PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön takımdan gelen lak luk lok tarzında sesler (Arkadaşlar lütfen yardım 1 senedir çöz

Jet17
04/02/2019, 14:05
Merhaba 2009 model grande aracımda 1 senedir ön takımdan sesler gelıyor özellikle çukurlarda ve bozuk yollarda hem sağdan hem soldan tekerlek ilk düştüğü an lok luk şeklinde ilk gittiğimde ses çoğalsın gel bakalım dediler bir süre bindim daha sonea dayanamadım özel servise birdaha gittim bişey bulamadılar ön takımda bişey yok ustada şaşırdı içeri okadar ses gelsin elle tutulur bişey olmasın
Sonra başka bir ustaya gittim amortisör takozu dedi aldım 2 tane orjinel değiştik ses aynı
Sonra bidaha gittim bu sefer amortisör dediler rotbalans ustasına gittik oda aynı amortisör pistonu bosluk mu yapmıs yamuk mu ne dedi tamam dedim değiştirdim ses yine değişmedi
Sonra birdaha bi göz attı o gittiğim usta da farklıydı oda bulamadı motor takozuda olabılır dedi ama kesin bişey demedi için fuzuli masraftan bıktım
Hemen sonra servise gittim bi yetkili kapıda karsıladı anlattım durumu kayıt dahi tutmadan bindik turladık sesi duydu amortisör dedi daha 1 saat önce yeniledim dedim yok tabanca ile sıkıyorlar yine patlatmıs olabılırler felan dedi takoz olabilir dedi oda değişti dedim yok amortisör o dedi nerde yaptırdıysan oraya git dedi salladı
Sonra bir sure ses azaldı bindim bi kaç ay sımdı yine arttı ve baska bir ustaya gittim oda amortisör dedi kızdım gittim 1 tane amortisör bitane takoz birtanede Z rot aldım taktırdım ses hala aynı 300 TL en son yaptıgım masraf lütfen basına gelen varsa yardımcı olsun kahredecek beni aracımı seviyorum sesin yerini bulsalar masrafa razıyım ama en sonunda sattıracak

Şimdi yaptırmadığım
1 tıkırtı burcu ondan şüphelenıyorm yaparmı ? Kontrolu kolaymıdır ustaya sordum ondan değildir dedi ama
2 motor takozları baktırdım olabılır dıyorlar ama sadece çıkurlarda ses var başka hiç bir sekılde ne motoru ne aracı salladığımda hiç bir ses yok ama içerden çok hissetiriyor
3 ustam salıncak ve rotillerde olabılır değiştirelim dedi ama bıktım artık bu sesi duyan yada buna benzer bişeyler yaşayan varsa yardımcı olabılırmı ?

zytpyrt
04/02/2019, 15:47
peki dıkkat et bi ara gaza basrkenmı o ses gelıyor yoksa gaza basmadıgındada o ses gelıyormu ? yanı dıyelım ılerıde bır cukur var o cukurkan gecerken yada yamalar varya yolda onlardan gecerken gaza bastıgında o ses gelıyormu ? yoksa boş vıteste bıle gecsen o cukurtan yada x bırseyden yıne gelıyormu ? senın cevabına gore yol izleyecegim denemediysen bilmiyorsan cevabı lütfen dene oyle cevap ver ki dogru bır yol izleyelim.

Jet17
04/02/2019, 16:32
peki dıkkat et bi ara gaza basrkenmı o ses gelıyor yoksa gaza basmadıgındada o ses gelıyormu ? yanı dıyelım ılerıde bır cukur var o cukurkan gecerken yada yamalar varya yolda onlardan gecerken gaza bastıgında o ses gelıyormu ? yoksa boş vıteste bıle gecsen o cukurtan yada x bırseyden yıne gelıyormu ? senın cevabına gore yol izleyecegim denemediysen bilmiyorsan cevabı lütfen dene oyle cevap ver ki dogru bır yol izleyelim.

