PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : p1172 zengin karışım hatası

acemi
04/09/2018, 02:02
arkadaşlar merhaba,
lpg'de kullandıktan 2-3 gün sonra hep bu hata çıkıyor, benzinde kullanınca sorun yok ama lpg'ye kızıyor.
arabanın çekişi falan çok iyi ama her çalıştırmada "motoru kontrol ettirin" uyarısı can sıkmaya başladı elm327 aldım kendim siliyorum.
2 gün sonra yine hata.

bunun başka bir çözümü yok mudur? lpg ayarı yapan kişiye soruyorum pek bir fikri yok. ayarı yapınca da hemen çıkmadığı için deneyerek bulamıyoruz.
lpg filtresi yeni değişti, hava filtresi değişti.
map sensörü sanırım bu hatayı yakalayan, çıkarıp temizlemedim hiç. araba 80binde.

araç starjet fun, lpg kiti landirenzo.

ucuza lpg kablosu ve programı biliyorsanız onu da alabilirim, landirenzo servislerini zengin etmekten sıkıldım.

bir de ilk çalıştırmada egzozdan lpg kokusu geliyor, sonra bir daha gelmiyor. bu bir sorun mudur? camlar açıksa içeri doluyor koku.

acemi
04/09/2018, 02:03
bir de antenin en altındaki lastik kısım(kaportaya değen yer) çürümüş onu ne diye aratıp bulabilirim.

kemalcapoglu
04/09/2018, 02:09
bir de antenin en altındaki lastik kısım(kaportaya değen yer) çürümüş onu ne diye aratıp bulabilirim.

Anten contası veya anten dibi diye aratırsanız çıkıyor. Aracınızın modeline uygun olanı siz seçebilirsiniz.

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

acemi
04/09/2018, 03:20
hazır konu açmışken, fiat'ın bir yazılımı vardı adım adım neyi sökeceğimizi gösteriyordu, teknik servisler için yapılmıştı herhalde.
forumda aradım ama bulamadım adı neydi?

volkan1065
04/09/2018, 08:49
Peki aracın AFR ayarı düzgün yapıldımı bu şekilde sürekli arıza lambası yakan aracı ahreketli halde iken tüm değerleri alıp AFR ayarının yapılması sorunu çözecektir. Bunuda yapacak iyi bir LPG ustası bulmanız lazım. Çünkü çoğu LPG montajcısı sistem kendini otomatik ayarlıyor der ve olduğu yerde kalibrasyon yapıp sizi gönderir.

feyzullah
04/09/2018, 23:07
Peki aracın AFR ayarı düzgün yapıldımı bu şekilde sürekli arıza lambası yakan aracı ahreketli halde iken tüm değerleri alıp AFR ayarının yapılması sorunu çözecektir. Bunuda yapacak iyi bir LPG ustası bulmanız lazım. Çünkü çoğu LPG montajcısı sistem kendini otomatik ayarlıyor der ve olduğu yerde kalibrasyon yapıp sizi gönderir.

Volkan hocam afr ayarının çok lüzumlu olmadığı yönünde yorumlar var. Uzunca bir süre önce donanımhaberde üçel otogazdan bir yetkiliydi yanlış hatırlamıyorsam neden afr ayarı yaptırılmamalı konusu üzerine uzun uzadıya gerekçelerini sıralamıştı. Sonradan konuyu takip etmedim. Lpg kalibrasyonu düzgün yapılmış bir araca afr ayarı yeni ne katabilir? Sorun yaşamayan kimselerin de yaptırması gerekir mi? Arkadaşın sorununa gelince, %90 ihtimalle ayarların düzgün olmamasından kaynaklanıyor. İyi bir lpg ustası bulup, lisanslı proagrama sahip bir bilgisayarda kalibrasyon yaptıtabildiği takdirde sorunu çözülecektir.

volkan1065
04/09/2018, 23:51
Volkan hocam afr ayarının çok lüzumlu olmadığı yönünde yorumlar var. Uzunca bir süre önce donanımhaberde üçel otogazdan bir yetkiliydi yanlış hatırlamıyorsam neden afr ayarı yaptırılmamalı konusu üzerine uzun uzadıya gerekçelerini sıralamıştı. Sonradan konuyu takip etmedim. Lpg kalibrasyonu düzgün yapılmış bir araca afr ayarı yeni ne katabilir? Sorun yaşamayan kimselerin de yaptırması gerekir mi? Arkadaşın sorununa gelince, %90 ihtimalle ayarların düzgün olmamasından kaynaklanıyor. İyi bir lpg ustası bulup, lisanslı proagrama sahip bir bilgisayarda kalibrasyon yaptıtabildiği takdirde sorunu çözülecektir.

