PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2007 GP Kornayı Sinyal Koluna Alma Fikri

cagataygp
30/05/2018, 16:47
Merhaba arkadaşlar,

Sizlere bir konuda danışmak istedim, eğer bu fikir mümkün görünürse bir çok arkadaşın problemi de çözülebilir. Benim geçtiğimiz günlerde direksiyon altındaki sargıda kopukluk oluşması nedeni ile korna arızam baş gösterdi. Ustaya götürdüm söktü baktı ve tamir yapmadığını değiştirmek gerektiğini belirtti. Orjinal yedek parça fiyatı 550 TL civarında. Takımı ile birlikte fatura daha da kabaracak. Tamir yoluna da gitmek istemiyorum biliyoruz ki pek efektif bir çözüm olmuyor, tekrar kopma yaşanabiliyor. O gün sanayide ustaya sargıda kornayı ileten tele bir kablo bağlattım ve aracın içerisinde uygun bir yere tuş olarak uzattım torpidonun içerisinden. Şu anda kornamı bu şekilde kullanabiliyorum direk o tuşa basarak. (Tuş sol tarafımda genelde sonradan takılan sis farklarının tuşunun takıldığı yerde duruyor) Ancak bu şekilde muayeneden geçmek mümkün değil. Benim fikrim ise, bu kabloyu direksiyon içinde sol sinyal kolunun kökünden içine vererek en ucuna kadar almak ve buradaki boşluğa tuş yerleştirerek sinyal koluna korna vazifesi de vermek. (Renault'lardaki gibi) Bahsettiğim yerde şu anda bir tuş yuvası var ama altı boş. Yani herhangi bir tuş işlevi yok. (Yol bilgisayarını çalıştırdığımız silecek kolundaki tuş gibi düşünebilirsiniz) Sorularım ise:

- Bu fikri nasıl buluyorsunuz? Uygulanabilirliği var mı?
- Sinyal kolunun iç mekanizması nasıldır? İçinden kablo geçecek bir uygunluk var mı?
- Eğer bu şekilde yaparsam muayeneden geçer miyim?

Cevaplarınız için teşekkürler.

timbaz
30/05/2018, 17:03
Fazla yok ama...

https://uploads.-cdn.com/20170802/8a281a80e7d331234997e6f5192d1ffd.jpg

https://uploads.-cdn.com/20170802/cc3fd97db78b0ed11fc83285f6922282.jpg

https://uploads.-cdn.com/20170802/ca801d4459b3f7ed9fe3782500d3558a.jpg

https://uploads.-cdn.com/20170802/12d1047ee0f45e758357fa9c7f22878b.jpg

edll
30/05/2018, 19:02
fantezi sınırlarını biraz zorlamış gibi. ilk başta arızanın ne olduğuna bakmak lazım. sadece korna arızasımı yoksa başka bir arızanın etkisiyle kornanında çalmamasımı.
kornanın elinizin altında herhangi bir yerde olması hiç bir şeyi değiştirmez. yeterki çalışıyor olsun ve şoförün rahatlıkla ulaşabileceği yerde olsun.

cagataygp
30/05/2018, 19:16
fantezi sınırlarını biraz zorlamış gibi. ilk başta arızanın ne olduğuna bakmak lazım. sadece korna arızasımı yoksa başka bir arızanın etkisiyle kornanında çalmamasımı.
kornanın elinizin altında herhangi bir yerde olması hiç bir şeyi değiştirmez. yeterki çalışıyor olsun ve şoförün rahatlıkla ulaşabileceği yerde olsun.

Hocam dediğim gibi sargıda kopma var. Tamir durumunda tekrar arıza yapabilir. Yenisi de biraz pahalı. Ulaşabileceğin her hangi bir yerde olması ön konsol gibi standart dışı bir yer muayenryr engel olmaz mı?

edll
30/05/2018, 19:19
Hocam dediğim gibi sargıda kopma var. Tamir durumunda tekrar arıza yapabilir. Yenisi de biraz pahalı. Ulaşabileceğin her hangi bir yerde olması ön konsol gibi standart dışı bir yer muayenryr engel olmaz mı?

kardeşim eski araçlarda zaten orda ön konsol kısmında. önemli olan kolay ulaşılır yerde ve çalışıyor olması esastır. hiç bir yerde yazmaz kornası direksiyonda ve şurda olacak diye.

ykaya1983
30/05/2018, 23:36
Yapılabilir ama bence hiç tercih edilesi bir uğraş değil bana göre.Eski toros ve broadwaylardaki gibi sinyal kolunda kornanın olması araca hiç yakışmaz bence.

edll
31/05/2018, 00:00
Yapılabilir ama bence hiç tercih edilesi bir uğraş değil bana göre.Eski toros ve broadwaylardaki gibi sinyal kolunda kornanın olması araca hiç yakışmaz bence.

ses açma tuşlarından birine olabilirmi diye şimdi öyle bir esti :)

arenas
31/05/2018, 09:31
Bence bi şekilde sargıyı temin etmeniz daha mantıklı.Hadi diyelim kornayı bu seferlik halletiniz bu şekilde,yarın öbür gün başka kablolar da zarar görebilir,sinyaller silecekler çalışmayabilir.Forumda cc takıp,çıkan kolu 200₺ gibi rakamlara satan arkadaş vardı.

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi