PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : City arızası direksiyon sertleşmesi 2019

sekaliptus
29/01/2019, 22:28
Merhabalar arkadaşlar,
Aracımı Adana da kullanmaktayım. 1 ay önce işe giderken aracımı çalıştırdım otoparktan çıkmak için direksiyonu çevirdim ve o anda sertleşti ve arıza bildirim sinyali yandı. Motoru kapattım, tekrar açtım sorun kaybolmuştu. 1ay sonra tekrar işe giderken çalıştırdım direksiyonu çevirdim yeniden sertleşme ve arıza hatasını aldım. Ustaya gösterdim direksiyon kutusu değişecek dedi 2500 lira istedi. Bir başkası 1000 tl ye yaptı, city nin torklarından olduğunu söyledi. Ama canım yandı ya tekrarlarsa diye aktif olarak kullandığım City Mode u artık açmaya dahi korkuyorum.
Aracım 2009 model ama 2008 tescilli. 10 yılı geçtiği için orjinal servise götürmedim. Korkarak kullanıyorum City siz :(

edll
29/01/2019, 22:47
Merhabalar arkadaşlar,
Aracımı Adana da kullanmaktayım. 1 ay önce işe giderken aracımı çalıştırdım otoparktan çıkmak için direksiyonu çevirdim ve o anda sertleşti ve arıza bildirim sinyali yandı. Motoru kapattım, tekrar açtım sorun kaybolmuştu. 1ay sonra tekrar işe giderken çalıştırdım direksiyonu çevirdim yeniden sertleşme ve arıza hatasını aldım. Ustaya gösterdim direksiyon kutusu değişecek dedi 2500 lira istedi. Bir başkası 1000 tl ye yaptı, city nin torklarından olduğunu söyledi. Ama canım yandı ya tekrarlarsa diye aktif olarak kullandığım City Mode u artık açmaya dahi korkuyorum.
Aracım 2009 model ama 2008 tescilli. 10 yılı geçtiği için orjinal servise götürmedim. Korkarak kullanıyorum City siz :(

Modu açıp açmamanız hiç bir şeyi değiştirmiyor maalesef. Orjinali bozulurken tamir görmüşü illaki i zaman idare edecektir. Hata verene kadar city açık keyfinize bakın. Olacak olduktan sonra aher türlü yaşanabilecek bir olay. Geçmiş olsun.

volkan1065
30/01/2019, 16:37
City açıp açmamanız önemli değil bozulacaksa bozuluyor. Elektronik direksiyon tamiri yapan bir yerde tamirini yaptırın. Uzun ömürlü olması için de aşağıdaki maddelere dikkat edin.

1. Aracınızı park ederken lastikleri her zaman düz bırakın.
2. Aracı marş yaptığınızda araç tam rolantiye düşmeden direksiyonu aniden çevirmeyin.
3. Araç çamur yada karda bir yeresaplandı ise direksiyonu sağa sola fazla zorlamayın.
4. Ani sert patinaj yapmayın.
5. Direksiyonu tam sağ yada tam sol yaparak ani hızlı dönüşler el reni çekip spin attırma gibi astislik patinajlardan uzak durmanız gerekiyor.
6. Akünüzü periyodik olarak ölçtürün tam bitmesini beklemeyin.
7. Lastikleri kaldırıma dayamayın.

ykaya1983
30/01/2019, 19:29
Arkadaşlar hazır konu açılmışken ben de sorayım bu cıty sonununu;Benim aracımda da ara sıra (1 ayda 1) aracı çalıştırdığımda direksiyon arıza lambası ve akü lambası aynı anda aynıyor ve direksiyon sertleşiyor.Takrar açıp kapattığımda ikisi de sönüyor ve direksiyon eskisi gibi yumuşak oluyor.Yaklaşık olarak 1 yıldır böyle kullanıyorum.Sizce direkiyon arızası yaşar mıyım yoksa sorun şarz dinamosundan mı kaynaklanıyor?

edll
30/01/2019, 20:06
Arkadaşlar hazır konu açılmışken ben de sorayım bu cıty sonununu;Benim aracımda da ara sıra (1 ayda 1) aracı çalıştırdığımda direksiyon arıza lambası ve akü lambası aynı anda aynıyor ve direksiyon sertleşiyor.Takrar açıp kapattığımda ikisi de sönüyor ve direksiyon eskisi gibi yumuşak oluyor.Yaklaşık olarak 1 yıldır böyle kullanıyorum.Sizce direkiyon arızası yaşar mıyım yoksa sorun şarz dinamosundan mı kaynaklanıyor?

dinamoda olur akü nasıl, aküdende olabilir. az bekleyelim, kesin volkan onada bir çare bulur :)

ethemyigit
30/01/2019, 23:44
City açıp açmamanız önemli değil bozulacaksa bozuluyor. Elektronik direksiyon tamiri yapan bir yerde tamirini yaptırın. Uzun ömürlü olması için de aşağıdaki maddelere dikkat edin.