LPG montaj yerleri genelde arac olduğu yerde rolantide yada belli devir vererek ayar yapıyorlar ama aracın gerçekte trafikte yapılan dip gaz ani fren yada belli yük devrinde oksijen ve yakıt karışım ihtiyacınna bakımıyorlar. Toyota ve Honda grupta bu konu ile ilgili bir çok kişinin çekiş ve arıza lambası sorunu trafikte test edilip ayar yapıldıktan sonra düzeldiğini belirtiyorlar. Bununla ilgili üçel otogaz karşıtı bir çok video ve makalede var. Ama bana mantıklı gelende aracın trafikteki benzin-oksijen haritasına göre LPG ayarının yapılmasıdır. Bu nedenle kalsik montajcılar hiç bir şey ile uğraşmıyorlar.

feyzullah
05/09/2018, 00:40
LPG montaj yerleri genelde arac olduğu yerde rolantide yada belli devir vererek ayar yapıyorlar ama aracın gerçekte trafikte yapılan dip gaz ani fren yada belli yük devrinde oksijen ve yakıt karışım ihtiyacınna bakımıyorlar. Toyota ve Honda grupta bu konu ile ilgili bir çok kişinin çekiş ve arıza lambası sorunu trafikte test edilip ayar yapıldıktan sonra düzeldiğini belirtiyorlar. Bununla ilgili üçel otogaz karşıtı bir çok video ve makalede var. Ama bana mantıklı gelende aracın trafikteki benzin-oksijen haritasına göre LPG ayarının yapılmasıdır. Bu nedenle kalsik montajcılar hiç bir şey ile uğraşmıyorlar.
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. İşini bilmeyen ve işine saygısı olmayan lpg montajcılarından uzak kaçmak lazım. Lpg tasarruflu olmakla birlikte, ciddi ölçüde dikkat ve tecrübeli usta ister. Ayarların yolda yapılması en ideal olanıdır.

volkan1065
05/09/2018, 08:35
AFR ayarını gereksiz görende var gerekli görende var. Üçel otogaz yüzde 10 luk bir bölge demiş ama aracın baştan aşağı incelemeden yapılan her ayar sıkıntı. LPG ayarında Regulatör basıncı -Nozzle çapı ve trafikte benzin-oksijen değerleri baz alınıp ayar yapılması gerekiyor. Üçel otogazın haklı olduğu yerlerde var haksız olduğu yerlerde var.

Bir çok takıntılı insanda bu arıza ışığını ancak yol testlerinde ayar yaparak çözdürmüş. Buna ister AFR ayarı diyelim ister LPG ayarı. Ama bir çok kişinin sorunu aracın durduğu yerde değil trafikte ölçülen değerlere göre yapılan ayarda ççözülüyor. Özellikle Toyota gurubunda bu konuda müzdarip olan çok ve bu şekilde çözüm sağlamışlar.

Birde üçel otogazın yorumu aracı sürekli yüksek devirde kullanmamak ve devir yükseltmmemek gibi bir yorum yapmış. Piyasada kullanılan bir çok benzinli atmosferik aracın motor gücü 70-90 bg arasında bu araçlarda bayır yukarı yada ani hızlanmada nasıl yüksek devire çıkmayacaksın. Punto ile bayır yukarı gidiyorsun 3 den 4 atacaksın nasıl deviri yükseltmeden bu araç kendisinitoplayacak.

Bu LPG ayar işi aslında çok ayrıntılı ve ölçüm cihazı da istiyor. Türkiyede gerçekten iyi ayar yapan yerbulmak çok zor. Arıza ışığı yanmayan ve tekleme yapmayan benim ayarım iyi diyor ama daha iyiside olabilir.

acemi
05/09/2018, 15:57
afr ayarını ben de internetten inceledim ama lpg ayarı yapan firma hiç bahsetmedi. yaptığını da sanmıyorum normal ayarı bile nazlanarak yapıyorlar markada tekel olmuşlar.

peki sabah lpg kokusu gelmesi normal midir?

feyzullah
05/09/2018, 16:03
AFR ayarını gereksiz görende var gerekli görende var. Üçel otogaz yüzde 10 luk bir bölge demiş ama aracın baştan aşağı incelemeden yapılan her ayar sıkıntı. LPG ayarında Regulatör basıncı -Nozzle çapı ve trafikte benzin-oksijen değerleri baz alınıp ayar yapılması gerekiyor. Üçel otogazın haklı olduğu yerlerde var haksız olduğu yerlerde var.

