PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : DİZEL İLK ÇALIŞTIRMADA GAZ TEPKİSİ YOK

flood01
24/01/2019, 09:15
arkadaşlar günaydın;
Daha önce aracımın geç marş almasıyla ilgili bir konu açmıştım. araçtaki sorunu çözebilmek adına denemediğimiz yol yöntem kalmadı. 1 haftadır da sabah öğle akşam fark etmeksizin araç soğukken çalıştırdığımda hiçbir şekilde araç gaz yemiyor devir saatinde hareket olmuyor. araç bazen 1-2 dk,bazen 5 dk bazen 10 dk bu şekilde oluyor ondan sonra normale biniyor bazende hiç bir sıkıntı olmuyor araç gayet randımanlı şekilde çalışıp hareket ediyor. araçta geç çalışma( kısmen düzeldi ) , 2.ve 3. viteste gazdan ayağı çekince silkeleme ve son 1 haftadır da ilk çalıştırmada gaz yememe sorunum devam ediyor. yaptırdığım işlemleri sıralıyorum konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yorumlarını alırsam memnun olacağım.
Yapılanlar;
1-genel bakım yapıldı tüm filtreler değişti.
2-enjektörler kontrol edildi problem yok.
3- basınç sensörü değişti
4-demibetre değişti
5-map sensörü değişti
6-depo şamandırası kontrol edildi.
7- egr ( daha önce değişti), manifold,boğaz kelebeği hepsi temizlenmişti daha önce tekrar kontrol edildi.
8-debriyaj,fren,gaz pedalı müşürleri kontrol edildi.
9-akü,turbo ve ısıtma bujilerinde problem yok.
10-mazot pompasında kaçak tespit edildi revizyon ile halledildi bu işlem dün yapıldı daha önce kaçak yoktu kontrol etmiştik.
11- devir sensörü değişti
12- marş motoru elden geçirildi kömürleri değişti

son 1 haftadır bahsettiğim gibi gaz yememe olayı için acaba beyinden kaynaklı olabilir düşüncesiyle beyinciye gittim dün kontrol etti problem göremedi hatta elinde sağlam bir punto beyni vardı bana emaneten verdi eğer araç çalıştığında gaz yemezse bunu tak öyle dene dedi bu sabah araç gaz yemeyince taktım beyni aynı sorun yine oldu ardından kendi araç beynini bağlayınca araba gaz aldı ve işe gidene kadar ne tekleme ne titreme herhangi bir şey olmadı çıkamadım işin içinden ne bir arıza kaydı var ne başka bir şey bir çözüm yolu bulamadık.

edll
24/01/2019, 09:25
nerde yapıldı bu işlemler. arabada değişmeyen parça kalmamış neredeyse.

flood01
24/01/2019, 09:36
hedef oto var orada yapıldı enjektör kontrolü mazot pompası revizyonu olgun dizel var bosch servisi orada yapıldı beyin ile ilgili işlemde yine sanayi de mustafa diye bir arkadaş var o tarafından yapıldı.

flood01
24/01/2019, 09:42
yakıtı değiştireceğim acaba yakıt mı tetikliyor bu durumu shell den alıyordum her zaman farklı bir istasyon deneyip birde enjektör temizleyici atacağım otoyola çıkıp bi denemediğim o kaldı :)

edll
24/01/2019, 09:58
yakıtı değiştireceğim acaba yakıt mı tetikliyor bu durumu shell den alıyordum her zaman farklı bir istasyon deneyip birde enjektör temizleyici atacağım otoyola çıkıp bi denemediğim o kaldı :)

hafta sonu görüşeceğin usta vardı onun için sordum. enjektör temizleyici her km de araca atılmaz. km önemli bunun için. yüksek km de olan ve daha önce uygulanmamış bir araca fayda yerine zarar verebilir.

flood01
24/01/2019, 10:04
gidemedim sizin ustaya. araç 95.000 km de şuan atmamda sıkıntı olmayacağını söylüyorlar bu kilometre için o yüzden atmayı düşünüyorum.

