PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyon arıza ışığının yanması ve direksiyonun setleşme sorunu(7bin) msrf yrdm ltf

Mtturmaz
27/11/2018, 19:30
2008 model grande punto sahibiyim 2 senedir bende 85 binde aldım şuan 112 binde aracım 2 gün önce arabayla seyir halindeyken çok kücük tümsekten geçtim hemen direksiyon arıza ışığı yandı ve direksiyon sertleşti kontağı açtım kapattım düzeldi ilk defa başıma gelen bir şeydi araba konusunda pinpirikli olduğum için ertesi günü eskişehir Birmontta götürdüm sorunun direksiyonun motorunda olduğunun değişmesi gerektiğini söylediler. Öncesinde garanti. İyi niyet gibi başvurularda bulunuldu ama hepsi red edildi daha sonra parça yok biz yapamayız denildi daha bugun müşteri hizmetleri tekrar arayıp parçayı tedarik edebilceklerini işçilikle beraber 7 bin küsür lira masraf çıkartılar.6 bini parçanın geliş fiyatıymış. 7 bin küsür cidden akıl mantık işi gelmedi bu arızada sanırım en yüksek fiyat bana söylenmiş sanırım. Eğer dışarıdan yaptırağa bilceğim bir yer varsa eskişehir yalova yakını bildiğiniz önerebilceniz yer var mı . Birde aracımdan ilk defa arıza geldi bir daha yapmadı direksiyonda ses gıcırtı hiç bir şey yok bu şekilde ne kadar kullana bilirim.

gpmesud
28/11/2018, 10:01
bursada bu ısle ılgılenen biri var benım tanıdıgım garantılı ıs yapıorlar. Birde forumda görmüştüm sanırım istanbuldada var bu işi yapan.

edll
28/11/2018, 10:09
2008 model grande punto sahibiyim 2 senedir bende 85 binde aldım şuan 112 binde aracım 2 gün önce arabayla seyir halindeyken çok kücük tümsekten geçtim hemen direksiyon arıza ışığı yandı ve direksiyon sertleşti kontağı açtım kapattım düzeldi ilk defa başıma gelen bir şeydi araba konusunda pinpirikli olduğum için ertesi günü eskişehir Birmontta götürdüm sorunun direksiyonun motorunda olduğunun değişmesi gerektiğini söylediler. Öncesinde garanti. İyi niyet gibi başvurularda bulunuldu ama hepsi red edildi daha sonra parça yok biz yapamayız denildi daha bugun müşteri hizmetleri tekrar arayıp parçayı tedarik edebilceklerini işçilikle beraber 7 bin küsür lira masraf çıkartılar.6 bini parçanın geliş fiyatıymış. 7 bin küsür cidden akıl mantık işi gelmedi bu arızada sanırım en yüksek fiyat bana söylenmiş sanırım. Eğer dışarıdan yaptırağa bilceğim bir yer varsa eskişehir yalova yakını bildiğiniz önerebilceniz yer var mı . Birde aracımdan ilk defa arıza geldi bir daha yapmadı direksiyonda ses gıcırtı hiç bir şey yok bu şekilde ne kadar kullana bilirim.

geçici hata verip tekrar etmediyse hiç bir yere gitmeyin boşuna. bu geçici bir sorun olabilir. tekrar ederse bir arayışa girin.
şöyle diyeyim. değişim yapılıncada bu işten kurtulmuyoruz. yine aynı sorunun yaşanması muhtemel. diyelimki değişim yaptınız ve bu parça 2 yol sonra yine hata verdi yine başa dönersiniz. belkide şu an kullandığınız parça 10 sene daha arıza vermeden kullanacaksınız.

fotobelit
28/11/2018, 10:16
Direksiyon motoru yerine aracın motorunumu değiştirecekler ? Saçmalık...Çok yüksek fiyat..Sanayide güzel bir usta bulun,ona baktırın...

