PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlk çalışmada ısınana kadar şakırtı

ozdemirilke
18/06/2018, 23:00
Arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba,
10 aydır Punto 1.3 Dizel Euro 5 kullanıcısıyım aracım 2012 model.

Aracımda kullandığım süre boyunca hiçbir problem yaşamadım ta ki son 1 haftaya kadar.
İlgilenen ve yardımcı olabilen arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Problemim;

Aracım soguk iken sabah marşına basıyorum ısınana kadar motorda çok belli bir şakırdama durumu var. Isındıktan sonra bu ses kesiyor. Fakat aracı kaldırıyorum rampa çıkışlarında, araç yüke bindiğinde ya da ani hızlanmalarda gaz sert basma gibi durumlarda 1500-2000 devir aralıklarında bu şıkırdamanın benzer halini yapıp 2000 devir üzeri kesiyor.

Bugun birkaç usta gezdim. Ortak düşünce olarak enjektör sesi oldugunu söylediler. Hiçbir probemim yokken aniden gelişen bu durum normal mi? Başına gelen var mı? Beni yönlendirebileceğiniz usta tavsiyeniz olur mu? istanbul avcılar da ikamet ediyorum. Yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler.

xxdeo
18/06/2018, 23:13
yağınızın değişim süresi geldiyse ya da yaklaşık 8,9 bin kmdir değişmediyse bazı yağlarda bu ses net duyulabiliyor. Tecrübem böyle oldu fakat esas olarak triger zinciri sesi olabileceği aklıma geliyor.

ykaya1983
18/06/2018, 23:13
Aracın triger zinciri ne durumda,Kilometresi kaç binde?Soğuk motor diyince aklıma ilk zincir geliyor.Gerçi şarz dinamosu rulmanı bozulduğunda da şakırtı yapıyor.

ozdemirilke
18/06/2018, 23:56
Ustaların dediği triger değil ses sürekli gelmiyor. Isınınca kesiyor ve araba bakımdan yeni çıktı. Araba yükte iken bu sesi yaptıgında aynı zamanda siyah duman atıyor ses kesildiğinde duman da duruyor. Belki bu şekilde daha net olur. Araba 103000 km de.

EKE
19/06/2018, 10:17
Yakıt kaynaklı olma ihtimali var. Kaliteli bir istasyondan yakıt alarak denemenizi tavsiye ederim

ORS15
19/06/2018, 14:45
Ustaların dediği triger değil ses sürekli gelmiyor. Isınınca kesiyor ve araba bakımdan yeni çıktı. Araba yükte iken bu sesi yaptıgında aynı zamanda siyah duman atıyor ses kesildiğinde duman da duruyor. Belki bu şekilde daha net olur. Araba 103000 km de.

İlke bey,

Soğuk iken şakırdamayı birçok yerden yapa bilir. Ancak genelde dizel araçlarda şakırdamayı enjektörlerden yapıyor.Zaten siyah duman atması enjektörlerden olduğunun bir göstergesi.
eğer enjektörlerden ise bir an önce müdahale etmeniz gerek, çünkü enjektörler pistonlara zarar verebilir.

Tabi burada sesin seviyesinde çok önemli, aslında aracı görmeden aracın enjektör arızası ne durumda söylemek çok zor.
Bazı durumlarda ayar ve temizleme ile kurtula biliyormuş ancak euro 5 1.3 multijetler de enjektörlerin yenisi ile değişimi daha uygun, çünkü tamir olmuyormuş.

Yakıt aldığınız yeri değiştirip depoya da würth enjektör temizleyici koyup deneye bilirsiniz ancak enjektörlerde ki arıza ilerledi ise, faydası olmaz ancak denemekte fayda var.