PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sabah ilk çalıştığında

OnurBazarbasi
23/01/2018, 22:59
merhaba 2013 model 1,3mjet punto sahibiyim , sabah ilk çalıştırdığımda biraz uzun marş almakla beraber motor çalıştığında ilk stop edecek gibi aşırı titreme yapıp kendini topluyor bunun sebebi ne olabilir ? 2 -3 hafta önce yağ filitre bakımını yaptım.

eskael
23/01/2018, 23:48
Kızdırma bujisi ne durumda baktınız mı

OnurBazarbasi
24/01/2018, 09:44
yok bakmadım hocam. baktırayım en kısa zamanda

Kahraman5222
24/01/2018, 11:16
Sabah ısıtma bujisini mutlaka bekleyin. Yani ekranda ısıtma buji göstergesi söner sönmez çalıştırın. Ben ısıtma bujilerini beklemediğimde sabah çok zor çalışıyor.

OnurBazarbasi
24/01/2018, 11:20
bütün ışıklar sönene kadar bekliyorum çalıştırmak için, dizel araçlar genellikle çalıştırır çalıştırmaz haraket ettirilmez her defasında 1-2 dk bekler öyle haraket ederim. ama ilk çalıştırdığım böyle kasılıp sanki stop edicek gibi oluyor sonra topluyor. bunun sebebini merak ettim. motor ustası motorda bişey yok dedi fakat ısıtma bujilerine baktırmadım açıkcası. pahalıda bişey değil en kısa sürede baktırıp değiştiririm olmadı

Kahraman5222
24/01/2018, 11:29
bütün ışıklar sönene kadar bekliyorum çalıştırmak için, dizel araçlar genellikle çalıştırır çalıştırmaz haraket ettirilmez her defasında 1-2 dk bekler öyle haraket ederim. ama ilk çalıştırdığım böyle kasılıp sanki stop edicek gibi oluyor sonra topluyor. bunun sebebini merak ettim. motor ustası motorda bişey yok dedi fakat ısıtma bujilerine baktırmadım açıkcası. pahalıda bişey değil en kısa sürede baktırıp değiştiririm olmadı

şuanda istanbulda hava -3 derece sabah ilk çalıştırınca araçım dehşet saçar gibi çalışıyor:) 5 dakika sonra tekrar çalıştırdığımda inanılmaz fark oluyor. Ama stop edecek gibi bir sıkıntı yaşamadım.

OnurBazarbasi
24/01/2018, 11:33
şuanda istanbulda hava -3 derece sabah ilk çalıştırınca araçım dehşet saçar gibi çalışıyor:) 5 dakika sonra tekrar çalıştırdığımda inanılmaz fark oluyor. Ama stop edecek gibi bir sıkıntı yaşamadım.

valla stop etmedi hiç ama böyle ilk anda yapması normal diyorsun senin tabirinle :)

edll
24/01/2018, 13:52
valla stop etmedi hiç ama böyle ilk anda yapması normal diyorsun senin tabirinle :)

o soğuklarda hafif dalgalanma olabilir. akü azda olsa zayıfsada bu dalgalanma kendini toplayıncaya kadarda devam eder. sıkıntılı bir durum gibi görünmüyor.

Kahraman5222
24/01/2018, 16:42

3-5 dk sonra tekrar çalıştırdığınızda aynı şeyi yapmıyorsa sorun yok bence.

OnurBazarbasi
24/01/2018, 17:02
öyle denemedim. çalıştırıp 3-5 dk sonra stop edip bir de öyle bakayım.

OnurBazarbasi
25/01/2018, 13:11
3-5 dk sonra tekrar çalıştırdığınızda aynı şeyi yapmıyorsa sorun yok bence.

dediğiniz gibi yaptım hatta soğuk karlı bir istanbul sabahında 1 gün hiç kontak çevirmediğim halde ilk çalıştırdığımda yine kendini kaybetti bu sefer biraz uzun sürdü akabinde 3-5 dk çalışır halde durduktan sonra stop edip tekrar çalıştırdım, biraz kaybetti kendini ama hemen topladı

edll
25/01/2018, 13:36
dediğiniz gibi yaptım hatta soğuk karlı bir istanbul sabahında 1 gün hiç kontak çevirmediğim halde ilk çalıştırdığımda yine kendini kaybetti bu sefer biraz uzun sürdü akabinde 3-5 dk çalışır halde durduktan sonra stop edip tekrar çalıştırdım, biraz kaybetti kendini ama hemen topladı

ilk marştaki marş sesi ile stop ettirip tekrar bastığınızdaki marş sesi arasında bir fark varmı. ikincide daha temiz ses geliyorsa akü ilk etapta toparlamıyordur.
kızdırma bujisini çıkarmadan test edebiliyorlar. birde onu kontrol ettirmekte fayda var tabiki.

