PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyon bir anda sertleşti ve fren balata uyarısı.

SEKO_
30/10/2018, 23:27
Merhaba arkadaşlar. Aracım yolda seyir halindeyken göstergede direksiyon işareti çıkıp bir anda sertleşti ve hareket edilemeyecek bir hal aldı. Aracı stop edip çalıştırdığım zaman düzeldi ama daha sonra tekrar aynı sıkıntıyı yaşadım, bende şimdilik city modunu kapattım. Ne yapmalıyım? Ama Birde araç fren balatalarını kontrol ettirin uyarısı çıktı. Bu durum karşısındaki tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

feyzullah
31/10/2018, 12:21
Geçmiş olsun. Evvela aküyü kontrol ettirmenizi öneririm. Eğer akü bittiyse ya da zayıfsa bundan kaynaklı olabilir.

edll
31/10/2018, 13:02
City modu kapatmanız birşey değiştirmez. Çünki kapalı yada açık olsada sistem çalışmaya devam eder ama sasce işlevi kapatıp açıyorsunuz. Gerçekte city arızası gibi görünsede araçlarımızın bir çoğunda Feyzullah kardeşimizin dediği gibi akü kaynaklı olabiliyor. Akünüzün kontrolünü yaptırıp bir bakmanızda fayda var. Arkadaşların önereceği usta zaten bunun kontrolünüde yapacaktır.

gpmesud
31/10/2018, 13:59
Bizim bu araçlarda city elektrikli olayını komple kaldırıp klasik hidrolik direksiyon haline getirme gibi olanak var mı acaba. hızlanınca sertlesen normalda bildiğimiz hidrolik direksiyon yani.

ykaya1983
31/10/2018, 14:08
Bizim bu araçlarda city elektrikli olayını komple kaldırıp klasik hidrolik direksiyon haline getirme gibi olanak var mı acaba. hızlanınca sertlesen normalda bildiğimiz hidrolik direksiyon yani.

Aslında arıza olayı olmasa en iyisi elektrikli direksiyon.Hidrolik direksiyonda belirli bir km den sonra pompada hortumlarda sürekli yağ kaçağı oluyor ve ayrıca hızlanınca sertleşen bir sistem değil.Her zaman aynı sertliktedir.O özellik elektrikli direksiyonda var.Puntodaki cıty arızası ise tamamen fıatın suçu ve sorumsuzluğu.Ben bravo forumuna da üyeyim.Aynı sistem o araçlarda da var ama ben bugüne kadar bir tane problem duymadım.Gerçi bravodaki direksiyon düşük hızlarda puntodaki gibi yumuşak değil.

edll
31/10/2018, 15:34

Bizdeki elektrikli direksiyonda hızlanınca hıza göre sertleşen türden. Kendi ayarlamasını kendisi yapıyor değişen bişi yok.

ibrahimokur7
01/11/2018, 01:20
üstadım bu arızayı bende üç kez yaşadım. Biri ışıklarda dururken tam kalkış yapacağım sırada oldu. direksiyon sertleşti be kırmızı direksiyon ışığı yandı. kpntağı kapatıp açınca arıza geçti. Bilgisayara falan bağladılar ama hatayı bulamadılar. Ve uzun süre hiç olmadı. ikinciside 50- 60 km hızla giderken yolun bozukluğunu fark edemedim ve aracın altı sürttü durmadım devam ettim aradan 20 saniye falan geçti direksiyon sertleşti kırmızı direksiyon ışığı yandı emniyet şeridine çektim bekledim kpntağı kapatıp açtım arıza geçti. Sanayiye doğru yavaş yavaş giderken çakıl yola geldiğimde araba sarsılmaya başlayınca yine aynı arızayı verdi. Kontak aç kapa geçti tabi. Sanayiye gittim iyice baktılar bilgisayara bağladılar ama yine bişey yok dediler. O gün 700 km yol yaptım hiç birşey olmadı bi daha. Aradan 3 aydan fazla süre geçti arıza hiç tekrarkamadı. Ama bu problem nedir diye kaç usta gezdiysem arıza şudur diyen olmadı

edll
01/11/2018, 09:07
Olayda bu zaten. Yolda giderken oluyor ama kontrol esnasında çıkmıyor. Çünki kontrol esnasında sistem normal çalışıyor. Siz arızayı verdiğinde videoya çekin o şekilde firmaya müracaatta bulunun. Elinizde ispat niteliğinde birşey olsun.

feyzullah
01/11/2018, 11:19
Aracım 130.00 km.'yi devirdi. Şeytan kulağına diyeyim bugüne kadar hiçbir sorun yaşamadım. Ancak kullanırken bazı hususiyetlere dikkat etmek lazım. Sistem, yapısı itibarıyla biraz hassas ve naif. Çukurlardan veya engellerden sert geçmemek, park esnasında kaldırma tekeri yaslayıp direksiyonu çevirmeye çalışarak açı sensörlerini sapıttırmamak, akünün şarj durumunu belirli periyotlarla kontrol ettirip şarj durumu zayıflayan aküyü bitene kadar kullanmakta ısrarcı davranmamak gerekiyor. Bu gibi basit ama hayat kurtarıcı örnekleri çoğaltmak elbette mümkün. Ancak, herşeye rağmen city direksiyon arızası yaşanırsa da o zaman uygun maliyetlerle artık bu arızanın giderilmesine bakmak lazım. Şunu da ilave edeyim 80.000 km.dir city modu açık kullanıyorum aracımı. Bu arızanın vermesiyle city modunun açık veya kapalı olmasının ilgisi yok. Onun için city modunu açın, direksiyonu zorlayacak hamlelerden kaçınarak bu konforun keyfini çıkarın derim son olarak :)
Herkese kazasız belasız sürüşler.

edll
01/11/2018, 11:31
Aracım 130.00 km.'yi devirdi. Şeytan kulağına diyeyim bugüne kadar hiçbir sorun yaşamadım. Ancak kullanırken bazı hususiyetlere dikkat etmek lazım. Sistem, yapısı itibarıyla biraz hassas ve naif. Çukurlardan veya engellerden sert geçmemek, park esnasında kaldırma tekeri yaslayıp direksiyonu çevirmeye çalışarak açı sensörlerini sapıttırmamak, akünün şarj durumunu belirli periyotlarla kontrol ettirip şarj durumu zayıflayan aküyü bitene kadar kullanmakta ısrarcı davranmamak gerekiyor. Bu gibi basit ama hayat kurtarıcı örnekleri çoğaltmak elbette mümkün. Ancak, herşeye rağmen city direksiyon arızası yaşanırsa da o zaman uygun maliyetlerle artık bu arızanın giderilmesine bakmak lazım. Şunu da ilave edeyim 80.000 km.dir city modu açık kullanıyorum aracımı. Bu arızanın vermesiyle city modunun açık veya kapalı olmasının ilgisi yok. Onun için city modunu açın, direksiyonu zorlayacak hamlelerden kaçınarak bu konforun keyfini çıkarın derim son olarak :)
Herkese kazasız belasız sürüşler.

Maaşallah. Benimde 110 bin oldu. 2 günlüğüne düğün için yeğenime verdim. Aldığımda airbag arızası ortaya çıkmıştı. Biz gözümüzden sakınalım ama herkes bizim gibide değil. Aracınızı Allah korusun acil durum hariç kimsenin kullanmasına izin vermeyin.