PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto rölanti dalgalanması.

Gkhan25
09/06/2018, 03:03
Hayırlı günler. 2012 model fiat punto mair lounge aracım var. Uzun zamandır aracımda şöyle bi problem mevcut. Arac yaklaşık 10 dakika çalışıp hararet ibresi tam orta noktaya gelince araçta rölanti dalgalanması oluyor. Sanki ben gaza basmışım gibi kendi kendine rölantideyken gaz verip gaz kesiyor. Aracım tüplü değil. Aracımı önce servise sonra 4-5 ustaya daha gösterdim. Servistede ve dışardaki ustalarda cihaza bağladıklarında değerlerde herhangi bi sorun olmadığını söylediler. Ve uzun zamandır hala sorun çözülmedi. Ne yapacağımı şaşırdım. Kul hakkından korkmasam aracımı şu haliyle satıcam. O sorun yüzünden severek kullandığım aracımdan soğudum. Bi sorun var fakat neyden kaynaklandığı bilinmiyor. Umarım ilgili olursunuz. Yardımlarınızı bekliyorum.

Seymen1453
09/06/2018, 12:36
aracın dizelmi benzinlimi

DofLaw
09/06/2018, 15:35
Dizel olsa lpg'li değil derdi diye düşünüyorum :) kendi aracım dizel takipteyim

Gkhan25
09/06/2018, 17:23
Bide yardımsever birini bulaydık :)

fawori
09/06/2018, 22:55
Benim aracımda multiair ve bir dönem bu sorunu bende yaşadım ışıklarda felan gaza basmışın gibi dalgalanma oluyordu boş viteste çok nadir stop ederdi. Ben de lpg var filtreleri değiştirdiler sistem hava yapmış onu giderdiler bu arada ben boğaz kelebeğide temizlettirmiştim servise bakıma girmişti. Sizde iyi bir myerde boğaz kelebeğini temizlettirin ve bölge şartları itibari ile kaliteli yakıt kullanın!

timbaz
10/06/2018, 23:38
Rolatinde dalgalanma bazi durumlarda normal olabilir ama,
rolantide asiri duzensizlik, performans ve yakit tuketiminde de bazi olumsuzluklar var ise, yag bakim zamani da gelmis olabilir ;)
Multiair sistemde hava emme kontrolu, kelebek valfini kullanmadan, emme valfleri ile yapilir.. bu valflerin kontrolu de hidroelektrik valfler iledir.. hidrolik sivisi da motor yagidir, her devirde isida en iyi performans icin yapisi isiya gore degisken olan yag multiair sisteminin performansinda ve omrunde buyuk faktor. Sistemin kendi ayri filtre ve isi sensoru vardir vs..

Servis veya ustalar dikkate aldi mi bilmiyorum ama kullandiginiz yag ve sartlara gore de durumu yorumlayin bence..

Ayni yag ve 10bin km de ortalama hizim 50km/h dir, yagi 200saat kullanmisimdir.. sizin kisa mesafe vs ortalama hiziniz 20km/h dir.. 500 saat eder mesela...
10bin km sonra ayni yag farkli performans olabilir..

Tolerans var ama her 5w40 yag da isi ve basinc altinda zamanla ayni performansi da gostermeyebilir..5w40 haricinde baska yag kullanimi da atesleme sisteminde bazi olumsuzluklar yaratabilir vs..

Tavsiyem, kilavuzda da belirtilen teknik ozelliklerden farkli bir yag kullanmamaniz... Esas arac ureticisi veya yag firmasinin tavsiyesi ama belirtilen viskozite de multiair icin mutlak zorunluluk ozetle..

5W-40 9.55535 S2 ACEA C3,
Orjinali, onayli 5w40 selenia k pure energy, ( 5w40 selenia star pure energy de onaylidir)
....
Multi Air sistemine sahip benzinli versiyonlarda, 5W-40’dan başka ACEA C3’den daha düşük özelliklere sahip yağ kullanılması veya SAE derecesi 5W-40’dan farkl özelliklere sahip ürünlerin kullanımı motora hasar verebilir ve bu hasarlar garanti kapsamına girmez.