PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir türlü bulunamayan dırrrrrt sesi

grpuntocu
04/01/2018, 19:24
Bahsettiğim ses 1.viteste veya 2.viteste (1.viteste daha çok) hiçbir pedala basmadan arabayı akışına bıraktığımda kendine kendine gidebileceği en düşük hızda giderken geliyor. Gaza bastığımda giderken böyle bir ses duyulmuyor. Sesi de şöyle tarifleyebilirim: Böyle titreşimli çalışan bir motora ya da dönen bir pervaneye bir kutuyu dokundurup çekersin de dıırrt dırrrrt dırrrt diye tok bir ses duyarsın aynen öyle bir ses.

Aracım 2011 dizel grande punto. Şu an 138000 km'de. Hangi ustaya götürdüysem sesi farkediyor ancak sebebini bulamıyor. Ustalardan biri motorun titrerken alttan egzoza giden boruya dokunduğunu söyledi ve ikisinin arasını levyeyle biraz açtı. Çözüm olmadı. Bir başka usta motor kulakçıklarından birinin kopmuş olabileceğini söyledi. Yap dedim. Kopan kulakçığı kaynakla birleştirdiğini sorun olmayacağını söyledi. Ancak bu da çözüm olmadı. Velhasıl ustalar sonunda abi baktığımız hiçbir yerde sorun yok takılma diyor. Ancak beni çok rahatsız ediyor. Yardımınızı rica ediyorum.

halilimo
05/01/2018, 01:30
Hava filtresi kontrol edildi mi oda ses yapiyor.

grpuntocu
05/01/2018, 08:59
Hava filtresi kontrol edildi mi oda ses yapiyor.

Hava filtresi özellikle kontrol edilmedi ama bakımda filtreleri değiştirtmiştim. Ondan olacağını zannetmiyorum:(

Kahraman5222
05/01/2018, 10:26
Bendede hava filtresi değiştikren sonra ses gelmeye başladı, ilk gaza yüklendiğimde ince ile kalın arasında hırrr diye ses yapıyor. inş hava filtresindendir de kurtulurum.

oztag
05/01/2018, 11:06
hocam filtre değişirken eğer hava filtresinin kapağı deliğe tam oturmadıysa ondanda yapar ama benim dediğimse şayet kaputu kaldır motor kapağına elini koyup biraz bastırdığında ses şiddeti azalıyorsa ondandır

fotobelit
05/01/2018, 11:10
Radyatör fanının pervanesine birşey sürtüyor olmasın..Veya tekerlerden biri davlumbaza sürtüyordur..Yani hareket eden ve dönen parçalar bakmak gerek bence...

grpuntocu
09/01/2018, 16:13
hocam filtre değişirken eğer hava filtresinin kapağı deliğe tam oturmadıysa ondanda yapar ama benim dediğimse şayet kaputu kaldır motor kapağına elini koyup biraz bastırdığında ses şiddeti azalıyorsa ondandır

Araba rölantide çalışırken herhangi bir anormallik yok. Dolayısıyla bu şekilde bir kontrol yapmanın bir faydası olmayacaktır:(

grpuntocu
09/01/2018, 16:14
Radyatör fanının pervanesine birşey sürtüyor olmasın..Veya tekerlerden biri davlumbaza sürtüyordur..Yani hareket eden ve dönen parçalar bakmak gerek bence...

Radyotör fanına birşey sürtse araba hareket halindeyken gaza bastığımda da ses gelmesi gerekmez mi? Aynı şekilde hareket eden ve dönen parçalar için de geçerli. Ben sesi sadece yukarıda anlattığım durumlarda duyuyorum.

ykaya1983
09/01/2018, 21:29
Şarz dinamosu kasnağındaki rulman bozulduğunda da aynen buna benzer bir ses yapar.Benim palioda da aynen bu şekilde bir ses vardı ve değiştirince gitmişti.Buraya da bakmakta fayda var.

grpuntocu
11/01/2018, 08:57
Şarz dinamosu kasnağındaki rulman bozulduğunda da aynen buna benzer bir ses yapar.Benim palioda da aynen bu şekilde bir ses vardı ve değiştirince gitmişti.Buraya da bakmakta fayda var.

Teşekkürler hocam. Bu pahalı bir parça mıdır acaba?

ykaya1983
11/01/2018, 12:30
Teşekkürler hocam. Bu pahalı bir parça mıdır acaba?

Galiba kasnağı 120 tl ye almıştım