PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto - Fiorino - Doblo3 Cruise Control uygulaması

volkan1065
04/01/2018, 11:38
Arkadaşlar forumda Cruise control ile ilgili çeşitli konular var ama tam manası ile birebir anlatım yok. Dağınık şekilde konular. Bu konuda Punto - Doblo - Fiorino serilerine nasıl cruz control takılır hangi malzemeler kullanılır gibi bilgileri ayrıntılı şekilde paylaşacağım. Eksik bilgiler yada yanlışlarda olabilir bilen arkadaşlarda paylaşırsa beraber güzel bir yardımlaşma olur.

Grande Punto - Punto Evo - Punto 2012+ serileri : Punto serilerinde Cruise Control yapmak için iki uç gerekiyor. Çoğu araçta Direksiyon sinyal kol ünitesinin üstindeki 12 pinli sokete kadar tesisat hazır olduğu gibi bir çok seridede yok. 12 pinli sokette 8 ve 10 numaralı uç kullanılır. Burda önemli olan uç 8 numaralı uçtur. 8 nolu pin yuvasında kablo yoksa sigorta panelinin altında arkaya doğru bulunan D soketinin 41 nolu pin yerinden kablo çekmek gerekiyor. 10 numaralı uç Şase olduğu için olmasada aracın herhangi bir yerinden şase alınarak bağlanabilir. Puntolarda 2006 model ve sonrası için tüm serilere cruise control uygulaması yapılır.

Fiorino Serisi : Fiorino serilerinde punto ile aynı şekilde 2 uç mantığı ile cruise bağlantısı yapılır. Burda tek değişik olan nokta sinyal kol unitesinin üstündeki 12 pinli sokette 6 numaralı uç kullanılır. Yani 6 ve 10 nolu uç kullanılacak. 10 nolu uç şasedir . 6 nolu uç genelde doludur. Yani Fiorino serilerinde cruise tesisatı sinyal kol ünitesine kadar hazırdır. Ancak Fiorinolarda Euro5 motor ve 2014 model üstü 1.4 bezinli araçlarda bu uygulama yapıldı. Euro 4 serileri 2013 aşağısı modellerde bildiğim kadarı ile bu uygulama yapılamıyor.

Doblo Serisi : Doblo 3 kasa ve üstü serileride punto ile aynı şekilde 2 uç mantığı ile cruise bağlantısı yapılır. Burda tek değişik olan nokta sinyal kol unitesinin üstündeki 12 pinli sokette 6 numaralı uç kullnılır. Yanı 6 ve 10 nolu uç kullanılacak. 10 nolu uç şasedir . 6 nolu uç genelde doludur. Yani Doblo 3 kasa ve üstü serilerinde cruise tesisatı sinyal kol ünitesine kadar hazırdır. Doblo 1-2 kasalarda cruise uygulaması yok.

Bilgi : Linea için neden bilgi yok derseniz ben linea montajı yapmadım. Linea da +12 volt sürme ile çalışıtığı için ve her pozisyon içinde direk motor kısmındaki beyine kadar kablo çekiliyor. Biraz daha detay lı işi var. Ama internette çok detaylı bilgi linea için var. Ama denk gelirse yaparsam mutlaka burda paylaşırım.

Cruise Control çeşitleri: Cruise uygulamasını aracımıza değişik şekillerde uygulyabiliriz. Bu sizin yaratıcılığınıza ve elektronik bilginize kalan bir durumdur.
A: ) Orjinal Cruıse controllü sinyal kol ünitesi alarak bu yugulamayı yapabilirsiniz. Burda dikkat edilmesi gereken aracınızın şase numarasına göre uygun olan OEM numaralı sinyal kol ünitesini almak. Punto sinyal kol ünitesi ile Doblo ve fiorino kol ünitesi farklıdır. Bu nedenle uygun OEM numaralı alanız önemlidir.
B: ) Değişik marka araçların cruise control kolları ile bu uygulamayı yapabilirsiniz. Ancak bu uygulamada orjinal kolda olan direnç devresi bu kollarda olmadığı için aşağıda vereceğim direnç devresini hazılarıp kola adapte etmeniz gerekiyor. Piyasada bu işlemi Peguet ve Alfa kolları ile yapanlar var. Bende en çok Peguet kolu ile yapıyorum.
C: ) Butonlu devre yaparak aracın uygun olan yerine butonları koyarakta yapılabilir. Maliyeti çok ucuzdur ama görsel ve kullanım kolaylığı konusundan pek iyi olmuyor.
D: ) Direksiyon tuşlarında ses yada radyo kısmı iptal edilerek yapılabiliyor. Ben hiç yapmadım ama forumda bazı konularda var. Dediğim gibi aırbah altındaki bağlantı kısmına şase geliyor. Şase işlemi orda çözüldüğü için aırbag sargısından tek tel tuş takımına bağlntı yapılabilir. Bunu yapacak arkaşlarada bu ipucu olsun.

Cruise Control Devre şeması : Aşağıda cruıse control için gerekli direnç devresi şeması ve direnç değerleri mevcut. Ayrıca D soketinde 41 nolu pin yerinide gösterdim. Bu devreyi orjinal kol harici yapacak arkaşlar kullanıcak.

https://i.hizliresim.com/XP7o07.jpg

Cruise Control Kolunu Aktif etmek: Cruise Control kolu takıldıktan sonra araca bağlanıp takılan donanımı araca tanıtıp aktif etmek gerekiyor. Bunun için ELM 327 bağlantı cihazı gerekiyor. Ancak bu cihaz Modifiyeli dediğimiz aracın Gövde kısmına bağlanabilmedlir. Modiyeli ELM327 tedarik edildikten sonra Multiecuscan programı ile araç modeli seçildikten sonra Gövde kısımını seçip Can-Proxy kısmına bağlanıyoruz. Burda ayarlar menüsünde Menzil Kontrol seçenekleri var. Her iki seçeneğide aktif ediyoruz. Aktif etme işlemi bitince yine aynı menüde en üstte Proxy Düzenleme Prosedürü var. Bu kısım seçilip işlet dediğimizde araçta ilave edilen tüm donanım uygulama aktif hale gelmiş oluyor. Proxy düzenleme yapılmazsa kesinlikle Cruise çalışmaz.

https://i.hizliresim.com/2Jmg4O.jpg

Montaj esnasında sinyal kol ünitesinin alt ve üst kapakları zor çıkar. Sabırlı ve dikkatli olmak gerekir. D soketi direksiyonun sol alt tarafında bulunan sigorta panelinin alt arkasında kaliyor. Gözle görülmüyor. Yapmanız gereken üstteki soketleri söküp alttan elinizi arkaya sokarak iki tane soket hissedeceksiniz. Bu iki soketten büyük olanı 60 pinlidir. Bu soketi sökün kapakları açarak 41 nolu pine gerekli kablo montajını yapabilirsiniz. Pinlere bağlantı için gerekli pin pabucunu bilgisayarcılardan temin edebilirsiniz. PC güç kaynaklarındaki soketlerdeki bazı pinler oluyor. Sinyal kol unitesinin soketi ise üst taraftadır. Üst kapağı sökmeden göremez ve ulaşamazsınız.

Not1: Fiorino araçlarda cruise control kolu orjinal olarak takılırsa eski sinyal kol unitesinin alttan giren soket yeni ünitede boşta kalır giriş yeri yoktur. Ayrıca Aırbag bağlı olan kablo soketi değişik çıkabiliyor eski sinyal kol unitesindeki kablo soketi söklüpü yenisini geçirilmelidir. Bu durum Doblo içinde olabilir.
Not2 : Orjinal kol unitesini kendi takacak arkadşlar bu işlem esnasında akü kutup başını söksünler ve aırbag çıkarırken ne olur olmaz biraz yandan çalışın.

ÖNEMLİ NOT: Anlattıklarım kendi yaptığım uygulamalardır. Sizin yaparken yaptığınız yanlışlardan ben sorumlu değilim. Burda herhangi bir ticari amacım yok. Bu işi ticari olarak yapanlar bu bilgilerin hiç birini vermiyor vermedikleri gibi beyni yakarsınız bağlantısı çok zor özel cihazlar var bu cihazlar 2000-3000 tl gibi rakamlar gibi söylemlerde bulunurlar. Ben kendim benden talep edildiği sürece peguet kolundan yapıyorum ve sadece el emeğimin karşılığını alıyorum. Onunda fiyatını kendim belirlerim . Burda gelipte kol şu fiyat bu para alınırmı diyenlere de yukarıda herşeyi açık açık anlattım varsa bilgisi yapsın beni kırmaya rencide etmeye çalışmasın

Modifiyeli ELM 327 isteyenlerde özelden ulaşabilir.

