PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kapıların açılmama sorunu kesin çözümü

ayaman
26/12/2018, 15:09
Selamlar arkadaşlar, birçok markada zamanla problem haline gelen kapı açılmama problemlerini ve çözümünü anlatmak istiyorum. Araçlarımızdaki kapı problemleri genellikle şöyledir:
1) kapı kolu içerden ve dışardan açıyor fakat kolu biraz zorlamak gerekiyor.
ÇÖZÜM: kapı içindeki mandal ve zemini aşınmıştır , zemine bir plastik parçası uhuyla yapıştırırsanız kapı daha rahat açılır bunun çözümünü çok güzel bir şekilde punto forumda daha önce güzel bir şekilde anlatıp siteye atmıştı aynı zamanda youtubeye de atmıştı
2) en önemlisi kapı kilidinin içinde motor zamanla tork kaybına uğrar haliyle içindeki dişliler de zamanla yağlanıp iyice tozlandığı zaman kapı kilidimizde açılmama gibi sorunlar oluşur. Genellikle şikayetler şu şekildedir: kapı dışardan açılmaz, kapı kilitlendikten sonra içerden açmayana kadar dışardan açmaz vs.
Benim araçtaki proplem ise arka kapılar kilitlendikten sonra kumandayla kapıyı açtığımda dışardan açılmıyordu. Açmak için içerden müdahale etmek gerekiyordu tam bir sinir bozucu iş ve çileydi. Oto kilit işi yapanlara sordum tamiri yapılır mı diye evet dediler. İki kapı için en düşük 300 fiyat çektiler. O zaman gidip orijinal kapı kilidi alayım dedim parça fiyatı 300 tl iki kapı için alıp taksam 600 parça fiyatı + 300 işçilik toplam 900 tl ( sanayideki fiyat bu servise zaten uğramayın iki kapı kilidi işçilik +parça 1300) o zaman kendim yapayım dedim bunun için gerekli malzemeler

Benim iki arka kapıda sorun olduğu için iki tane kapı kilit motoru aldım 60 tl internetten aldım
Kapı kilidinin içi yağ ve pislik deryasıydı 12 tl balata spreyi ve alınan motorları ve temizlenen parçaları yağlamak için sıvı gres alın veya vd40 kullanın kesinlikle katı gres yağı kullanmayın ne kadar pis toz varsa yapışır.
Toplam maliyet 60+12+15 sıvı gres yağı toplam 87 tl
Yapılan işlem kapı pandizotunu söküp kapı kilidini yerinden çıkarıp kapı kilidini çıkardıktan sonra kapı kilidinin içindeki motora ulaşmak.
Aşağıda resimleri atıcam fotoların tamamı yok onları da ilerleyen günlerde atıcam

35720

35721

Sevgili arkadaşlar şu hatırlatmayı yapayım : kapı kilidini açarken işaretli vidaları sökün yanlarında tırnaklar var kastırın ve o tırnaklardan tornavida yardımıyla kurtarın. Şimdi vida ve tırnaklardan kurtulduktan sonra ben motorun olduğu tarafın kapağını kırdım sebebi ise üst kapaktaki plastik metalin altında olduğundan onu çıkartmak dert o yüzden bir köşesinden kurdım motora ulaştım ve değişimi sağladım zaten bir tarafı vidalanıyor diğer tarafını kırılan kısmını hızlı yapıştrıcıyla yapıştırdım ve işlemi bitirdim. Dilerseniz kapı kilidini söktükten sonra oto kilit işi yapanlara götürüp taktırsanız muhtemelen tek kapı için 150 tl den aşağı istemez tercih sizin

Ozer77
10/03/2020, 21:00
Reis o kadar yazmışsın emeğine sağlık.

Ozer77
15/02/2021, 23:33
Selamlar..

Aracımı aldıgımdan beri yani yaklaşık 2senedir sol arka kapı dışarıdan çok zor açılıyordu. Benden başkası açamıyordu hatta. Bugünlerde sağ arka kapıdanaynısını yapmaya başladı. Aynı olay işyerindeki arkadaşımın lineasına olmuştu 100liraya tek kapıyı tamir ettirdi.

Bende dün işyerinde arabayı yıkarken gözüme sprey zincir yağı çarptı. Kapı kollarını elimle yukarı kaldırarak kolların içine iyice sıktım,kapı kilidinden içeri doğruda sıktım. Şuan iki kapıda şıkır şıkır açılıp kapanıyor.. çok sevindimde yazayım dedim [emoji3][emoji3]