PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Usta usta dolaşmaktan usandım!

Puntocu3545
20/03/2019, 13:31
Arkadaşlar merhaba,

2011 Fiat Punto Evo 1.4 Benzinli bir aracım var. Kafamı kurcalayan ve rahatsız eden bir çok sorun var ama maalesef nedenini bulabilen bir usta ile rastlamadım. Sorunlarım şu şekilde.

1- Direksiyonu çevirirken(dururken veya seyir halinde) ince bir yay gerilme sesi geliyor.
Ustaların Dedikleri ve benim uyguladıklarım.

- Elektrikli direksiyonda gelir o ses kafaya takma.
- Airbag Sargısından yapıyor.
- Mafsaldan yapıyor.

3 ustanın görüşü bu şekilde. Ben ise direksiyonun altından geldiğini hissederek bir şey sürtüyor diyerek airbag sargısını değiştirttim maalesef sorun çözülmedi. Bu konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşım varsa çok memnun olurum.

2- En ufak bir çukurta gelen lok lok sesler. Tümsekte esnerken gıcırtı sesi. Yön değiştirirken tam sol veya tam sağ yaptığımda özellikle yokuş aşağıya dönüşlerde arabanın altından gelen tak tak tak sesler oluyor ve beni çok rahatsız ediyor.

1- Amartisör takozlarından olabilir.
2- Z rootları

3 usta amartisör kafası dedi ve onları değiştirttim. Hatta Opel Corsa D takozu ile maalesef sorun düzelmedi. z rotlar değişti. Maalesef sorun hala devam etmekte.

Ben artık ustalardan bıktım usandım. Fiat Punto araçların tamiri ile ünlü İzmir Buca'da bir usta bile ilk defa bu sesleri duydum diyerek yetkili servise yönlendirdi.

Bu konuda bilgisi olan veya fikir verebilecek arkadaşım varsa çok memnun olurum.

bb41bb
20/03/2019, 13:45
Büyük bir ihtimalle Amortisör takozu denen parçadan geliyo gibi ses. Benim aracımda da dururken direksiyonu çevirince sanki yay kasılıp bi an boşalınca çarpma sesi ve lokurtu vardı çiftini değiştirince ses düzelmişti. Bi baktırmanızda yarar var sorun direk o demiyorum malesef. Benzer sorun bende bu şekilde çözüldü.

OnurBazarbasi
20/03/2019, 13:46
merhaba ,

direksiyondan gelen sürtünme sesi lastiğin davlunbaza sürtüyor olmasın kontrol et bi istersen , ayrıca direksiyon kutunu kontrol ettir.

lok lok sesler salıncaktan da yapabilir amortisor takozundan da yapabılır hatta motor kulakcıgını da kontrol ettir ondan da yapabilir.

amortisör gıcırtısına gelirsek eğer , daha önce buna benzer bir konu açılmıştı diye hatırlıyorum . yanlış hatırlamıyorsam eğer amortisör körüğü yırtıldığından dolayı orayı plastik kelepçe ile sıkıyorlardı ve ses gidiyordu buna benzer olması gerekiyordu araştırmanı öneririrm.

iyi forumlar.

Kadyr
20/03/2019, 14:22
Lok lok sesi direksiyon altından geliyorsa mafsalda ses yapabiliyor. biri direksiyonu çevirsin siz lastiğin üstüne yaya bakın ses ordan geliyor olabilir. ordan ise kirleniyor falan ses yapabiliyor

Alikeskin
20/03/2019, 14:46
Arkadaşlar merhaba,

2011 Fiat Punto Evo 1.4 Benzinli bir aracım var. Kafamı kurcalayan ve rahatsız eden bir çok sorun var ama maalesef nedenini bulabilen bir usta ile rastlamadım. Sorunlarım şu şekilde.

1- Direksiyonu çevirirken(dururken veya seyir halinde) ince bir yay gerilme sesi geliyor.
Ustaların Dedikleri ve benim uyguladıklarım.

- Elektrikli direksiyonda gelir o ses kafaya takma.
- Airbag Sargısından yapıyor.
- Mafsaldan yapıyor.

3 ustanın görüşü bu şekilde. Ben ise direksiyonun altından geldiğini hissederek bir şey sürtüyor diyerek airbag sargısını değiştirttim maalesef sorun çözülmedi. Bu konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşım varsa çok memnun olurum.

2- En ufak bir çukurta gelen lok lok sesler. Tümsekte esnerken gıcırtı sesi. Yön değiştirirken tam sol veya tam sağ yaptığımda özellikle yokuş aşağıya dönüşlerde arabanın altından gelen tak tak tak sesler oluyor ve beni çok rahatsız ediyor.

