PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor yağı fazla koyarsak

ottomanturk06
18/05/2018, 19:20
Arkadaşlar bugün gittigim usta yag değişimi yapti 3.75lt koydum dedi. Arastirirken baktım 1.4 fire motor 2.6lt yağ yeterli yazıyor heryerde. Ustayi aradim kabul etmedi yanlış okuyosundur bilmem ne demeye başladı kapattım telefonu. Sormak istedigim 1 lt fazlalık var bu durumda sorun yaratırmı tavsiyeniz nedir.

edll
18/05/2018, 20:28
Arkadaşlar bugün gittigim usta yag değişimi yapti 3.75lt koydum dedi. Arastirirken baktım 1.4 fire motor 2.6lt yağ yeterli yazıyor heryerde. Ustayi aradim kabul etmedi yanlış okuyosundur bilmem ne demeye başladı kapattım telefonu. Sormak istedigim 1 lt fazlalık var bu durumda sorun yaratırmı tavsiyeniz nedir.

mutlaka fazlasını aldırın yada şırınga hortum ile siz alın. Motor içindeki basınç tan dolayı kecelerden veya bağlantı boğum ya da birleşme noktalarında ki contalar dan kaçırma yapabilir.
turbolu araçlardada Fazla yağ turbo intercolara zarar verirse yüksek masraf çıkar.

ottomanturk06
18/05/2018, 20:54
adama telefonda diyorum abi fazla koymussunuz kitapcigina baktim diyorum yanlis goruyosundur herzaman degistiriyoruz biz diyor. ortalama 1 lt fazlalik var sanirim

edll
18/05/2018, 21:04
adama telefonda diyorum abi fazla koymussunuz kitapcigina baktim diyorum yanlis goruyosundur herzaman degistiriyoruz biz diyor. ortalama 1 lt fazlalik var sanirim

bundan dolayı usta tercihimiz puntodan anlayan puntoyu bilen ustalar yönünde. senin usta 67 impala zamanından kalma bir usta sanırım.
o ustaya bir daha uğrama. kitapçıkta ne yazıyorsa ve hangi yağ öneriyorsa, en azından aynı değerlere sahip bir yağla değişim yapılmalı. araçlarımız için yağ hayati önem taşır. bir an önce gerekeni yapın. geçmiş olsun.

ottomanturk06
18/05/2018, 21:09
tavsiyeniz nedir hocam nasil alabilirim fazla olan yagi ve nereden alabilirim

edll
18/05/2018, 21:17
tavsiyeniz nedir hocam nasil alabilirim fazla olan yagi ve nereden alabilirim

normalde yağcıların çekme aleti var ancak çekilen yağ kirlenmesin diye büyük boy şırıngalar var, hayvanlarda kullanılıyor diye biliyorum. ucuna o şırınganın hortumunu takıp yağ konulan yerden içeri bırakın. bu şekilde çekersiniz.

ottomanturk06
18/05/2018, 21:43
tsk ederim hocam

bluetoothpunto
18/05/2018, 22:44
yağ seviyesini düzeltmeden aracı fazla sıkıştıracak şekilde kullanmamanızı öneririm.

volkan1065
19/05/2018, 00:26
Aracınızın yağ kapasitesi 3.2 litre (1.3 dizel) ise 3.1 yada 3 litre yeterlidir. 2.6 litre ise kapasite 2.5 litre yeterlidir. Fazlası oluşacak yağ basıncını artırır bununla beraber en zayıf nere ise ordan terleme ve yağ atmaya başlatır. Sonrasında yağ atan yerde oluşan defarmasyon ile sürekli yağ atma başlar.

Ustalar genelde tapayı acar beş dk bile beklemeden tapayı kapatır yeni yağı koyar çünkü başka müşteri gelirse liftin yada kanalın boş olması gerekir. Normalde yağ öyle beş dk 15 dk da tam anlamı ile boşalmaz. Bu nedenle her zaman motor içinde kalan yağ tortusunu hesap edip ona göre yağı koymak en mantıklısı. İşi bilen fiat servisleri zaten bu şekilde yapıyor.Kısa zamanda motorda bulunan fazla yağı bir şırınga ile çekin yada çektirin.

Bu arada 4 litreye kadar yağ koyan ustanın koyduğu yağada bakmak lazım. Kaç numara yağ koydu ne marka yağ koydu :D burasıda muamma demektir.

Solitario
19/05/2018, 01:49
Aracınızın yağ kapasitesi 3.2 litre (1.3 dizel) ise 3.1 yada 3 litre yeterlidir. 2.6 litre ise kapasite 2.5 litre yeterlidir. Fazlası oluşacak yağ basıncını artırır bununla beraber en zayıf nere ise ordan terleme ve yağ atmaya başlatır. Sonrasında yağ atan yerde oluşan defarmasyon ile sürekli yağ atma başlar.