Bir çok takıntılı insanda bu arıza ışığını ancak yol testlerinde ayar yaparak çözdürmüş. Buna ister AFR ayarı diyelim ister LPG ayarı. Ama bir çok kişinin sorunu aracın durduğu yerde değil trafikte ölçülen değerlere göre yapılan ayarda ççözülüyor. Özellikle Toyota gurubunda bu konuda müzdarip olan çok ve bu şekilde çözüm sağlamışlar.

Birde üçel otogazın yorumu aracı sürekli yüksek devirde kullanmamak ve devir yükseltmmemek gibi bir yorum yapmış. Piyasada kullanılan bir çok benzinli atmosferik aracın motor gücü 70-90 bg arasında bu araçlarda bayır yukarı yada ani hızlanmada nasıl yüksek devire çıkmayacaksın. Punto ile bayır yukarı gidiyorsun 3 den 4 atacaksın nasıl deviri yükseltmeden bu araç kendisinitoplayacak.

Bu LPG ayar işi aslında çok ayrıntılı ve ölçüm cihazı da istiyor. Türkiyede gerçekten iyi ayar yapan yerbulmak çok zor. Arıza ışığı yanmayan ve tekleme yapmayan benim ayarım iyi diyor ama daha iyiside olabilir.

Aslında ayarda ölçü belli. Araba benzinde gittiği gibi lpg'de de teklemeden yığılmadan gidiyorsa ayar noktasında çok fazla bir problem kalmamıştır benim açımdan. Elbette iyinin de daha iyisi olabilir ama en azından standart olan iyiyi yakalayabilsek o da yetecek. Ayrıntılı yorum için teşekkürler.

ethemyigit
05/09/2018, 19:02
cevap veriyorum lpg enjektörün bozuk muhtemelen

daha önce aynı hatayı aynı kitle yaşadım yetkili servise git her enjektörü tek tek cihazla kontrol ediyorlar ve bozuk olan enjektörü değiştiriyorlar

landirenzoda şu an bi enjektör seviste 500 tl civarı olması lazım malum euro ile geliyor 4 enjektör var 2 si bozuksa 1000 tl :)

acemi
07/09/2018, 21:48
1000 tl isterlerse söker atarım zaten :) 3 yıldır para yedirmekten bıktım bu lanet lpg işine.
her gittiğimde subap ayarın bozuk cok sarsıntılı calısıyor diyorlar, ustalara soruyorum 16v motorda subap ayarı yok diyor.
bi usta da işten tam anlasın arkadas :)

geçensene enjektörün kablosu çıkmış, 3 tane yetkili servis dolaştım çözemedi. açıp bakmıyorlar bilgisayara bağlıyor "hmm enjektor hatası komple set değişecek" diyor.
kutuyu bi kaldırdık fiş boşta sallanıyor.

acemi
07/09/2018, 21:49
MAF sensörü tam olarak nerede biliyor musunuz? map'ı yarın sökeceğim maf kolaysa onu da aradan çıkarayım.

tasovalu
18/07/2019, 21:05
ARKADAŞLAR BENİMDE ARACIMDA SÜREKLİ P1172 ARIZA KODU VERİYORDU YAKIT KARIŞIM HATASI ..LPG CİLERE GİDİP AYAR YAPTIRIYORDUM Bİ KAÇ GÜN ARIZA IŞIĞI YANMIYORDU SONRASINDA YİNE AYNI P1172 HATASI VERİYORDU...SONRASINDA YORUMLARA BAKARAK İYİ Bİ LPG CİDE SEYİR HALİNDE AFR AYARI YAPTIRDIM ÇOK ŞÜKÜR BİR DAHA AYNI SORUNLA KARŞILAŞMADIM..SORUNUMU KÖKTEN ÇÖZÜLDÜ DENEYEBİLİRSİNİZ.