PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima ayak altı hava gelmeme sorunu

Metin5959
04/03/2018, 20:27
Aracım 2014 urban dijital klima var ayak altı havalandırması üflemiyor her türlü denedim full açtım tık dahi yok sizce neden kaynaklanıyor olabilir

CASPER_VIA_M1 cihazımdan gönderildi

volkan1065
04/03/2018, 21:09
Klimada yön oklarında sadece aşağı ok işaretinin ışığı yanıp gerekli üflemeyi yapmıyorsa yönlendirme paneline bağlı motorda sıkıntı olabilir. Motor arızalı yada panel sıkışmış olabilir.Bunu test etmek için klima paneli resetleme işlemi var. Bunu yaptığınızda düzelme ihtimali de var. Ancak motorlarda sorun varsa yada sıkışma resetleme işeminde motorlar kalibrasyonu tamamlayamadığı için klima panelinde sıcaklık rakamları yanıp sönecektir. Bu sorunda çözülesiye kadar bu yanıp sönme gitmez. Diğer bir sorunda şundan yapabiliyor klima panelinde bir fan var bu fan zamanla tozdan işlevini pek yerine getiremiyor ve panelde soğuk lehime neden oluyor. Resetleme işlemini yapmak istemezseniz araca elm327 ile multiecscan programında klima paneli bölümüne bağlanıp arıza kodlarına bakılabilir.

Resetleme işlemi

1. mono ve auto tuşlarına basılı tutun
2. kontağı açın.
3. geri sayma işlemi bitince mono ve auto tuşlarını bırakıyoruz.
4. klima panelleri tüm motorları test edecektir. bu esneda panel hareket seslerını duyacaksanız. 2 dk sonra kontağı kapayıp ekran normal ise soruında olmaması lazım.

Metin5959
05/03/2018, 22:06
Klimada yön oklarında sadece aşağı ok işaretinin ışığı yanıp gerekli üflemeyi yapmıyorsa yönlendirme paneline bağlı motorda sıkıntı olabilir. Motor arızalı yada panel sıkışmış olabilir.Bunu test etmek için klima paneli resetleme işlemi var. Bunu yaptığınızda düzelme ihtimali de var. Ancak motorlarda sorun varsa yada sıkışma resetleme işeminde motorlar kalibrasyonu tamamlayamadığı için klima panelinde sıcaklık rakamları yanıp sönecektir. Bu sorunda çözülesiye kadar bu yanıp sönme gitmez. Diğer bir sorunda şundan yapabiliyor klima panelinde bir fan var bu fan zamanla tozdan işlevini pek yerine getiremiyor ve panelde soğuk lehime neden oluyor. Resetleme işlemini yapmak istemezseniz araca elm327 ile multiecscan programında klima paneli bölümüne bağlanıp arıza kodlarına bakılabilir.

Resetleme işlemi

1. mono ve auto tuşlarına basılı tutun
2. kontağı açın.
3. geri sayma işlemi bitince mono ve auto tuşlarını bırakıyoruz.
4. klima panelleri tüm motorları test edecektir. bu esneda panel hareket seslerını duyacaksanız. 2 dk sonra kontağı kapayıp ekran normal ise soruında olmaması lazım.Eywallah abi en kısa zamanda reset atmayı deniyecem ama bir sıkıntı olmaz demi yani aracı yeni aldıkta biraz korkuyorum bilmediğim konularda

Metin5959
05/03/2018, 22:08
Eywallah abi en kısa zamanda reset atmayı deniyecem ama bir sıkıntı olmaz demi yani aracı yeni aldıkta biraz korkuyorum bilmediğim konularda

CASPER_VIA_M1 cihazımdan gönderildiBirde yanıp sönme yaparsa bir sıkıntı çıkarmı öyle kullanılmazmı

volkan1065
05/03/2018, 22:40
Yanıp sönmesi sıkıntı çıkarmaz. Kafaya takmazsan problem yok.

stonebridge
05/03/2018, 23:15
Dostum sana taktik vereyim bi dene olacağına eminim. Havalandırmayı çalıştır. Önce tüm havayı ön cama ver. 5 saniye bekle ön cama tüm hava yönlensin. Daha sonra ön cama hava verilmişken en alt ayak bölümüne bas yani havayı hem cama hemde ayaklara ver. daha sonra ön cama hava üfletmeyi bırak. sadece ayaklara ver. tüm havanın ayaklara gittiğini göreceksin. ben yaklaşık 3 yıldır bu şekilde kullanıyorum. Ayak bölümünün hava dalgasını ön cama verildiğinde açıyor. biraz garip ama alışıyorsun.
Saygılarımla. Resetlemeyi bende denicem.

