PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto 1.3Mjet sorunlar sorunlar...

serhax
14/11/2018, 01:35
Cümleten selamlar,
Aracım 2013 model 1.3mj. 120.000Km'de. Aracım 30binden beri bende. Tek yaptığım 10bin bakımlarını hiç aksatmamak, taki son 1 aydır bir hallere girdi kendisi :)
Önce turbo hortumu deforme olduğunu ve radyatörü delindiğini anladık bakım sırasında su eksiltiyordu baya bir... Bunları hallettik çok şükür.
Şuanda araçta aşağıdaki sorunları yaşıyorum ve iyi bir fiat ustasına ihtiyacım var. Anadolu yakası önceliğim abiler. Bunun yanında sizinde yorumlarınızı alayım , araç sorun çıkarmaya başlayınca sat diyor etraf acaba gerçekten ufak ufak puntomdan ayrılsammı bilemedim...

1-ışıklarda duruyorum devir saati kendi kendine yükselip alçalıyor bariz gaz verir gibi... vınn vınn vınn diye.
2-acayip çiğ mazot kokusu var sabah akşam ilk çalıştırma son çalıştırma hiç farketmiyor, ve yakıt tüketmide arttı.
3-uzun süre 120-140 arası gidince 2500-3000 devirde motor arıza ışığı yakıyor. Sanırım dpf tıkanıklığı var... duman attığı falanda oluyor.
4-aracın radyatörü değişti geçen ay hararet saati hiç artmıyor hep düşük seviyelerde korkutuyor anlamıyorum bir yükseliyor fan açınca bir süre sonra iniyor aşağıya ama sanki önceden ortada sabit dururdu uzun yolda vs... normalmi bakması lazım
5-aracın motor suyunda siyah tortular görüyorum sanki yağ gibi değil gibi yada bana öyle geliyor. :) var oğlu var yani... :)

edll
14/11/2018, 10:33
bunlar kendiliğinden ortaya çıkmıyor. buna sebep olan biziz. bakımlarının her 10 binde yapılması buna ölçü değil. 10 de değil 5 binde bakım yapılsada, aracı abartılı kullan hor kullandıktan sonra bir anlamı kalmıyor. alınan bir pis yakıt dahi bunların hepsine neden olabilir. turbo hortumu ve radyatörde tamamen bizden kaynaklı olabilir. radyatöre su değil turbo hortumunuzun zarar görmesi nedeniyle içerdeki antifiriz özelliğini tamamen yitirmiş. kamil arslan ı arayıp görüş. 05347186058. sana her konuda yardımcı olacaktır.

volkan1065
14/11/2018, 11:16
1. Boğaz kelebeği ve Map sensörü ile diğer sensörler temizlenip adaptasyon yapılacak.

2. DPF li araçlarda soğuk havalarda olan durum belki enjektörler kalibre gerektirebilir.

3. DPF doluluk oranı kontrol edilmeli EGR ve manfolt temizliği gerekli olabilir.

4. Termostad değişecek.

5. Radyatör suyunda eksilme yada fazlalaşma yoksa radyatör suyu komple değiştirilip durulama yaptırılmalı bu arada yağ soğutucuda kontrol edilmelidir.

Euro5 motor Euro4 göre biraz daha nazik ve özen gerektiren bir motor. Mümkün mertabe kaliteli yakıt kaliteli yağ ve devirli kullanım ister.

alixxx
14/11/2018, 11:16
Cümleten selamlar,
Aracım 2013 model 1.3mj. 120.000Km'de. Aracım 30binden beri bende. Tek yaptığım 10bin bakımlarını hiç aksatmamak, taki son 1 aydır bir hallere girdi kendisi :)
Önce turbo hortumu deforme olduğunu ve radyatörü delindiğini anladık bakım sırasında su eksiltiyordu baya bir... Bunları hallettik çok şükür.
Şuanda araçta aşağıdaki sorunları yaşıyorum ve iyi bir fiat ustasına ihtiyacım var. Anadolu yakası önceliğim abiler. Bunun yanında sizinde yorumlarınızı alayım , araç sorun çıkarmaya başlayınca sat diyor etraf acaba gerçekten ufak ufak puntomdan ayrılsammı bilemedim...

1-ışıklarda duruyorum devir saati kendi kendine yükselip alçalıyor bariz gaz verir gibi... vınn vınn vınn diye.
2-acayip çiğ mazot kokusu var sabah akşam ilk çalıştırma son çalıştırma hiç farketmiyor, ve yakıt tüketmide arttı.
3-uzun süre 120-140 arası gidince 2500-3000 devirde motor arıza ışığı yakıyor. Sanırım dpf tıkanıklığı var... duman attığı falanda oluyor.
4-aracın radyatörü değişti geçen ay hararet saati hiç artmıyor hep düşük seviyelerde korkutuyor anlamıyorum bir yükseliyor fan açınca bir süre sonra iniyor aşağıya ama sanki önceden ortada sabit dururdu uzun yolda vs... normalmi bakması lazım
5-aracın motor suyunda siyah tortular görüyorum sanki yağ gibi değil gibi yada bana öyle geliyor. :) var oğlu var yani... :)

Egr ve manifold kurum bağlamış olabilir. Bence temizletirseniz düzelir aracınız.

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

arenas
14/11/2018, 15:04
Anadolu yakasında bostancı sanayide iyi Fiat ustası tavsiye edebilirim.

Tercan
14/11/2018, 20:45
Bende de 2013 model Punto pop var arabayı aldigimdan beri devir saatinde oynama oluyor genelde belli hız aralıklarında oluyor şöyleki 2 viteste boşa attığım zaman 20 ile 30 km arasında yapıyor maf sensorunu map sensorunu temizledim yine aynı. Manifoldu temizlettigim ustaya götürdüm boğaz kelebegine adaptasyon yaptı yine olmadı arızanın bagaj kelebeginden olduğunu düşünüyorum dedi böyle kullan bişey olmaz dedi kullanıyorum öyle sadece öyle yapması can sıkıyor onun haricinde bir sorun teşkil etmiyor. ışığını yakması emme monifoldu ve egr nin dolu olmasından kaynaklanıyor olabilir. Daha önceden başıma gelen bir olayı konu açıp paylaşmıştim.

Kadyr
14/11/2018, 23:35
Bostancı da rese oto var.
1. Sorun tam durdugunuzda rolanti normal ise sorun yok.arabayı boşa atınca yokuş aşağı gibi mesela rolanti dalgalanma değilde gaz ver çek yapıyor. Çok araştırdım sanırım yazılımsal.

serhax
16/11/2018, 02:35
Yardımlarınız için teşekkürler, haftasonu bostancıya gideceğim.

serhax
16/11/2018, 02:36
yönlendirmeniz için teşekkürler, aslında aracı çok yoran bir kullanım yok bizde. Eşimde bende düşük devir kullandığımızdan dolayı olduğunu düşünüyorum... Birde İstanbul trafiği ve yakıt pisliğini söylemiyorum bile.

serhax
16/11/2018, 02:37
Anadolu yakasında bostancı sanayide iyi Fiat ustası tavsiye edebilirim.

sizdende tavsiye almak isterim, haftasonu gideceğim zaten bostancıya. Özelden veya buradan yazarsanız sevinirim.

arenas
16/11/2018, 10:18
sizdende tavsiye almak isterim, haftasonu gideceğim zaten bostancıya. Özelden veya buradan yazarsanız sevinirim.

Özelden yazdım

serhax
18/11/2018, 08:01
Çok teşekkürler