PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : EGR VALFİ DEĞİŞİMİ SONUCU ARAÇTA ÇEKİŞTEN DÜŞME VAR

flood01
31/01/2018, 22:08
herkese iyi akşamlar diliyorum öncelikle.
2011 1.3 evo aracımda 1.5 ay önce motor arıza ışığı yandı özel serviste baktırdığımda egr valfinde arıza olduğu tespit edildi. değiştirmeden önce temizliğini yapalım belki sorun hallolur denildi ama temizlikten 2 gün sonra tekrar arıza ışığı yaktı araç . değiştirme için pek vaktim olmadığı için 1.5 ay kadar arıza ışığı yanarak kullandım aracı geçtiğimiz hafta sonu değişimi yaptırdım bilgisayar ile yüklemesini de yaptılar test edip verdiler aracı ama kullanmaya başladığımdan beri düşük devirlerde araç çok hantallaştı yokuş çıkarken bu çok daha hissedilir durumda devir 2000-2250 yi geçtikten sonra araç anca canlanıyor ve 3 defa da 4.viteste ayağımı gazdan çektiğimde araç baya bir sarsılma yaptı. usta ile görüştüğümde egr nin devre dışı olmasından dolayı bir süre böyle bir sıkıntı yaşayabilirsin araç randımana binecektir 1 hafta bin devam ederse getir kontrollerini tekrar yapalım dedi. araçta herhangi bir arıza lambası yakma vb. bir şey yok hala. bu konuda tecrübe ve bilgi sahibi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum normal midir bu durum ?

volkan1065
31/01/2018, 22:41
Araçta EGR hariç debimetre yada başka sensör değiştimi. gazı bıraktığınızdaki sarsılma da taklama gibi sesler varsa bunlar şanzuman kulağından yapar. EGR değişiminde Maniflot temzliği ve map sensörü temizliği yapıldımı. Özellikle map sensörü belli bir km den sonra ne kadar temizlensede eskisi gibi olmuyor. Değiştirmenin faydası var. Bir aracın EGR değişiyor ise maniflot temizliği ve diğer sensörlerin temzilik ve bakımı yapılmadlır. En sonra araca bilgisayar ile bağlanıp otoöğrenim fonksiyonlarını güncellemek gerekir. Ustanın bilgisayar ile yaptığı kalibrasyondan falan eminmiyiz.

Bu gibi durumları çoğu kişi bilmiyor bende bilmiyordum ama araçlarımızda yapılan parça değişimleri ve sensör değişimlerinde sonra araçta kalibrasyon yapmak gerekiyor. Bu kalibrasyon gürültülü çalışmadan tutun bir çok sorununda oluşmasını önlüyor.

edll
31/01/2018, 22:52
Araçta EGR hariç debimetre yada başka sensör değiştimi. gazı bıraktığınızdaki sarsılma da taklama gibi sesler varsa bunlar şanzuman kulağından yapar. EGR değişiminde Maniflot temzliği ve map sensörü temizliği yapıldımı. Özellikle map sensörü belli bir km den sonra ne kadar temizlensede eskisi gibi olmuyor. Değiştirmenin faydası var. Bir aracın EGR değişiyor ise maniflot temizliği ve diğer sensörlerin temzilik ve bakımı yapılmadlır. En sonra araca bilgisayar ile bağlanıp otoöğrenim fonksiyonlarını güncellemek gerekir. Ustanın bilgisayar ile yaptığı kalibrasyondan falan eminmiyiz.

Bu gibi durumları çoğu kişi bilmiyor bende bilmiyordum ama araçlarımızda yapılan parça değişimleri ve sensör değişimlerinde sonra araçta kalibrasyon yapmak gerekiyor. Bu kalibrasyon gürültülü çalışmadan tutun bir çok sorununda oluşmasını önlüyor.

bişey daha öğrenmiş olduk. bunu inan kimse bilmiyor desek yeridir. bilende bir kaç kişidir belki. bunu bütün kullanıcıların yaptırması gerek ozaman.

flood01
31/01/2018, 22:58
teşekkür ederim bilgiler için öncelikle.
egr hariç değişen bir şey olmadı araçta. gazı bıraktığımda sarsılma hariç bir ses çıkmıyor taklama gibi. manifolt ve map temizliği yapıldı mı bilmiyorum onu sormam lazım. kalibrasyon yaptılar ondan eminim. cumartesi uğrayıp baktırmak en iyisi olacak bu durumda sanırım.

volkan1065
31/01/2018, 23:03
bişey daha öğrenmiş olduk. bunu inan kimse bilmiyor desek yeridir. bilende bir kaç kişidir belki. bunu bütün kullanıcıların yaptırması gerek ozaman.

Aşağıda multiecuscan motor bölümünden bir iki örnek. Bunun gibi bir çok kalibrasyon daha var.

https://i.hizliresim.com/y05m5a.jpg

https://i.hizliresim.com/p6zjEm.jpg

tab
01/02/2018, 23:25
Euro V motorun bir parçısini değiştirdiğin zaman parça numarasını tanımlaması gerekiyor diye biliyorum. En son yakıt şamandirasini degistirdigim zaman servisin elektrik bölümünde aracın işi bitince tanımlama yapılması gerekiyor demişlerdi. Ve sonra bilgisayar ile bakmislardi. Bu konuyla ilgili youtube video var. Ford fiesta marka diye hatırlıyorum?

MKavruk
03/02/2018, 09:35
Merhabalar Emrah Bey, focuslar için egr değişimi sonrası parça tanıtımı ya da adaptasyon olarak tabir edilen sistem kalibrasyonu olduğunu biliyorum, sizin aracınız için de olup olmadığını birkaç servis arayarak öğrenebilirsiniz. Alternatif önerim; turbo selenoid valfinin hortumlarını yanlış takmış olabilirler mi bir kontrol ettirin derim.

flood01
03/02/2018, 21:44
cevaplar için teşekkür ederim öncelikle.
bugün manifold temizliği yapıldı araçta sıkıntı neredeyse çözüldü araç kendine geldi 😊 manifold çok kötü durumdaydı çok fazla kurum bağlamış. tüm ayarlar tekrar yapıldı çok şükür bir problem kalmadı.

volkan1065
03/02/2018, 22:16
Maddi durumunuz yeterli olduğunda map sensoru nü de yenilerseniz onunda faydası olur. 20000 kmde bir egr temizliği yaptırın.

flood01
05/02/2018, 11:03
teşekkür ederim Volkan Bey bilgi ve yardımlar için uygun bir zamanımda map sensörünü de değiştireceğim