Soket ve kol resimleri aşağıdadır.

https://i.hizliresim.com/RnLVP1.jpg

https://i.hizliresim.com/bBA2vm.jpg

https://i.hizliresim.com/z0vVyR.jpg

https://i.hizliresim.com/m2jzR4.jpg

https://i.hizliresim.com/lO2y4Q.jpg

volkan1065
04/01/2018, 11:42
Arkadaşlar sorunlarınızı bu konudan iletirseniz daha iyi olur. Özel mesajlara her zaman bakamıyorum ve yoğun oluyor. Forumdan gerek özel mesaj gerek özel telefon numaralarımı bilenler var. Ancak sorunları burda paylaşırsak hem daha ayrıntılı hemde öğrenen arkadaşlarda diğer bilmeyen arkadaşlarada yardımcı olur.

halils2
04/01/2018, 14:02
Anlatım için teşekkürler volkan. Millet işi ticariye döktü iyice. Kimine para çok geliyor yaptırmıyor. Böylece maliyeti az da olsa düşürebilirler.

edll
04/01/2018, 14:27
kardeşim mükemmel bir paylaşım olmuş. eline emeğine yüreğine sağlık.

dentek
30/01/2018, 17:03
merhaba fiorino aracıma pejo koluıle hız sabıtleyıcı montajı yapmak ıstıyorum yardımcı olurmusunuz

volkan1065
30/01/2018, 17:08
merhaba fiorino aracıma pejo koluıle hız sabıtleyıcı montajı yapmak ıstıyorum yardımcı olurmusunuz

Yardım derken takıldığınız nokta nedir. Araç kaç model ve motor nedir.

dentek
30/01/2018, 17:26
2017 model 1,4 benzinli pejo koluna dırenc devresi hazırda yapılı olarak varmı elinizde ?

volkan1065
30/01/2018, 17:56
2017 model 1,4 benzinli pejo koluna dırenc devresi hazırda yapılı olarak varmı elinizde ?

aracınız cruz için uygun. Bir şekilde hallederiz.

sozerbasi
06/02/2018, 17:34
Peugeot koluna yapılmış olan devrenin resmi varmı?

Burak4135
17/02/2018, 01:25
Volkan bey şimdiki paylaşımlar için teşekkür ederim sayenizde foruma üye olup size teşekkür etmek istedim bir diğer konu ise benzinli 1.4 punto içinde uygulamamız aynımıdır birde 2013 ve aşağısı Fiorinolara hız sabitleme hiçmi takılmıyor iyi forumlar dilerim

volkan1065
17/02/2018, 22:28
Volkan bey şimdiki paylaşımlar için teşekkür ederim sayenizde foruma üye olup size teşekkür etmek istedim bir diğer konu ise benzinli 1.4 punto içinde uygulamamız aynımıdır birde 2013 ve aşağısı Fiorinolara hız sabitleme hiçmi takılmıyor iyi forumlar dilerim

Rica ederim.

2006 Sonrası tüm puntolar için her sey aynı fark yok. Fiorinoda dediğim gibi euro4 ve 2013 altını incelemedim uğraşanlar olmadığını söylüyorlar.

Burak4135
18/02/2018, 00:11
Rica ederim.

2006 Sonrası tüm puntolar için her sey aynı fark yok. Fiorinoda dediğim gibi euro4 ve 2013 altını incelemedim uğraşanlar olmadığını söylüyorlar.Uğraşanlar olsa da olmadı diyolar bazen takipteyim sizi teşekkürler

MI 5 cihazımdan gönderildi

szgnpnt
04/03/2018, 13:00
Volkan hocam orjinal kol alsak her şey hazır halde direk monte edip elm cihaziyla aktif etmek mi kalıyor . Aracım fiat punto 2013 1.3 mjet pop

HTC One_M8 Eye cihazımdan gönderildi

volkan1065
04/03/2018, 14:28
Tesisat hazır ise direk aktif edilmesi yeterli ancak poplarda tesisat çoğunlukla yok. D soketinden kolun soketine kablo çekilmesi gerekir oda çok zor bir işlem değil.

fatihinfedaisi
06/03/2018, 12:44
Volkan Bey merhaba, detaylı açıklamanız için bu konuyu okuyan herkes adına teşekkür ediyorum. Daha önce sizden ELM almıştım. Müsaadenizle bir sorum olacak. 2013 model Doblo D3'e peugeot kolu ile verdiğiniz devreyi kullanarak montaj yaptım, Multiecuscan ile kolun düğmelerini test ettim, tüm tuşlar çalışıyor fakat RES düğmesine basınca basılı diyor, elim basılı olduğu halde hemen geri gidiyor. Bu tuş çok önemli değil ama asıl sorun şu, kolu açınca ekranda cruise devrede diyor, kapatınca devre dışı diyor fakat açıkken + düğmesine 3 saniye basılı tutmama rağmen sabitlemiyor. + tuşunu dediğim gibi program ile test ettim, basınca basılı diye yazıyor, sorun yok.

Not : Sabitleyici üzerindeki düğmelere basarak aldığım dirençleri ölçtüm, hepsi doğru.

volkan1065
06/03/2018, 14:09
res tuşuna sürekli basmanız işlemin sürekli olacağına anlamına gelmiyor. Beyine komut bir kez gönderildekiten sonra fren debriyaj basmayınca yada cruz kapamıyınca en son set edilen değer ile devam eder. Hız artırma işlemi esnasında ayağınız debriyaj yada frene değerse hızı sabitlemez yanı ayağınız sadece gazda ve hız artırma tuşuna bir kez basıp cekeceksiniz 3 saniye beklemenize gerek yok.

fatihinfedaisi
06/03/2018, 23:52
Ayağım gazda + tuşuna basıp bırakıyorum, olmuyor. Basılı tutuyorum, olmuyor. Gaza basmadan deniyorum, yine olmuyor. Herhangi bir arıza da düşmüyor Multiecuscan'a. Sadece gövde (body) kısmında proxy aligment yapınca airbag ile ilgili bir uyarı veriyor. O hatanın ekran görüntüsünü atarım inşallah buraya. İlginiz için teşekkür ederim.

volkan1065
06/03/2018, 23:56
aırbag te sorun varsa cruz devreye girmez. MES ile aırbag hata koduna bakın silinirse tekrar deneyin.

fatihinfedaisi
08/03/2018, 22:32
Doblo'da şöyle bir hata alıyorum. Ancak bugün ekleyebildim fotoğrafı.

35298

fatihinfedaisi
08/03/2018, 22:41
Menzil kontrol kısmında üstteki <2009 ve onun altındaki 2009+ kısımlarının ikisini de aktif yaptığım halde sabitleyemiyorum. Fotoğrafta biri aktif gözüktüğüne bakmayın.

volkan1065
08/03/2018, 23:57
Proxy işlemi tamamlandı ise devreye girmesi lazım. Ancak airbag hatasına airbag kısmına bağlanarak bakın.

fatihinfedaisi
09/03/2018, 00:53
Cevaplarınız için teşekkür ederim Volkan Bey. Bakıp, sonucu buradan paylaşacağım.

slayd
23/03/2018, 21:26
herkese merhaba
üzgünüm ama yazıların fotoğraflarını göremiyorsunuz
onları yeniden yerleştirebilir misin?

teşekkürler

volkan1065
23/03/2018, 21:37
herkese merhaba
üzgünüm ama yazıların fotoğraflarını göremiyorsunuz
onları yeniden yerleştirebilir misin?

teşekkürler

Resimlerde birsorun yok. Tarayıcınız kontrol edin.

slayd
23/03/2018, 21:42
garip
Sadece yazıyı görüyorum
ama görüntüler yok

En azından direnişlerin fotoğrafını bana gönderebilir misin?

teşekkürler

slayd
23/03/2018, 21:51
35326

fotoğraf yok

volkan1065
23/03/2018, 21:59
35326

fotoğraf yok

Fotoğraf var. Yurtdışı olduğu için fotoğrafları yüklediğim siteye ulaşım sağlayamıyor olabilirsiniz. DNS adresi ile tarayıcı ayarlarınızı kontrol edin.

slayd
23/03/2018, 22:05
cep telefonundan fotoğraf yok

Lütfen bana cruise control dirençleri ile fotoğrafı ekleyin?
bana büyük bir zevk yaparsın

teşekkürler

volkan1065
23/03/2018, 22:08
cep telefonundan fotoğraf yok

Lütfen bana cruise control dirençleri ile fotoğrafı ekleyin?
bana büyük bir zevk yaparsın

teşekkürler

slayd
23/03/2018, 22:18
teşekkürler

exelances
26/03/2018, 10:54
Elinize emeğinize sağlık volkan bey ....
harika bir paylaşım olmuş...

Fetih1453
21/04/2018, 21:38
Volkan bey peguet kolunu kapağa nasıl monte ediyorsunuz. Kapağın arkasında çok fazla bir boşluk yok. Bu nedenle yapıştırıcı yada silikon ne kadar sağlıklı olur. Tuşlara bastığımda kırılma yada kapakta çatlama olurmu. Verdiğimiz paraya yazık olmasın bu konuda bir açıklama yapabilirmisiniz.

edll
21/04/2018, 22:09
Volkan bey peguet kolunu kapağa nasıl monte ediyorsunuz. Kapağın arkasında çok fazla bir boşluk yok. Bu nedenle yapıştırıcı yada silikon ne kadar sağlıklı olur. Tuşlara bastığımda kırılma yada kapakta çatlama olurmu. Verdiğimiz paraya yazık olmasın bu konuda bir açıklama yapabilirmisiniz.

yaklaşık 1 yılır kullanıyorum, daha fazla senelerdir kullanan arkadaşlarımızda var. şu ana kadar bu tür bir sıkıntı yaşayan olmadı.

volkan1065
21/04/2018, 22:12

Dediğiniz gibi kapağın arkasında fazla boşluk yok. Ayrıca kapak sağlam ve yeterli esnekliğe sahip. Burda önemli olan kapağa acılan deliğin kolun gireceği acıklıktan fazla olmaması. Arka tarafa kolu ucu 5 mm cıkıntı olarak ayarlıyorum. Sağdan soldan 2 şer adet vida atarak montajını yapıyorum. Hızlı yapıştırıcı ve silikon sadece yeterli olmaz esnediği zaman ayrılır. Vidalama işleminden sonra üstüne hem hızlı yapıştırıcı hemde silikon sürerekte titreşim esnasında vidaların çıkma olasılığını ortandan kaldırıyorum. Montajı bu şekilde olunca o kolun ordan cıkması için komple kırılması gerekiyor. Şimdiye kadar yaptığım kollarda tek bir şikayet olmamıştır.