eko90
28/11/2018, 14:39
aynı sorun benim araçtada var 2006 gp fıre actıve, 1 yıl oldu arabayı alalı ilk başta bişey yoktu kış olunca ve yağışlar başlayınca direksiyondan garrt gurrt diye sesler gelmeye başladı ve dönüşlerde direksiyon sertleşti kontağı açıp kapatınca bi müddet düzeliyo sonra yine dönüşte sertleşiyo neyse geçen yıl fiat servisine götürdüm bende direksiyon motoru dediler 5,500+işçilik dediler yaptırmadım tabi , saniyeye götürdüm bi kaç ustaya gösterdim onlarda 2500 lira gibi bi rakam dediler, internette baktım amasör takozu rulman gibi sorunlarda olabilir yazıyo, bu zaman zarfında havalarda ısındı araçta tık ses ve sertleşme olayı olmadı yazın sorunsuz kullandım. yine havalar soğudu ve araçta aynı problemler çıkmaya başladı uygun fiyata bu sorunu çözebilecek usta arıyorum bende

gpmesud
28/11/2018, 14:47
Bugun sanayıde bır usta ıle bu durumu gorustum bizdeki city arıza sorunlarında açı sensöürünü değişiriyolar. Alibabadan yaklasık 90 dolara getırırlıyor. Ve sorun çözülüyor. Yani aslında o açı sensmrünü getirtirsek sanayıde ustaya taktırabılırız sadece ıscılık alır ozaman 200 300 neyse artık cok daha uyguna gelir maliyeti.

huricane
28/11/2018, 15:56
Selamlar,

Ortalama olarak direksiyon sisteminin demontajına ilişkin videoları taradım ve inceledim, 188 kasaların servo motor içindeki röle değişimi basit, ancak 199 kasalara ait video bulamadım ancak yine aynı yerde olduğunu düşünüyorum, gerek direksiyon mafsalı gerekse demontaj kısımları aynı gibi duruyor. En yakın olarak güncel direksiyon simdi olan Panda modelini baz alarak söyleyebilirim. Lakin açı sensörünün tam olarak yerini anlayamadım, demontajı biraz karışık zor olan kısmı sensörü elektronik kontrol ünitesinden ayırmak için pompalı havya gerek ve tabi iş bununla bitmiyor kalibrasyon ayarı yapılması gerek. Normal bir oto elektrikçi demontaj montaj yapar ancak kalibre için cihaz gerekli olacak.

Servis mantığı olmadı değiştir 7bin TL çok çok fazla üzerine birde buna montaj dahil değildir.

"51927085" bu orijinal parça kodu yurt dışında daha ucuz ve setin tamamı (ortalama 2bin TL), kaldı ki yurt dışında lokal parça satışı mevcut bizde satışı yok. sensor ise 800TL civarı.

inşallah umduğunuz gibi olur.

Mtturmaz
28/11/2018, 19:22
Bursayı bilmiyorum ama araştırırım en azından kötüleşme durumunda bissüre idare etcek kadar yaptırırım çünkü aracımı çok sık kullanıyorum ve bu sorun harici bütün ağır bakımlarını yaptırdım satsam aynı paraya belki daha kötüsü alacağım için en iyi gittiği yere kullanıp sonra yaptırmak. Burda bi abi de yazmıştı yaklaşık 10 sene arızalı bi şekilde kullanmış istanbulda bi tornacıya yaptırmış onuda araştırıyorum.

Mtturmaz
28/11/2018, 19:24
Hocam dediniz gibi aracı hurda parasına satsam ya da parçalayıp satsam üzerine 7 bin koysam yine punto alabiliyorum :)

Mtturmaz
28/11/2018, 19:30
Benim aracımı bilgisayara bağlayarak sorunun bu olduğunu direksiyon motorunun değişmesi gerektiği söylendi belkide dediniz gibi direksiyon motorunun içindeki belki parça yada parçalar arızalı açıp bakmadan sorunun tam olarak ne olduğunu bilmeden yaptırmak mantıksız adam akıllı uğraşcak usta lazım zateb öyle ustaya işçiliği neyse verilir sonuna kadar da helal olsun ama servis bilgisiyara tak yeni parça al tak 7000 bin masraf.

