi verebilirlermi
fiatın sitesinde zaten "kampanyaya işçilik dahil değildir" yazıyor.

cann
13/02/2008, 23:40
araba kullanma yetisini kaybedenler ve yeni başlayıp park etmekte zorlananlar için ideal bence. gerisi boş.

kesinlikle haklısın aslı kardeş,ben şahin kullanırken hiç gerek duymuyordum bu sensör olayına ama puntoyu alınca bütün araba kullanma yetimi kaybettim,gittim sensör taktırdım,hemde öyle bir kaybetmişim ki sadece arka da değil,ön arka ikisini birden taktırdım:):):):)
bu arada iki msj önce ekranlıya alışmışım deyip arkasından da böyle bir laf etmeniz enteresan geldi bana:):),amacım polemik değil,maksat muhabbet olsun,saygılar.

tolga76
20/10/2008, 00:10
arkadaşlar yeni üye oldum t.jet 120 aldım far ve yağmur sensörü taktırmak mümkünmü ve fiyatlarını bilen varmı şimdiden teşekkürler

emre1986
20/10/2008, 13:30
bu park sensörleri hakkında merak ettiğim. 40 cm den sonra kesintisiz ötüyo park için 40 cm büyük rakam zaten sensör olmadanda yanaşabilirz. ekranda ne kadar mesafe kaldığını tam olarak gösteriyomu örneğin 3 cm ye veya 5 cm ye kadar.

cpeloo
21/10/2008, 19:37
genellikle araç yıkandığında(yağmurda da) veya tozlandıgında orada damla ve toz parçacıkları oldugun dan da ötüveriyo meret... özellikle o delikleri temiz tutmak iidir.

siromar
21/10/2008, 21:29
bendeki cenmax pm 30 ekranda 40 cm'den sonra P harfi çıkıyor yani 2-3cm olayı yok