szgnpnt
21/04/2018, 22:16
Kismetse hafta icinde volkan hocamin destegiyle kolun montajini yapacagim. Şu vakte kadar sagolsun cok yardimci oldu her konuda. Bana kolun fotografini gonderdi bana saglam geldi. https://uploads.-cdn.com/20180421/a699e6007146cc8303ae2b7735b7b844.jpg

FİAT PUNTO 2013 1.3 MULTİJET 75 HP POP

Fetih1453
21/04/2018, 22:21
Açıklama için teşekkür ederim. Sizinle iletişim kuracağım.

edll
21/04/2018, 23:29
burdada ayrıntılı anlatmış arkadaş. merak edenler için.

https://i.hizliresim.com/y0g0X9.jpg (https://hizliresim.com/y0g0X9)

https://i.hizliresim.com/6JdJ0E.jpg (https://hizliresim.com/6JdJ0E)

https://i.hizliresim.com/W7m7dP.jpg (https://hizliresim.com/W7m7dP)

https://i.hizliresim.com/Rn2nqZ.jpg (https://hizliresim.com/Rn2nqZ)

Fetih1453
22/04/2018, 00:27
Teşekkür ler Süleyman bey. Volkan beyin montaj şekli ve estetik görünümü daha güzel. Tabi sonuç önemli bu konuda.

Burak4135
28/04/2018, 17:41
Volkan hocam 2004 puntoya sabitleme takabilirmiyiz sizce
Dediğiniz gibi kapağın arkasında fazla boşluk yok. Ayrıca kapak sağlam ve yeterli esnekliğe sahip. Burda önemli olan kapağa acılan deliğin kolun gireceği acıklıktan fazla olmaması. Arka tarafa kolu ucu 5 mm cıkıntı olarak ayarlıyorum. Sağdan soldan 2 şer adet vida atarak montajını yapıyorum. Hızlı yapıştırıcı ve silikon sadece yeterli olmaz esnediği zaman ayrılır. Vidalama işleminden sonra üstüne hem hızlı yapıştırıcı hemde silikon sürerekte titreşim esnasında vidaların çıkma olasılığını ortandan kaldırıyorum. Montajı bu şekilde olunca o kolun ordan cıkması için komple kırılması gerekiyor. Şimdiye kadar yaptığım kollarda tek bir şikayet olmamıştır.

Burak4135
03/05/2018, 23:31
Evet sevgili arkadaşlar 2014 Fiorino pop aracın montajını halletmiş bulunuyoruz volkan hocama bir kez daha teşekkürler bu arada 6 nolu pin e giriş yapmama rağmen hız sabitleme çalışmadı bende meşhur 41 nolu pine bağladım ve oldu yapacak arkadaşlar için tecrübe olması temennisiyle35440

edll
03/05/2018, 23:37
Evet sevgili arkadaşlar 2014 Fiorino pop aracın montajını halletmiş bulunuyoruz volkan hocama bir kez daha teşekkürler bu arada 6 nolu pin e giriş yapmama rağmen hız sabitleme çalışmadı bende meşhur 41 nolu pine bağladım ve oldu yapacak arkadaşlar için tecrübe olması temennisiyle35440

volkan a ne kadar dua etsek azdır. Allah razı olsun. sizede hayırlı olsun. kazasız belasız inşallah.

Burak4135
04/05/2018, 00:01
volkan a ne kadar dua etsek azdır. Allah razı olsun. sizede hayırlı olsun. kazasız belasız inşallah.Aynen adamın sayesinde ekmek yiyoruz bide bizim özel mesaj lara bakabilse keşke 🤣🤣🤣

volkan1065
04/05/2018, 00:40
Özele cok fazla bakamıyorum bu konuları aslında Çoğu kişi biliyor sizde öğrendiniz burda soru soranlara sizde yardımcı olabilirsiniz. Forumda herseyi uyarıyı özelden yapacaksak forumun ne Özelliği kalır. Herkes en ufak sorunuda olsa aynı konu olsada sıkılmadan paylaşsın. Dogru cevap veren olur yanlış cevap veren olur ama illa bir cvp veren olur.

Ben su ara artık aileme daha fazla vakit ayırıyorum o yüzden fazla bakamıyorum.

ofluariza
18/05/2018, 13:14
Volkan Hocam benim bir sorum var?
Bu devrede kullanacağımız dirençlerin W değeri ne olmalı.
1W var 1/4W var 1/8W var. Elektronikçi değilim o sebeple bir fikir yürütemedim.
Yardımcı olursanız sevinirim.

volkan1065
18/05/2018, 13:49
Çeyrek watt normal direnç yeterli. 1/8 -1/4 kullanabilirsiniz.

halils2
19/05/2018, 09:43
Volkan tam gaz devam maşallah :). Ben forumlarla hiç ilgilenemiyorum artık, sağlık sebepleri nedeniyle 1 yılı geçkin süredir kopuğum :(

volkan1065
19/05/2018, 10:45
Abi geçmiş olsun bende fazla giremiyorum. Zaten forumunda işleyişi azaldı. Forum Hiti düşük genelde Özel
Msj ile yürütülüyor Ben artık özelden fazla bakmıyorum forum üzerinden olması iyi ama yapacak bişi yok.

ofluariza
19/05/2018, 23:14
Çeyrek watt normal direnç yeterli. 1/8 -1/4 kullanabilirsiniz.

Teşekkürler

ofluariza
21/05/2018, 16:58
Volkan hocam yine rahatsız ettim. Kusura bakma ben bir ay önce aşağıda fotoğraflarını eklediğim kabloları almıştım. Bugün geldiler bir deneme bağlantısı yapayım dedim ama body sistemine bağlanamadım. sarı moda geçin diyor sarı kabloyu ekliyorum elm kablosuna ama çalışmıyor. Fakat tek elm kablosu motor sistemine bağlanıyor. Nerede yanlış yapıyorum yada ne eksik. ELMC19 A3 diyor Multiecu scanda tam anlamadım A3 sarı soket diye biliyorum. Araç 2017 model Fiorino Pop yardımcı olursan sevinirim.
35465
35466

volkan1065
21/05/2018, 17:12
cihazın 6 ve 14 nolu uçlarını ölçü aletini ohm kademesine alarak ölçün. Eğer 120 ohm gibi bir değer varsa içi açılıp 6 ve 14 nolu uca paralel bağlı mikro direnç sökülecek. Ayrıca kullandığınız programın versiyonu 3.6 dan yüksek ise ondadan yapabiliyor. Bilgisayarınızdaki güvenlik duvarlarınıda kapatın.

ofluariza
21/05/2018, 17:43
Dediğiniz gibi ölçtüm 120 ohm çıktı. Cihazın içinin fotoğraflarını atıyorum yardımcı olursanız sevinirim

35467
35468
35469

Burak4135
21/05/2018, 17:50
Üzerinde 121 yazan direnci sökün yoksa arıza atıyor airbag beynine
Dediğiniz gibi ölçtüm 120 ohm çıktı. Cihazın içinin fotoğraflarını atıyorum yardımcı olursanız sevinirim

35467
35468
35469

ofluariza
21/05/2018, 17:57
Burak hocam hangisi ben vallaha stresten bulamadım çok zoruma gitti çalışmaması

Burak4135
21/05/2018, 18:00
Hocam üçüncü foto net çıkmamış güzel resim çekip bidaha ekleyin
Burak hocam hangisi ben vallaha stresten bulamadım çok zoruma gitti çalışmaması

ofluariza
21/05/2018, 18:08
Bundum üçüncü fotoğrafta r04 yazan 121 numaralı direnç sökeyim mi ?

ofluariza
21/05/2018, 18:19
Volkan Hocam birde bu sarı kabloda sadece
5. dişi 5. erkeğe
4. dişi 4. erkeğe
16. dişi 16. erkeğe gidiyor.
6. dişiden 1. erkeğe yok.
7. dişiden 12. erkeğe yok.
14. dişiden 9. erkeğe yok.
Ama multiecu scanda kablolarda böyle bağlantı gözüküyor.
Hatta gelen diğer kablolarda diğer şemalara uymuyor.
35470

volkan1065
21/05/2018, 18:57
Hocam kablo dogru dediğim gibi direnç bakmak gerekiyor

ofluariza
21/05/2018, 19:08
Nasıl yapalım bana biraz tarif etseniz hangisinin sökülecek belki bulabilirim. Bu arada r04 te bulunan 121 i sokeyim mi?

ofluariza
21/05/2018, 19:55
R14 yazıyor çoğu forumda ve konuda bu merette söküldüğünde takılacak gibi bir şeyde değil. İyi kafam allak bullak oldu.

cmhrky
21/05/2018, 20:38
R14 yazıyor çoğu forumda ve konuda bu merette söküldüğünde takılacak gibi bir şeyde değil. İyi kafam allak bullak oldu.Volkan bey yazmış 6 ve 14 pin diye. Pinleri takip edin. Bu pinlere bağlı 120 ohm olan. Başka yok zaten. Genellikle r04 de bağlıdır.

volkan1065
21/05/2018, 21:21
Yakın dan resim atın

ofluariza
21/05/2018, 21:50
Bu gece olmadı yarın atarım gerekirse fotoğraf makinesi ile çekeceğim.

