PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Map sensörünü bulamıyorum

EKE
02/04/2018, 15:23
Merhabalar, 2010 model punto evo 1.3 multijet aracımız var 75 beygir olandan.
Sensörleri temizlemek istedim hava akışmetreyi temizledim, sol arka taraftaki sensörü söktüm temizledim fakat egr yazıyor üstünde zaten biçim olarak da map sensörüne benzetemedim. Bir müddet aramama rağmen map sensörünü bulamadım acaba bu araçlarda map sensörü tam olarak nerededir fotoğraf ile gösterebilecek ya da yerini tarif edecek yardımsever var mı :)
Bir diğer sorum da egr'yi iptal etmeyi düşünüyorum başka marka model bir araçta kendim kör conta ile iptal edip çok farkını görmüştüm. Punto'da egr girişini de bulamadım yani kör contanın takılacağı yeri. Motora yabancı olduğumdan sanırım :)

Cellat45
02/04/2018, 15:30
Doğru sensörü söküp temzilemişsiniz üzerinde egr yazar bosch marka bir sensör.
Egr iptali konusunda bir fikrim yok ama sanıyorum ki motorun sağ arka tarafında kalıyor. Sağ taraftan bakınca egr valfini görürsünüz zaten.
Egr iptalinin ne gibi faydaları var? dezavantajları nedir? daha önceden yaptırdığınız için biliyorsunuz.

EKE
02/04/2018, 15:41
Hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim.
Egr iptali çevresel açıdan zararlı bir işlem denebilir. Egzoz emisyonunu yükseltip, doğaya bir miktar daha zararlı gaz salınıyor denilebilir. Fakat birçok bilimsel araştırma gösteriyor ki egr sistemi yanma odasına verimsiz bir yakıt göndererek patlama verimini düşürüyor.
Benin kişisel tecrübem şöyle oldu, bu işlemi yaptığım motor 1.8 tdci 110 ps bir motor ve 1500-1600 kiloluk bir araçtı. Motor gücü ciddi manada yeterli olmasına karşın hantallık, ilk gaz tepkilerinde yavaşlık, kalkışlarda ağırlık gibi tabir edebileceğim sıkıntılar ve bunun yanı sıra yoğun duman çıkışı söz konusuydu. Genel olarak bir tepkisizlik ya da tepki süresinin yavaş oluşu mevcuttu. Egr'yi kör conta ile iptal ettikten sonra fark edilir derecede tepki süresi iyileşti hantallık gitti. Tabi kuvvetle muhtemel egr valfi kurum doluydu. Sökmekle temizlemekle uğraşmadan, ve zaten verimsiz bir yanmaya sebep olduğundan iptal yoluna gittik. Fark hissetmeseydim orijinal haline çevirecektim fakat iptal ettim ve öyle de kaldı.

Şimdi puntoda esas olarak motor gücü benim için yeterli olsa da daha tepkisel bir motor istiyorum denilebilir. Tabi sanırım puntolarda yalnızca kör conta arıza ışığı yakıyor bundan dolayı yazılımsal olarak da iptal etmek gerekiyormuş. Yazılımla beraber düşündüğüm işlemlerden birisi egr iptali.
Bu arada diğer aracımız yaklaşık 3 senedir egr iptal haliyle kullanılıyor ve en ufak sıkıntı mevcut değil.

edll
02/04/2018, 15:43
kardeşim burda yeri ve nasıl söküleceği var yardımcı olur.

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/63865-punto-map-sensoru-videosu.html

erkan1907
03/04/2018, 15:20
Hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim.
Egr iptali çevresel açıdan zararlı bir işlem denebilir. Egzoz emisyonunu yükseltip, doğaya bir miktar daha zararlı gaz salınıyor denilebilir. Fakat birçok bilimsel araştırma gösteriyor ki egr sistemi yanma odasına verimsiz bir yakıt göndererek patlama verimini düşürüyor.
Benin kişisel tecrübem şöyle oldu, bu işlemi yaptığım motor 1.8 tdci 110 ps bir motor ve 1500-1600 kiloluk bir araçtı. Motor gücü ciddi manada yeterli olmasına karşın hantallık, ilk gaz tepkilerinde yavaşlık, kalkışlarda ağırlık gibi tabir edebileceğim sıkıntılar ve bunun yanı sıra yoğun duman çıkışı söz konusuydu. Genel olarak bir tepkisizlik ya da tepki süresinin yavaş oluşu mevcuttu. Egr'yi kör conta ile iptal ettikten sonra fark edilir derecede tepki süresi iyileşti hantallık gitti. Tabi kuvvetle muhtemel egr valfi kurum doluydu. Sökmekle temizlemekle uğraşmadan, ve zaten verimsiz bir yanmaya sebep olduğundan iptal yoluna gittik. Fark hissetmeseydim orijinal haline çevirecektim fakat iptal ettim ve öyle de kaldı.

Şimdi puntoda esas olarak motor gücü benim için yeterli olsa da daha tepkisel bir motor istiyorum denilebilir. Tabi sanırım puntolarda yalnızca kör conta arıza ışığı yakıyor bundan dolayı yazılımsal olarak da iptal etmek gerekiyormuş. Yazılımla beraber düşündüğüm işlemlerden birisi egr iptali.
Bu arada diğer aracımız yaklaşık 3 senedir egr iptal haliyle kullanılıyor ve en ufak sıkıntı mevcut değil.Egzost muayenesinde sıkıntı çıkmıyor heralde ozaman.

SM-N910C cihazımdan gönderildi

EKE
03/04/2018, 18:07
Bugüne kadar çıkmadı fakat biliyorsunuz yılbaşından itibaren egzoz muayenesinde farklı bir sisteme geçildi kamera ile izlenerek online olarak bir muayene yapılıyor. Son durumda geçmek biraz daha sıkı gibi. Bu konuyu öğrenince bilgilendirme yapacağım