Mtturmaz
28/11/2018, 19:38
Puntoların ön takımları çok narin ben sürekli amortisör takozu rod başlarını değiştiriyorum çünkü en ufak çukura hızlı girince dağılıyor allahtan bu parçalar çok ucuz olduğu için sorun yaratmıyor bir de dediniz gibi araba ısınınca sadece sola yavaş döndüğüm zaman benim aracımda da çat çat ses geliyor. Bu city arızasıda aslında kış lastiği taktırdım hemen sonrasında cukurdan geçtim o zaman verdi alakası varmı bilmiyorum ilk defa kış lastığı taktırdım normal lastiklerden baya ağır.

punto430
29/11/2018, 18:57
merhaba arkadaşlar

aynı sorun benim aracımda var ve bu konuda tecrübe sahibiyim.

şu anda kullanmış olduğum 2013 model punto aracımda direksiyon kilitlenme arızası 1 ay önce başıma geldi
ardından manisa'da bulunan fiat yetkili servisine başvuruda bulundum ve 28/11 tarihine (dün) randevu verdiler.
aracımı sabah bıraktım saat 12:00 gibi aracımın sorunu ile ilgili bilgi verdiler.
aracımın direksiyon milinde arıza olduğunu ve 7000 kusur tl fiyat çıktığını bunun %60 fiat tarafından karşılanılacağı geri kalan % 40 ( 2820 tl ) tarafımdan ödenmesi gerektiği bilgisi verildi.

tecrübeme gelince

daha önceki aracım 2006 model 1.3 grande punto idi 2012 yılında aynı arıza o aracımda da meydana geldi ve akabinde aynı şekilde servise müracaat ettim.
servis yetkilileri yaptıkları kontrollerden sonra arızanın direksiyondaki servo motordan kaynaklandığını ve değiştirilmesi gerektiğini söylediler
fiyat olarak ta 3500 tl civarı olduğunu söylediler.
tabiki arızanın tarafımla alakalı olmadığını ve uzun araştırmalarımın sonucu sorunun punto araçlarda kronik olduğunu belirtmem üzerine
servis yetkilisi iyi niyet garantisi ile sorunun çözülebileceğini söyledi.
ve sorgulamadan sonra aracımın iyi niyet garantisi ile ücretsiz onarımı kabul edildi.
verilen randevu sonrası arıza giderildi.

gelelim mevcut aracımdaki arızanın giderilmesi olayına tabiki şu anki teklifi kabul etmiş değilim.
çünkü arıza kullanıcı kaynaklı olmayıp özellikle punto araçlarda kronik fabrikasyon bir arıza fakat arızanın yüzdesi ( % 1-2 gibi ) zannedersem yüksek olmadığı için firma çok fazla üstüne düşmüyor.
yani sizin anlayacağınız tabiri caiz ise kulağının üstüne yatıyor.
sessiz kalırsanız hesap sizden..
kalmazsanız iyi niyet garantisi..

allah korusun aracımla seyir halindeyken direksiyon kilitlense bunun hesabını kim verecek..
yorum sizin

edll
29/11/2018, 19:29
merhaba arkadaşlar

şu anda kullanmış olduğum 2013 model punto aracımda direksiyon kilitlenme arızası 1 ay önce başıma geldi
ardından manisa'da bulunan fiat yetkili servisine başvuruda bulundum ve 28/11 tarihine (dün) randevu verdiler.
aracımı sabah bıraktım saat 12:00 gibi aracımın sorunu ile ilgili bilgi verdiler.
aracımın direksiyon milinde arıza olduğunu ve 7000 kusur tl fiyat çıktığını bunun %60 fiat tarafından karşılanılacağı geri kalan % 40 ( 2820 tl ) tarafımdan ödenmesi gerektiği bilgisi verildi.