cmhrky
21/05/2018, 22:04
Bu gece olmadı yarın atarım gerekirse fotoğraf makinesi ile çekeceğim.https://i.hizliresim.com/r1BrPm.jpg

volkan1065
21/05/2018, 22:09
Hocam Üzerinde 121 yazar zaten Ölçü aleti ile kısa devre konumunda olcup te direnci tespit edebilirsiniz. Direncin ayakları 6-14 nolu uçlara bağlı ise sok.

volkan1065
21/05/2018, 22:47
R04 sokun .

ofluariza
22/05/2018, 00:27
Söktüm hocam yine bağlanmadı motora bağlanıyor ama sarı moda geçince sarı kablo ile body'e bağlanmıyor.
Dediğiniz gibi R04 teki 121 nolu direnç 6 ve 14 nolu pinlere bağlı 120 ohm değer çıkıyor 121 in dibinden pinleri kısa devre yapınca.
Varsa ben modifiye edilmiş bir tane almayı düşünüyorum. Çünkü bu akşam kurcalarken iyice sinir oldum.

cmhrky
22/05/2018, 00:31
Multiecuscan 3.1 bulup deneyin.

volkan1065
22/05/2018, 07:27
Hemen bir aksam da pes ederseniz nasıl olacak sarı kablonun kablo yonlenrmesi acaba doğrumu bunu ölçü aleti ile kontrol edin yanı cihazın 6 nolu ucu 1 - - - 14 nolu ucu 9 - - - 7 nolu ucu 12 ye yönlendiriyor mu. Bazen hazır kablolarda yanlış cıkıyor. Hepsini teyit etmek lazım.

ofluariza
22/05/2018, 10:23
Volkan hocam bende baştan beri kablodan kıllanıyorum.
5. dişi 5. erkeğe
4. dişi 4. erkeğe
16. dişi 16. erkeğe gidiyor.
Ama
6. dişiden 1. erkeğe yok.
7. dişiden 12. erkeğe yok.
14. dişiden 9. erkeğe yok.
Kablo sıkıntılı.

volkan1065
22/05/2018, 11:49
ELM yi o zaman anahtarla kendiniz modifiye yapacaksınız.

ofluariza
22/05/2018, 21:17
Acaba kabloyu düzeltemem mi. Pekte sökülebilir bir şeye benzemiyorlar ama belki açıp eksik hatları bağlarım.

volkan1065
03/06/2018, 18:46
Vay be arkadaşlar ne konu paylaşmışım :) birilerin o kadar zoruna gittiki nerdeyse bu forumdan bile elleri gelse beni ve benim gibi paylaşım yapanları attıracaklar.

Burak4135
03/06/2018, 20:46
Nasıl yani hocam bişey mi duydunuz
Vay be arkadaşlar ne konu paylaşmışım :) birilerin o kadar zoruna gittiki nerdeyse bu forumdan bile elleri gelse beni ve benim gibi paylaşım yapanları attıracaklar.

edll
03/06/2018, 22:03

doğru söyleyeni değil utanmasalar yardım edenleri 9 köyden kovarlar :)

Burak4135
17/06/2018, 21:02
Vay be arkadaşlar ne konu paylaşmışım :) birilerin o kadar zoruna gittiki nerdeyse bu forumdan bile elleri gelse beni ve benim gibi paylaşım yapanları attıracaklar.Volkan hocam bravo ya montajı nasıl olacak bilgi varmı

volkan1065
17/06/2018, 22:22
Volkan hocam bravo ya montajı nasıl olacak bilgi varmı

Sinyal kol unitesinin alt üst kapağını aç orda yana kıvrılmış beyaz sökeli kabloyu göreceksin. Kabloda 12 volt olan ucu bul. ELM327 ile aracım motor kısmına bağlan parametreler kısmında cruz ile kısımları işaretle 12 volt vererek hangisi on of bul onu bulşduktan sonra ona 12 voltu sabitle daha sonra 12 voltu diğer uçlara değdirerek multiecscanda hangi renk ne işlem yapıyor tespit et. Yani, lineadaki mantık ile 12 volt sürerek çalışıyor. Herhangi bir direnç devresi yapmana gerek yok. Renk kodları bir ara vardı yada elaern den bakabilrisin. Yabancı forumlardada var. Ama mutlecscan varken işlem basit. Biraz kafa çalışıtır yeterli.

Burak4135
17/06/2018, 22:24
Sinyal kol unitesinin alt üst kapağını aç orda yana kıvrılmış beyaz sökeli kabloyu göreceksin. Kabloda 12 volt olan ucu bul. ELM327 ile aracım motor kısmına bağlan parametreler kısmında cruz ile kısımları işaretle 12 volt vererek hangisi on of bul onu bulşduktan sonra ona 12 voltu sabitle daha sonra 12 voltu diğer uçlara değdirerek multiecscanda hangi renk ne işlem yapıyor tespit et. Yani, lineadaki mantık ile 12 volt sürerek çalışıyor. Herhangi bir direnç devresi yapmana gerek yok. Renk kodları bir ara vardı yada elaern den bakabilrisin. Yabancı forumlardada var. Ama mutlecscan varken işlem basit. Biraz kafa çalışıtır yeterli.[emoji4] keşke foruma baksaymışım CC yapan arkadaşlar varmış. neyse arkadaşın dediği gibi eğer direksiyon konsolu içerisinde 5 kablolu bir soket varsa tesisatınız hazır, eğer ki yoksa body computerin üzerindeki F51 kodlu sigortadan yani 13.pinden(bodynin üzerindeki en üstte bulunan soket) CC kolu 2. pinine,

motor kontrol ünitesindeki A soketinden de(motor kaputu altında karşıdan bakınca soldaki soket A soketidir)

A soketi 77.pinden CC 4.pine on off için

A soketi 38.pinden CC 1.pine rescall için

A soketi 78.pinden CC 5.pine eksi set için

A soketi 56.pinden CC 6.pine artı set için kablo çekilir. toplamda CC kolu soketinde 5 kablo olacak şekilde tesisat çekilmeli.

direnç değerleri de

on/off için 4. ve 2. pin arasında 300 ohm

+set için 2. ve 6. pin arasında 300 ohm

rescall için 1. ve 4. pin arasında 600 ohm

- set için 2. ve 5. pin arasında 300 ohm direnç değeri okunması gerekiyor.
Diye bir şeyler buldum

volkan1065
17/06/2018, 22:31
Benim bildiğim kadarı ile bravo da dirence gerek yok ama yanlışta biliyor olabilirim yabancı forumlara bak derim

fatihinfedaisi
06/07/2018, 22:37
Volkan Bey, Doblo Euro 6'ya yapılışı ile ilgili bilginiz var mı ?

volkan1065
07/07/2018, 09:31
Volkan Bey, Doblo Euro 6'ya yapılışı ile ilgili bilginiz var mı ?
Uygulama aynı.

nedim83
09/07/2018, 16:31
2012 punto 1.3 multijet dualogic Easy için de bu sistem uygun mu? yani kolu takıp aktiflemek yeterli mi?

volkan1065
09/07/2018, 17:22
2012 punto 1.3 multijet dualogic Easy için de bu sistem uygun mu? yani kolu takıp aktiflemek yeterli mi?

Teisat hazırsa direk takılıp aktif edilince kullanabilirsiniz. Tesisat hazır değilse sadece bir metrelik bir kablo cekılecek o kadar.

memetakf
04/09/2018, 19:03
Özele cok fazla bakamıyorum bu konuları aslında Çoğu kişi biliyor sizde öğrendiniz burda soru soranlara sizde yardımcı olabilirsiniz. Forumda herseyi uyarıyı özelden yapacaksak forumun ne Özelliği kalır. Herkes en ufak sorunuda olsa aynı konu olsada sıkılmadan paylaşsın. Dogru cevap veren olur yanlış cevap veren olur ama illa bir cvp veren olur.

Ben su ara artık aileme daha fazla vakit ayırıyorum o yüzden fazla bakamıyorum.

reis selamın aleyküm ben punto aracıma hız sabitleyici yapmak istiyorum yardımcı olur musun rica etsem bu elm327 yi nasıl bulucaz onlar hakkında kısa bilgi verir misin lütfen ?

edll
10/09/2018, 05:58
reis selamın aleyküm ben punto aracıma hız sabitleyici yapmak istiyorum yardımcı olur musun rica etsem bu elm327 yi nasıl bulucaz onlar hakkında kısa bilgi verir misin lütfen ?

Cihazı volkan beyden temin edebilirsiniz. Yapım aşamasındada yardımcı olabilir.

hakaniko
10/09/2018, 16:12
Teisat hazırsa direk takılıp aktif edilince kullanabilirsiniz. Tesisat hazır değilse sadece bir metrelik bir kablo cekılecek o kadar.

Merhaba. 2012 1.3 Easy Puntom için elm cihazı ve peugeot kol ücreti ne kadardır?

alpacino
10/09/2018, 21:47
2007 grande punto emotion aracımda tesisat var mıdır, sadece kol ile hallolur mu? fiyatının uygun olması için sanırım peugeot kolu uydurmak gerekiyor diye anladım.
aliexpresten daha önce 207 için kol alıp direk monte edip kullanmıstım. bunda direncler filan konulacak diye anladım kablo baglantılarına. elim lehim tutar ama biraz karısık işler gibi geldi sanki.