Metin5959
05/03/2018, 23:17
Dostum sana taktik vereyim bi dene olacağına eminim. Havalandırmayı çalıştır. Önce tüm havayı ön cama ver. 5 saniye bekle ön cama tüm hava yönlensin. Daha sonra ön cama hava verilmişken en alt ayak bölümüne bas yani havayı hem cama hemde ayaklara ver. daha sonra ön cama hava üfletmeyi bırak. sadece ayaklara ver. tüm havanın ayaklara gittiğini göreceksin. ben yaklaşık 3 yıldır bu şekilde kullanıyorum. Ayak bölümünün hava dalgasını ön cama verildiğinde açıyor. biraz garip ama alışıyorsun.
Saygılarımla. Resetlemeyi bende denicem.Eywallah denicem en kısa sürede

Metin5959
06/03/2018, 16:43
Dedikleri izin hepsini teker teker denedim ama hiçbiri olmadı

volkan1065
06/03/2018, 16:54
Dedikleri izin hepsini teker teker denedim ama hiçbiri olmadı

resetleme işleminde ne yaptınız.

Metin5959
06/03/2018, 16:56
resetleme işleminde ne yaptınız.Kontağı açmadan bastım ilk önce sonra kontağı açtım basılı halde bi sesler flan oldu 3 2 1 diye saydıktan sonra bıraktım yine sesler oldu ama yine aynı

murat26
06/03/2018, 19:55
Aynı sorun benim araçtada var birde ben deneme yapacağım inşallah olur

stonebridge
06/03/2018, 20:57
Abi benim dediğimi denedin mi?

Metin5959
06/03/2018, 21:09
Abi benim dediğimi denedin mi?Evet denesim ama olmadı

volkan1065
06/03/2018, 21:57
Bir ihtimal paneli çeviren dişli kırılmış olabilir. Bence klima dan anlayan bir elektirikçiye yada servise kontrol ettirin. Özellikle klima panelinde arıza kodu varmı buna bakılması gerekli.

Metin5959
07/03/2018, 18:42
Bir ihtimal paneli çeviren dişli kırılmış olabilir. Bence klima dan anlayan bir elektirikçiye yada servise kontrol ettirin. Özellikle klima panelinde arıza kodu varmı buna bakılması gerekli.Resetleme işleminden sonra camlarada üflrmiyor

volkan1065
07/03/2018, 19:40
Resteleme işlemini bir kaç defa tekrarlayın. Bu sefer
Kontağı açın ardından Auto mono tuşlarına basın ve basılı sekikde bekleyin soldaki değer 00 olduktan sonra sağdaki de 02 olacaktı yanlış hatırlamıyorsam sonra 20 sn sonra tuşları bırakın bi dk falan kalibrasyon sürer. Bu işlemi bir kaç defa yapmak gerekebikir. Sorun çözülmez ise oto öğrenim bilgilerinin resetlenip klima panelinin tekrar kalibrasyon edilmesi gere

murat26
07/03/2018, 21:04
Resetleme işlemini yaptım sanki oldu gibi ayak kısmına üflüyor gibi

Metin5959
08/03/2018, 08:06
Resteleme işlemini bir kaç defa tekrarlayın. Bu sefer
Kontağı açın ardından Auto mono tuşlarına basın ve basılı sekikde bekleyin soldaki değer 00 olduktan sonra sağdaki de 02 olacaktı yanlış hatırlamıyorsam sonra 20 sn sonra tuşları bırakın bi dk falan kalibrasyon sürer. Bu işlemi bir kaç defa yapmak gerekebikir. Sorun çözülmez ise oto öğrenim bilgilerinin resetlenip klima panelinin tekrar kalibrasyon edilmesi gereEvet sağdaki 02 bidaha deniyecem