Usta mesela evden cıktığımda çarsıya ınıcem yokus var orda baya yama var yokuşta gaza basmıyorm ama yinede tekerlek o yamadan vea çukurdan geçerken o sesı luk mu diyim lok mu diyim tok mu diyim bilemiyorm ama yapıyor ama ne rulman sesi ne trim ne şıkırtı ses barız tok bir ses ve cok rahatsız edici bir ses kafayı yemek üzereyim ve ses sadece yamalı ve cukur yolda yapıyor mesela kasısten sert ve hızlı geçeyim yapmıyor yapsada az ama çukurdan yamadan kasisten yavas geçeyim yok öyle bi ses

halilimo
04/02/2019, 21:08
Direksiyon kutusu hele parke tasli yollarda alt takim dagilmis gibi ses yapar. Cukurda tumsekte hep lokurtu gelir.

volkan1065
04/02/2019, 21:54
Yüksek ihtimal direksiyon kutunuzda sorun var. İstanbul'da işiniz falan olursa bence orada baktırın bulunduğunuz yerde ellettirmeyin

kingmortal
05/02/2019, 00:19
Anlattigin ses benim aracimdada mevcut en ufak cukurda bozuk yolda sanki aracta biseyler sallaniyor gibi ses geliyor tak tak diye vuruyor ustaya sordum direksiyon kutusundan dedi bana şuanlik oyle biniyorum bakalim nezamana kadar goturcek beni

Jet17
05/02/2019, 01:19
Yüksek ihtimal direksiyon kutunuzda sorun var. İstanbul'da işiniz falan olursa bence orada baktırın bulunduğunuz yerde ellettirmeyin

Ama direksiyonun ordan gelmiyor ses ve direksiyondan ne çevirirken ne dönerken ne stop halinde çevirirken herhangi bir ses yok sadece boZuk yollarda var ve tekerleklerin ordan geliyor gibi özellikle sağ önden daha fazla geliyor yanı buna kesin teşhis koyma durumumuz yok mu direksiyon kutusu arızasının exstra belirtileri yok mu ?

Jet17
05/02/2019, 01:20
Anlattigin ses benim aracimdada mevcut en ufak cukurda bozuk yolda sanki aracta biseyler sallaniyor gibi ses geliyor tak tak diye vuruyor ustaya sordum direksiyon kutusundan dedi bana şuanlik oyle biniyorum bakalim nezamana kadar goturcek beni

Uata bwnim ses tak tak vurma gibi bir ses değil lok luk böyle ne bileyim nasıl anlatayım sesi bilemedim ama birşey boşluk yapmıs ıkı parça birbirine değiyor gibi

OnurBazarbasi
05/02/2019, 09:00
video çekip youtube koyduktan sonra burada link paylaşır mısın herkesın kafasında net bir fikir olur belki. ama direksiyon kutusu bana da mantıklı geldi çunku bende de aynı sorun var direksiyon kutusu denilmişti.

Jet17
05/02/2019, 09:50
video çekip youtube koyduktan sonra burada link paylaşır mısın herkesın kafasında net bir fikir olur belki. ama direksiyon kutusu bana da mantıklı geldi çunku bende de aynı sorun var direksiyon kutusu denilmişti.

Tamam usta en kısa Zamanda atıcam ama anlamadiğim direksiyonda ses yok boşluk yok ses yayılıyor bazen arkadan geliyor gibi hatta o yüzden direksiyon kutusu mantıklı gelmıyor sizin ses tam olarak nerden geliyor ?

OnurBazarbasi
05/02/2019, 12:08
bu ses yaparken dreksiyonda titreme oluyor mu aynı zamanda

Jet17
05/02/2019, 12:26
bu ses yaparken dreksiyonda titreme oluyor mu aynı zamanda

Yok usta direksiyona hiçbir etkisi yok yani farkettiğim zaten ses genelde sağ tekerleğin ordan geliyor arkayada yayılıyor bazen soldan geliyor gibide ama direksiyona hiç bir etkisi yok direksiyonda hiç bir anormallik de hissetmiyorm yok yani
Tıkırtı burcu hakkında bişey biliyormusunuz b

Jet17
05/02/2019, 17:54
https://youtu.be/

OFT2y3ROpoU

Arkadaşlar video yükledim link burda yorum yapabılecek arkadaşlar varsa bekliyorum ses özellikle sağdan geliyor
Ve bulunduğum yol baya bozuk ve cukurlu diğer gelen şıkırtı ve trim sesler kolçaktan geliyor sesin içerden nasıl duyulduğunu ve nekadar sinir bozucu olduğuda belli

Puntocu3545
05/02/2019, 21:18
https://youtu.be/

OFT2y3ROpoU

Arkadaşlar video yükledim link burda yorum yapabılecek arkadaşlar varsa bekliyorum ses özellikle sağdan geliyor
Ve bulunduğum yol baya bozuk ve cukurlu diğer gelen şıkırtı ve trim sesler kolçaktan geliyor sesin içerden nasıl duyulduğunu ve nekadar sinir bozucu olduğuda belli

Hocam aynı sorundan müzdaribiz’ bugün ustaya götürdüm z rotları değiştirdi en ufak çukurda loplop adamın ayarını kaçırıyor . Birde direksiyon tam sağ tam sol çevirince aynı sesi yapıyor mu? Firen yaptığın zaman düz bir yolda özellikle yokuş aşağıya aynı sesi yapıyor mu tak tuk şeklinde?