Burak4135
10/09/2018, 22:06
2007 grande punto emotion aracımda tesisat var mıdır, sadece kol ile hallolur mu? fiyatının uygun olması için sanırım peugeot kolu uydurmak gerekiyor diye anladım.
aliexpresten daha önce 207 için kol alıp direk monte edip kullanmıstım. bunda direncler filan konulacak diye anladım kablo baglantılarına. elim lehim tutar ama biraz karısık işler gibi geldi sanki.Hocam grupta kolu yapıp gönderiyor volkan hocam paylaşım lar yukarda bunlara göre yapamıyorsanız volkan hocam yapar gönderir o yapmazsa ben yapar gönderirim ama birde elm kablosu lazım

volkan1065
10/09/2018, 22:26
aliexpresten daha önce 207 için kol alıp direk monte edip kullanmıstım. bunda direncler filan konulacak diye anladım kablo baglantılarına. elim lehim tutar ama biraz karısık işler gibi geldi sanki.

Hocam tesisat olup olmaması fark etmiyor sonuç olarak D soketine en fazla bir tane pin takılacak. Önemli olan kolu kesip içine devreyi yapmak. İlk başlarda ben devreyi kolun dışına yapıyordum şimdi içine yapıyorum. El beceriniz varsa kendiniz de yaparsınız. Yukarıda herseyi ayrıntılı anlattım. Burda ben maddiyatı düşünsem ne bunları burda anlatırım nede özelden telimi bilenlere hergün cevap veririm. Bu işi öğrettiğim bir cok dostumla haftada en bir iki defa konuşuruz.

hakaniko
12/09/2018, 17:17
Hocam selamlar. Henüz sinyal alt üst kapaklarını açacak aletlerim olmadığı için sinyal soketine bakamadım tesisat varmı yokmu diye. Aracım 2012 Punto Easy 1.3 75HP

Sigorta panelini açtım ancak dediğiniz gibi arka tarafta soket yok. Sanırım benim bütün soketler ön tarafta ve 3 tane soket var. İki tanesi 60 pinli. 1 tanesini saymadım ama sanırım 30 civarı pin var üstünde.

Sanıyorum soldaki siyah olan bizim işimizin olduğu. Sağdakinin rengi bordo ve kablosuna yapıştırılmış etikette REAR gibi bir ibare vardı. Varmı yokmu bilmiyorum ancak arka sigorta kutusuna gidiyor olabilir mi?

https://i.hizliresim.com/zMoOQD.jpg

https://i.hizliresim.com/GDMWb7.jpg

https://i.hizliresim.com/yqZJ2a.jpg

volkan1065
12/09/2018, 20:58
Punto fiorino ve doblo larda D soketi arkada ve üstte siz elinizle hissedememişsinizdir

hakaniko
13/09/2018, 20:38
Hocam evet dediğiniz gibi. Tekrar baktım ve soketi bulup söktüm ancak payı çok az. Aşağı taraftan soketi anca gördüm işlem yapmak çok zor. Yukarıdan çekebiliyor muyuz kabloyu? Kopmaz değil mi bir taraflar :)

szgnpnt
13/09/2018, 20:42
Volkan hocam iyi bilir o soketi belki 100 defa sokup taktım :) sağolsun benim punto bana destek vermedi. Hocam elinizi alttan sokun soketin klipsini açıp çıkar bir iki defa yapınca eliniz hemen alisir

HTC One_M8 Eye cihazımdan gönderildi

volkan1065
13/09/2018, 21:35
Soketi sağa Çek debriyaj pedalınjn yanından dışarı çıkar altta erişmez fazlada asılma. Debriyaj pedalının ordan yaparsın

hakaniko
19/09/2018, 21:19
Hocam selam tekrar. Bugün direksiyon alt üst kapakları alıp soketi çıkarttım. 1 11 ve 12 soketleri boştu. 8 doluydu. 8 in rengi gri siyah, 10 numara ise siyah kabloydu. İki kabloyu da sıyırarak 30cm kadar kablo lehimleyip ucuna soket yapıp bıraktım.

2012 easy 1.3 75hp dizellerde direksiyona kadar tesisat geliyormuş. Kolu bekliyorum şimdi. Direnç devresi de hazır. Kol geldiği gibi devre monte edip kolu takacağım.

cerkezde
09/10/2018, 18:31
Merhaba, fiorını euro5 aracıma uygun devre eklenmiş citroen kolunu temin edebilir miyiz, bilgi vermenizi rica ediyorum.

Burak4135
09/10/2018, 18:43
Merhaba, fiorını euro5 aracıma uygun devre eklenmiş citroen kolunu temin edebilir miyiz, bilgi vermenizi rica ediyorum.Volkan hocam imalatını yapıyor özelden yazın yardımcı olur

hakaniko
24/10/2018, 12:12
Evet sonunda bende CC'lendim. Kolu bekleme süreci biraz uzun sürdü ama değdi. Sağolsun Volkan hocam da yardımını esirgemedi. Sorunsuz bir şekilde takıp hallettim. Sanırım en büyük şansım bütün tesisatın direksiyona kadar gelmesiydi. Beyine giren kablolar ile hiç uğraşmadım.

https://i.hizliresim.com/zM6ZoB.jpg

https://i.hizliresim.com/yqBWZ0.jpg

https://i.hizliresim.com/6NoBWN.jpg

volkan1065
24/10/2018, 12:27
Riace ederim. Güle güle kullanın. Yalnız o kolu yapıştırırak monte ettiyseniz olmaz iç kısımdan sağdan soldan vida atmanız lazım. Dirençleri içemi yoksa dışamı attınız.

hakaniko
24/10/2018, 12:47
Dirençler içeride. Dandik bir havya alıp kolu kesme ve kapakta delik açma işlemini havya ile eriterek yaptım. Sonrasında ise kolu kapağa geçirip havya ile eriterek plastik kaynak yaptım. Gayet sağlıklı ve sağlam oldu gibi bayağı yüklendim bir oynama esneme vs. yok şuan için. Güven verdiği için de vida atmadım.

volkan1065
24/10/2018, 22:28
Sizin kafanıza yattı ise problem yok. Azmin ve isteğin sonuçları bunlar tekrar güle güle kullanın. Bu konudada bilgilerinizi tecrübelerinizi paylaşmanızı dilerim.

Aşağıdada pratik olsun diye ufak bir kaç foto atayım yapmak isteyenlerin kafasında en büyük soru işratlerinden biriside kapak montajıdır. Deliği şarjlı matkap 7lik uç ile alt alta 4 delik delip t bıçağı ile montaj şeklini verebilirler.

Temas55
25/10/2018, 00:12
Volkan hocam öncelikle bu kadar bilgi için teşekkür ederim herşeyi kafamda oturtdum yanlız bu direnç işini adapte edemedim yapım aşaması varmı acaba

volkan1065
25/10/2018, 12:23
Volkan hocam öncelikle bu kadar bilgi için teşekkür ederim herşeyi kafamda oturtdum yanlız bu direnç işini adapte edemedim yapım aşaması varmı acaba

yapım aşaması basit kol aldığınzda ölçü aleti kolların uçlarını belirlediğinzde herşey ortaya çıkıyor. Konunun ilk mesajını güncelleyemediğim için ekleme yapamıyorum maalesef. Bu konudada hit olduğu için farklı bir konu da açmak istemedim. Ama dediğim gibi basit öyle abartıldığı gibi noktalar yok az cok eli havya tutan direnç devreleri ile haşır neşir olan herkez yapar.

Burak4135
31/10/2018, 16:40
2013 Euro5 uyumlu Fiorino da çalıştıramadım sistemi

Burak4135
31/10/2018, 16:41
Işık yandı fakat hızı sabitleyemiyoruz

volkan1065
31/10/2018, 16:52
Işık yandı fakat hızı sabitleyemiyoruz

motor parametrelerden cruıze seceneklerını işaretle tuşları kontrol et basılı demiyorsa yaptığın kolda sorun var. Birde arıza kodlarına bak yine parametrelerden fren müşürü debriyaj müşürü gibi sensörleride kontrol et. Araçta hata koddları varsa sil.

Burak4135
31/10/2018, 18:09
Hiç sıkıntı yok volkan hocam o dediğin kolda tuşları freni debriyajı kontrol ettim debriyajı ikinci seçeneği aktif olmuyor sadece

ekremesiroglu
31/10/2018, 19:25
Vites konum sensörü sorunu sebebi ile araç vites görmüyor bu yüzden hız sabitlemiyorni olabilir

Burak4135
31/10/2018, 19:35
Vites konum sensörü sorunu sebebi ile araç vites görmüyor bu yüzden hız sabitlemiyorni olabilirArızayı hangi beyinde şanzıman beyninde görebilir miyiz Ekrem abi

estebanfree
05/11/2018, 09:34
Merhaba arkadaşlar

volkan1065
05/11/2018, 09:49
Merhaba arkadaşlar

Bu konu reklam konusu değil lütfen reklam için forum yönetimi ile irtibata geçin.

edll
05/11/2018, 10:06
Bu konu reklam konusu değil lütfen reklam için forum yönetimi ile irtibata geçin.

Şunu anlamıyorum. Sen burda bedava nasıl yapılır onu insanlara anlatmaya çalış, sonra birileri çıksın yok sen yapma bana para ver ben yaparım desin😀

Burak4135
05/11/2018, 10:11
Şunu anlamıyorum. Sen burda bedava nasıl yapılır onu insanlara anlatmaya çalış, sonra birileri çıksın yok sen yapma bana para ver ben yaparım desin[emoji3]Hizmet sektörü napsın adam [emoji16]

krk17
05/11/2018, 10:14
Hizmet sektörü napsın adam [emoji16]

MI 5 cihazımdan gönderildiLa bi git kanka [emoji23][emoji16][emoji41]

edll
05/11/2018, 10:23
Hizmet sektörü napsın adam [emoji16]

Hizmet sektörü burası. Bunlarınki ticaret sektörü.

