PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hidrolik direksiyon sorunu

ekorkut
27/01/2008, 10:32
Arkadaşlar dün arabamı çalıştırıp buzları kazırken biraz da ısınmasına fırsat tanıyıp yola çıktım. Gittiğim yere gelene kadar hiçbir sorun yok. Sonrasında işimi bitirip tekrar binip çalıştırdığımda, yaklaşık 5 sn sonra gibi vitese taktım hareket etmek için. Bir baktım direksiyon kazık gibi. Hidrolik desteği yok sanki. Bu arada ben City konumunu da hiç kullanmıyorum aşırı hafif geldiği için. O kazık şekilde yürüttüm az sonra açıldı falan.
Bu sorun nedir acaba? Meşhur arızalarından biri mi geliyor başıma? Sonraki denememde tekrar etmedi.

goldumut
27/01/2008, 10:37
evet meshur arızalardan bırı bu.aynısın bendede vardı ama yol bılgısayarının ekranında sterring heavy prrblem dıye dıye bır arıza yazısı sesle bırlıkle cıkması lazım...
arac 2006 modelmı?

spolat77
27/01/2008, 11:50
aynen benim araçtada bazen yapıyor aynı anda tüm göstergeler uyarı veriyor.

ekorkut
27/01/2008, 18:20
Arabam 2008 model arkadaşlar..Kesinlikle bir uyarı falan da vermedi. Ayrıca tüm gün yine araba kullandım tekrar da etmedi bu sorunu. Siz ne yaptınız arkadaşlar garantiden bir değişime gittiniz mi acaba?

grande26
27/01/2008, 19:43
Aracınızı her ihtimale karşı seviste bilgisayara bağlatıp hata kodu oluşup oluşmadığını kontrol ettirirseniz güvenliğiniz adına iyi olur.

ekorkut
28/01/2008, 00:49
Adamlarda geliştirme yapmak için ÇABA yok. Yazık ki o kadar arabayı almadan önce servis müşteri ilişkisinden öte güvenerek sorduğum kartaş taki adamlar bana bu arabanın SORUNSUZ!!! olduğunu söylemişlerdi. Fren hortumunu kontrol etme hassasiyetini göstereceğine (ki eminim %90 ımızı çağırmadılar akıllarına esenleri çağırıyorlar!) önce 3 seneden beri süregelen dandik hatalarını düzelt. Direksiyonun herşeyi tamam bir CITY fonksiyonu eksik. Umarım şu direksiyon olayı başıma başka birşey açmaz. Zaten 3000 de falan yağ değiştirecem, o zaman bir de sizin dediğiniz gibi bir hata kodu aldırayım.

xcheater
28/01/2008, 14:40
bendede farklı bi sorun var
bi kaç kere başıma geldi bu direksiyonu çevirirken( tam yarın çeyrek turlarda dahil) bi anda sertleştiğini görüyorum ve östregeler baktığımda arabamın 220 yaptığını ve yavaş yavaş sıfıra düştüğünü görüyorum arabamı bugün servise gönderdim parça değişimi vardı onuda söledim ama bişey yapamıyacaklarını sölediler buda fiatın ezikliği bu arabayı sattıktan sonra birdaha fiata tövbe!!

Muhendis06
28/01/2008, 21:31
Eger cok yogun manevralar yaparak direksiyon motorunu araliksiz calismak zorunda birakirsaniz, isinmadan dolayi motor kendini korumaya alip devreden cikiyor olabilir. Ancak, seyrek manevralarla araci kullanirken meydana gelen bir durum ise, anormallik isareti kabul edilebilir kanaatindeyim.

aykuting
28/01/2008, 22:42
Evet aynı sorunu forum üyemiz baran da yaşamıştı ama birdaha o sorunu yaşamadığını sölemişti

Ah-MeT
28/01/2008, 22:59
Direksiyon Sensoru arizali...
bizim diger arabada (fabia) onda da sizin basiniza gelenin aynısı oluyordu yolda normal giderken ikaz ışıgı ve sesi veriyordu direksiyon ışığı yanıyordu direksiyon kazık gibi oluyordu ama stop edip çalıştırdıgında duzeliyordu belli bir sure sonra yine sertleşiyordu servisine goturup durumu anlattım ve DİREKSİYON SENSORU ünü değiştirdiler ondan sonra sorun kalktı...

tempesty
28/01/2008, 23:26
yazılımdan da olabilir bence ama direksiyon motoru arıza yapmıştır büyük ihtimal.