Jet17
05/02/2019, 21:36
Hocam aynı sorundan müzdaribiz’ bugün ustaya götürdüm z rotları değiştirdi en ufak çukurda loplop adamın ayarını kaçırıyor . Birde direksiyon tam sağ tam sol çevirince aynı sesi yapıyor mu? Firen yaptığın zaman düz bir yolda özellikle yokuş aşağıya aynı sesi yapıyor mu tak tuk şeklinde?

Yok hocam firende ses gelmiyor direksiyonu sona dayayıp vurdurunca bi ses geşliyor ama oda normal diye düşünüyorm çünkü dayanıyor dönmüyor artık senin sorunun aynı olduğunu düşünmüyorm seninki motor yada şanzüman kulağıda olabılır sanırım amortisör takozlarına felan bu saydıklarımada baktımı ?

galatasaray
06/02/2019, 23:48
Salıncak burcları bnce hocam

Jet17
07/02/2019, 08:16
Salıncak burcları bnce hocam

Salıncak burçları gıcırtı şeklinde ses yapar diye duymuştum ustam da salıncak ve rotilleri değiştirelim demişti ama
Haftaya pazartesı rotil viraj demir lastikleri ve tıkırtı burcunu değiştirmeyi düşünüyorum tıkırtı burcunu değiştirirken usta direksiyon kutusunda bişey olup olmadığını anlarmı acaba ?

Puntocu3545
07/02/2019, 12:08
Salıncak burçları gıcırtı şeklinde ses yapar diye duymuştum ustam da salıncak ve rotilleri değiştirelim demişti ama
Haftaya pazartesı rotil viraj demir lastikleri ve tıkırtı burcunu değiştirmeyi düşünüyorum tıkırtı burcunu değiştirirken usta direksiyon kutusunda bişey olup olmadığını anlarmı acaba ?

Hocam benim araçta da daha önce belirttiğim gibi yukuş aşağıya firen yapıp direksiyonu sağa sola döndürdüğümde tak tuk sesler geliyordu. Bugün 2 usta gezdim ikisi de sorunun nerede olduğunu anlamadı. Alt takım ustasına götürdüm amartisor takozları boşluk yapmış dedi yine ustaya götürdüm sıktırdım iyice ama sorun hala devam ediyor. Bir usta ise viraj demirinin lastikleri değişmesi lazım dedi tabi sorunun bu olduğunun da garantisini vermiyor. Acayip can sıkıcı bir durum bakalım usta usta gezmeye devam edicez.

galatasaray
07/02/2019, 12:38
Tıkırtı burcu okdr ses yapmaz hocam tıkırtı burcu direksiyon göbeğinde tıkırdar hafif bir ses viraj demiri takozu veya salıncak

Jet17
07/02/2019, 12:49
Tıkırtı burcu okdr ses yapmaz hocam tıkırtı burcu direksiyon göbeğinde tıkırdar hafif bir ses viraj demiri takozu veya salıncak

Peki tıkırtı burcumun da sesi boylemidir dıreksıyonun ordan gelmıyor ses özellikle sağ alttan geliyor bazen sanki soldan gibi viraj demirlerine de yağ soktı usta biraz gez dedi ama gezdim çokta fark etmedi gibi salıncakta da sadece rotilleri değiştirsem ? Birde alt takıma bakınca hiçbişey goremıyorlar

Jet17
07/02/2019, 12:50
Usta benim ses ne gaz ile ne yokuş aşağı nede yukarı fark etmiyor bozuk yollarda geliyor sadece ama gözle görülür elle tutulur hiçbirşey yok o canını sıkıyor insanın video da sesi görüyorsun

blntyldrm
08/02/2019, 10:31
Peki tıkırtı burcumun da sesi boylemidir dıreksıyonun ordan gelmıyor ses özellikle sağ alttan geliyor bazen sanki soldan gibi viraj demirlerine de yağ soktı usta biraz gez dedi ama gezdim çokta fark etmedi gibi salıncakta da sadece rotilleri değiştirsem ? Birde alt takıma bakınca hiçbişey goremıyorlar

