PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grande Punto Yağlanma

whobrave
20/03/2018, 09:34
Arkadaşlar Selam.

Aracımda aşağıda vereceğim linkteki durumun benzeri söz konusu. Hortumlarda falan herhangi bir çatlaklık yok ama araç bazen giderken zorlanıyor gibi geliyor. Hava filtre kutusunu falan söktüm boğaz kelebeğinin baya yağlı olduğunu gördüm ve temizledim. Sonra videodaki gibi sarımsı,hardalımsı tortular oluşmuş onları bir güzel temizledim. Hem filtresi kazanının içerisini hemde boruların bağlantı yerlerini. Benim aracım vitesteyken gazdan ayağımı çektiğimde böyle birşeye takılıyormuş gibi rolantideyken ileri geri atıyor yani normal bir gidişi yürürü olmuyor düşük devirlerde. Temizledikten sonra çok farketti ve örnek veriyorum 1. viteste devrini alıyor (3000) ayağımı gazda çekiyorum devir düşene kadar hiç bir ileri geri sarsma yok ve acayip rahatladığını hissediyorum.

Asıl sorum şudur; video yabancı dil olduğundan anlayamadım nedenini. Bu sarı tortular bu borularda neden birikir?

Biraz sert kullanayim aracımı eski haline geliyor. Tekrar açıp bakıyorum az şekilde gene aynı sarı tortular oluyor.Temizliyorum gene rahatlıyor araba. Ama max 1 hafta sonra gene aynı. Bu durumun tam sebebi nedir acaba?

video: https://www.youtube.com/watch?v=baCtGCiCU90

timbaz
20/03/2018, 09:49
Sararnasi yag buharinin sogukta kis mevsiminde yogusmadan dolayi... Sartlatdan dolayi bir cok aracta olabilir..

volkan1065
20/03/2018, 10:21
Eğer çok sıkıntı yapıyorsa yağ değişiminden önce konulan temizleciler var onlardan koyulup gerekli temizlik yapıldıktan sonra yağ değişimini yaptırın. Yağıda koydururken kitapcıkta yazan litreden 100 gr eksik koydurun. Birde kullandığınız yağ kaliteli olsun. Motul gibi bir yağ tercih edebilrisiniz.

whobrave
20/03/2018, 12:46
Eğer çok sıkıntı yapıyorsa yağ değişiminden önce konulan temizleciler var onlardan koyulup gerekli temizlik yapıldıktan sonra yağ değişimini yaptırın. Yağıda koydururken kitapcıkta yazan litreden 100 gr eksik koydurun. Birde kullandığınız yağ kaliteli olsun. Motul gibi bir yağ tercih edebilrisiniz.

Castrol edge kullanıyorum tam sentetik olandan hani marka olarakta iyi. Fakat bu sorun yağlandığı zaman rolantide ileri hafif itmeler yapıyor araç. Yani gazdan ayağını çektiğinde örnek veriyorum 3000 devirden aşağı normal olması gereken gibi inmiyor. Şuan temiz mesela çok rahat ama 1 hafta sonra gene aynı duruma gelecek eminim. Yağ değişiminde o dediğiniz temizleyiciyi kullanıcam.

volkan1065
20/03/2018, 13:22
Konulan yağ miktarına dikkat edin. Boğaz kelebegini de temizleyin.