moiz
29/02/2008, 10:39
Direksiyon ile ilgili yeni bir sorun ile karşılaştım sanırım. 60,000 bakımdan sonra (64,000 km'ye geldim) bir başka işlem için servise gittiğimde oradaki arkadaşımın uyarısı ile farkettim. Direksiyon city konumunda iken sola çok rahat dönmesine karşın sağa çevirmede daha sert olduğunu anladım. Bunun için parça siparişini verdiler, garanti kapsamında yapacaklar. Sizler de sağa-sola dönüş sertliklerinde bir farklılık hissederseniz servisinize başvurun. Ben direksiyonu yaptırdıktan sonra yeni bilgi vereceğim.

ekorkut
29/02/2008, 14:11
Benim başıma gelen birşey değil ama bu zamana kadar forumda en çok okuduğum arıza bu sanırım. Bir tarafa rahat dönmesi olayı kronik bir rahatsızlık. Ben City bozulacak, sonra servislerle ve umursamazlıklarla muhatap olacağımdan ve bunlara zaman ayırmak istemememden ötürü direksiyonu hiç city konumuna almıyorum. Kendimi normal konumun sertliğine alıştırdım. City konumunu açmıyorum City arızası ile kendimi yormak istemiyorum. Biraz garip bir felsefe belki de)))

pdr42
29/02/2008, 18:05
arkadaslar bende ilk aldıgımda arbanın direksinu cok agırlastı donemyecek kadar oldu sonra duzelince ustunde durmadım ama sonra da kilitlendi ve kaza yaptım ona go re

moiz
09/03/2008, 20:47
Direksiyon ile ilgili olarak city konumunda devreye giren motoru ve bağlı aksamı tamamen yenilediler. (Direksiyon simidinin derisindeki aşınma nedeni ile de yenisini getirterek taktılar.) Şimdilik sorun yok. City konumunu neredeyse sürekli kullanıyordum. Bunu da ekliyeyim.

ali_osman
19/01/2009, 09:26
2004 fiat puntom'da aynı sorunvar kabusum oldu belli aralıklarla hidrolik devreden çıkıyor eskişehirdeki servise gittim , aynı şikayetten bir çok kişi geliyormuş ve bana 1500 tl lik bi masraf çıkardılar, firmanın üretim hatası olduğu ortada ve parası bizim cebimizden çıkıyor :(

ABNEW
19/01/2009, 20:35
2004 fiat puntom'da aynı sorunvar kabusum oldu belli aralıklarla hidrolik devreden çıkıyor eskişehirdeki servise gittim , aynı şikayetten bir çok kişi geliyormuş ve bana 1500 tl lik bi masraf çıkardılar, firmanın üretim hatası olduğu ortada ve parası bizim cebimizden çıkıyor :(

Haklısın Ali, mk2b lerde de aynı problem var.Eski aracımın da servo motoru değişmişti...

endman
26/03/2010, 22:45
Selam herkese artik cok fazla paralar vererek parca degisimine son.Eger direksiyonda agirlasma veya hidrolik calismiyorsa cok sebebi olabilir ama genel olarak size verecegim yontemi deneyiniz.benimde basima geldi yaklasik 3 gun internetde arastirmam sonucunda sorunu kendim hallettim.hidrolik motorunun uzerinde 2 tane relai var siyah kutu biciminde resim eklemek mumkunse eklerim.genelde relai lerin biri bozuluyor ama siz ikisinide degistirebilirsiniz.Bunu yapmak icin sadece yeni relai lehim yaparak paramiz cebinizde kalsin. tabiki ben fiat puntoda denedim.su an sorunsuz calisiyor.biraz karmasik gibi duruyor ama cocuk oyuncagi. türkce olarak arastirdim ama herhangi bir bilgi sahibi olamadim bunun uzerine formu bilgilendirmek istedim.yurt disindaki servislerde boyle problemlerde komple direksiyonu degitiriyorlar buda 1350€.punto icin dedim ama genelde calisma aksami olarak fiatlarin cogu ayni mantikla calisiyor.Aciklamalar almanca ama resimlerle anlatildigi icin problem yasamazsiniz yinede bir problem yasarsaniz mail ile bana ulasin elimden geldigi kadar yardimci olurum size.Kolay gelsin arkadaslar.

ginesis
26/03/2010, 23:43
city arızası denilen şey bu kutulardanmı kaynaklanıyori

endman
27/03/2010, 19:00
Evet sadece bu relai leri degistirdiginiz zaman sorun ortadan kalkiyor.bazi motorlarda bu relai ler yok o zaman sadece akunun kutuplarini cikarin 10dk bekleyin tekrar deneyin problem gidecektir.relai lerden bozuk olani gozunuz ile anlayabilirsiniz birza uzeri yanmis olabilir.kolay gelsin...