Aynı sıkıntı benim aracımda da var. 2006 90 hp 6 ileri GP. Benim sadece sağ taraftan geliyor. Dikkat ettiysen her iki tekerin aynı yüksekliklerdeki ( kasis ) gibi yerlerden geçerken ses ya çok az ya da hiç yok, fakat tek tekerin ( benim için sağ taraf ) geçtiği tümsek ya da çukurda bu sesi kesinlikle yapıyor. Ben de ön takım yaptırdım, amortisör kafalarını değiştirdim, sıkıntı düzelmedi. Amotisördendir belki diye Ankara da farklı 4 tane ustaya gittim amortisörlerin sağlam dediler. Bende en sonunda sıkıldım ve bıraktım peşini. Kötü yollarda radyonun sesini 24-25 civarı açıyorum o ses kesiliyor. Çözümü bu. :::::))))

Jet17
08/02/2019, 12:16
Aynı sıkıntı benim aracımda da var. 2006 90 hp 6 ileri GP. Benim sadece sağ taraftan geliyor. Dikkat ettiysen her iki tekerin aynı yüksekliklerdeki ( kasis ) gibi yerlerden geçerken ses ya çok az ya da hiç yok, fakat tek tekerin ( benim için sağ taraf ) geçtiği tümsek ya da çukurda bu sesi kesinlikle yapıyor. Ben de ön takım yaptırdım, amortisör kafalarını değiştirdim, sıkıntı düzelmedi. Amotisördendir belki diye Ankara da farklı 4 tane ustaya gittim amortisörlerin sağlam dediler. Bende en sonunda sıkıldım ve bıraktım peşini. Kötü yollarda radyonun sesini 24-25 civarı açıyorum o ses kesiliyor. Çözümü bu. :::::)))).

Aynen dediğin gibi iki teker geçerken ses azalıyor ama özellikle sağ taraftan çukura düşünce cok ses geliyor dediğin gibi bazende yayılıyor arkaya doğru bazen ortalardan geliyor gibi geliyor peki sadece sol düşüncede hafifte olsa yapıyormu benm ozman da yapıyor dediğin gibi sesi açıyorm ama biri bindiğinde yada çok bozuk yollara girdiğimde içim parçalanıyor resmen ya nokta teşhis koysalar yaptırıcam parasınıda geçtim ama fuzuli parça değiştirmek istemiyorm belkı coğu parça daha orjinal ama değiştiriyoruz ses aynı ses ama değilmi sizinde bukadar çok geliyormu ?

Jet17
08/02/2019, 12:19
Aynı sıkıntı benim aracımda da var. 2006 90 hp 6 ileri GP. Benim sadece sağ taraftan geliyor. Dikkat ettiysen her iki tekerin aynı yüksekliklerdeki ( kasis ) gibi yerlerden geçerken ses ya çok az ya da hiç yok, fakat tek tekerin ( benim için sağ taraf ) geçtiği tümsek ya da çukurda bu sesi kesinlikle yapıyor. Ben de ön takım yaptırdım, amortisör kafalarını değiştirdim, sıkıntı düzelmedi. Amotisördendir belki diye Ankara da farklı 4 tane ustaya gittim amortisörlerin sağlam dediler. Bende en sonunda sıkıldım ve bıraktım peşini. Kötü yollarda radyonun sesini 24-25 civarı açıyorum o ses kesiliyor. Çözümü bu. :::::))))

Usta sese çözüm bulursan bana kesinlikle ulaş 1 senedir çekiyorum bu sesi gerçekten bıktım haftaya salıncak rotil ve viraj demir lastıklerı ve birde tıkırtı burcunu değiştirmek istiyorm sanırım bi 500 daha harciyacağım umarım düzelir

arenas
08/02/2019, 12:31
Bu tarif ettiğinize benzer bi ses arkadaşımın 1.3 lineasında vardı,salıncakları değişti ses için.

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Jet17
08/02/2019, 12:51
Bu tarif ettiğinize benzer bi ses arkadaşımın 1.3 lineasında vardı,salıncakları değişti ses için.

