PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Amfi ve bass bağlantısı yardım

edll
06/10/2018, 20:31
Edison marka 4 kanal amfi ve 1200 lük çift bobin sunny bass var. Çift bobinle alakalı köprülemeden bahsediliyor. Buda yabancı olduğum konu. Bilgisi olan bi arkadaşımız varmı. Resimlerini yollayabilirim.

Cityreyiz
07/10/2018, 13:18
Köprülemeden kastınız tam olarak ne bilmiyorum ama çift bobin basslarda 2Ohm ve 8Ohm olarak 2 farklı bağlanma şekli vardır zaten 8Ohmda besleyemezsiniz, 2Ohmda beslemeniz gerekir onuda bobinleri paralel bağlayarak( + + , - - ) sağlayabilirsiniz, seri bağlar iseniz 8Ohma çıkacaktır.

edll
07/10/2018, 14:54
Köprüleme olayı normalde bir bass ta artı ve eksi çıkış tek giriş varken çift bobin lerde bundan ikişer tane var. Bunuda bağlantı yaparken ikisini tek çıkış haline getirmek için köprüleme diye tabir edilen artıyla artı olanı eksiyle eksi olanı, kimside artıyla eksiyi eksiyle artıyı birleştirerek tek giriş haline getiriyorlarmış. Buda amfiyle bass ın değerlerinin birbirine uyumlu olması gerekiyormuş. Merak ettiğim ise benim amfiyle bass ın uyumlu olup olmadığı, uyumlu değilse uyumlu hale nasıl getirilebilmesi.
Bass amfiye fazla gelirse Amfide bir işlem yapılarak dengeleme sağlanabiliyormuş. Bilgi çok topladım ama çok oluncada karmaşıklaşıyor.

Cityreyiz
07/10/2018, 16:36
Dediğinizi anladım amfinizin özelliklerini yazarsanız rms,ohm vs değerleri gibi daha sağlıklı olur fakat amfiniz muhtemelen kanal başına 60 80 rms güç veriyordur köprülü modda 160rms gibi birşeydir tam bilmiyorum ama bu değerler zaten 2ohmdur siz subwooferı bu değerlerle besleyemezsiniz subwoofer kaç rms onuda bilmiyorum ama dediğim gibi tam beslemez çalıştırır ama tatmin etmez yani subwooferı nasıl bağlarsanız bağlayın zarar veremezsiniz teknik bilgi yazarsanız daha detaylı inceleriz.

edll
07/10/2018, 18:34
Teknik açıdan hiç bir bilgim yok. Burda biyerle görüştüm yarın bakacaz bakalım. Çok teşekkür ederim ilginiz için.