31hty31
18/08/2010, 00:58
arkadaslar foruma yeni üye oldum.4 gün önce bir gp sahibi oldum.gpyi almadan önce arastırmıstım ve bu city mod dan kaynaklanan soruna aşikardım.arabayı alacagım zaman fiatın hatay dörtyol servisine götrdm ve expertize gecirdm.oradaki yetkliden özellikle city modu ii incelemelerini rica ettim nitekim kendiside bunu not aldi hatta ekspertiz raporundada yazıyor.fakat aracı alırken city modda arıza belirtilerini bilmedigimden farkedemedim direksiyon sola hafif saga biraz agır dönüyor ve arac stop ettiginde sola hafif kayıyor.bugün servise götrdm araci.bana city moddan dolayı sorn oldugunu ve degismesi gerektigini söyledi.bende bu foruma üye olmadan önce okudugum ve arastırdıgım kadarıyla bu sorunun kronik oldugunu ve fiatın iyi niyet kampanyasından faydalanmak istedigimi söyledim.yetkili bana aracın daha önce sadece 12.000 kmde servise geldigini (arac su an 35.000kmde ve 2007 model) bu süreden sonra servise gelmedigi icin iyi niyet kampanyasından faydalanamayacagımı söyledi.gercekten iyi niyet kampanyasından faydalanmak icin her bakımı serviste yaptırmamız sart mi bu 1. sorum.ikincisi özellikle city modun kontrol edilmesini istememe ragmen city modunda sorun olmadigin söyleyen servisi dava edebilirmyim?servis bu sorunu ücretsiz halletmezse mahkemeye basvurmay düsünüyorum bu konuda bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun arabamı gercekten cok sewdim ama aldıgımın haftasi 2bin lira masraf gercekten koyar bana

Du Hast
18/08/2010, 01:15
aramıza hoş geldin Ahmet hocam.
kendini öncelikle tanışma bölümünde tanıtırsan iyi olur :)
-
city sorununa gelince;
sorun sizin kullandığınız süre içinde olabilir. bende baktırdım arabaya bir sorunu yoktu. 1 ay sonra enjektör arızası yaşadım olabilecek durum.
iyi niyet olayına gelince;
direkt olarak fiat müşteri hizmetlerini arayın. biraz sert konuşun ve yolda giderken direksiyonun sertleşebileceğini, kaza, yaralanma hatta ölüme sebeb verebileceğini söyleyin. aksi halde fiat tarafından kabul edilmiş olan kronik sorundan doğacak hertürlü zararı hukuki yollardan talep edeceğinizi söyleyin. 5 - 10 gün içinde size geri dönüş yapıp, sizi yetkili servise yönlendirip değişimi yapacaklardır :)

31hty31
18/08/2010, 01:40
hb hocam
aracı aldıgım günden beri bu durum söz konusu ama dedigim gbi daha önce gp kullanmadıgım icin fark edemedim.yani aracta 4 gün icinde bi degisiklik olmadi.gerci bugün servisteki yetkiliye sordugumda o da 4 gün degil 1 saat icinde bile olabilir dedi ama dedigim gibi aracı aldıgım saat nasilsa simdide öyleitabi bunu nasil ispatlarım bilmiyorum.tanısma bölümüne en kısa sürede ugrayacagım hocam :)bir de müşteri hizmetlerinin numarasi ile göre degisiyor mu degisiyorsa nerden bulabilirim?

Du Hast
18/08/2010, 02:48
FIAT - fiat.com.tr (https://www.fiat.com.tr/Pages/tr/hakkinda/diyalog.aspx)

suvari_84
18/08/2010, 08:35
kardeş aramıza hoş geldinnn yazdıklarını okudum. servisi sadece şikayet edebilrsin onlarda sana boya koruma hediye ederler çünkü benimde aracın motoru bunların hatası yüzünden nerdeyse yanıyordu o kadar şikayet ettim bana sadece boya koruma hediye ettiler bende almadım. sana tavsiyem ya city mode kullanma yada küçük bir servise git ve pazarlık et gerekirse yedek parçayı sen al sadece taktırmasına para öde. huradlıkta bolca var yedek parça veya yeni al.

31hty31
18/08/2010, 18:54
hb kardesim.söylediklerin mantıklı ama önce servisi zorlamayı düsünüyorum.bgn görüstm kendileriyle baya üstlerine gittm bana 40 bakımı icin arabayı serwise getrmem durumunda iyi niyet kampanyasından faydalanabilecegimi söyledi ki o da kesin degilms ama en azından sansımı deneyecegim.bi gelisme olursa burada paylasırım ilginize tesekkürler

ucuzcubaba
14/01/2011, 00:06
oldukça zor gibi görünüyor bunu ancak bir elektrikçi yapar sanırım