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aynı ses olduguna eminmisin ustam direk nokta teşhis salıncak deyip mi değiştirdi benimkine bakanlar ön takımda bişey yok diyorlar ama sözde ben değiştirmeyi düşünüyorm orjinalleri 150 150 300 TL

arenas
08/02/2019, 16:29
Aynı ses olduguna eminmisin ustam direk nokta teşhis salıncak deyip mi değiştirdi benimkine bakanlar ön takımda bişey yok diyorlar ama sözde ben değiştirmeyi düşünüyorm orjinalleri 150 150 300 TL

Benim direk teşhis koyma gibi bi ustalığım yok,gereksiz masrafa da sokmak istemem.Güvendiğiniz bi ustayla deneme sürüşüne çıkın,baya bariz bi ses var araçta.Bahsettiğim lineada bundan daha az bi ses vardı ama aynı şekildeydi.

kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Jet17
08/02/2019, 16:35
Benim direk teşhis koyma gibi bi ustalığım yok,gereksiz masrafa da sokmak istemem.Güvendiğiniz bi ustayla deneme sürüşüne çıkın,baya bariz bi ses var araçta.Bahsettiğim lineada bundan daha az bi ses vardı ama aynı şekildeydi.

kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi.

Yok ustam yanlış anladım arkadaşınızın aracında direk teşhiş koyabildilermi demek istediğim salıncak diye benm araca ustalar da şaşırıyor okadar ses gelsin bişey belli olmasın diye elle tutulur bişey bulamadılar diye o yüzden sordum arkadaşınızda arızayı biraz aradımı anlamında

WhitEvo
30/09/2022, 01:19
O dertten ben de müzdaribim, şuan CoilOver var dip bastığımda ses bu derece artıyor 5 cm kadar bastığımda kasis, atlama veya çukura girdiğimde sadece tak diye vuruyor. Orjinal amortisor ve 4,5 cm spor yay taktım denedim yine sadece tak diye ses yapıyor. Kime sorsam amortisor vuruyor dedi ancak hem coil ile hem orjinal ile ses gitmedi çaresini bulabilen varsa yardım etsin lütfen 🙏🏻

https://youtube.com/shorts/Z5henhJXl00?feature=share

Z5henhJXl00

Punntoevoo61
30/09/2022, 16:36
Sesi duymadığımız için bu şekil sadece yorum yapabiliyoruz video atılsa daha net fikirler çıkabilir. Lag lugdan kasıt bişey bişeye çarpıyor yada tıkır tıkır ediyorsa egzoz, koruma demirine çarpıyor olabilir..

WhitEvo
30/09/2022, 19:05
Sesi duymadığımız için bu şekil sadece yorum yapabiliyoruz video atılsa daha net fikirler çıkabilir. Lag lugdan kasıt bişey bişeye çarpıyor yada tıkır tıkır ediyorsa egzoz, koruma demirine çarpıyor olabilir..

Video attım iki üstteki cevapta mevcut. Video bizzat benim aracıma ait. Eğer bir fikriniz varsa çok memnun olurum.

abdbulduksjmm
16/05/2023, 03:07
Video attım iki üstteki cevapta mevcut. Video bizzat benim aracıma ait. Eğer bir fikriniz varsa çok memnun olurum.

Kanka bence ön amortisör takozlarında problem var gibi
Bir de bu kaputla ön camın arasındaki su gideri var ya o giderin motor arkasından boşaltılmasını sağlayan demir bir parçası var yamuk bir boru şeklinde o vuruyor olabilir bi klips at sabitle onu benim araçta da var dı aynı ses kesildi ondan mıdır tam teşhis koyamadım ama :)

umutilik
01/06/2023, 00:51
Arkadaşlar selam,
Bende 2015 Punto var. Aynı problemi yaşadım. İlk götürdüğümde salıncak tablası ve z rotlar değişti. Ses biraz azalmıştı ama olmasını istemediğim gıcırtı hala devam ediyordu. Bir daha götürdüm ve bu kez kendim ustaya gösterdim. 10 km hıza çıkın ve direksiyonu hızlıca bir sağa bir sola kırınız. Gacır Gucur sesler gelecektir. Usta indi ben bakacağım dedi sonrasında ise bulduğu sorun motor kulağının kopuk olmasıydı. 1000 ₺ yan sanayi ürün taktırdım ve bütün şikayetim bitti. Çok alakasız bir noktadan sorunu çözmüş oldum.
Teşekkür ederim

WhitEvo
12/06/2023, 09:18
Cevabınız için çok teşekkür ederim, amortisör takozlarını değiştirdim seste bir değişim olmadı halen araştırmaya devam ediyorum 🫡

neonxxl1001
12/06/2023, 11:39
altta koruma varsa vurma sürtmelerle zamanla kartere çok yaklasıyor kasislerde vuruyor olabilir