Burak4135
05/11/2018, 10:24
Hizmet sektörü burası. Bunlarınki ticaret sektörü.[emoji1787][emoji1787][emoji1787]

Burak4135
05/11/2018, 10:24
La bi git kanka [emoji23][emoji16][emoji41][emoji7][emoji8]

krk17
05/11/2018, 10:25
AliExpress de kol 65-90tl. Kalanı kablo vs tutsun tutsun 30 TL. İstenilen rakamlar feci....
Hizmet sektörü burası. Bunlarınki ticaret sektörü.

volkan1065
05/11/2018, 10:38
AliExpress de kol 65-90tl. Kalanı kablo vs tutsun tutsun 30 TL. İstenilen rakamlar feci....

Fiyat olayı yapanın kendi tercihidir. Sadece konu şundan ibaret.

Bu forum belli bir reklam hit gelirleri ile dönüyor. Forumda hiç bir konuda paylaşım yardımcı olmayan bir kişinin burda direk reklam yapması olmaz. Bu şekilde reklam yapması için ya forum yönetimi ile iletişime geçip gerekli olan ne ise onu yapacak. Yada forumda bişiler paylaşır yardımcı olur ticareti ikinci sırada olur oda forum yönetimi buna yine müsamma gösterirse o şekilde olur.

Birde bu her konunun altına yazılmaz. Bu konu tamamen tartışma ve yardımlaşma konusu.

krk17
05/11/2018, 11:21
Fiyat olayı yapanın kendi tercihidir. Sadece konu şundan ibaret.

Bu forum belli bir reklam hit gelirleri ile dönüyor. Forumda hiç bir konuda paylaşım yardımcı olmayan bir kişinin burda direk reklam yapması olmaz. Bu şekilde reklam yapması için ya forum yönetimi ile iletişime geçip gerekli olan ne ise onu yapacak. Yada forumda bişiler paylaşır yardımcı olur ticareti ikinci sırada olur oda forum yönetimi buna yine müsamma gösterirse o şekilde olur.

Birde bu her konunun altına yazılmaz. Bu konu tamamen tartışma ve yardımlaşma konusu.Ağzına sağlık dostum

edll
05/11/2018, 11:25
Yönetici deyince Valla çocukluğumdaki izocam reklamı aklıma geldi 😀😀😀

https://youtu.be/9aHp8baa4CI

Burak4135
10/11/2018, 22:56
Vites konum sensörü sorunu sebebi ile araç vites görmüyor bu yüzden hız sabitlemiyorni olabilirVites konum sensörü manuel viteste varmıdır

greens57
08/01/2019, 14:59
Direksiyon altındaki 12 pinli soketin şeması elinde olan varmı.pinlerden çıkan kablolar nerelere komut veriyor bu bilgiler lazım daha önce böyle bir paylaşım vardı ama bulamadım yardımcı olursanız sevinirim

volkan1065
08/01/2019, 16:11
Direksiyon altındaki 12 pinli soketin şeması elinde olan varmı.pinlerden çıkan kablolar nerelere komut veriyor bu bilgiler lazım daha önce böyle bir paylaşım vardı ama bulamadım yardımcı olursanız sevinirim

Alttaki AIRBAG sargı soketinden bahsedyorsunuz anladığım. Boş uçları ile cruise control mü yapacaksınız.

greens57
08/01/2019, 16:53
Evet hız sabitleyici montajı için lazım direksiyon ses kumandasına bağlayacağım için ses kumandası çıkışı hangi pindi hatırlayamadım görsel veya şema varsa yardımcı olurmusunuz

Burak4135
08/01/2019, 18:19
Evet hız sabitleyici montajı için lazım direksiyon ses kumandasına bağlayacağım için ses kumandası çıkışı hangi pindi hatırlayamadım görsel veya şema varsa yardımcı olurmusunuzHocam yan tarafa pejo kolu takın bence sargı işi sıkıntı zaten eski konusunu bulursanız illa sargı üzerinden gidecekse zaten airbag sargısının uçları değil body e giren uçları değiştirirseniz direksiyondan kumanda işini halledersiniz

sozerbasi
09/01/2019, 18:38
2007 1.4 dynamic direksiyon alt soketihttps://uploads.-cdn.com/20190109/8e35cac1776eb29987b50b3e53c83fd9.jpg

Venus Z10 cihazımdan gönderildi

greens57
10/01/2019, 11:48
Teşekkürler yardımınız için

Burak4135
10/01/2019, 13:33
Teşekkürler yardımınız içinBende diyorumki airbagtaki soketi sökmeye gerek yok body e direk inin

sozerbasi
10/01/2019, 13:40
Bu da body deki soket arac modeline gore değişiklik gösterir mi tam bilgim yok.2007 1.4 dynamic araç.https://uploads.-cdn.com/20190110/0f9aa6a60037e054cb2973ca5e99e42e.jpg

Burak4135
10/01/2019, 14:05
Bu da body deki soket arac modeline gore değişiklik gösterir mi tam bilgim yok.2007 1.4 dynamic araç.https://uploads.-cdn.com/20190110/0f9aa6a60037e054cb2973ca5e99e42e.jpg

Venus Z10 cihazımdan gönderildiFiorino Doblo punto aynı yere giriyor

Burak4135
10/01/2019, 14:06
Sol taraftaki tuş takımına devre yapıp 50. Ucu kesip 41 e takarsanız direk çalışır

sozerbasi
10/01/2019, 14:16
Direksiyon tuslarini hem teyp icin hem de cc icin kullanmak icin ne yapmak gerekiyor

Burak4135
10/01/2019, 14:45
Direksiyon tuslarini hem teyp icin hem de cc icin kullanmak icin ne yapmak gerekiyor

Venus Z10 cihazımdan gönderildiDireksiyon tuşlarını aynı anda kullanamazsınız yan tarafa pejo kolu yapın geçin bişey olmaz

ekremesiroglu
10/01/2019, 21:22
direksiyon tuşlari cruise control uygulamamız bu uygulamayı doblo fiorino linea ve punto araçlarda kullanıyoruz

https://www.youtube.com/watch?v=k4t9itbu1Aw&t=2s

sozerbasi
10/01/2019, 21:50
Bahsettiğim buydu...

greens57
10/01/2019, 22:43
Daha önceki aracıma yapmıştım 41 den direksiyonun 4 pinine hat çektim araya bir anhtar koyarak. 4 den çıkan ses açma kapama kablosunu 3 pine taktım src yerine ses açma kapamaya komut veriyor ben bu şekilde kullanmıştım.şimdi bir arkadaşın aracına yapıcaz bilgiler eskide kaldığı için unutmuşum yardımcı olanlara çok teşekkürler.ecu programınıda silmişim eski linkinden ulaşamıyorum yeni link atabilirseniz sevinirim

volkan1065
11/01/2019, 22:59
Fiat araçlarının cruise controlü için çok çeşitli uygulamalar yapılabilir. Sadece aklınızda sabit fikirler olmasın. Eğer elektronikten anlıyor ve araştırmacı bir insansanız o direksiyon tuşlarını hem cruise hemde normal olarak kullanırsınız. Bir gün olurda yakınımda isteyen biri olursa bişiler tasarlar yaparsam burda en ince detayına kadar paylaşırım.

Tabi bu uygulamayı yapan arkadaşlarda bu yada başka konularda nasıl yapılacağını paylaşabilir.

sozerbasi
12/01/2019, 00:06
Bossman bu açıklamalarında anlatmaya çalışmış ama tabi biraz daha ayrıntı gereklihttps://uploads.-cdn.com/20190111/0edc830be8217f2d4b4d059d7e848eb8.jpghttps://uploads.-cdn.com/20190111/77c05e35e26ce4899abe48f36a5b5457.jpg

TeksasStyLe
13/01/2019, 17:25
selamin aleykum hocam cinden kol bu gun elime ulasti volkan hocam konuyu tam olarak 5 ile 6 defa okudum yanlış bir duruma mahal vermemek adına şimdi kol içindeki yolların kablo ile
set+
set-
resume
on/of
kabloları 4 adet olacak şekilde lehimlenecek sonra çıkan kablolar verdiğiniz direnç devresinden geçip 2 kablo olarak çıkış alınacak direksiyon üst sinyal kısmındaki 12 pinli sokete 8 nolu pin on /off 10 nolu pinde sase olacak şekilde bağlanacak sanırım bu rada kafamı karıştıran 4 adet kablo girip devreden 2 mi çıkacak bağlantı için 4 çıksada sadece 2 si mi bağlanacak yardımcı olursanız sevinirim

TeksasStyLe
15/01/2019, 09:47
Fiat araçlarının cruise controlü için çok çeşitli uygulamalar yapılabilir. Sadece aklınızda sabit fikirler olmasın. Eğer elektronikten anlıyor ve araştırmacı bir insansanız o direksiyon tuşlarını hem cruise hemde normal olarak kullanırsınız. Bir gün olurda yakınımda isteyen biri olursa bişiler tasarlar yaparsam burda en ince detayına kadar paylaşırım.