tecrübeme gelince

daha önceki aracım 2006 model 1.3 grande punto idi 2012 yılında aynı arıza o aracımda da meydana geldi ve akabinde aynı şekilde servise müracaat ettim.
servis yetkilileri yaptıkları kontrollerden sonra arızanın direksiyondaki servo motordan kaynaklandığını ve değiştirilmesi gerektiğini söylediler
tabiki arızanın tarafımla alakalı olmadığını ve uzun araştırmalarımın sonucu sorunun punto araçlarda kronik olduğunu belirtmem üzerine
ve sorgulamadan sonra aracımın iyi niyet garantisi ile ücretsiz onarımı kabul edildi.

gelelim mevcut aracımdaki arızanın giderilmesi olayına tabiki şu anki teklifi kabul etmiş değilim.
çünkü arıza kullanıcı kaynaklı olmayıp özellikle punto araçlarda kronik fabrikasyon bir arıza fakat arızanın yüzdesi ( % 1-2 gibi ) zannedersem yüksek olmadığı için firma çok fazla üstüne düşmüyor.

allah korusun aracımla seyir halindeyken direksiyon kilitlense bunun hesabını kim verecek..
yorum sizin

Bu anlattığınız olayı 1.5 yıl öncesine kadar bir çok arkadaşımız aynı şekilde yaşadı. 10 yıla kadar olan araçlarda biraz onlar gibi çirkeflik yapınca ücretsiz değişimler yapıldı. Son 1.5 senedir firma politika değişikliği bahane edilerek hiç bir şekilde ücretsiz yapılmamakta. Hatta ankaradan bir kardeşimizin uzatılmış garantisi olmasına rağmen aynı paralar istendiği bilgisini verdi ve avukat aracılığıyla mahkemeye verip dava açacağını söyledi. Bakalım biride çıkıp davayı kazandım buda belgesi diyecekmi.

Tercan
29/11/2018, 20:51
merhaba arkadaşlar

tecrübeme gelince

yorum sizin

Öncelikle geçmiş olsun ne yapmayı düşünüyorsunuz peki?

Tercan
29/11/2018, 20:54
R

Tercan
29/11/2018, 20:56
[QUOTE=Tercan;1029433]Arkadaşlar,

Ben de bu arızanın mağdurlarındandım. Temmuz 2010'da aldığım, ikinci el, 2005 model Punto'da Ağustos ayında bahsedilen direksiyon mili sorunu çıktı. Hatta ilk başıma geldiğinde otobanda 150 ile gidiyordum; oldukça korkutucu bir deneyimdi!

Aracı Ankara Ağaçlı Fiat servisine götürüp gösterdim. Bana, direksiyon milinin değişmesi gerektiğini, bunun ücretsiz karşılanması için Fiat merkezinden onay almaları gerektiğini söylediler ve tabii ki, Fiat onay vermedi. Ben de çağrı merkezini arayıp talebimi ilettim. 2-3 gün sonra Fiat Müşteri Hizmetlerinden arayan kişi, benim aracımın servis bakımlı olmadığını, aracın 5 yaşında olduğunu, garantisinin bitmiş olduğunu ve bu sebeplerle masrafın %100'ünü karşılayamayacaklarını; ancak müşteri memnuniyetini sağlamak amacıyla, servisin karar vereceği, %50-60 gibi bir oranda indirim yapılabileceğini söyledi. Ben de aracı ikinci el aldığımı, daha önce bu şekilde ücretsiz değişimler yapıldığını bildiğimi (gerçekten de arkadaşımın şirketinde kullanılan 18 tane Punto için bu işlem yapılmıştı), bunun fabrikasyon hatası olduğunu bildiğimi ve bu sebeple garanti durumu her ne olursa olsun, masrafın %100'ünün karşılanması gerektiğini söyledim. Bu sefer de karşımdaki bana "ama sizin aracınız daha önce iki defa önden darbe almış; ne malum bu arızanın darbe sonucu oluşmadığı?" şeklinde ağız değiştirince, sadece teşekkür edip telefonu kapattım. Hemen avukat bir arkadaşımı aradım ve durumu anlattım.

