PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaza sonrası stop etme sorunu

pozitifdeger
31/12/2018, 17:18
2012 model 1.3 m.jet punto 91.000 de 4 ay önce aracı kız arkadaşımdan ödünç aldığımda ufak çaplı zincirleme kazaya karıştım (sebebi yere dökülen yağ) sol önden birde sağ arkadan hasar aldım airbag açılmadı bu kazadan sonra araç sarsılınca stop etmeye başladı göstergede arıza ışığı yanmıyor çekişte hiçbir sorun yok fakat kasise biraz hızlı girdiğinde yada taş yolda gittiğinde (hız dediğim 20 de bile) motor stop ediyor tekrar çalıştırmak isteyince bazen ilk marşta alıyor bazen de akü bitene kadar uğraştırıyor.

Sorun hakkında yapabileceğiniz bir öneri yada tahmin varmı?

edll
31/12/2018, 20:55
geçmiş olsun. demekki kız arkadaştan araba alınmayacakmış :) şaka bir yana önü darmadağın olan puntoda bile tam yerine isabet ettirmediğinden açılmamıştır cevabını alan bir arkadaşımız varken sizin airbag lerin açılmaması normal. hatta Allah korusun kaza yapsak bizimkilerde muamma. daha iyi bilenler mutlaka yazacaktır mutlaka ama benim ilk aklıma gelen yakıt kesicimi darbe aldıda en ufak sarsıntıyı kaza algılayıpta yakıtımı kesiyor diye aklımdan geçti. tekrar geçmiş olsun.

Viraj
31/12/2018, 22:35
Çok geçmiş olsun. Sorun muhtemelen ivme sensöründen kaynaklanıyor. Kaza anında ivme sensörü airbaglerin açılması, aracın stop etmesi gibi güvenlik önlemleri almak adına ECU'ya sinyal gönderir.

pozitifdeger
01/01/2019, 11:54
Teşekkürler arkadaşlar.

Şansıma kendi arabamla gitsem bişey olmazdı o gün [emoji23]

Sabah aracı bilgisayara bağladım 8 tane hata kaydı çıkıyor lamba vb. Hataları eleyince 5 tane kalıyor hatalar şunlar ;

1. Bekleme devri düşük
2. Elektrik sistemi bilinmeyen hata
3. Atalet sensörü anlamsız sinyal
4. Ön ısıtma sistemi kısa devre
5. Airbag anahtar hata

Bu hatalar kazadan sonra çıktı ve silinmiyor.

Bunların içinde ivme yada yakıt kesici ile alakalı olan varmı ?

edll
01/01/2019, 12:25
Teşekkürler arkadaşlar.

Sabah aracı bilgisayara bağladım 8 tane hata kaydı çıkıyor lamba vb. Hataları eleyince 5 tane kalıyor hatalar şunlar ;

1. Bekleme devri düşük
5. Airbag anahtar hata

elektrik ve airbag hataları birbirine bağlantlı diye buna sebep olabilir diye düşünüyorum.

Viraj
01/01/2019, 19:28
Teşekkürler arkadaşlar.

1. Bekleme devri düşük
5. Airbag anahtar hata

Atalet sensörünün diğer isimleri ivme ve darbe sensörüdür. Zaten araç bilgisayara bağlandığında atalet sensörü hatası çıkmış, 4 numaralı hata hariç diğerler hataların da bundan kaynaklandığını düşünüyorum. Bence yetkili servis bir baksın çünkü bu hataların hepsi bilgisayardan silmekle ortadan kalkmayabilir. Bu arada tekrar geçmiş olsun cana geleceğine mala gelsin :)

pozitifdeger
03/01/2019, 22:07
Yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkürler.

Sorun sizlerin de söylemiş olduğu üzere atalet ve airbag sensörlerinden kaynaklanıyormuş... atalet i değiştirdikten sonra stop etme sorunu ortadan kalktı airbag sensörünü değiştirirken kontağı açık unuttuğumuz için sürücü airbag patladı (iyiki sürücüde kimse oturmuyordu).

Biraz can sıkıcı oldu fakat sorunları gidermiş olduk... Bu arada ön tarafta onarım yaparken kontağım cebinizde olduğundan emin olun hem canınız hem de cebiniz sıkılmamış olur.

Tekrar teşekkürler.

edll
03/01/2019, 22:29
Yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkürler.

Sorun sizlerin de söylemiş olduğu üzere atalet ve airbag sensörlerinden kaynaklanıyormuş... atalet i değiştirdikten sonra stop etme sorunu ortadan kalktı airbag sensörünü değiştirirken kontağı açık unuttuğumuz için sürücü airbag patladı (iyiki sürücüde kimse oturmuyordu).

Biraz can sıkıcı oldu fakat sorunları gidermiş olduk... Bu arada ön tarafta onarım yaparken kontağım cebinizde olduğundan emin olun hem canınız hem de cebiniz sıkılmamış olur.

Tekrar teşekkürler.

geçmiş olsun. airbag patlamasa ucuz atlatmış olaxaktınız. neyseki kaza olupta patlamış değil. güle güle kullanın.