PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 4. ve 5. Viteste taktaktak sesi.

Alperkilic
31/03/2019, 00:00
Merhaba arkadaşlar. Aracım fiat punto evo 2011 benzin manuel. İlginç bir ses var arabamda. 4. Ve 5. vitese attığımda taktaktak diye ses geliyor bir şey çarpma sesi gibi ve gaza bastıkça artıyor gazdan çekince ses gidiyor. Aracın altına bir şey girdi sandım ilk fakat sonradan kontrol ettğimde herşey normaldi davlumbazlarda da sürtme vs yoktu.. Sonradan anladım ki tek 4.5 viteste yapıyor hatta 3. viteste yüksek devirle kullandım ve hızlandım 60km e kadar o ses olmadı. 4 e attığımda başlıyor ve gaza bastıkça ilerliyor çok basarsamda pat diye bir ses geliyor sanki aracın altından bir şey koptu düştü gibi oldu fakat hiç bir şey düşmedi. sorun büyük ihtimal şanzımandan:( başına gelen var mı acaba teşekkürler şimdiden..

Alperkilic
04/04/2019, 12:03
Sorunu çözdüm arkadaşlar. Ustaya giderken ses iyice arttı ve en son büyük bir ses gelip zor gitmeye başladı araç. Şanzıman indi açıldı. içinde bir kaç bilye kırılmış ve bir kaç dişliyi kırmıştı çıkma parçacıdan hasarlı parçalar alındı parçalar toplam 600 tuttu. işçilik 400 derken 1000 tl masrafım oldu. Şaşırdığım kısım daha 98 bindeki araçta niye böyle oldu. Çok temiz ve sakin kullanan biriyim umarım bir daha yaşamam.

Sml01
05/04/2019, 13:44
geçmiş olsun

Castell
05/04/2019, 13:58
Sorunu çözdüm arkadaşlar. Ustaya giderken ses iyice arttı ve en son büyük bir ses gelip zor gitmeye başladı araç. Şanzıman indi açıldı. içinde bir kaç bilye kırılmış ve bir kaç dişliyi kırmıştı çıkma parçacıdan hasarlı parçalar alındı parçalar toplam 600 tuttu. işçilik 400 derken 1000 tl masrafım oldu. Şaşırdığım kısım daha 98 bindeki araçta niye böyle oldu. Çok temiz ve sakin kullanan biriyim umarım bir daha yaşamam.

Geçmiş olsun Puntoların şanzımanları maalesef özellikle sakin kullanımda sorun çıkartabiliyor... 6 vites şanzımanlarda daha sık sorun olabiliyor.... Ama çok ucuza halletmişsiniz çok şanslısınız, eğer ki komple şanzıman değişimi gerekseydi sıfırını 10-12binden aşağı bulamazdınız.

feyzullah
05/04/2019, 17:32

Forumda, genelde sorun paylaşılıyor ama çözüldüğü zaman yaygın olarak geri dönüş yapılmıyor. Çözümle ilgili detayları paylaştığınız için teşekkür ederim. Geçmiş olsun, cüzi miktara büyük bir problemi çözmüş olmanız sevindirici.

ykaya1983
06/04/2019, 21:38
Tamamen şanssızlık bence.Ben bu zamana kadar puntolarda hiç bu şekilde bir problem yaşayanı görmedim.Yani mekanik parçalar sonuçta hepsi.Olmayacak bir şeyin olması da mümkün.Bu tür problemlerde çıkmacıların elinde yeterince şanzıman mevcut.Geçen sene 1200 tl ye komple şanzıman veriyorlardı.

Alperkilic
08/04/2019, 10:49
Evet şansızlık gerçekten. olay olduktan sonra biraz geçmişe dönüp düşündüm ve bir keresinde arbada 5 kişiyken arabayı çalıştırdığımda ilerletirken kaldırım gibi bir yükseklikten araba kaydı ve altını vurdu yaklaşık 5 6 ay önce. o vurmadan sonra sabahları soğukken çalıştırdığımda hafif bir ses gelip araç ısınınca hemen kayboluyordu yaklaşık 4 ay böyle sürdü. tahminimce o düşmeden aldığı darbe şanzımana geldi ve hafif bir zarar verdi daha sonra ilerleyen zmanlarda o ilerledi ve içinden bir parça kopup komple dişliyi kırdı diye düşünüyorum.

Aracında benim gibi belirli viteslerde tak tak tak şeklinde yani davlumbaz tekere sürtme sesi gibi ses duyarsanız hiç zorlmadan ustaya götürün çünkü ben biraz zorladığımda çok fena vuruntu sesi geldi ve korktum açıkcası o an dişli kırıldı çok daha büyük bir masraf da açabilirdi dikkatli olmak lazım..

ykaya1983
08/04/2019, 21:00
Evet şansızlık gerçekten. olay olduktan sonra biraz geçmişe dönüp düşündüm ve bir keresinde arbada 5 kişiyken arabayı çalıştırdığımda ilerletirken kaldırım gibi bir yükseklikten araba kaydı ve altını vurdu yaklaşık 5 6 ay önce. o vurmadan sonra sabahları soğukken çalıştırdığımda hafif bir ses gelip araç ısınınca hemen kayboluyordu yaklaşık 4 ay böyle sürdü. tahminimce o düşmeden aldığı darbe şanzımana geldi ve hafif bir zarar verdi daha sonra ilerleyen zmanlarda o ilerledi ve içinden bir parça kopup komple dişliyi kırdı diye düşünüyorum.

Aracında benim gibi belirli viteslerde tak tak tak şeklinde yani davlumbaz tekere sürtme sesi gibi ses duyarsanız hiç zorlmadan ustaya götürün çünkü ben biraz zorladığımda çok fena vuruntu sesi geldi ve korktum açıkcası o an dişli kırıldı çok daha büyük bir masraf da açabilirdi dikkatli olmak lazım..

Muhtemelen öyledir.Dediğim gibi ben daha puntoda bu şekilde şanzıman problemi duymadım.Kullandığım araç 250000 de orjinal şanzımana baskı balata dışında el değmemiş.