Tabi bu uygulamayı yapan arkadaşlarda bu yada başka konularda nasıl yapılacağını paylaşabilir.

hocam bir üst postta bir kaç sualim oldu yardımcı olabilir mısınız

sozerbasi
15/01/2019, 10:19
Devreyi bu şekilde kola bağlantı yapabilirsin. Ayrıca direksiyonun 12 pinli sometine gitmeye gerek yok. 41. Pinde aldığın kabloyu direksiyonun yan tarafindan gecirevilirsin. Kolu sinyal kapagina monte edicegin icin kapagin arkasindan gecirebilirsin. Şaseyi de herhangi bi yerden alabilirsin.
https://uploads.-cdn.com/20190115/e1c58e368a9b1ba65ce4554afa6a96c6.jpg

TeksasStyLe
15/01/2019, 14:11
Devreyi bu şekilde kola bağlantı yapabilirsin. Ayrıca direksiyonun 12 pinli sometine gitmeye gerek yok. 41. Pinde aldığın kabloyu direksiyonun yan tarafindan gecirevilirsin. Kolu sinyal kapagina monte edicegin icin kapagin arkasindan gecirebilirsin. Şaseyi de herhangi bi yerden alabilirsin.
https://uploads.-cdn.com/20190115/e1c58e368a9b1ba65ce4554afa6a96c6.jpg

yardımınız icon çok teşekkür ederim zaten hali hazırda tesisat çekili olduğu için direksiyon üst kısmındaki soketi kullanmayı tercih edeceğim en azından d soketine müdahele kısmında kendime güveniyorum umarım bunu başarırım teşekkür ediyorum yeniden deneyip sonucu buraya yazacağım

hakaniko
15/01/2019, 23:02
yardımınız icon çok teşekkür ederim zaten hali hazırda tesisat çekili olduğu için direksiyon üst kısmındaki soketi kullanmayı tercih edeceğim en azından d soketine müdahele kısmında kendime güveniyorum umarım bunu başarırım teşekkür ediyorum yeniden deneyip sonucu buraya yazacağım

Eğer sinyal soketine tesisat geliyorsa bahsedilen pinlerin kablolarını sıyırarak 20-30 cm kadar uzatıp ucuna bir soket yapın. Beyinden de aktifleştirdikten sonra geri kalan tüm iş kolda. Tesisatta başka bir değişikliğe ihtiyacınız yok.

sozerbasi
15/01/2019, 23:16
Bende onu anlatmaya çalıştım 12 pinli soketle bi işimiz yok. Oraya gelen cc kablolarından paralel alıp işi bitirebilirsin.

hakaniko
15/01/2019, 23:33
Bende onu anlatmaya çalıştım 12 pinli soketle bi işimiz yok. Oraya gelen cc kablolarından paralel alıp işi bitirebilirsin.

Açıkçası aracımda tesisat olmasaydı bilen birinden yardım isterdim ben yapmayacaktım. Çok da istemiyordum body computere kendim bulaşmayı. Çok acılı tecrübelerim var beyinler konusunda :D

Belki arkadaş da benim gibi düşünüyordur. D soketi bulmam bile 1 gün sürdü. Volkan hocam sağolsun yardımlarıyla buldum yukarılardaymış.

O yüzden emin olduğum uçtan işlem yapmayı tercih ettim. Dediğiniz de yapılabilir tabi.

TeksasStyLe
16/01/2019, 09:49
Açıkçası aracımda tesisat olmasaydı bilen birinden yardım isterdim ben yapmayacaktım. Çok da istemiyordum body computere kendim bulaşmayı. Çok acılı tecrübelerim var beyinler konusunda :D

Belki arkadaş da benim gibi düşünüyordur. D soketi bulmam bile 1 gün sürdü. Volkan hocam sağolsun yardımlarıyla buldum yukarılardaymış.

O yüzden emin olduğum uçtan işlem yapmayı tercih ettim. Dediğiniz de yapılabilir tabi.

aynen öyle çekindiğim için riske girmek istemedim :) cc koluna kablo ve devre işini yaptırıp ise başlayacağız nasipse d soketinibulup 41 nolu pini bulmak epey zor olur bizim için 😎 yardımları için herkese teşekkür ler

alionur06
08/02/2019, 14:26
35792

Arkadaşlar benimde şöyle bir sorunum var yardımcı olursanız çok sevinirim, "Menzil kontrol (2009+)" karşısı boş hiç birşey yazmıyor, aktifleştirmeye çalıştığım zaman istekler sınır dışında hatası alıyorum. Fakat en üsttekini aktifleştirdim, cruise lambası testini de gösterge bölümünden yapmaya çalışıyorum onda da istekler sınır dışında hatası alıyorum. Acaba çalışır mı? Yardımlarınız için teşekkürler.

Alikeskin
12/02/2019, 13:59
Başkasin paylasimi

ekremesiroglu
12/02/2019, 15:31
35792

Arkadaşlar benimde şöyle bir sorunum var yardımcı olursanız çok sevinirim, "Menzil kontrol (2009+)" karşısı boş hiç birşey yazmıyor, aktifleştirmeye çalıştığım zaman istekler sınır dışında hatası alıyorum. Fakat en üsttekini aktifleştirdim, cruise lambası testini de gösterge bölümünden yapmaya çalışıyorum onda da istekler sınır dışında hatası alıyorum. Acaba çalışır mı? Yardımlarınız için teşekkürler.

araç kaç model hangi paket?

resume
12/02/2019, 16:04
Volkan bey teşekkürler. Çoğu detayı anlatmışsınız. Birde direksiyon tuşları konusuna bir el atıp bu şekilde bir anlatım yapabilirmisiniz.

alionur06
12/02/2019, 22:56
Ekrem bey teşekkürler cevabınız için. Araç 2006 model active, cruise controlü aktifleştirmeyi başardım. Bağlantıyı yanlış yapmışım (daha doğrusu uygun pin takmamışım) ondan çalışmamış, galiba modeli gereği alttaki 2009+ olan çıkmıyor. Bir sorum daha olucak hız sabitleyicim çalışıyor fakat cruise ışığını yakamadım bunun hakkında bilginiz var mı?

alixxx
12/02/2019, 23:39
Ekrem bey teşekkürler cevabınız için. Araç 2006 model active, cruise controlü aktifleştirmeyi başardım. Bağlantıyı yanlış yapmışım (daha doğrusu uygun pin takmamışım) ondan çalışmamış, galiba modeli gereği alttaki 2009+ olan çıkmıyor. Bir sorum daha olucak hız sabitleyicim çalışıyor fakat cruise ışığını yakamadım bunun hakkında bilginiz var mı?

İki satır ekranlı active araçlarda yanmaz ışık.

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ekremesiroglu
13/02/2019, 08:54
2008 ve öncesi active lerde yanmıyor . diğer paketlerde ise denemeden anlaşılmıyor. 2007 dynamicte yandığını 2008 dynamicte yanmadığını gördüm örnek olarak. Ama 2009 ve sonrası active lerde yanıyor

35806

Alikeskin
14/02/2019, 21:25
2008 ve öncesi active lerde yanmıyor . diğer paketlerde ise denemeden anlaşılmıyor. 2007 dynamicte yandığını 2008 dynamicte yanmadığını gördüm örnek olarak. Ama 2009 ve sonrası active lerde yanıyor

35806Ekrem[emoji8][emoji8][emoji8][emoji8][emoji8]

SM-J730F cihazımdan gönderildi

feyzullah
15/02/2019, 10:04

35806

Benim aracım 2008 dynamic yanmıyor cc ışığı. Sorun değil, benim açımdan önemli olan sistemin kusursuz çalışması. 4 yıldır hiçbir sıkıntı yaşamadım direksiyon tuşlarındaki cc sisteminden. Devreyi hazırlayan alixx ve montajı yapan halils2 abiye tekrardan teşekkürler :)

CokBilmis
15/02/2019, 11:07
Benim aracım 2008 dynamic yanmıyor cc ışığı. Sorun değil, benim açımdan önemli olan sistemin kusursuz çalışması. 4 yıldır hiçbir sıkıntı yaşamadım direksiyon tuşlarındaki cc sisteminden. Devreyi hazırlayan alixx ve montajı yapan halils2 abiye tekrardan teşekkürler :)Çalıştıgı sürexe sorun yoktur. Ama suan CC ünitelerde kampanya varmış internette gezinirken ( n11 - gittigidiyor ) komple ünite 750 tl, sadece CC de gördüm oda 350 tl. Uygunken orjinale cevirmekte fayda vardır hocam bilginize

sozerbasi
15/02/2019, 13:58
Sadece cc kolu orjinale monte edilebiliyor mu?

CokBilmis
15/02/2019, 14:03
Sadece cc kolu orjinale monte edilebiliyor mu?

Venus Z10 cihazımdan gönderildiEdiliyor arkadaşım yaptırmıştı , sadece kendi far - silecek ve sargısını kullanıcaksın. Sanayide bir elektronikciden rica ettik body den CC aktif etti, kablosunuda kendimiz cektik iş tamam. Bire bir orjinal oldu parçacıdan 2 delik yana gelen CC kapagı almıştık birde o zaman 35 tl di

sozerbasi
15/02/2019, 14:14
Bununla ilgili bi montaj tarifi yapan olursa seviniriz tabiki....

sozerbasi
15/02/2019, 19:28
N11 de bu şekilde satiliyor. Bunun icerisine kendi sinyal kollarimizi monte edebiliyormuyuz.https://uploads.-cdn.com/20190215/16dacf7d0c46f76722c7cf341d5519c7.jpg

CokBilmis
15/02/2019, 21:20
N11 de bu şekilde satiliyor. Bunun icerisine kendi sinyal kollarimizi monte edebiliyormuyuz.https://uploads.-cdn.com/20190215/16dacf7d0c46f76722c7cf341d5519c7.jpg

Venus Z10 cihazımdan gönderildiEdiliyor hocam kendi silecek kolunu ve airbag sargısını takıp body den bir kablo çek.Sonra aktivasyon yaptır bir elektronikcide 50 tl işin biter. Satıcjya Yaz montaj için destek verebilirler.

resume
18/02/2019, 10:22
Ediliyor hocam kendi silecek kolunu ve airbag sargısını takıp body den bir kablo çek.Sonra aktivasyon yaptır bir elektronikcide 50 tl işin biter. Satıcjya Yaz montaj için destek verebilirler.

