PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Puntom hakkında bazı arızalar

Sleeper61
30/08/2018, 11:56
Merhaba, 13 model, 95 hp, dizel, 60 binde punto aracım var. Yeni aldım, kafama takılan bazı sorular var.

Araçla hızlanma yapacağım zaman 1800 - 2500 devir arasında, anlık gaz verir çeker gibi durumlar sergiliyor.
Klimada yön değiştirdiğim zaman, klima panelinin arka taraflarından " kat kut " tarzında ard arda bir kaç sefer ses geliyor. bu ses normal midir? ( dijital klima )
Direksiyon tuşları özellikle ses azaltma/yükseltme ilk seferde çalışmıyor. Bir kaç sefer basmak gerekiyor.
Viteslerde bir anormallik var. Geri vitese zor geçiyor. Gazladığımda özellikle 3 den 4 e çekerken debriyaja tam basmama rağmen " gıcırt " yaparak geçiyor vitese.
Rölantide titreşim var.
vites değişimlerinde vites kolu ileri git gel yapıyor.

Araç servis bakımlı. Yağ, yağ filtresi, mazot filtresi, polen filtresi, hava filtresi 58 binde değişti.

Bu konular hakkında tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

fotobelit
30/08/2018, 12:24
Egr ve map sensörü temizliği gerekebilir...
Klima motorundan geliyor olabilir..Kısa sürüyor ve çalışmasında problem yoksa normaldir sanırım..
Direksiyon tuşları puntolarda malesef biraz sıkıntılı..Sizin erken başlamış..Bazı arkadaşlar,tuşları söküp temizleyerek bu sorunu geçici olarak çözmüşlerdi
Vites halatından(telinden) olabilir...
Titremenin bir çok sebebi olabilir...Motor kulakları,enjektörler,bujiler vs..
Sanırım bu sorun bir çok araçta mevcut...Daha önce dediğime bağlıda(vites halatı-teli)olabilir..

kemalcapoglu
30/08/2018, 13:23
3-4 vites değişimde aynı şey bana da oluyor. Sadece 3den 4e yapıyor. 5-4 geçişinde yapmıyor. Ayrıca hızlı geçirirsem yapıyor yavaşça geçirirsem yine yapmıyor. Sizde de durum böyle mi?
Bir usta bana senkromeçlerden kaynaklandığını söylemişti ama nedir ne değildir bilemedim.

Talk pudrası iPhone aracılığıyla gönderilmiştir.

Ceyhun
30/08/2018, 13:54
1- EGR gibi geldi bana çok sarsıntı yapmıyorsa kafaya takmayın devirli kullanın biraz. Gazı sonradan yiyorsa kafayı eğiyorsa araç, EGR temizlenmeli.

2- Normal, panellerin içerisinde (arkasında) çarklar dönüyor 3-4sn. sürer o çarkların yön değiştirmesi.

3- Tuşları önceden pek kullanmamış olabilir bir ihtimal kullanıldıkça düzelir veya düzelmezse forumda resimli anlatımları mevcut. (Puntolarda bu sıkıntı maalesef var)

4- Baskı balata bitiyor olabilir bilir kişinin kontrol etmesi gerekiyor. Halatta da problem olabilir.

5- Bizim araçlarda titreme hep var çok keşkül kıvamına getirmiyorsa dert etmeyin. Yok ediyorum diyorsanız, Cemil Abinin de dediği gibi motor kulağı enjektör buji vs. kontrol edilmeli.

6- Vites kolu git gel neden yapar fikrim yok.

Sleeper61
30/08/2018, 15:02
Egr ve map sensörü temizliği gerekebilir...
Klima motorundan geliyor olabilir..Kısa sürüyor ve çalışmasında problem yoksa normaldir sanırım..
Direksiyon tuşları puntolarda malesef biraz sıkıntılı..Sizin erken başlamış..Bazı arkadaşlar,tuşları söküp temizleyerek bu sorunu geçici olarak çözmüşlerdi
Vites halatından(telinden) olabilir...
Titremenin bir çok sebebi olabilir...Motor kulakları,enjektörler,bujiler vs..
Sanırım bu sorun bir çok araçta mevcut...Daha önce dediğime bağlıda(vites halatı-teli)olabilir..

1- EGR gibi geldi bana çok sarsıntı yapmıyorsa kafaya takmayın devirli kullanın biraz. Gazı sonradan yiyorsa kafayı eğiyorsa araç, EGR temizlenmeli.

2- Normal, panellerin içerisinde (arkasında) çarklar dönüyor 3-4sn. sürer o çarkların yön değiştirmesi.

3- Tuşları önceden pek kullanmamış olabilir bir ihtimal kullanıldıkça düzelir veya düzelmezse forumda resimli anlatımları mevcut. (Puntolarda bu sıkıntı maalesef var)

4- Baskı balata bitiyor olabilir bilir kişinin kontrol etmesi gerekiyor. Halatta da problem olabilir.

5- Bizim araçlarda titreme hep var çok keşkül kıvamına getirmiyorsa dert etmeyin. Yok ediyorum diyorsanız, Cemil Abinin de dediği gibi motor kulağı enjektör buji vs. kontrol edilmeli.

6- Vites kolu git gel neden yapar fikrim yok.

Cevaplar için teşekkürler.
Yığılma olmuyor. Sarsıntı rahatsız ediyor. Puntodan önce fiorino aracım vardı. Aynı şekilde o da kesiliyordu ama rahatsız etmiyordu ve her zaman yapmıyordu. İvmelenmesinde bir sıkıntı yok.
EGR temizliği düşünüyorum. Hatta EGR ve DPF iptali ( yazılım ve mekanik ) ve akabinde belki kısık bir yazılım. EGR temizliğinden daha çok faydalı ve uzun süreli olacağını düşünüyorum. Yanlışım varsa düzeltin lüften.
MAF ve MAP sensörlerini en kısa sürede temizleyeyim. Sonucu yazarım.
Klima ses dışında bir sıkıntı yok.
Tuşları İPA ile temizlemeyi deneyeyim.
Titremenin motor takozlarında olabileceğini düşünüyorum. Çünkü, vitesteyken ve gaza basılmamış durumdayken; gaza basıldığında ve bırakıldığında çok sert tepkiler veriyor. Bu durumu da oraya yordum. Aynı şekilde vitesteki kavramadan sonra ileri geri gidip gelmesi olayının da şanzıman takozlarından olduğunu düşünüyorum.

3-4 vites değişimde aynı şey bana da oluyor. Sadece 3den 4e yapıyor. 5-4 geçişinde yapmıyor. Ayrıca hızlı geçirirsem yapıyor yavaşça geçirirsem yine yapmıyor. Sizde de durum böyle mi?
Bir usta bana senkromeçlerden kaynaklandığını söylemişti ama nedir ne değildir bilemedim.

Talk pudrası iPhone aracılığıyla gönderilmiştir.

Kesinlikle aynı şekilde. 1-2 veya 4-5 tam tersleri içinde geçerli bir sorun yok. 3-4 yaparken sıkıştırıyorsam aracı ses çıkararak geçiyor ( Yavaş şekilde değişirsem sorun olmuyor ). 4-3 de bir sıkıntı yok.