PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : cam suyu

arg1
31/01/2007, 13:11
arkadaşlar arabayı aldıktan iki hafta sonra cam suyu bitti (az kullundığım halde) önce donmuş sandım. sonra aklıma altı hafif sürtmüştü depo delinmiş olabilirmi diye geldi. tekrar doldurup denemeye fırsat olmadı hafta sonu deneyeceğim. ama altının değme ihtimali varmı?

searchandrescue
31/01/2007, 13:16
altı değdiği zaman delinme ihtimali yok
arkadaşlar kış aylarında aracımıza koyduğumuz antifrizli suya dikkat kalitesiz olanlar motorun azında çamur gibi birikerek arızalanmasına neden oluyo carrefor kendi markası ile sattığı sudan almıştım ve dediğim şekilde arızalandı

arg1
31/01/2007, 13:24
altı değdiği zaman delinme ihtimali yok
arkadaşlar kış aylarında aracımıza koyduğumuz antifrizli suya dikkat kalitesiz olanlar motorun azında çamur gibi birikerek arızalanmasına neden oluyo carrefor kendi markası ile sattığı sudan almıştım ve dediğim şekilde arızalandı
ben kendim su koymadım orjinal suyuydu

Korhan
31/01/2007, 13:27
Carpex aldım geçen gün çok iyi. Van'da bile donmuyo 8D Kimisinin üzerinde yazan değerlerle gerçekler uyuşmuyor. Ama capex iyi

arg1
31/01/2007, 13:28
teşekkür ederim

Mısafır
31/01/2007, 13:33
2 lıtre deposu var sanırım ... yeterlı su olmaya bılır ıcınde ...

otoritec
31/01/2007, 13:55
su deposunun herhangi biryere sürtme gibi bir olasılığı yok bence... orjinaldi diyosun büyük ihtimalle az konulmuştur demo misali:=))

AWD
31/01/2007, 13:58
@searchandrescue

bende carrefourunkinden almıştım daha akullanmadım ama bütün hepsi konulmuyo galba 2 litreye bi kapak fln o tarz bi ölçüsü olursa bi sorun olmaz inş.

searchandrescue
31/01/2007, 14:09
@searchandrescue

bende carrefourunkinden almıştım daha akullanmadım ama bütün hepsi konulmuyo galba 2 litreye bi kapak fln o tarz bi ölçüsü olursa bi sorun olmaz inş.

abi ankaranın soğunda hepsini onla doldursam anca donmuyo çünki üstünde yazan donma derecesi pek doğru değil galiba ve içinde çok fazla tortu var

microab
31/01/2007, 14:11
2 litreye 1 kapak kesmez abi onu--ben sade kullanıyorum.YAlnızca cam suyu başka saf su koymadan,ancak kurtarıyor...

Korhan
31/01/2007, 14:11
Carpex 8S

İbrahimKC
31/01/2007, 14:15
Dışarıda satılanların üzerine antifirizli cam suyu yazıyor zaten. Yani Cam suyu için antifiriz demiyor ki adamlar.

Ben aldığımı direk boşalttım hazneye onu kullanıyorum.

AWD
31/01/2007, 14:43
ama tıkıyomuş işte o yüzden tırstım ben daha kullanmadım hiç kullanmasam mı diyorum yani

kadoku
31/01/2007, 15:07
bende Carpex aldım bi bidon, azaldıkça ondan takviye yapıyorum tamamını ondan koyuyorum su filan karıştırmadım hiç..

searchandrescue
31/01/2007, 15:16
ama tıkıyomuş işte o yüzden tırstım ben daha kullanmadım hiç kullanmasam mı diyorum yani

bence hiç kullanma abi tıkanan motor çok daha pahalı arkadaşların dediği gibi carpex kullan hiç değilse kaliteli

Sezgintr
31/01/2007, 16:03
Bende basıyom içine deterjanı sileceklerden köpük atıyo.

civcivx
31/01/2007, 16:10
Sonax'ın var kaliteli ve süper konsantre cam suları. Ufak bir plastik şişede ve renkli. Aynı zamanda parfüm de içeriyor, su sıktıkça içeriye hafiften parfüm kokusu geliyor.

https://www.autoshopline.com/axd_h/getci.axd?f=9428&t=0

h k
31/01/2007, 21:19
bizim araclarin su tüketimi fazla. ya depo kücük yada püskürtme kuvvetli ve cok fazla su püskürtüyor o yüzden cabucak bitiveriyor koydugum sular.

