PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arka stopta park ışığı dalgalanması

Demir13
10/02/2018, 00:48
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım, arabamı 3 hafta önce aldım. Puntomda "park ampullerini kontrol ettirin" arızası çıkıyor. Sol arka stopu söktüm, soketinden ayırdım ve vidaları sökünce sinyal ve park ampullerini içeren parçayı dışarı aldım fakat park ampulünü sökemedim. Bu konuda yardımınızı istiyorum ve sol arka stopta park ampulleri yanıkken ışıkta dalgalanma oluyor, ne olduğunu çözemedim. Araçta 3. Stopa bağlı çakar modülü var ama frene basılı değilkende böyle bir hata alıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
EDİT: Sadece park ampulleri açık ve frene basılı değilkende dalgalanma oluyor.
Punto 2013 1.3mjt

edll
10/02/2018, 11:49
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım, arabamı 3 hafta önce aldım. Puntomda "park ampullerini kontrol ettirin" arızası çıkıyor. Sol arka stopu söktüm, soketinden ayırdım ve vidaları sökünce sinyal ve park ampullerini içeren parçayı dışarı aldım fakat park ampulünü sökemedim. Bu konuda yardımınızı istiyorum ve sol arka stopta park ampulleri yanıkken ışıkta dalgalanma oluyor, ne olduğunu çözemedim. Araçta 3. Stopa bağlı çakar modülü var ama frene basılı değilkende böyle bir hata alıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
EDİT: Sadece park ampulleri açık ve frene basılı değilkende dalgalanma oluyor.
Punto 2013 1.3mjt

oksitlenme vardır o yapar, onların temizlenmesi gerekir. ampüllerde kararmış olan varsa özelliğini yitirmiştir o yapar değişmesi gerekir. ampülü çıkaramadım demişsiniz. bastırıp çevirince yinede çıkmıyorsa sorun o ampüldedir yada temas ettiği yerdeki oksitlenmedendir. biraz fazla yüklenin ancak bunu bir bezle yapınki kırılırsa elinize zarar vermesin. bunu yaparkende kontak, lambalar kapalı konumda olsun. ampül kırılırsada bir pense ile yuvasından söküp yenisini takın, sorununuz çözülecektir. yedekte ampülünüz olsunki bide ampül arayışına girmeyin.

Demir13
10/02/2018, 14:23
Çok teşekkür ederim, fakat sökemediğimden kastım stopu sökünce sinyal ve stop ampulünün dışında bi ana parça daha var park ampullerinin olduğu o kısmı sökemedim zarar vermek istemedim silikonluydu

edll
10/02/2018, 15:30
Çok teşekkür ederim, fakat sökemediğimden kastım stopu sökünce sinyal ve stop ampulünün dışında bi ana parça daha var park ampullerinin olduğu o kısmı sökemedim zarar vermek istemedim silikonluydu

sökmeye çalıştığın yer ampüllerin takılı olduğu metal tel parçalar ise onları kesinlikle sökmeye çalışmayın. bursa ampül değişimi ile ilgili video var. yapmanız gereken sadece bu.
oksitlenme dediğim ampül yunasında kirlenme gibi birşey varsa pas sökücü yağlayıcı wd 40 mesela iyi iş görür. temizleyip takmanız yeterli.

https://www.youtube.com/watch?v=UOYaL8ea5s0

Demir13
10/02/2018, 20:22
Benim stopum evo stoplarından, ondan sökemedim. Tekrar bi açıp deneyeceğim. Oksitlenme ve ampul kararması dışında neden olabilir?

edll
10/02/2018, 22:40
park ampülü dediğin için bunu attım. çünki evo stopta park ampül del led. sorun senin ledde dalgalanma olayı ozaman doğrumudur.

Demir13
11/02/2018, 13:51
Aynen aynen ledde dalgalanma var. Aracı daha yeni aldım oranın led olduğunu düşündüm ama belki plastik parçadan dolayı led gibi duruyor sandım. Sorun ledde dalgalanma yapıyor, bunun çözümü ya da sorun hakkında bilgin var mı abi?

edll
11/02/2018, 15:05
Aynen aynen ledde dalgalanma var. Aracı daha yeni aldım oranın led olduğunu düşündüm ama belki plastik parçadan dolayı led gibi duruyor sandım. Sorun ledde dalgalanma yapıyor, bunun çözümü ya da sorun hakkında bilgin var mı abi?

içindeki led bağlantı soketleri var. onlarda gevşeme oluyor ondan yapar. sağolsun volkan hocam sayesinde öğrendim bende.
lede giden bağlantı soketini bir tornavida ile bastırarak yerine oturtunca düzelir.

volkan1065
11/02/2018, 15:06
Ledin soketinde oksitlenme ve gevşeklik olduğu için yapar. Araç grande ise evo stop sonradan takilmaysada arıza ışığı için paralel bağlanan direnc te fazla isidan dolayı arizalanip sebep oluyor olabilir.

Demir13
11/02/2018, 18:08
Hocam çok teşekkürler size, bi deneyeceğim bunu da tahminen soketten dediğiniz gibi, araç 2013 model yani grande değil orjinal stopları ledli, peki bu ledli kısmı açma şansım olabilir mi? Ledden arıza yapıyor mudur?

volkan1065
11/02/2018, 18:10
Ledden değil soketinden kaynaklı bur durum Süleyman abi aslında durumu daha iyi biliyor onunki hiç yapmıyordu soketi düzeltti sorun gidermisti konuyu okuyunca size tarif eder.

edll
11/02/2018, 18:34
Tabiki yardımcı olurum. özelden mesaj atıldı.

edll
11/02/2018, 18:59
bahsi geçen soket le alakalı bir video var. videoda slikon yapın diyor ancak siz yapmayabilirsiniz. o soketi yerine oturtup deneyin .

https://www.youtube.com/watch?v=MGdpSpxEJjE

Demir13
11/02/2018, 21:34
Herkese çok teşekkür ederim, yardımlarınız için. Bu videoyu izlemiştim. Buna göre deneyeceğim. Durumdan haberdar ederim, yaparsam buraya yazarım diğer arkadaşlarda aynı sorunu yaşarsa örnek olur:)