Cellat45
26/01/2018, 04:06
Arkadaslar benimde ilk calistirma ile ilgili farkli bir sorunum var. Sabah arabayi calistirmak icin kontagi ceviriyorum 10 15sn hic tepki yok araba mars motoru devreye girmiyor kontak cevrili bekliyorum dedigim gibi 10 15 sn sonra mars basiyor ve araba sorunsuz calisiyor. Nedeni ne olabilir?

fotobelit
26/01/2018, 09:40
Arkadaslar benimde ilk calistirma ile ilgili farkli bir sorunum var. Sabah arabayi calistirmak icin kontagi ceviriyorum 10 15sn hic tepki yok araba mars motoru devreye girmiyor kontak cevrili bekliyorum dedigim gibi 10 15 sn sonra mars basiyor ve araba sorunsuz calisiyor. Nedeni ne olabilir?

Akü veya marş motoru olabilir...

OnurBazarbasi
26/01/2018, 11:58
ben bu sabah video çektim ama nasıl koyarım buraya bilmiyorum ilk çalıştırdığımda ki o dalgalanma an be an çektim devir 0.80 iken 1 e yaklaşıp düşüyor bu 5-10 sn böyle oluyor sonra topluyor

edll
26/01/2018, 12:00
ben bu sabah video çektim ama nasıl koyarım buraya bilmiyorum ilk çalıştırdığımda ki o dalgalanma an be an çektim devir 0.80 iken 1 e yaklaşıp düşüyor bu 5-10 sn böyle oluyor sonra topluyor

youtube da yükleyip adresi buraya atabilirsin.

OnurBazarbasi
26/01/2018, 12:32
https://www.youtube.com/watch?v=y3sP-pxZw4o

video bu..

messi78
26/01/2018, 15:10
Sabahları soğuk havadaki bu dalgalanma normaldir. Benim araçta da var Ankarada yaşıyorum. Hatta şu aralar -3 civarı. Marş basmadan MAR konumunda iken kızdırma devreye almıyor bile. Soğuk motorda ilk 30sn dalgalanma normaldir. Ancak sanki aracınız vuruntulu çalışıyormuş gibime geldi sizide korkutmak istemem..

Cellat45
26/01/2018, 15:32
Bende aku ve mars motorundan suphelenmistim ama araba marsa basmaya dahi calismiyor. Youtubeda bir videoda ayni durum var cozumu icin aractaki ana şase kablosu tamir edildi kaynak yapildi demis. Bundan yapabilirmi sizcede

OnurBazarbasi
26/01/2018, 17:05
Volkan hocam ile elm bağlayıp baktık boğaz kelebeğinden şüphelendik bakacağız artık.

Kadyr
26/01/2018, 18:15
https://www.youtube.com/watch?v=y3sP-pxZw4o

video bu..

bu ses çok fazla ustaya gösterdinizmi kullandığınız yağ nedir ? acayip vurma var geldi bana

OnurBazarbasi
26/01/2018, 18:20
400 km önce yağı filitreyi değiştirdik usta motorada baktı. sorun yok demişti. mobil kullandım.

Kadyr
26/01/2018, 18:44
telefon kaydındanmıdır bilmiyorum ama çok gürültülü geldi bana

OnurBazarbasi
26/01/2018, 18:56
bu sabah ilk kez bu kadar vuruntulu çalıştı normalde böyle titreme yapıp 5-10 sn sonra keserdi.

volkan1065
26/01/2018, 19:01
Kapi yarı açık durumda. İlk başta ki vuruntu olayı zaten rolanti dalgalanması ile alaka li bir durum. Aracın DPF doluluk oranı şu an yüzde 21 çivari daha 2 km önce DPF rejenerasyonu yapmış. Aractan alınan verilere göre DPF ile ilgili bir sıkıntı gözükmüyor. Ancak önemli bir sorun araç marşı çok geç alıyor. Marşı geç aldığı gibi rolanti duzelesiye kadar vuruntu var. Zor çalışma ve sarsıntı bogaz kelebeği yada sensör de de yapabilir. Aracın mazot filtresi sorunlu olabilir. En kötü ihtimal enjektör sorunu ali beyin başına gelmişti İnş değildir. Bunun dışında araçta fren musuru arızalı. Cruz devreye girmemesi bu yüzden oluyor. Pazar günü kendisi otobanda yine bir DPF rejenerasyonu yapacak sonrasında servis.