Auto engineeR
31/01/2007, 22:54
walla fiyat-performans oranını süper bulduğum bi ürün war. carpex -45 derece! 1 litresi 5.5 ytl. ankarada beytepenin kışın -22lere kadar düştüğünü bildiğim için bunu aldım. 1e 1 karıştırıorm. 1 litre su 1 litre antifriz. -22 dereceye denk geliyor. tawsiye ederim

kadoku
01/02/2007, 10:45
@Alper, Carpex -45 dediğin mavi renkliydi dimi bende ondan kullanıyorum ama hiç suyla karıştırmadım bi bidon aldım sanırım 3,5 lt.idi, depo suyunu çekmişti hepsini boşalttım 1,5 lt filan kaldı ama hiç suyla karıştırmak aklıma gelmedi yahu :icon_lol: bidonla alırsan daha hesaplı oluyor ama benim gibi yaparsanız hiç de hesaplı olmuyor :icon_cry:

Mısafır
01/02/2007, 10:49
@searchandrescue

2lt. 1 kapak detarjanmı bu :icon_lol:

dejavu
01/02/2007, 11:07
arkadaşlar bizim cam suyu haznesi tam iki lt bizzat tam boşalmış şekilde denedim tam iki lt cam suyu aldı ağzına kadar... birde şu dikkatimi çekti... bazılarımız sanıyorum cam suyuna su karıştırıp konsantre yapıyor.. bu karıştırma olayını hiç doğru bulmuyorum.. bu tür karıştırma isteyen markalarıda onaylamıyorum.. şimdi 1 lt cam suyuna 1 lt su ekleyin diyorarlar.. e bizim amacımız zaten musluk suyu kullanmamamız.. normal musluk suyu hem temiz değil hemde yabancı madde oranları çok fazla zamanla kireçlenme yapıp tıkanmalara sebep olmakta.. o yüzden karışım istemeyen cam sularını kullanmak gerek.. birde belli bir suya bir kapak olayını okudum eğer bahsedilen bir kapak ilacın eğer kireç yapmama donmama parfüm gibi özellikleri varsa bir nebze olsun amenna ama bu olayda gene doğru değil..
en doğrusu karışım istemeyen sadece alınan cam suyunu.. musluk suyu karışımını yapmadan kullanmak.. ben şahsen su kadar su ekleyeceksınız denen cam sularına hiç bakmıyorum bile...

dejavu
01/02/2007, 11:13
ha bide cam suyu haznesine deterjanmı valla hiç gerek yok ve doğruda değil deterjanlar direk köpürme yapacaktır.. elde yıkama deterjanlarıyla makına deterjanları bile çok farklıdır makına deterjanları kesinlikle köpürme yapmaz cam sularıda öğle... köpürmez. kireç ve tortu yapmaz.. içinde koku mazemeside var.. eğer kaloriferiniz açıksa bu kokuyu aracın içinde çok rahat bir şekilde hisssedersiniz.. benim kullandığım bir marka vardı çok hoş kokusuda vardı ama geçen en son kullanımda attım kutusunu markasını hatırlamıyorum ankara metro marketten almıştım.. 5 lt 9.75 ytl di litrsi 2 ytl gibi bişey -25 derecelikti çok memnunum.. bence bir çogumuz kaliteden anlayan insanlarız.. zaten cam suyu kutusu nasıl bişey olduğunu gösteriyor çogu zaman..

Korhan
01/02/2007, 14:42
Biz de her yıkamada Calgon kullanırız.8D

Kaliteli konsantre cam suları kireçlenmeye izin vermiyor. Kireçlenme olsa bile biraz sirke ile iş çözülür.
Ama ben yine de su olarak kireçsiz hazır su kullanıyorum.

