PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yanıp Sönen Vites Göstergesi ve Motor Arızası

themky
19/08/2018, 20:28
Merhabalar arkadaşlar, öncelikle gelecek bayramınızı şimdiden tebrik ederim. Ancak ne yazık ki tam bayram öncesi aracın sıkıntı çıkartacağı tuttu, neyse vardır bir hayır deyip yardım ve önerileriniz için sorumu sorayım. Aracı resmi servise götüreceğim ancak tam bayram üstü kötü oldu gerçekten...

Aracım Punto EVO 2010 model Dualogic Dynamic pakettir. 60.000 km civarında araç pek kullanmadık ancak sıkıntılarından bıktık usandık, öyle söyleyeyim. Aracı da sıfır fabrika çıkış aldık.
Bugün akşam aracın kontağını çevirdim ve motor arızası ikazı verdi ve motor arıza ışığı yanık bir şekilde kaldı. Fakat bunun yanında yolcu bilgi ekranında vitesin numarasının gösterildiği kısım da yanıp sönüyor sürekli. Araç boşa, 1. vitese ve R'e geçiyor. Diğer vitesleri ve aracı hareket ettirmeyi denemedim. Bunun yanında Start&Stop devre dışı bırakılıyor ve göstergenin üst sağ kısmında yer alan üçgen içinde ünlem (genel arıza lambası) yanıyor.

DÜZELTME
Tekrar denedim aracı, vites göstergesinin yanıp sönmesi kesildi, Acayip bir benzin kokusu da geliyor araçtan. Aracın kullanma kılavuzundaki ikazlar bölümünde okuduğuma göre sürekli yanan motor arıza ışığı egzos sistemi arızası ile ilgiliymiş, o benzin kokusu da ondan sanırım. Umarım dalgınlık anımda yanlış benzin falan koymamışlardır.

pozitifdeger
19/08/2018, 21:26
Merhabalar arkadaşlar, öncelikle gelecek bayramınızı şimdiden tebrik ederim. Ancak ne yazık ki tam bayram öncesi aracın sıkıntı çıkartacağı tuttu, neyse vardır bir hayır deyip yardım ve önerileriniz için sorumu sorayım. Aracı resmi servise götüreceğim ancak tam bayram üstü kötü oldu gerçekten...

Aracım Punto EVO 2010 model Dualogic Dynamic pakettir. 60.000 km civarında araç pek kullanmadık ancak sıkıntılarından bıktık usandık, öyle söyleyeyim. Aracı da sıfır fabrika çıkış aldık.
Bugün akşam aracın kontağını çevirdim ve motor arızası ikazı verdi ve motor arıza ışığı yanık bir şekilde kaldı. Fakat bunun yanında yolcu bilgi ekranında vitesin numarasının gösterildiği kısım da yanıp sönüyor sürekli. Araç boşa, 1. vitese ve R'e geçiyor. Diğer vitesleri ve aracı hareket ettirmeyi denemedim. Bunun yanında Start&Stop devre dışı bırakılıyor ve göstergenin üst sağ kısmında yer alan üçgen içinde ünlem (genel arıza lambası) yanıyor.

DÜZELTME
Tekrar denedim aracı, vites göstergesinin yanıp sönmesi kesildi, Acayip bir benzin kokusu da geliyor araçtan. Aracın kullanma kılavuzundaki ikazlar bölümünde okuduğuma göre sürekli yanan motor arıza ışığı egzos sistemi arızası ile ilgiliymiş, o benzin kokusu da ondan sanırım. Umarım dalgınlık anımda yanlış benzin falan koymamışlardır.Teşekkür ederiz öncelikle...

Sorununuza gelince dualogic şanzımanlar ara sıra sapıtırlar yani kendi kendine boşa atma vitesler arası kaybolma veya vites yolu kaybetme gibi sorunlar normaldir bizim bu durumlar için ortak taktiğimiz akü eksi kutbu sök 10 dk sonra tak. Bu taktiği uygulayınca kendine geliyor araç.

Benzin kokusuna gelince bazen egzozdan yakıt kokusu gelmesi normal bir durumdur egr valfi ile veya yenilememiş benzinle alakalıdır egzoz sensörleri bu tür atık yakıtları tespit ettiğinde emisyon arızası yakar (engine workshop / motoru kontrol edin / check engine gibi) egzozda bulunan çiğ yakıt bir şekilde tahliye olduğunda arıza söner sistem normal çalışmaya devam eder.

themky
20/08/2018, 12:02
Arkadaşlar servise gittik, neyse ki güzel bir servis ağı ve hizmeti var, Nöbetçi servis durumu varmış. Gittik araçlar, doktor ayağına gelen hasta iyileşir hesabı yine önceki sorunlarda olduğu gibi gösterge bir anda düzeldi. Neyse ki eski kayıtlarda baktılar vb. müşür sensör arızası var dediler. Işık ve hata tekrar olursa getirirsiniz yaparız dediler, bir daha yanmazsa sıkıntı yok dediler. Bayram vakti, yolda bırakacak bir hata değilmiş hamdolsun.

volkan1065
20/08/2018, 19:02
Akünüzü ölçtürün. Zayıf Akü de arasıra bunlar oluyor