Kadyr
24/01/2019, 10:05
Totalden mazot aldığımda araba bu şekil ilk çalıştırma da gaz yemiyordu otoparktaki yokuştan çıkamıyordum.sonra shell e geri döndüm düzeldi.totalin mazotu kalitesiz kullanıyorsanız eğer bilin

edll
24/01/2019, 10:11
Totalden mazot aldığımda araba bu şekil ilk çalıştırma da gaz yemiyordu otoparktaki yokuştan çıkamıyordum.sonra shell e geri döndüm düzeldi.totalin mazotu kalitesiz kullanıyorsanız eğer bilin

şu ana kadar hiç sheel den veya totalden mazot almadım. alpet, soil, bp, tp gibi yerlerrden ve hepsininde aynı istasyonundan kullandım. çok şükür 4 yıldır bir sıkıntı yaşamadım.

flood01
24/01/2019, 10:16
yakıtı shell den alıyorum sürekli başka bir istasyon deneyeceğim bu sefer

Nephilim
24/01/2019, 10:26
Rolantide heralde devirlenmiyor oyle anliyorum. Aslinda ben yerinizde olsam obd2 cihazi ile aracin sensorlerinden gelen veriyi takibe alirim. Pedal yuzdesi, rail basinci, hava miktari ve bir takim baska ise yarar bilgilere ulasilabiliyor.

Ayrica manifold nasil temizlendi sokulerek mi yoksa ilac sikilarak mi?

flood01
24/01/2019, 10:31
Rolantide heralde devirlenmiyor oyle anliyorum. Aslinda ben yerinizde olsam obd2 cihazi ile aracin sensorlerinden gelen veriyi takibe alirim. Pedal yuzdesi, rail basinci, hava miktari ve bir takim baska ise yarar bilgilere ulasilabiliyor.

Ayrica manifold nasil temizlendi sokulerek mi yoksa ilac sikilarak mi?

aynen rolantide hiç hareket yok. dün ustanın yanındayken de aynı durum yaşandı cihaza bağladılar tüm değerlere tek tek baktılar her şey normal görünüyor. manifold sökülerek temizlendi

Nephilim
24/01/2019, 14:12
Gaz pedalindan gelen veriye bakilmasinda fayda oldugunu dusunuyorum. Benim 1.3 multijet puntomda da 2 bin devirde tekleme. yuksek devirde yuk altinda silkeleme problem vardi. Dediginiz gibi maf, basinc sensoru degisti enjektorler elden gecti hic biri fayda etmedi. Fiat yetkilileride subablarin kurumdan iyice pislendigini buna sebebiyet verdigini soylediler. Cozum olarakta ust kapak sokulecek ve kurum yolu acilacak dendi. Ama tabi bahsettiginiz gibi devirlenmeme hic olmadi. Bende manifold sokmturmeden ilac ile bogaz kelebeginden uygulama suretiyle temizlettim ve arabanin herseyi duzeldi artik ne tekliyor ne de silkeliyor. Ayrica eski performansindan daha da iyi. Burda goz onunde bulundurulmasi gereken husus temizleme ilacinin, direk subablara kadar ulasip emme manifoldunun yani sira oralari da temizliyor olmasi. Ilac 70 tl lik bir ilac luqui molly diesel intake cleaner. uygulamasida yarim saat kadar. Herseyi yapmisiniz isterseniz bir de bunu deneyin zaten cok masrafli bir islem degil.

flood01
24/01/2019, 14:43
Gaz pedalindan gelen veriye bakilmasinda fayda oldugunu dusunuyorum. Benim 1.3 multijet puntomda da 2 bin devirde tekleme. yuksek devirde yuk altinda silkeleme problem vardi. Dediginiz gibi maf, basinc sensoru degisti enjektorler elden gecti hic biri fayda etmedi. Fiat yetkilileride subablarin kurumdan iyice pislendigini buna sebebiyet verdigini soylediler. Cozum olarakta ust kapak sokulecek ve kurum yolu acilacak dendi. Ama tabi bahsettiginiz gibi devirlenmeme hic olmadi. Bende manifold sokmturmeden ilac ile bogaz kelebeginden uygulama suretiyle temizlettim ve arabanin herseyi duzeldi artik ne tekliyor ne de silkeliyor. Ayrica eski performansindan daha da iyi. Burda goz onunde bulundurulmasi gereken husus temizleme ilacinin, direk subablara kadar ulasip emme manifoldunun yani sira oralari da temizliyor olmasi. Ilac 70 tl lik bir ilac luqui molly diesel intake cleaner. uygulamasida yarim saat kadar. Herseyi yapmisiniz isterseniz bir de bunu deneyin zaten cok masrafli bir islem degil.