Bundan sonrası çok ilginç gelişti:
Arkadaşım ufak bir araştıma yapıp beni arayan müşteri temsilcisiyle görüştü. Görüşmede bu sorunun *BU NOKTAYA DİKKAT* güvenlikle ilgili olduğunu, müşterinin güvenliğini tehdit edecek bir hataya sahip bir malı piyasaya sürmenin suç olduğunu ve eğer talebimizi karşılamazlarsa yalnızca yapılan masrafı kendilerinden geri almakla kalmayıp ayrıca bu işle uğraşacağını, bu konuyu isterlerse kendi hukukçularına da danışabileceklerini, ona göre kararlarını verip bizi aramalarını söylemiş. Ertesi gün arkadaşım arandı, masrafın %60'ının Fiat tarafından, kalanının da yetkili servis tarafından karşılanacağı söylendi. Ben de doğrudan Ankara Ağaçlı Fiat servisine giderek aracımı yaptırdım.

Tabii ki, benim için kimin neyi karşıladığı hiç önemli değildi. Önemli olan benim bu sorunuma Fiat'ın bir şekilde, beni mağdur etmeden çözüm bulmuş olmasıydı. Keşke işi uzatmadan baştan uzlaşsalardı...

Sonuç olarak demek istediğim şu ki, bu sorun bazı şase numarası serisinden olan tüm Punto'larda başgösteren, sürücüsünü gerçekten tehlikeye düşürme ihtimali yüksek olan ve kesinlikle üretimden kaynaklanan bir sorun! Hiçbir üreticinin de kendilerine güvenerek kendilerinden araba alan müşterilerinin can güvenliğini riske atmaya hakkı yok!

Bundan sonra bu sorunla ilgili hak arayacak arkadaşlara duyurulur.

https://mobile.donanimhaber.com/punto-larda-ucretsiz-direksiyon-mili-degisimi-yapiliyor--32682902[/QUOT

Yanlis anlaşılmasın Benim başıma gelmedi geçenlerde forumları okurken rast geldim paylaşmayın istedim

fawori
29/11/2018, 22:36
İstanbul'da hakem direksiyon var ora ile görüşün.Garantili yapıyorlar deniyor.

utkubostan
03/12/2018, 21:53
Aynı sorun birkaç hafta önce 2012 model 113000 km 'de benim de başıma geldi ve yukarıda anlatılan süreçlerin aynısını yaşadım. %60 oranında Fiat'ın karşılayacağını %40 oranında da benim ödemem teklif edildi. Servisle hiç bir şekilde polemiğe girmedim. Konuyla ilgili araştırma yapmıştım lakin bir önceki gitmiş olduğum yetkili serviste %60-ının kendileri tarafından karşılanmasının aslında hatayı kabul ettiklerini gösterdiğini, serviste bunu ücretsiz değişimin yapılması gerektiğini belirtmeme rağmen adamlar bırakın yardımcı olmayı işi yavaşlatmak gibi bir yola girebileceklerini bile üstü kapalı bir şekilde ima ettiler. Bu yüzden ikinci gitmiş olduğum serviste tamamen konuyla bilgisiz gibi göründüm. Aracı yaptırdım yani %40-lık ödemeyi kabul ettim. Bu olay başından sonuna kadar bece saçmalık ve Fiat'ın bence önünde iki seçenek var. Ya Avrupa'da olduğu gibi bu araçlara "Recall" yapacak ya da ömür boyu bu hatayı serviste ücretsiz onaracak.Forumdan elde ettiğim belgelerle birlikte tüketici hakem heyetine başvurdum. Bakalım ne olacak? Bekliyorum.

