PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kalorifer petegi ses sorunu

lordzedd
20/04/2018, 17:15
3541435415
herkese merhaba,
mersinde hangi servise gitsem sorunu tam halledemedigi icin kollari sivadim.resimlerde gordugunuz gibi once plastik kisimlara silikon sprey siktim ardindan bu tarz bi makaronla borulari kapladim.en alt kisimada bikactane sert aunger sikistirdim ama yinede ses var.daha ne yapmam gerekiyor

volkan1065
20/04/2018, 17:19
Tam ortadan arkaya doğru ınce sungerleri yukarı dogru itmen lazım. Direk kalın sungeri sıkıştırma yaparsan ses kesilmez. Tam manası ile kesmende çok zor aracın vites geçişinde borular hareket ettiği için 2-3 ay içinde süngerler hareket ettiği için yine ses başlıyor sungerleri tekrar arkadan yukarı doğru yenılemek gerekiyor.

Kesin çözümü göğsün sökülüp boruların kaplanmasıdır.

edll
20/04/2018, 18:56
Tam ortadan arkaya doğru ınce sungerleri yukarı dogru itmen lazım. Direk kalın sungeri sıkıştırma yaparsan ses kesilmez. Tam manası ile kesmende çok zor aracın vites geçişinde borular hareket ettiği için 2-3 ay içinde süngerler hareket ettiği için yine ses başlıyor sungerleri tekrar arkadan yukarı doğru yenılemek gerekiyor.

Kesin çözümü göğsün sökülüp boruların kaplanmasıdır.

yalıtımla alakalıyken boşuna konu kirliliği olmaması açısında bende burdan sorayım. motor hava filtre kapağının içindeki süngerimsi kısım paramparça olmuş. bende tamamen temizledim dımdızlak kaldı. bunu neyle orjinali gibi yapıp sesikesebilirim. acaip ses yapıyor.

bunun iç kısmı

https://i.hizliresim.com/kOm1mD.jpg (https://hizliresim.com/kOm1mD)

Kahraman5222
20/04/2018, 19:19
Bende motor kısmından kalorifer borularını pilastik kelepçe ile ikisini bir birine sıkıştırdım, nispeten ses kesildi, polen fitre kazanın ordan geliyor ses ama dip kısımlara ulaşamadığımdan tam çözüm bulamadım.
Ve arabamın tek sorunu bu aylardır tam çözüme ulaşamadım.

volkan1065
20/04/2018, 19:25
yalıtımla alakalıyken boşuna konu kirliliği olmaması açısında bende burdan sorayım. motor hava filtre kapağının içindeki süngerimsi kısım paramparça olmuş. bende tamamen temizledim dımdızlak kaldı. bunu neyle orjinali gibi yapıp sesikesebilirim. acaip ses yapıyor.

bunun iç kısmı

https://i.hizliresim.com/kOm1mD.jpg (https://hizliresim.com/kOm1mD)

İç değilde alt kısımdan bahsediyor olmalısın. Motora sert kısmın direk temas etmesi ile sesden çok o ksıımdan geçen hortum ve kabloları titreşim ile zedeliyor. Bir adet siyah dayson alıyorsun nalbur yada döşemeciden ısıya dayanıklı kalın yumuşak bir yalıtım malzemesini şekil verip yapıştır. Sünger de olur ama çok uzun vadeli olmaz.

edll
20/04/2018, 20:41
İç değilde alt kısımdan bahsediyor olmalısın. Motora sert kısmın direk temas etmesi ile sesden çok o ksıımdan geçen hortum ve kabloları titreşim ile zedeliyor. Bir adet siyah dayson alıyorsun nalbur yada döşemeciden ısıya dayanıklı kalın yumuşak bir yalıtım malzemesini şekil verip yapıştır. Sünger de olur ama çok uzun vadeli olmaz.

Eyvallah kardeşim. İç dedimse dediğin gibi alt kısım. Hemen o işi halletmem lazım

lordzedd
20/04/2018, 23:28
volkan eger iki boru arasindan motora dogru giden kisima diyorsan oraya zaten baska sungerlerde koydumda kalin boruyu cevreleyen sungerden gozukmuyor.senin dedigin tam olarak neresi yarin tatilken ugrasayim

volkan1065
20/04/2018, 23:36
Sağ elini yan kapak sökülünce orta kısım yanı petegın alttan orta arka kısmınıa doğru sokacaksın sola doğru ince sünger parçasını iteleyeceksin. Zaten sesi yapan kısım orda gözle görülüyor . alimunyum borular beyaz sert plastiğe sürtünüyor. silikonlu sprey gres ısındığı için özelliğini yitiriyor. biraz deneme yanılma yöntemi olacak. Birde sanayi tip klimaların dış bakır borularına geçirilen koruma kılıfları vardır sıcaktan etiklenmez ben en iyi onla sorunu çözmüştüm. normal süngerle falan hiç bir işe yaramıyor maalesef.