teşekkür ederim bilgiler için her şeyi denedik birde bunu deneyelim :) hafta sonuna yetiştirebilirsem uygulatayım

Nephilim
24/01/2019, 15:15
Bir de oksijen sensoru var kaputu actiginizda sag asagida soketi var eksozdan cikan oksijen seviyesini olcuyor bir fisini sokup araci oyle calsitirin bakalim devirsizlik devam ediyor mu. Eger fisi cekme ile cozume ulasirsaniz sensoru degistirmeniz gerekmektedir. Sensorsuz gezmeyin. Tabi bu cozumleri arac pc ye baglandi sensorlere bakildi anormal birsey gorulemedi dediniz diye soyluyorum. Yoksa dedgim gibi benim ilk bakacagim rail basinci ve gaz pedali yuzdesini okumak olurdu.

flood01
24/01/2019, 15:59
hocam teşekkür ederim bilgi için oksijen sensörünün yerini tam kestiremedim açıkcası . hafta sonu bir arkadaşım aracı kontrol için alacak ona baktırayım

flood01
29/01/2019, 13:24
aracı hafta sonu gösterdiğim ustadan sonuç alamadım bugün fiat servisine bıraktım bakalım oradan nasıl bir sonuç alacağım burada bilgilendirme yapacağım umarım çözüm alırım

Nephilim
29/01/2019, 13:48
Oksijen sensoru (euro 5 1.3 multijet icin konusyorum) kaputu actiginizda sag asagida soketi bulunur kendisi de eksoz dik girecek sekilde monte edilmistir. ben el ile sokete ulasabiliyorum.
Su linke bir bakin https://fiat.7zap.com/en/fpun/51/19915r601000-093/102/58+10258-020+4-0/ lamda probe diye geciyor. sensoru bulup kablosunu takip ederseniz soketi gorursunuz.

flood01
29/01/2019, 13:54
araç 3 gündür rezil ediyor beni yolda kalıyorum sabah işe gidemiyorum 10 - 15 dk aracı hareket ettiremiyorum akşamda aynı durum oluyor serviste bakalım ne sonuç alacağım göreceğiz artık teşekkür ederim bilgi için

flood01
01/02/2019, 08:45
aracın sorunu çözüldü sanırım serviste. 3 gündür sabah akşam problem yaşamıyorum araç çalışınca gaz yiyor hemen. sorunun kaynağı sigorta kutusundaki oksitlenmelermiş :) en azından şimdilik öyle olduğunu düşünüyoruz :) o kadar uğraştık her şeye bakıldı ama sigorta kutusuna bakmak hiç kimsenin aklına gelmedi :) son çare servise bıraktık orada sorun halledildi.aracı takipteyim inşallah sorunum çözülmüştür de kafam rahat edebilir artık

edll
01/02/2019, 08:58
geçmiş olsun. gaz yememe ve tepkimenin sigorta kutusundaki ilişkisi neymiş bununla alakalı birşey söyledilermi.

flood01
01/02/2019, 09:04
detaylı bir bilgi almadık açıkçası ama aracı götürmeden adana dan telefonla görüştüğüm bir abimiz sigorta kutusundaki devrelerdeki temassızlık yol açabilir bu duruma dedi.Muhtemelen bu hataya yol açabilecek parçaların sigorta kutusundaki karşılıklarındaki temassızlık parçanın devreye girmesini engelliyor diye düşündük ki şimdilik bu sonuç ortaya çıkıyor. usta ile görüştüm şimdi sigortaların bacaklarında oksitlenme ve kararmalardan dolayı oradan geçen akıma karşı direnç oluşuyor ve ilgili parçalarla iletişim kesildiği için araç gaz pedalı ve devir saati devreye girmiyor dedi