Solitario
04/12/2018, 00:19
Aynı sorun birkaç hafta önce 2012 model 113000 km 'de benim de başıma geldi ve yukarıda anlatılan süreçlerin aynısını yaşadım. %60 oranında Fiat'ın karşılayacağını %40 oranında da benim ödemem teklif edildi. Servisle hiç bir şekilde polemiğe girmedim. Konuyla ilgili araştırma yapmıştım lakin bir önceki gitmiş olduğum yetkili serviste %60-ının kendileri tarafından karşılanmasının aslında hatayı kabul ettiklerini gösterdiğini, serviste bunu ücretsiz değişimin yapılması gerektiğini belirtmeme rağmen adamlar bırakın yardımcı olmayı işi yavaşlatmak gibi bir yola girebileceklerini bile üstü kapalı bir şekilde ima ettiler. Bu yüzden ikinci gitmiş olduğum serviste tamamen konuyla bilgisiz gibi göründüm. Aracı yaptırdım yani %40-lık ödemeyi kabul ettim. Bu olay başından sonuna kadar bece saçmalık ve Fiat'ın bence önünde iki seçenek var. Ya Avrupa'da olduğu gibi bu araçlara "Recall" yapacak ya da ömür boyu bu hatayı serviste ücretsiz onaracak.Forumdan elde ettiğim belgelerle birlikte tüketici hakem heyetine başvurdum. Bakalım ne olacak? Bekliyorum.

Geçmiş olsun. Umarım %100 haklı olduğumuz bu konuda paranızı geri alabilirsiniz. Size de 7000 TL mi masraf çıkardılar? Daha önceden bildiğim kadarıyla %80 ini karşılıyorlardı şimdi %60 a düşürmüşler görünüyor ki ödetilen %40 lık pay da hiç az değil...

utkubostan
08/12/2018, 07:52
Geçmiş olsun. Umarım %100 haklı olduğumuz bu konuda paranızı geri alabilirsiniz. Size de 7000 TL mi masraf çıkardılar? Daha önceden bildiğim kadarıyla %80 ini karşılıyorlardı şimdi %60 a düşürmüşler görünüyor ki ödetilen %40 lık pay da hiç az değil...

Evet. 2800 tl'sini odedim. Kesinlikle cok fazla bir miktar.

ykaya1983
08/12/2018, 20:08
Arkadaşlar şu parçalar sorunu çözmüyor mu?Motor üzerinde.

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-51892260-grande-punto-direksiyon-mili-elektrikli-627600653/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-fiat-punto-2012-elektrikli-direksiyon-kolonu-ve-mili-05305115921-624845556/detay
https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-punto-evo-cikma-elektrikli-direksiyon-540894513/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-fiat-punto-elektrikli-direksiyon-kutusu-507749585/detay

feyzullah
11/12/2018, 17:28
Puntoların ön takımları çok narin ben sürekli amortisör takozu rod başlarını değiştiriyorum çünkü en ufak çukura hızlı girince dağılıyor allahtan bu parçalar çok ucuz olduğu için sorun yaratmıyor bir de dediniz gibi araba ısınınca sadece sola yavaş döndüğüm zaman benim aracımda da çat çat ses geliyor. Bu city arızasıda aslında kış lastiği taktırdım hemen sonrasında cukurdan geçtim o zaman verdi alakası varmı bilmiyorum ilk defa kış lastığı taktırdım normal lastiklerden baya ağır.

Merakımı bağışlayın lütfen. Çukurlara nasıl giriyorsunuz da sürekli amortisör rot değişiyorsunuz. Ben 84.000 km. yaptım aracımla ve toplamda 134.000 km.'ye geldi. Ben daha hiç amortisör takozu ve rot değişimine ihtiyaç duymadım. Herşey yolunda ses veya tutarsızlık yok. Benden önce de değişip değişmediğini bilmiyorum ancak ben kesinlikle değiştirmedim 84.000 km.'dir. Arabayı dikkatli kullanırım ancak öyle aman aman da narin davrandığımı iddia edemem.

halils2
13/12/2018, 00:50
Herkes bizim gibi kullansa sanayiciler aç kalır feyzullah.

feyzullah
19/12/2018, 14:58
Herkes bizim gibi kullansa sanayiciler aç kalır feyzullah.

