PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Oz Canova 16" Jant Nerden Bulabilirim?

VooDoo
23/01/2008, 12:54
mrb arkadaşLar ben oz canova 16" jant aLmak istiyorum ama aradığım tuningciLer şu anda mevcut oLmadığını siparişLe 1 1,5 ayda getriebiLecekLerini soyLüyoLar isanbuLda bu jantı buLabiLeceğim bi yer yok mudur..?

https://www.tirerack.com/images/wheels/oz/swap/oz_canova_blk_ci3_l.jpg

Little F.K
23/01/2008, 13:19
Ben geçen yıl punto ma alıcaktım nasip olmamıştı.Cevizli minibüs yolundan maltepe ye giderken continental bayi var,Bp benzin istasyonu karşısında orda bulabilirsin.

Hatta bi arkadaşımız (Erdem) ordan almıştı.

VooDoo
23/01/2008, 13:36
ya oranın bi telefonu falan var mıdır acaba :)

emre
26/01/2008, 14:13
senini istediğin jant var ama 17" var

Auto engineeR
26/01/2008, 18:13
bunun 16sı ufak kalır, 17sine de doyum olmaz walla :)

Backer
26/01/2008, 20:33
17 si 75hp liği çok yorar artı yakıt artar abi...

Auto engineeR
26/01/2008, 22:23
ozlar hafif jantlar, problem olacağını sanmıyorum yakıt we performansta

cgty
29/01/2008, 11:20
17'' jant hafif olursa problem olmaz bencede ancak lastigin kalınlığı problem yapabilir.

Backer
29/01/2008, 11:22
jantlar hafif olsa bile büyük bi derecede tur sayısı artıyoo buda otomatikmen yakıtı arttırıyo zaten...

Auto engineeR
29/01/2008, 11:24
jantlar hafif olsa bile büyük bi derecede tur sayısı artıyoo buda otomatikmen yakıtı arttırıyo zaten...

büyük derecede tur sayısı derken? anlamadım

Backer
29/01/2008, 11:28
Jantın büyümesi tur sayısını değiştircek buda yakıtı arttırcak... tabikiii lastik yanaklarına göre bu minimuma düşürülebilir ancak buda her kullanıcıya gelmiyo her çukurda lastik kesmesii mümkün duruma geliyo

Auto engineeR
29/01/2008, 11:33
jant büyüdüğünde lastik yanağı da ona göre ince takılıyor we toplam çap aynı kalıyor.
sandım ki jantın açısal hızı daha fazla olacak diyeceksin. jant daha büyük olduğu için jantın çewresinin (lastik değil) açısal hızı daha fazla olacağı için arabayı biraz daha zorlar. bu da yakıt tüketimini artırır. ama bu tip jantlar genelde orjinal janttan da hafif oldukları için dengeler we tüketimi artırma problemi yaşanmaz.

Backer
29/01/2008, 11:36
Tmm Tmmm gerçektenn uğraşamıycamm bu muhalefetlikk eskiden beri geliyoo saygımı bozmak istemiyorum siz çok bilgilsiniz tmm ....

CihanÖzdamar
29/01/2008, 11:57
jant büyüdüğünde lastik yanağı da ona göre ince takılıyor we toplam çap aynı kalıyor.
sandım ki jantın açısal hızı daha fazla olacak diyeceksin. jant daha büyük olduğu için jantın çewresinin (lastik değil) açısal hızı daha fazla olacağı için arabayı biraz daha zorlar. bu da yakıt tüketimini artırır. ama bu tip jantlar genelde orjinal janttan da hafif oldukları için dengeler we tüketimi artırma problemi yaşanmaz.

alper beyin de söylediği üzere, jant boyutunu buyuturken eger hafif bir jant secerseniz oz gibi ve lastiğin yuvarlanma mesafesinide arttırmazsanız yanı cevresı genıslemez ıse ne yakıt tuketımı artar ne de performans duser,

herkesın bıldıgı jant buyudugunde performans duser mantıgı dıger uzakdogu ve 2.sınıf avrupa malı jantlar ıcındır, standart model bir celik jant yada sac jant bu bahsettiğim oz jantlardan cok daha agırdır..

performansı etkıleyen 1 faktor vardır bu lastiğin dış çevresinin aks üstüne ( bijon hizasına) uyguladığı moment kuvvetidir, bu moment kuvvetinin ise 2 değişkeni vardır . merkeze uzaklığı ve gücün büyüklüğü(ağırlık)
net olarak lastik çapı genişlemediğnde ve agırlık aynı kaldıgı surece istersen 185 75 14 lastiğini 205 40 17 ile değiştir ( hesaplama yapmadım sallama rakamlar bunlar:) ) hiçbir kaybın olmaz :)

konunun muhalefet olması yada dıdısmekle alakası olmaması adına sadece bildiğim denediğim bizzat yarıslarda pistlerde tecrube ettiğimi yazıyorum kulaktan dolma bilgilerle yada forumlardan abilerimden aldığım GAZLI,doğru olmayan net ölçülmemiş bilgilerle forum mesgul etmiyorum ,bilmediğim konularda da konusmamayı deniyorum.bilene de saygımı gösteriyorum.

hepinize iyi forumlar.

