PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ASR off tuşu çalışmaması. Aracımda ESP var mı?

balabancagri
10/04/2018, 10:27
Arkadaşlar merhaba.
2012 fiat punto 1.3 multijet 75 bg euro 5 motor, 5 ileri manuel. aracımda ASR off tuşuna bastığımda ışığı yanmıyor. aracımda ASR ve ESP var mı nasıl öğrenirim?

Ceyhun
10/04/2018, 12:56
Kaputu açın sağ tarafta amortisör takozunun yanında ESP beyini var (aynı zamanda şanzıman yağının altında) üzerinde ESP yazar. ASR off tuşuna bastığınız zaman üzerindeki ışık söner ve ekranda ASR devre dışı ikazı veriri. O ışığın yanması ASR'nin devrede olduğunu gösterir.

balabancagri
10/04/2018, 13:28
teşekkürler, çok güzel açıklamışsınız. kaputu açıp bakacağım akşam. asr tuşunun ışığını yanarken hiç görmedim 1 senedir bende araç. ekranda da asr ile ilgili hiçbir bilgi çıkmadı bugüne kadar. akşam bakayıp motorda esp yazan bir şey var mı diye. eğer fotoğraf atma şansınız olursa çok sevinirim

Ceyhun
10/04/2018, 13:36
Rica ederim. Şuan fotoğraf atma imkanım maalesef yok araç yanımda değil. Tuş varsa ASR vardır beynine bakın varsa iptal edilmiş olabilir tam da bilgim dahilinde değil tabii. Siz yine kontrol edin. Daha iyi bilen arkadaşlar yorum yapacaklardır.

Ceyhun
10/04/2018, 13:49
Timbaz arkadaşımız beni uyardı yanlış bilgi vermişim tuşun üzerindeki led yandığında ASR devre dışı kalıyor ve göstergede uyarı mesajı görüntüleniyor. (Kitapçıkta 104. sayfa)

ykaya1983
10/04/2018, 20:06
Benim bildiğim puntolarda asr tuşu varsa esp kesin vardır.Sizin araçta da olması gerekiyor.Kontağı açtığınızda daire içinde üçgen bir ışık yanar.

arenas
10/04/2018, 22:01
Araçta multimedia var mı?Bazı multimedialar üstteki tuş grubuyla birlikte satılıyor.Tabibazı tuşların araçta karşılığı olmayabiliyor,hem paketten hem ülke farkından.
https://uploads.-cdn.com/20180410/1a0335a0ed10d87e36662cb0cbd4c421.jpg

kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

balabancagri
11/04/2018, 08:56
Arkadaşlar dün kaputu açıp baktım. bahsettiğiniz esp beyninin fotoğrafını çektim. yanlış bilmiyorsam akünün arkasında ki esp beyni.

35368
35369

Arkadaşlar dediğim gibi. giderken asr off tuşuna bastım fakat ışığı yanmıyor. ekranda bir şey de çıkmıyor. ya tuş bozuk yada iptal edilmiş olabilir mi? fikirlerinizi almak istiyorum.

ykaya1983
11/04/2018, 21:09
Arkadaşlar dün kaputu açıp baktım. bahsettiğiniz esp beyninin fotoğrafını çektim. yanlış bilmiyorsam akünün arkasında ki esp beyni.

35368
35369

Arkadaşlar dediğim gibi. giderken asr off tuşuna bastım fakat ışığı yanmıyor. ekranda bir şey de çıkmıyor. ya tuş bozuk yada iptal edilmiş olabilir mi? fikirlerinizi almak istiyorum.

Akünün arkasındaki beynin üstünü okudunuz mu?Esp yazıyor mu?Esp puntolarda hiçbir şekilde iptal edilemiyor.Arızalı olsa ekranda uyarı verir.Asr tuşuna bastığınızda da asr off onn yazması gerekir.Eğer beyinde esp yazıyorsa tuş bozuk olma ihtimali yüksek.

balabancagri
12/04/2018, 09:59
Hocam fotoğrafta görüldüğü gibi üzerinde hiçbir şey yazmıyor meretin. Anlamadım gitti. Google amcada punto esp beyni diye arattığımda o parça çıkıyor, yani o parçanın olduğunu düşünüyorum açıkçası.

ykaya1983
12/04/2018, 22:14
Hocam fotoğrafta görüldüğü gibi üzerinde hiçbir şey yazmıyor meretin. Anlamadım gitti. Google amcada punto esp beyni diye arattığımda o parça çıkıyor, yani o parçanın olduğunu düşünüyorum açıkçası.

Fotoğrafta o yazının görülmesi mümkün değil zaten.Akünün arkasında olan alt tarafında fren boruları takılı olan yuvarlak parçanın kenar kısmında esp yazar.Görmek için iyice eğilip yan kısmındaki yazıyı okumak gerekir.Kontağı açtığınızda göstergede aşağıdaki lamba yanıyorsa esp vardı.

https://i.hizliresim.com/bBPQ9b.jpg (https://hizliresim.com/bBPQ9b)