Eyv Halil abi. Sen de haklısın selamlar.

edll
19/12/2018, 17:41
herkes senin gibi kullansa fiat araba satmaz sen gibi kullananlara :)

Kadyr
19/12/2018, 18:16
direksiyon konusu sıkıntılı evet. benimki daha önce değişmiş garantili iken araç. onun dışında 150 bin oldu ön takımın maşallahı var ses yok. amortisör ömrü normalde max 100 bin falan o yüzden illaki eskidi ve eski performansı yoktur ama en azından bozukluk yok şuanlık. puntonun tek iyi yanı motorla ön takım bana göre

feyzullah
19/12/2018, 22:48
herkes senin gibi kullansa fiat araba satmaz sen gibi kullananlara :)
Aslında herkes benim gibi kullansa bile kronik arızalardan elde edeceği haksız kazanç!!!! fiata yeter. Hoş ben totpidoyu ücretsiz değiştirebilen son şanslı kişilerden biriyim😄 Direksiyonda sorun yok ama olursada umrumda olmaz istanbulda veririm 1000₺ yaptırırım. Arabamı satıp üzerine 1000₺ koyduğumda arabamdan daha iyi bir araç bulamayacağıma göre arızanın giderilmesine bakarım. Fiata da tek kuruş yedirmem.

edll
19/12/2018, 22:55
Aslında herkes benim gibi kullansa bile kronik arızalardan elde edeceği haksız kazanç!!!! fiata yeter. Hoş ben totpidoyu ücretsiz değiştirebilen son şanslı kişilerden biriyim😄 Direksiyonda sorun yok ama olursada umrumda olmaz istanbulda veririm 1000₺ yaptırırım. Arabamı satıp üzerine 1000₺ koyduğumda arabamdan daha iyi bir araç bulamayacağıma göre arızanın giderilmesine bakarım. Fiata da tek kuruş yedirmem.

Fiata da tek kuruş yedirmem. :) :) :) işte budur

bediboy
20/12/2018, 15:37
Ön takım hassay diye bişi yok ben aracımı tam 2 yıl evvel bir bayandan 84 bin km de aldım şu an 114 bin km oldu ve ön tablalar rotlar vs hep fabrikasyon etiketi duruyor daha parçanın üzerinde. Kampanalarım bile orjinaldi geçen sene bursa dan orjinal siparişle getirttim. Yani nasıl araç sürüyorsunuz bilmiyorum ama bence ön takımı çok sağlam sıkıntı yok bende çok şükür.

feyzullah
20/12/2018, 21:27
Fiata da tek kuruş yedirmem. :) :) :) işte budur
Esasında çok acımasız bir yargı ancak hayati öneme sahip direksiyon sistemindeki city arızasından dolayı fiatı protesto ediyorum. Her arabanın kronik arızası olur ancak direksiyon hata götürmez ve kesinlikle kabul edilemez. Bi de üstüne bu hatanın bedelini ben ödeyeceksem hiç değilse memleketim ustası kazansın.

feyzullah
20/12/2018, 21:30
Ön takım hassay diye bişi yok ben aracımı tam 2 yıl evvel bir bayandan 84 bin km de aldım şu an 114 bin km oldu ve ön tablalar rotlar vs hep fabrikasyon etiketi duruyor daha parçanın üzerinde. Kampanalarım bile orjinaldi geçen sene bursa dan orjinal siparişle getirttim. Yani nasıl araç sürüyorsunuz bilmiyorum ama bence ön takımı çok sağlam sıkıntı yok bende çok şükür.
Benim aracım 134.0000 km oldu diskler fabrikasyon hala değişmedi hiçbir sorun yok şuan. Fren balatalarını da 75.000 km. kullandım daha tam bitmemişti ancak sökmüşken değişelim dedim geçen yıl.

edll
20/12/2018, 22:34
Benim aracım 134.0000 km oldu diskler fabrikasyon hala değişmedi hiçbir sorun yok şuan. Fren balatalarını da 75.000 km. kullandım daha tam bitmemişti ancak sökmüşken değişelim dedim geçen yıl.

temiz düzgün kullanımda illaki yıllarca sorunsuz binilebiir. sadece kronik, her an olabilecek sorun içinde yapacak bişeey yok maalesef.