Backer
29/01/2008, 12:06
Bende bilmediğim konuda yorum yapmak istemiyorum zaten öyle olsa 150 msjım olmazdı ama bu abimizin geçmişten beri bi muhalefetliği var bana karşı yada herkeze karşı pist bilgilerinize saygı duyuyorum bende piste gide gele piste giden araçalrın hazırlanışlarında hazırlıkalrına katılarak öğrendim yaşımın küçük olması bilgisiz olduğumu göstermez sanırım ama jant farkından dolayı baş başşa giden 2 araç biri 90 biri 94 le gidiyo buda toplam çapın değişikliğini gösteriyo sanırım ama Alper abinin dediğine bakarsak toplam çap her durumda aynı ?

CihanÖzdamar
29/01/2008, 13:30
toplam çap ın jant olcusuyle alakası yoktur bekir kardeşim, arabaların hız gostergesı sanzuman cıkısından olculur ve senın lastık capını dgıstırmedıgın ongorulur ( cogu model ıcın burda olur farklı uygulamalar da olabılır) lastık cevresı sallıyorum x metre olursa araba bu araba 5.viteste bu devirde y hızında gider denir ve o bilgi kadrana aktarılır, ancak sen o hesaplamalardakı ana degısken olan lastık cevresını degıstırırsen o zaman gostergen 100km/h gosterıyorken aslında buyuk olan lastıklerın sayesınde sallıyorum 110 la gıdersın ..
umarım yanlıs anlasılmalar , yada negatıf dusunceler son bulur :)
Alper beyin yazısında yanlıs bırsey yok bence sız aranızdakı negatıflıkten (yanlıs anlasılmalardan kaynaklanan) yazdıklarınızı net anlayamadan yorum yapıyorsnuz .

yasının kucuk olması da kesınlıkle bır krıter degıldır cunku ben bu bıldıklerımı 17 15 yasımda da bılıyordum kaldı kı benım o yaslarımda bır arabaya 17"jant takıldıgı zaman yer yerınden oynardı bu kadar bılgı bollugu yoktu :) bılgılı olmanız normal ama bazen yanlıs kaynaktan alınan bılgıler agızdan agıza aktarılır ve sonra egsozla hava fıltresı ıle 15 20 hp alcagını dusunen bır nesıl yetısır :) ve sözum meclısten dısarı bunun cok ornegını goruyorum sen yasındakı genc arkadaslarımda.

konuyu cok uzattım tek ıstegım genc arkadasımın (bekır kardesımın) hevesı dogrultusunda en dogru bılgıye ulasmadır.

ıyı forumlar:)

Backer
29/01/2008, 13:34
Çok teşekkür ederim cihan Abi bizede senin yolunda yürüyebilmek ümidi ile Alper abidende tekrar özür dilerim... İyi forumlar

grandecaglar
29/01/2008, 19:25
evet alper beyin dediği gibi bide bu oz gibi ii markalı jantlar hafif olduğu için arabayı fazla yoracağına inanmıyorum :busted_b:

VooDoo
30/01/2008, 14:43
hiçbişey anlamadım valla şimdi ben bu jantı takayımmı takmayayımmı :D ama arkadaşlar çok teşekkür ederim yardımlarınız için iki arada yedi derede kaldım yaa :) napim ben şimdi :D

Backer
30/01/2008, 14:54
bnm anladığım bu jantın 17 sini takmanız iyi olucakmışş galiba :D

VooDoo
30/01/2008, 14:58
hem jantıda buLamadık daha :) biraz düşüneyim bari :)

Genius
30/01/2008, 14:59
Jant kolları çok ince duruyor, 17 takınca davlumbazın içi olduğu gibi görünür ;)

Backer
30/01/2008, 15:42
Yaaa 17' taktıranlardan biri biraz ilgi göstersin lütfen 17 takarsa kaçlık yay takıcak kaçlık lastik takıcakk ne olucak biraz bilgi alabilirmiyiz