edll
21/04/2018, 08:14
bundan veya buna benzer yalıtım ürünü olurmu . hem ısıya dayanıklı hemde ses yalıtımı sağlıyor. kalınlık 3cm yeterli sanırım.

https://urun.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/logisilence-yanmaz-akustik-sunger-bantsiz-500-mm-x-500-mm-x-30-mm-ses-yalitim-sungeri-342259270?pkw=&pmt=&sc_gcsp=gg&ggmktg=PaidSearch*PLA*634605304*35250007527*986483 28567*%7btype%7d*342259270*aud-348814403931:pla-374662397441&gclid=Cj0KCQjwn-bWBRDGARIsAPS1svs9uNvhz4LkEzayRbw4Z7PhE2iw_YiR46m6 6w0S43c3tVC68CeXsFMaAnmyEALw_wcB&gclsrc=aw.ds&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0

volkan1065
21/04/2018, 12:53
Biraz traslamak gerekebilir

lordzedd
21/04/2018, 18:42
volkan dedigin ururunun resmi felan varmi.ben koctastan yanmaz kalorifer izolasyon malzemesi dediigimde o resimde gordugun sungerimsi malzemeyi vermislerdi

volkan1065
21/04/2018, 18:55
Kauçuk bazlı sünger. Sanayi tip klima borularının dışına geçiriliyor yada yaltım olarak kullanılan tipleride var. Ama dediğim gibi arkadaki o zor ksıma sokmak mesele . Benimkini ilk serviste bir yaptılar sonra belli bir süre sonra ses verdi. Sonra bir iki defa silionundan tut bir kaç tip süngerle uğraştım olmadı. En son bununla denedim. Hatta senin süngerle kapladığın boruları ben LPG cilerin gaz regulatörüne su eki yaptıkları hortumla bile kapladım nafile. Birde dikkat et o borulara fazla güç uygulama. Bir iki kişi petek girişinde kırdı. sonra başına iş açma.

https://teranyapi.com/urun/kaucuk-boru-2825/

https://www.sesyalitimsungerleri.com/kau%C3%A7uk-s%C3%BCnger.html

Kahraman5222
21/04/2018, 19:06
Arkadaşlar motor bölümündende kalorifer borularını plastik kelepçeyle sıkıştırın faydası oluyor. Sesi yapan polen fitresin arkasındaki borular şoför kısmındaki borular değil, Gaz verip polen fitresini elimle bastırdığımda hırrr diye ses geliyordu elim girmediği ve göremediğim için birşey yapamadım, motor kısmından iki kalorifer borusunu birbirine çok sıkı plastik kelepçeyle sıkıştırdım. Nerdeyse ses gitti gibi.

lordzedd
23/04/2018, 12:54
volkan tesekkurler en kisa surede deneyecegim.kahraman resim atabilirmisin tam yeri

fatihba
18/08/2019, 14:22
Arkadaşlar ses kalorifer peteğinden ve borularından gelmiyor. En azından ben de öyle sanıyordum ama daha sonra öyle olmadığını onladım.

Birinci resmin sol alt köşesinde gaz petalının yanında açık renk beyaz ve kirli beyaz gibi olan plastik aksamların birbirine sürtmesi ile oluyor. Eğer açır renk beyaz ile koyu renk beyazın arasına takoz gibi bir şey sıkıştırdığınızda sesi tamamen kesiyor. en azından benimki bu şekilde çözüldü, dilerim sizinki de çözülür.

hakaniko
18/08/2019, 16:12
tam olarak işaretleyebilir misiniz? Şu gaz verip bırakınca çıkan gıcık gıcırtı sesinden bahsediyorsunuz değil mi?

fatihba
19/08/2019, 13:26
Evet aynen o nefret edilesi sesten bahsediyorum. 1 numaralı plastik aksamı ileri doğru itip 2 numara ile arasına bir şey sokun. mor ile işeretlediğim yerlere de kart tarzı bir şeyler sokun sesi %100 kesiyor.

35991

hakaniko
19/08/2019, 14:03
Evet aynen o nefret edilesi sesten bahsediyorum. 1 numaralı plastik aksamı ileri doğru itip 2 numara ile arasına bir şey sokun. mor ile işeretlediğim yerlere de kart tarzı bir şeyler sokun sesi %100 kesiyor.

35991

Çok teşekkürler. en kısa zamanda deneyeceğim.

fatihba
19/08/2019, 14:41
Rica ederim inşallah çözülür sizinki de. Ben çözülmeyecegini düşümüyorum açıkçası. Ben de çok uğraştım borularla, petekle ama en son buradan geldiğini farkettim ve çözüldü.