1. Aracınızı park ederken lastikleri her zaman düz bırakın.
2. Aracı marş yaptığınızda araç tam rolantiye düşmeden direksiyonu aniden çevirmeyin.
3. Araç çamur yada karda bir yeresaplandı ise direksiyonu sağa sola fazla zorlamayın.
4. Ani sert patinaj yapmayın.
5. Direksiyonu tam sağ yada tam sol yaparak ani hızlı dönüşler el reni çekip spin attırma gibi astislik patinajlardan uzak durmanız gerekiyor.
6. Akünüzü periyodik olarak ölçtürün tam bitmesini beklemeyin.
7. Lastikleri kaldırıma dayamayın.

tüm araçlarda bu konulara dikkat ederseniz ROT ayarı denen ayarın ne olduğunu unutur ve hiç sorun yaşamazsınız :) tecrübe ile kesintisiz bir araçta 100.000 km denenmişliği var

feyzullah
31/01/2019, 00:52
tüm araçlarda bu konulara dikkat ederseniz ROT ayarı denen ayarın ne olduğunu unutur ve hiç sorun yaşamazsınız :) tecrübe ile kesintisiz bir araçta 100.000 km denenmişliği var

Benim de 85.000 km. oldu şeytan kulağına kurşun ne rot, ne amortisör takozu, ne ön düzen sorunu şükür hiçbir problem olmadı. Kitabına uygun kullanmak gerekiyor elbette. Bir de hep kontrol ve zamanında müdahale yapmak lazım ötelememek, yolda kalana kadar ısrarcı olmamak, ekonomik ömrü dolan parçalara dikkat etmek lazım.

sekaliptus
14/05/2019, 18:46
Arkadaşlar yanıtlarınız için teşekkür ederim. Özellikle Volkan Bey e teşekkürü borç bilirim. Dediğiniz gibi city mode da kullanıyorum. Herhangi parça değiştirilmedi onarıma gitti ve 1000 tl bayıldık. Umarım tekrar yaşamayız. Hepiniz iyi ki varsınız, cevabı çok geç yazıyorum çünkü şifremi unutmuştum bir ara yazarım derken zaman geçti ...

Uzeyir71
24/08/2019, 18:00
Direksiyon sertleşmesi arızasını çözdük. 2009 Grande aracımın sorununu Ankara'da bir elektrikçi çözdü. Direksiyon kutusu değilde direksiyon Torku diye silindir şeklinde bir parçayı değiştirdiler. Şuan direksiyonun önceki sağlam halinden daha hafif oldu. İlerleyen zamanlarda yine durum bildirir mesajlar yazacağım. İnşallah bu şekilde kalır

anlayan21
30/08/2019, 00:35
"C1002 Direksiyon kolonu motoru, tork pozisyon sensorleri" bende görünen bu ariza kaydı sonrası servis "direksiyon robotu" bozulmus dedi ve degismesi gerektigini soyledi. Disardan tamir edilmesi taraftari degiliz dedi ama Uzeyir hocam sizin bulduğunuz çözümü uygulayacak bir ustayı bulmak insallah kolay olur. Sevindim sizin adınıza

klavikula
31/08/2019, 22:55
city arızası denilen şey zaten genelde bu. tork sensörü değişimi ve değişiklik sonrası kalibrasyonla iş bitiyor. problem zaten sensör içindeki yıpranmadan kaynaklı .

hasan soyhan
01/09/2019, 21:55
Direksiyon sertleşmesi arızasını çözdük. 2009 Grande aracımın sorununu Ankara'da bir elektrikçi çözdü. Direksiyon kutusu değilde direksiyon Torku diye silindir şeklinde bir parçayı değiştirdiler. Şuan direksiyonun önceki sağlam halinden daha hafif oldu. İlerleyen zamanlarda yine durum bildirir mesajlar yazacağım. İnşallah bu şekilde kalır

Benim aracım da panda ve direksiyon city arizası verip kilitleniyor. 2 kez ankara emci otoya götürdüm 2 bin lira para verdim hala aynı arızayı veriyor. Tekrar aynı götürmek istemiyorum. Direksiyonun icini degistirdik komple dediler. 1000 lira da biz cebimizden para harcadik dediler. Ankaradayım o elektirikçinin adı adresi vb verebilirseniz duacı olurum. Şimdiden tesekkürler.