1- Amartisör takozlarından olabilir.
2- Z rootları

3 usta amartisör kafası dedi ve onları değiştirttim. Hatta Opel Corsa D takozu ile maalesef sorun düzelmedi. z rotlar değişti. Maalesef sorun hala devam etmekte.

Ben artık ustalardan bıktım usandım. Fiat Punto araçların tamiri ile ünlü İzmir Buca'da bir usta bile ilk defa bu sesleri duydum diyerek yetkili servise yönlendirdi.

Bu konuda bilgisi olan veya fikir verebilecek arkadaşım varsa çok memnun olurum.Direksiyon kutusunu degistir düzelir

Puntocu3545
20/03/2019, 14:57
Büyük bir ihtimalle Amortisör takozu denen parçadan geliyo gibi ses. Benim aracımda da dururken direksiyonu çevirince sanki yay kasılıp bi an boşalınca çarpma sesi ve lokurtu vardı çiftini değiştirince ses düzelmişti. Bi baktırmanızda yarar var sorun direk o demiyorum malesef. Benzer sorun bende bu şekilde çözüldü.

Merhaba,

3 kez değişti amartisör takozu en son corsa D takozu kullandım fakat maalesef sorunlarım çözülmedi.

merhaba ,

direksiyondan gelen sürtünme sesi lastiğin davlunbaza sürtüyor olmasın kontrol et bi istersen , ayrıca direksiyon kutunu kontrol ettir.

lok lok sesler salıncaktan da yapabilir amortisor takozundan da yapabılır hatta motor kulakcıgını da kontrol ettir ondan da yapabilir.

amortisör gıcırtısına gelirsek eğer , daha önce buna benzer bir konu açılmıştı diye hatırlıyorum . yanlış hatırlamıyorsam eğer amortisör körüğü yırtıldığından dolayı orayı plastik kelepçe ile sıkıyorlardı ve ses gidiyordu buna benzer olması gerekiyordu araştırmanı öneririrm.

iyi forumlar.

Davlunbaza sürtmüyor kontrol etmiştim. Bir usta ise direksiyon kutusundan dedi ama hiç bakmadan söylediği için umursamadım. Amortisör gıcırtısı araba esnediği zaman yapıyor körük olayının o denli ses yapacağına ihtimal vermiyorum ama deneyeceğim en kısa zamanda.

Lok lok sesi direksiyon altından geliyorsa mafsalda ses yapabiliyor. biri direksiyonu çevirsin siz lastiğin üstüne yaya bakın ses ordan geliyor olabilir. ordan ise kirleniyor falan ses yapabiliyor

En kısa zamanda deneyeceğim.

Puntocu3545
20/03/2019, 14:58
Direksiyon kutusunu degistir düzelir

SM-J730F cihazımdan gönderildi

Hocam direk en pahalısından açtınız sorunun çözümünü. Bilginiz veya tecrübeniz varsa paylaşır mısnız?

Alikeskin
20/03/2019, 15:07
Hocam direk en pahalısından açtınız sorunun çözümünü. Bilginiz veya tecrübeniz varsa paylaşır mısnız?05070091239 arayin yardimci olayim

umitakyuz
20/03/2019, 21:48
Öncelikli olarak geçmiş olsun

Direksiyona gelen ses için boşa masraf yapıp sargıyı degistirmissiniz. yıllardır aynı ses bende de var hiç bir çözüm bulamadım ve hiçbir sıkıntı da çıkarmadı şimdiye kadar

Diğer sıkıntınızı içinde şunu söyleyebilirim.

aks kafalarını bir kontrol ettirin Z rotlarda sıkıntı olacağını düşünmüyorum. ıstavroz dişlilerinde kırılma yada atlama yapıyor olabilir böyle bir durum var ise tam sağ yada sola dönüşlerde alttan küt küt vurma sesi yapar

GM 8 cihazımdan gönderildi

Puntolayinbeni
21/03/2019, 17:52
Direksiyonu sağa sola çevirince ses geliyor ise sorun tamamiylen 'tıkırtı burcu'nda kaynaklanıyor demektir. Aynısı bende vardı değiştim sorun düzeldi.

Rmzn60
28/03/2019, 03:35
Yararı olur mu bilmiyorum ama benim araçta da buna benzer bir sorun vardı. Araç durur vaziyette veya çok yavaş ilerlerken direksiyonu sağ sol yaptığımda boşluk varmış gibi lok lok ses ve boşluk hissiyatı vardı. Bende ucuzdan başladım amortisör takozlarını değiştirdim ancak hiç birşey değişmedi. Daha sonra sanayiye giderek direkt usta başıyla görüştüm durumumu anlattım ve kontrol etmeye başladı. Çözüm: direksiyonun altına bakarak sesi dinledi ve iki çekiç darbesi bir fıs sprey ses mes kalmadı. Meğer sorun direksiyon derinlik ayarının yapılırken iç içe geçen borunun genişlemesiymiş.