PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : km 9700'de, servis 250 YTL diyor

ruinob
18/01/2008, 12:01
Biliyorum bu konu hakkında çok başlık açıldı ancak soruma cevap alabilecek bir yer bulamadım. Punto'mu alalı yaklaşık 1 sene 1 ay oldu ve km'si 9700'de. Pazartesi şehir dışına çıkacağım için 10000 olmadan bir göstermek istedim ancak biraz önce gittiğim ankara konya yolundaki Kartaş Servisi yıllık bakım yapılması gerekir madem 20bini doldurmadın dedi. Yağ, yağ filtresi gibi 20bin bakımında yapılan tüm değişimler olacak dedi, ücreti 200 250YTL tutarmış. Daha 10 bini bile doldurmadan yaptırmalı mıyım? Yoksa neler yaptırmalıyım? Akıl verirseniz sevinirim. Bu arada araç 1.4 benzinli, teşekkürler

femoli
18/01/2008, 12:41
Sevgili isimsiz arkadaşım (keşke profiline ismini yazsaydın hitap şeklimizi bilirdik :))

aracın benzinli bu aracın bakımı yıllık yada 20 000 km dir eğer ben girmek istemiyorum diyorsan sadece motor yağını vede seviyesini kontrol ettir birde hava filitresini muhakkak değiştir fiyat konusunda ise bir kaç servisten fiyat al derim bir de neler yapılacağını neler değiştirileceğinide sor ..

ruinob
18/01/2008, 12:59
Teşekkürler cevaplarınız için. Kartaş'a sorduğumda bana bakımın yapılması gerektiğini(yağ, yağ filtresi, hava filtresi, yakıt filtresi = 250YTL), Birmot'a sorduğumda ise sadece yağına bakılmasının yeterli olduğunu söylüyolar. Aynı şekilde Kartaş'ta 20 bine geldiğimde tekrar bu bakımın yapılacağını söylüyor.
Çözüme kavuşturuyum derken, iyice karıştı kafam.

SteinGP
18/01/2008, 19:19
ben yıllık bakıma 80 Ytl verdim nası oluyor bu işler anlamıyorum...

Fangio
18/01/2008, 20:49
Benzinlilerin yıllık bakım fiyatlar böyle valla :D

Linos
18/01/2008, 20:56
Birmot'un söylediği daha doğru! "20.000 bakımı gelmezse, aynı işlemler yıllık bakımda yapılmalıdır diye bir kaide yok." İlla ki aracınızın durumunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor ama şahsi fikrim bunların değişmesi zorunluluğu olmadığı yönündedir. Başka servislere de danışmanızı öneririm...

dejavu
19/01/2008, 08:22
kardeş senin aracının bakımı 20 binde birdir.. bakım farklı yağ değişimi farklıdır. ikisi aynı şeyler değildir. bakımlar 20 bin km de bir yapılır. (gp ler için) birde yağ değişm olayı vardır. sen eğer kilometreyi doldurmamışsan ve kullandığın yağın süresi bir yılı doldurmuşsa sen sadece yağ ve ekipmanlarını değişeceksin. bunlarda şu olmalı. yağ+yağ filtresi+hava filtresi kesinlikle değişmeli ama yakıt fitresi (benzinli olduğu için ama diesel olsaydı onuda kesin değiştir derdim.) ve polen filtresi sana kalmış.. ama sen genede yakıt filtresini değiştir derim. aracına bakım yaptırma sadece yağ değişimini yaptır derim. bakım ücreti sadece 80 ytl + kdv dir. bu fiyata yağ değiştirirsin.

nasrettinhoca
19/01/2008, 08:41
kardeş senin aracının bakımı 20 binde birdir.. bakım farklı yağ değişimi farklıdır. ikisi aynı şeyler değildir. bakımlar 20 bin km de bir yapılır. (gp ler için) birde yağ değişm olayı vardır. sen eğer kilometreyi doldurmamışsan ve kullandığın yağın süresi bir yılı doldurmuşsa sen sadece yağ ve ekipmanlarını değişeceksin. bunlarda şu olmalı. yağ+yağ filtresi+hava filtresi kesinlikle değişmeli ama yakıt fitresi (benzinli olduğu için ama diesel olsaydı onuda kesin değiştir derdim.) ve polen filtresi sana kalmış.. ama sen genede yakıt filtresini değiştir derim. aracına bakım yaptırma sadece yağ değişimini yaptır derim. bakım ücreti sadece 80 ytl + kdv dir. bu fiyata yağ değiştirirsin.

dejavu nun dediklerini yaptırman yeterli ....bende 6 ay önce yıllık bakım yaptırdım 65 ytl ödedim...Yağ+yağ filtresi +hava filtresi...polen filtresinin kirlenme durumu hariç kapsamlı bakımı 20 000 de yaptırmalı...Aracım şu anda 6000 km de 6 ay sonra yine sadece yıllık bakım yaptıracağım, polen filtresini kontrol ettireceğim..

ruinob
19/01/2008, 12:29
Tekrar sağolun cevaplarınız için. Pazartesi sabahı için randevu aldım, bu yazılanları servis danışmanlarına anlatmaya çalışıcam ancak umarım fiyatlar bu civarlarda çıkar. Yeni yıl nedeniyle zam geldiğini dikkate bile alsak sizlerin söyledikleriyle Kartaş'ın o uçuk rakamı arasında çok fark var. Polen filtresinin değişmesi taraftarı değildim zaten, diğerlerinin değişmesini isteyeceğim. Herkese iyi günler.