PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : cam suyu kokusu?

erasday
14/01/2008, 19:09
20000 bakımında arabaya koydukları camsil tarzı madde bakıma götüreli 2000 km olduğu halde her suyu sıkışımda tekrar içeriye koku yapıyor.daha önce böyle bir konu tartışıldı mı yoksa arabanın bir özelliği mi?

msen78
14/01/2008, 19:11
Bu her araçta oluyor yani buna mahsus değil..

erasday
14/01/2008, 19:28
Bu her araçta oluyor yani buna mahsus değil..
üstüne su ilave etmek kokuyu daha uzun tutar diye su ve camsil bile ekleyemiyorum.baya keskin bir koku.

Halook!!!
14/01/2008, 19:46
Alkol kokusu gibi birşey galiba bu değil mi bana da geldi bu.Camı temizlemek için cama su attığımda geliyor bu koku.

erasday
14/01/2008, 20:24
ewet.ben 20000 e götürmeden önce böyle bir koku yoktu.enrikoda yapıldı bakım.

multijet
14/01/2008, 22:02
Evet kokusu alkole benziyor. Bu kokuyu ben de duydum ama hoşuma gitti(alkol bu ya sevilmez mi :) ) sanırım donma sıcaklığını düşürmek için alkol katılıyor.

brvhgt
14/01/2008, 22:11
arabada delik olmasın içeri koku girer kedi girer geyik bir tarafa her araçta olan bir koku ama ben würth kokulu suşlardan koyuyorum içeri missss

erasday
14/01/2008, 22:25
arabada delik olmasın içeri koku girer kedi girer geyik bir tarafa her araçta olan bir koku ama ben würth kokulu suşlardan koyuyorum içeri missss
hakkaten sadece izmirlilerde mi var bu kokuyu alma olayı:rudolph0:

OzzY
14/01/2008, 23:03
ya koku bu gircek tabi havadamı girmesin budamı problem:D

SteinGP
14/01/2008, 23:05
yakında tekerlekler dönüyo diye konu görücez zaten ben umutluyum :D

Auto engineeR
15/01/2008, 00:12
antifrizli su içindeki alkol sayesinde donma sıcaklığı düşük olan bir sıwıdır. serwiste cam suyunuza antifrizli su koymuşlar. camınıza suyu püskürttüğünüzde, özellikle de fan açıksa koku direk içeriye sızar. ama bnm hoşuma giden bir kokudur :)

Linos
15/01/2008, 00:26
Geçen gün cam suyu bitti ve yoldan su alıp eklemek durumunda kaldım. Antifirizli cam suyu ekleyene kadar donmuş. Üzerine ekledim ama çözmedi.

Sıcak su ekleyerek çözmeye çalışsam, bir zararı olur mu sizce?

Auto engineeR
15/01/2008, 00:28
aşırı sıcak bir su olmasın, şöyle rahat dokunulacak sıcaklıkta su koyarsan çözebilirsin. ben öyle yapmıştım

pdr42
15/01/2008, 07:15
o koku her gp de olması lazım yalnız kalorifeirn acık olmaısna gerk yok her bastıgımda gelliyor enteresan bi durum ama geliyor kokusu

Nafiz
15/01/2008, 10:08
ewet bende enrikoda 20.000 bakımına girdikten sonra duymaya başladım.Şöle bir artısı da var bence.Uzun yolda uykum gelince camları bi yıkıyorum.Oh gözlerim fal taşı gibi açılıyor kokudan.Deneyin...

Genius
15/01/2008, 10:26
yakında tekerlekler dönüyo diye konu görücez zaten ben umutluyum :D

Benimkiler dönüyor, hatta yeri gelince ters tarafa bile dönüyor.

Eğer su koyacaksanız yada katkıları sulandıracaksanız şişe su kullanmanızı tavsiye ederim. Kireçli su zamanla tıkanmasına sebep olabilir.

quixotic2
15/01/2008, 11:45
antifriz şart arkadaşlar. kokuya dayanacaksınız artık. ama önemlidir. Linos ılık su koyarsan çözülür.

civcivx
15/01/2008, 11:58
Yapı marketlerde (başka yerlerde de olabilir tabi) Sonax'ın konsantre ve çeşitli meyve aromalarına sahip cam suları var. İyi bir su ile ölçülü şekilde karıştırıp kullanırsanız hem donma durumu söz konusu olmaz, hem de camları her yıkayışınızda içeri mis gibi meyve kokuları gelir :D

Bu da Sonax'ın sayfasından alıntı:

Kış mevsiminde satışı çok yüksek adetlere ulaşan antifrizli cam suyunun Türkiye'deki üretiminin %95'lik kısmı insan sağlığına son derece zararlı olan Methanol alkolden üretiliyor.

Çok daha ucuza üretim yapmak adına kullanılan methanol; 64,6 derecede kaynayan akışkan bir sıvı olup, parlak olmayan mavimsi bir alevle yanar ve bütün organik çözücülerle her oranda çözünür.

Metonal toksik etkisi bakımından son derece önemli bir problemdir. Otomobil boyasına, giyim eşyalarına zarar verir ve deri tarafından hızla absorbe edildiği için araçlarda kullanımı son derece zararlıdır.

İnsan sağlığında ise: 11,5 gramının öldürücü doz olarak kabul edildiği düşünüldüğünde,
beyin hücrelerinin ölmesi,
körlük,
karaciğer yetmezliği ve
etil alkol ile birlikte tüketilmesi sonucu ölümlerle sonuçlanan birçok olay gerçekleşmiştir.

Otomobil cam suyunda kullanıldığı için aynı zamanda havalandırma kanalları ile otomobil içinde devamlı olarak bu zehirli maddeyi solumak durumunda da kalıyoruz.

SONAX olarak ürettiğimiz ve satışa sunduğumuz tüm ürünler Methanol Free olarak üretiliyor ve ISO 9000, TÜV Belgelerini üzerinde taşıyor.

Sonax (https://www.sonax.com.tr/pages/notifications_full.asp?id=23&r=10.01.2008+04%3A50%3A34)

quixotic2
15/01/2008, 16:30
alın işte arkadaşlar süper bir çözüm yolu :D paylaşım için teşekkürler.

erasday
15/01/2008, 16:48
ben antalyada yaşamama rağmen aslına izmirliyim arabayı da izmirden aldım.bakımıda izmirde enrikoya yaptırdım benim enriko alibertiden aldığım 4. araba.daha önce hiç bu kadar yoğun şekilde kokuya denk gelmedim.bu arabalar şahin,uno ve sienaydı.farklı bir malzeme mi kullandılar önü öğrenmek istedim.saygılar

Halook!!!
15/01/2008, 16:51
Ben arabayı aldığımdan beri arabanın cam suyu köpüklü geliyor ve çok güzel bir temizlik yapıyor.Bugüne kadar da hiç deterjan koymadım daha arabanın cam suyuna.Ama ne kadar normal su eklersem ekleyim bu köpük de gitmedi.Gitmesin zaten.Herhalde fabrika çıkışında koyuyolar sanırım bunu camlar daha iyi temizlensin diye.Onun kokusu da olabilir belki...

Dikici
15/01/2008, 16:59
Local antifirzli cam suyu.babamlar serwiste bunu koyuyor elmalısı çileklişi her tüürnden meywesi war bildiğim karıyla...baya güzel bi kokou yayıyor..