Ustalar genelde tapayı acar beş dk bile beklemeden tapayı kapatır yeni yağı koyar çünkü başka müşteri gelirse liftin yada kanalın boş olması gerekir. Normalde yağ öyle beş dk 15 dk da tam anlamı ile boşalmaz. Bu nedenle her zaman motor içinde kalan yağ tortusunu hesap edip ona göre yağı koymak en mantıklısı. İşi bilen fiat servisleri zaten bu şekilde yapıyor.Kısa zamanda motorda bulunan fazla yağı bir şırınga ile çekin yada çektirin.

Bu arada 4 litreye kadar yağ koyan ustanın koyduğu yağada bakmak lazım. Kaç numara yağ koydu ne marka yağ koydu :D burasıda muamma demektir.

Çok doğru demişsiniz. Neticede koyulan yağ motora uygun değilse azına çoğuna bakmadan, hiç düşünmeden yenilenmesi gerekir.

timbaz
19/05/2018, 09:39
[emoji41]https://uploads.-cdn.com/20180519/1f769fe861530a10572475fa3251ec02.jpg

halils2
19/05/2018, 10:11
Siz sanayideki ustadan daha mı iyi biliyorsunuz arkadaşlar. Şimdi 2.5 lt koysa kalan yağ ziyan olacak çöpe gidecek, ülke ekonomisine zarar,kullanıcıya ekstra maliyet, e bu araçlar yağ da yakıyor tekrar tekrar sanayiye gidip yağ ekletmek gerek e birde araç yağsız kalırsa yatak sarcak o da masraf, ustalar işi garantiye alıyor böyle.
Oofff offf bu ustalarla ne olcak bizim halimiz. Böyleleri yüzünden sanayiye gitmeye canım istemiyor. Geçen arkadaşın araç arıza yapmış bujinin 1i ateşlemiyor. Tesadüf 1 ustadaydık adam bujilere baktı 1 nolu yağlanmış 100 binde aracın motorunda sıkıntı olabilir dedi, sonra gitti boğaz kelebeğini elle açıp temizledi sonra arabayı çalıştırdık rölanti 1500ün altında inmiyor. Sonra bilgisayarla bağlanıp parametre 0ladı. Sonra araca 10 40 yağ varken üstüne 5/30 ekledi. Bağyağı da yağ koydu. Arkadaşın aklına girdim komple yağı değiştirtim. Arabana bakarsan taşır seni bakmazsan atar üstünden.

volkan1065
19/05/2018, 10:40
Halil abi 4 litrede koyduğu muamma belki koymadı ama para alicam diye ya öyle söyledi yada gercekten koydu. Zaten koyarken de genelde hemen yag cubugu ile bakarlar ıkı dk her sey tamam. :)

Aracın yag kapasite ne ise onun 100 gr eksiği ni koy yeterli. Kavaklıdere de benim aracın yagi değişirken bu sekilde yapıyorlardı. Müslum abi ilede konuştuk bu durumu. Koyduktan sonra bir sure sonra baktığımız da yag seviyesi istenilen seviyede ama hemen bakarsan daha sanayi ustaları gibi koy gitsin yapmak lazım. Bu iş ne Öyle masabaşı nda nede Öyle karabalta olmuyor.

Özellikle bu iş artık suna benzedi hastaneye gidersiniz doktorum size yarım saat zaman ayırıp muayene etmesi gerekir teşhisi koyması gerekir ama o kadar hasta cokkki ordan bir kutu ilaç yerine uc dort kutu olsada olmasada yaz gonder.

Yağ kapasitesi ne ise ona en yakın değere kadar yagi koyup yanım saat bekleyip duruma gore ölçümü yapın. Birde mümkünse aracın basından ayrılmayın.

ykaya1983
19/05/2018, 13:32
Bu memleketin insanında malesef öyle bağnazlar var ki adama yanlışını gözünün önüne koysan gene bildiğinden vazgeçmez.Adama kullanma klavuzunu gösteriyorsun ama hala sen bizden daha iyi mi biliyorsun diyor.Aslında ben bu duruma şaşırmıyorum.Bu sadece ustaların durumu her konuda böyle bağnazlar var.

ottomanturk06
20/05/2018, 02:56
Bugün arabayı başka yere götürdüm alttan yağı boşalttı ve 2.7lt yağ çıkardı. 2lt felan geri doldurduk sabah eksiğini kontrol eder tamamlarsin dedi usta.