Auto engineeR
01/02/2007, 14:43
@Alper, Carpex -45 dediğin mavi renkliydi dimi bende ondan kullanıyorum ama hiç suyla karıştırmadım bi bidon aldım sanırım 3,5 lt.idi, depo suyunu çekmişti hepsini boşalttım 1,5 lt filan kaldı ama hiç suyla karıştırmak aklıma gelmedi yahu :icon_lol: bidonla alırsan daha hesaplı oluyor ama benim gibi yaparsanız hiç de hesaplı olmuyor :icon_cry:
abi bidonların -20liği wardı sadece aldığım yerde. -45likle bidon -20liği karşılaştırınca fiyat/santigrat derece yaparsak 10-20 ykr farkediyordu işin garibi. 45liğin bidonu warsa daha güzel tabii

buarada ewt mawi renkli

uzman
01/02/2007, 14:48
elbette kaliteli konsantre cam sularının yanısıra cam suyu olarak damıtık (kireçsiz) su kullanmak gerekir,tabiki motor suyu eksilmişse eksilen motor suyunun tamamlanmasınıda saf su ile yapılmasını tavsiye ederim.malum motor bölümü cam suyu haznesinden ve motorundan daha önemli.

kadoku
01/02/2007, 15:17
konu cam suyu aslında, ama motor suyu konusunda @uzman eksilmişse saf su ekliyebiliriz demişsin ama abicim geçen servise gittiğimde sordum motor suyunu kendim değiştirebilirmiyim diye siz değiştirmeyin biz tamamlarız dediler aynı marka eklenmesi gerekiyormuş vs.gibisinden bişiler söylediler bende çok üstelemedim. Kitapçığa da baktım aynen öyle söylüyor hatta kitapçıkta markasını da vermişler ama markası şuan hatırımda değil o markayı türkiye'de bulabilceğimizi hiç zannetmiyorum aslında, işin aslı nedir abicim :icon_question:

Korhan
01/02/2007, 15:28
İşin aslı Fiat'ın bünyesinde faaliyet gösteren Selenia'ya kıyak yapmak. Yoksa antifriz zaten motoru gerektiği kadar koruyor. Kireçsiz herhangi bir su da olabilir. Hatta ben eski arabalarıma hep musluk suyu koyuyordum bişey de olmamıştı.

uzman
01/02/2007, 15:48
işin aslı Korhan'ın da belirttiği gibi ticari,burada önemli olan eğer yapılan ölçümler sonucu motor soğutma suyu bulunduğun bölgeye göre antifriz takviyesini gerektiriyorsa serviste katalogda belirtilen antifrizle takviye yapılması,eğer yapılan ölçümlerde antfriz yeterli görülüyor ama motor suyu eksik gözüküyorsa su ile takviye edilmesi gerekirki bunun da markası olmaz olursa ticaridir,bu suyun marka anlamında hiçbir önemi yoktur,çoğu yerde musluk suyu ile takviye ederlerki ben önermem sebebine gelince, musluk suyu kireçlidir,her kireçli suda belli bir ısıda (sanıyorum 40 derece) kirecini bırakır, (Örnek çaydanlıkların içi) buda zamanla motorun belli bölümlerinde özellikle de radyatörde uzun vadede tıkanmalara neden olur ki, bunun sonucu yükselen hararettir,eskiden -eski- radyatörleri bu amaçla -açmak için- şişletirlerdi.

kadoku
01/02/2007, 15:57
@korhan, @uzman abi teşkk.verdiğiniz cevaplar için 8O

uzman
01/02/2007, 16:00
ne demek yardımcı olabildiysem......

Korhan
01/02/2007, 16:27
Rica ederim.
Şunu da ekleyeyim. Motor suyu takviyesinde soğuk su kullanılmamalı hiçbir zaman. Gerçi bizim arabalarda hararet yapma olayı falan yok ama olur da su sızıntısı vs. olursa ılık su ile takviye yapılmalı. Radyatör ani soğumadan dolayı zarar görür.