PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sabah Yarım Çalışma Problemi

gkhnclkkn
09/04/2018, 08:25
Arkadaslar Merhaba. Oncellikle foruma yeni uye oldum.

Konuyu baslikta nasil belirticegimi bulamadim fakat ozellikle soguk havalarda sabah motor soguk iken araci calistirdigimda arac calisiyor fakat calisma sesi biraz garip sanmi yarim calismis gibi tam guc yok gibi bir sesle ve gaz pedali hic tepki vermiyor. yaklasik 10-15 saniye sonra arac kendi kendine bir kez gaz veriyor ve kendine geliyor.

Acaba bu neden kaynakli olabilir fikri olan varmidir.
Tesekkurler.

volkan1065
09/04/2018, 08:45
Aracınızın model ve motor tipi en son bakım bilgisi ile km bilgilerini yazarsanız daha net cvplar alırsınız.

Aracınız dizel ise aracın aracın EGR ve map sensörü temizliği ile beraber boğaz kelebeğininde temizlenmesi gerekiyor. İstanbulda RESE OTO ve GÜrsoy otomotiv forumdaki arkadaşların memnun kaldıkları yerler arasında.

gkhnclkkn
09/04/2018, 09:28
Hocam aracim 2014 model 1,3 multijet 75 beygir. 56.000 km de suanda. Ortalama ne kadara patlar bilgin varmidir?

volkan1065
09/04/2018, 10:04
Fiyat olarak bilgim yok. Ama boğaz kelebeği olma ihtimalide yüksek. Calıştıktan sonra kendi kendine gaz vermesiyle ilgili forumdan ORS nickli ali abinin aracındada olmuştu. Serviste boğaz kelebeğini temizlemişlerdi ve düzelmişti. Ayrıca aracınızın DPF tıkanıklılığınında kontrolü gerekli.

gkhnclkkn
10/04/2018, 14:32
Tesekkur ederim. Arakadaşlar bu konu hakkında başka fikri olan yokmudur ? Genelde hava soğukken oluyor. Acaba diyorum ısıtma bujilerinden olabilir mi? daha onceki sahibinde bi kere buji lambasi yanmis bi sure sonra sönmüş birdaha yanmamış. Acaba bundan olma ihtimali varmıdır ? AYRICA adac suan 56 bin km de ve benden onceki sahibi 40 bin bakiminda carbon temizligi yapmis. Hala EGR valf Map vs temizlige ihtiyac duyarmi hocam? yada carbon yaparken bunlar temizleniyor mudur? Cok sey sordum galiba :) simdiden tesekkurler.

gkhnclkkn
11/04/2018, 10:19
Kimsenin bilgisi yok sanirim bu konu hakkında.. :(

volkan1065
11/04/2018, 10:30
Araçta bir sorun var şu an carbon cleanır yaptırmak illaki faydali ama araçta kullanılan yakıt aracın devirli kullanıp kullanılmadığı kullanılan yağ vs herşey bir etken. En çok ta şans. Soğukta multijetler havanın sertliğine göre 20-60 sn gibi sesli çalışır sonra normale döner. Gaz yememe değil belli bir devri geçmeyebilir. Ama gaz yemeyip sonra kendi kendine gaz veriyorsa boğaz kelebeği temizliği ilk yapılması gereken çalışma. Yapmanız gereken ilk olarak bogaz kelebeği temizliği egr ninde boğazını sökünce tıkanıklık kurum durumuna göre manifoltada el atılabilir. Ayrıca DPF doluluk oranı da çok önemli.

BUnların dışında ilk olarak şunuda yapabilrisniz. 1-2 depo yakıtınızı farklı bir istasyondan alıp aracı 3000-3500 devir bandında yaklaşık 30-40 km kullanıp sonrasında bakın. Dizel araçlarda özellikle DPF sistemde devirli kullanmamak kış aylarında ve sonrasında bu şekilde anormal durumlara neden oluyor.

Not. Isıtma bujilerinizide kontrol ettirin.

gkhnclkkn
11/04/2018, 11:05
Cok tesekkur ederim volkan hocam. En yakin zamanda sirasiyla yaptircam temizlikleri