ykaya1983
20/12/2018, 22:46

+1

Forumda bazı yerlerde bununla ilgili birçok yazıya rastladım.Bu konuda gerçekten yanlış bir algı var.Bir aracın ön takımlarının sağlam olup olmaması amortisör ömrü,salıncakların,rot başlarının boşluk yapıp yapmaması.Ön ve arka porya içindeki bilyalarının boşluk yapıp yapmaması,aks kafalarının boşluk olup olmaması,z-rotların durumunun nasıl olduğu ile belirlenir.Amortisör takozunun ses yapması,cıty sorunu bile doğrudan ön takımla ilgili değil aslında.Direk bu parçalara bakarak aracın takımı kötü demek bence çok yanlış.Konuda yazan bir arkadaşın dediği gibi bu araç orjinal amortisörleri değişmeden ,salıncakları,rot kafaları boşluk yapmadan teker bilyaları boşluk yapmadan 200-300000 km kullanıldığı var.

gpmesud
21/12/2018, 09:59
city sorunun ön takımla alakası yok bencede. çünkü benim araçta direksiyon kutusu dagılmıstı ama arıza asla vermedi. çok boşlukta vardı. orjinal ile degiştirdim kutuyu city sorunu elektriksel bir sorun özellikle araca bağladıgımız sonradan şeyler ile ilgili. (ses sistemi vs. gibi)

ademkorpe
26/03/2019, 23:56
Arkadaşlar merhaba aynı sorun Benim de başıma geldi 2008 model sıfır olarak aldığım Punto'nun da 286 bin kilometrede direksiyon arıza vermeye başladı Bir sürü çalışıyordu kontağı kapatıp açınca tekrar arızaya geçiyor da bu bir süre böyle devam ettikten sonra tamamen arızaya geçmeye başladı. yetkili servise götürdüm aynı Sizdeki gibi 7000 küsür lira ücret çıkardı 10 yaşını doldurduğu için ve garantisi bittiği için karşılamadığını söyledi Ben de şen direksiyon adında ank Şaşmaz sanırım internetten ararsanız bulursunuz bir arkadaşa götürdüm 1/4 fiyatına tamir ettirdim. İl dışından da direksiyon kutusunu söktürür gönderirseniz tamir edip gönderiyor. Herkese arızasız kazasız günler.

Alikeskin
29/03/2019, 04:33
2008 model grande punto sahibiyim 2 senedir bende 85 binde aldım şuan 112 binde aracım 2 gün önce arabayla seyir halindeyken çok kücük tümsekten geçtim hemen direksiyon arıza ışığı yandı ve direksiyon sertleşti kontağı açtım kapattım düzeldi ilk defa başıma gelen bir şeydi araba konusunda pinpirikli olduğum için ertesi günü eskişehir Birmontta götürdüm sorunun direksiyonun motorunda olduğunun değişmesi gerektiğini söylediler. Öncesinde garanti. İyi niyet gibi başvurularda bulunuldu ama hepsi red edildi daha sonra parça yok biz yapamayız denildi daha bugun müşteri hizmetleri tekrar arayıp parçayı tedarik edebilceklerini işçilikle beraber 7 bin küsür lira masraf çıkartılar.6 bini parçanın geliş fiyatıymış. 7 bin küsür cidden akıl mantık işi gelmedi bu arızada sanırım en yüksek fiyat bana söylenmiş sanırım. Eğer dışarıdan yaptırağa bilceğim bir yer varsa eskişehir yalova yakını bildiğiniz önerebilceniz yer var mı . Birde aracımdan ilk defa arıza geldi bir daha yapmadı direksiyonda ses gıcırtı hiç bir şey yok bu şekilde ne kadar kullana bilirim.Ankaraya gelirseniz halledriz

SM-J730F cihazımdan gönderildi

utkubostan
03/05/2019, 19:13
Ben olsam araca dışarıdan müdahale ettirmez, yasal haklarımı arardım.

Tercan
03/05/2019, 20:51
Arkadaşlar city arızası dediğimiz motor ve parçaları bu linkten mi?https://www.ebay.com/itm/Fiat-Punto-188-Power-steering-Servo-motor-Servo-City-in-Part-exchange-/152466479039