Auto engineeR
01/02/2008, 12:14
cihan abi teşekkür ederim.

açıkçası yazılanlara üzüldüm bekir, benim kötü bi niyetim yok bu yazılarda kesinlikle öncelikle bunu bilmeni isterim.yanlış bildiğini düşündüğüm bazı bilgileri doğrularıyla değiştirmek istedim. we bunu yaparken de yanlış anlaşılmamak için büyük bir hassasiyetle yazmaya çalıştım. abi diye hitab etmene gerek yok ben de sonuçta 19 yaşındayım :) neyse konu netliğe kawuşmuş. kırıcı olduysam,yanlışım olduysa özür diliyorum bekir

grandecaglar
01/02/2008, 14:54
jant takmak isteyen arkadaşları daha iyi düşünmeleri için acaba bizim araçlara uyan jantları bide kg bir konu altında açsak daha iyi olur hem fazla soru sorulmaz jantlarla ilgili hemde açıklayıcı olur sadece bir öneri :sweatingbullets:

memat
01/02/2008, 14:59
bence çağlar haklıı güzel bi fikir

Backer
01/02/2008, 17:43
cihan abi teşekkür ederim.

açıkçası yazılanlara üzüldüm bekir, benim kötü bi niyetim yok bu yazılarda kesinlikle öncelikle bunu bilmeni isterim.yanlış bildiğini düşündüğüm bazı bilgileri doğrularıyla değiştirmek istedim. we bunu yaparken de yanlış anlaşılmamak için büyük bir hassasiyetle yazmaya çalıştım. abi diye hitab etmene gerek yok ben de sonuçta 19 yaşındayım :) neyse konu netliğe kawuşmuş. kırıcı olduysam,yanlışım olduysa özür diliyorum bekir

rica ederimm olay sonuca kavuştuğu sürece sorun yokk abi meselesine gelince ben 24 25 yaşa kadar abi demem normalde ama burdaa olsun varsın abi demeyle ben ezilmiyorum sorun yok

lithium
06/02/2008, 15:08
17lik jant 75lik (Active) araca neden iyi olmaz?:

1. Performans DÜŞER: Kullanılacak lastiğin tabanı genişler, sürtünme artar ve performans doğal olarak düşer. Jant ağırlığından öte bunu göz önünde bulundurmak gerek.

2. Aracın direksiyon yapısı bu lastiklere uygun OLMAYABİLİR: Zira, Active donanımlı araçların opsiyon listesinde dahi 17'' gözükmüyor. Lastik tabanındaki sürtünme artışı doğrudan direksiyon yüklerini artıracağından bu da göz önünde bulundurulmalı.

selam sevgi.. yine döndüm foruma.. :D

evet alper beyin dediği gibi bide bu oz gibi ii markalı jantlar hafif olduğu için arabayı fazla yoracağına inanmıyorum :busted_b:

VooDoo
10/02/2008, 22:16
17lik jant 75lik (Active) araca neden iyi olmaz?:

1. Performans DÜŞER: Kullanılacak lastiğin tabanı genişler, sürtünme artar ve performans doğal olarak düşer. Jant ağırlığından öte bunu göz önünde bulundurmak gerek.

2. Aracın direksiyon yapısı bu lastiklere uygun OLMAYABİLİR: Zira, Active donanımlı araçların opsiyon listesinde dahi 17'' gözükmüyor. Lastik tabanındaki sürtünme artışı doğrudan direksiyon yüklerini artıracağından bu da göz önünde bulundurulmalı.

selam sevgi.. yine döndüm foruma.. :D

ama bendeki 75lik dinamik aktif değilki

Ah-MeT
10/02/2008, 22:21
benım aracımda 75 dynamic bende de 17" O.Z var
ya arkadaslar takmadan once bende oz hafif yormaz diye taktım ama ne kadar hafif olursa olsun 17" baya etkılıyor ben bunu gordum kendi aracımda...

VooDoo
10/02/2008, 22:52
16" taksak nasıl olur peki ?

lithium
11/02/2008, 01:42
selam.. dinamik de olsa 75lik aracın lastikleri 175mm tabanlı. 16'ya geçtiğin zaman 195mm (20mm'lik taban artışı) olacak... fiat'ın opsiyonları arasında 16'' jant 75hp araç için yok. servistekilere sorarsan onlar satış yapmak için tak bişey olmaz derler muhtemelen.. yine de takmak istersen bi miktar tüketim artışı olur, onun harici pek bir sorun olacağını sanmıyorum..

lithium
11/02/2008, 01:43

75lik dinamik ben aldığımda yoktu ki yau:)