Geçenlerde böyle bir konu vardı ama ne olduysa kaldırıldı. Seçenek çok gibi ama nasıl yapılacağı konusu sorulunca hep yuvarlak cümleler kuruluyor. Net bilgi verilmiyor. Bu konuya da diğer konulara da yazdım net cvp yazan yok. Yardımcı olmak isteyen kişilerde sanki küstürülmüş artık.

CokBilmis
18/02/2019, 10:35
Geçenlerde böyle bir konu vardı ama ne olduysa kaldırıldı. Seçenek çok gibi ama nasıl yapılacağı konusu sorulunca hep yuvarlak cümleler kuruluyor. Net bilgi verilmiyor. Bu konuya da diğer konulara da yazdım net cvp yazan yok. Yardımcı olmak isteyen kişilerde sanki küstürülmüş artık." Forumun sponsorları var" denerek kaldırılmış konudan bahsediyorsun.Tekelcilik sistemi oldugu sürece punto severler olarak sömürülmeye layıkız.
Bilgi paylaştıkca olur. Burasıda Punto Forum ise nerede ucuzu nerede iyisi var ise paylaşılmalıdır düşüncem.

feyzullah
18/02/2019, 10:45
Çalıştıgı sürexe sorun yoktur. Ama suan CC ünitelerde kampanya varmış internette gezinirken ( n11 - gittigidiyor ) komple ünite 750 tl, sadece CC de gördüm oda 350 tl. Uygunken orjinale cevirmekte fayda vardır hocam bilginize

Teşekkür ederim.

ekremesiroglu
18/02/2019, 10:59
" Forumun sponsorları var" denerek kaldırılmış konudan bahsediyorsun.Tekelcilik sistemi oldugu sürece punto severler olarak sömürülmeye layıkız.
Bilgi paylaştıkca olur. Burasıda Punto Forum ise nerede ucuzu nerede iyisi var ise paylaşılmalıdır düşüncem.

siz sponsorun yaptığı işe göre fiyat ile , söz konusu kaldırılan konudaki fiyatı karşılaştırıyorsunuz sanırım. sponsorun verdiği fiyat sinyal silecek kolu airbag sargısı dahil komple sıfır sinyal ünitesi + iki delikli sinyal kol kapağı ve montaj aktivasyon içindir. söz konusu arkadaşların verdiği fiyat sadece hız sabitleme kolu ve gövdesi için. yani bu durumda araç üzerindeki sinyal silecek kolu airbag sargısı alınan kola aktarılacak ve iki delikli sinyal kol kapağı da alınacak. iki yapılan işlemi karıştırmayalım

resume
18/02/2019, 11:15
" Forumun sponsorları var" denerek kaldırılmış konudan bahsediyorsun.Tekelcilik sistemi oldugu sürece punto severler olarak sömürülmeye layıkız.

dediğiniz gibi görünüyor maalesef. Konu sahibi volkan beyde geçenlerde sargı tamiri ile ilgili bilgi paylaşmasından sonra bir dövülmediği kalmıştı. Seçenekler varsa bunları değerlendirecek kadar akıl fikir sahibiyiz. Kimsenin kimseyi böyle forum ortamlarında zorla yönlendirmeye hakkı yok. Benim sosyal medya hesabım yoktur olmasını da istemem yıllardır donanım haberi takip ederim punto ile ilgilide bir çok konu var. Dedik burası madem punto forumu buraya da bakalım ama burası heryerden dahada kısıtlı halde.

CokBilmis
18/02/2019, 11:19
siz sponsorun yaptığı işe göre fiyat ile , söz konusu kaldırılan konudaki fiyatı karşılaştırıyorsunuz sanırım. sponsorun verdiği fiyat sinyal silecek kolu airbag sargısı dahil komple sıfır sinyal ünitesi + iki delikli sinyal kol kapağı ve montaj aktivasyon içindir. söz konusu arkadaşların verdiği fiyat sadece hız sabitleme kolu ve gövdesi için. yani bu durumda araç üzerindeki sinyal silecek kolu airbag sargısı alınan kola aktarılacak ve iki delikli sinyal kol kapağı da alınacak. iki yapılan işlemi karıştırmayalımBen forumda yapan arkadaşların işine ticaretine söz etmiyorum. Herkez istedigi fiyatı söyler, sizinde dediginiz gibi birisi komple ünite ile fiyatı digerisi sadece benim işimi en ucuz yollu ne çözer şeklinde iki farklı secenek var. Herkes burada arbasının donanımını yukseltmege çalısıyor.
Forumlarda ve blog larda nasıl motajlanacagı var bu CC nin şimdi işime gelen kısmını alırım ben. ( kendimce fikrim ) herneyse hocam ..

Burası forum kaç kişi bunu biliyor?
Adamlar fiorino üniteyi komple CC'i puntoya takıyorlar. Hem Araca CC takarak Donanım yukseltiyorlar hem kronik sargı sorununu çözüyorlar. Fiyata gelirsek baya ucuz gecenlerde sordum parçacıya 520 tl cc li kol sıfır kutusunda fiyat verdiler.
Niye boyle bilgileri youtube videolarında veya donanımhaber forumunda okuyoruz ? burası Punto forum degil mi hocam? Hepimiz bilgi alış verişi yapmak için buradayız, Bu tarz paylaşımlarda reklam var ise konuyu editlesinler, işi bilen insanları uzaklastırarak konuyu kapatarak biz punto kullanıcılarıda bu konularda bilgisiz kalıyoruz. ( söz meclisten dısarı )

ekremesiroglu
18/02/2019, 11:30
forum işleri maliyet ile yürüyor. buna kimin katkısı var. tabiki sponsorların. iş lafa geldiği zaman herkes yapılan ticareti eleştirir buna da saygılıyız. sizin bahsettiğiniz esnaf arkadaşlar 10 tl çıkarıp vermişliği var mıdır yönetime . foruma destek için ne yapmıştır? . o esnaf arkadaş demiyor ki arkadaşlar böyle böyle yapabilirsiniz. alın bir fiorino ünite bu şekilde modifiye edip fiorino araçlarınıza takın. o zaman anlarım o iş bilen dediğiniz esnaf arkadaş gerçekten yardım için yapıyor. ama asıl amaç belli yardım ayağına çözdüm ayağına ticaret . bu ap açık belli. " biz bunu yaptık maliyeti şu para " ayağı sizin ağzınızla forum da yardım işleri olmuyor kusura bakmayın. var ise yardım talep eden arkadaşlar sponsorlardan bilgi destek alsın her şekilde her arkadaşa yardımcı oluruz oluyoruz da. konuda reklam var ise edit diyorsunuz. reklamda ap açık ticaret var arkadaş bariz fiyat yazıyor altına bu ticaret değil de nedir? 3 kollu sinyal ünitesini parçalayıp parça parça değerlendirmek daha akıllıca bir TİCARET tabiki. sargısı en değerli parça en az 400 liraya takılır. sinyal silecek kolları deseniz 150 şerden 300 lira . hız sabitleme deseniz en az 400 lira oldu mu sana 1000 liradan fazla para. durum belli kimse laf kelime oyunu yapmasın. varsa talep eden arkadaşlar sponsordan rica etsinler elimizden geleni her zaman yapmaya hazırız. Forumu seven arkadaşlar da sponsora Sponsorlara köstek değil destek olarak olmalıdır forum ayakta kalabilsin. durmadan balta vuran arkadaşlar sayesinde forum geriler sponsor yüzünden değil.

volkan1065
18/02/2019, 11:47
Şu konuyu nerden nereye getirdiniz. Ben bu konuyu herkez yapabilsin diye diğer arkadaşların yaptığı paylaşımları kendi bilgim ve tecribelerimi toplayıp bütün haline getirdim. Bir çok arkadaşta kendi aldıkları çinden yada başka yerden temin ettikleri malzemeler ile en ucuz şekilde yaptılar. Bu gibi konularda foruma hit sayesinde hem üye kazandırdı hemde googleda bir getiri sağladı.

Foruma destek olmak demek sadece para değildir. Forum googleda hit olması için içeriğinde konu olması gerekir. Yoksa cuma sohbetleri ilemi burası forum olacak.

Yazık çok yazık ne hale getirdiniz.

edll
18/02/2019, 11:57
forumun cc, airbag vs sponsoru kim bilen varmı. sponsorlar bölümünde yazmıyor ama bir sponsordur lafı dolaşıp duruyor. bu biryerde yazarsa herkeste ona göre yorum yada bilgi paylaşımı yapar kanaatindeyim. buma adminler bir el atar açıklama getirirse iyi olur.

resume
18/02/2019, 12:00
forum işleri maliyet ile yürüyor. buna kimin katkısı var. tabiki sponsorların. iş lafa geldiği zaman herkes yapılan ticareti eleştirir buna da saygılıyız. sizin bahsettiğiniz esnaf arkadaşlar 10 tl çıkarıp vermişliği var mıdır yönetime . foruma destek için ne yapmıştır? . o esnaf arkadaş demiyor ki arkadaşlar böyle böyle yapabilirsiniz. alın bir fiorino ünite bu şekilde modifiye edip fiorino araçlarınıza takın. o zaman anlarım o iş bilen dediğiniz esnaf arkadaş gerçekten yardım için yapıyor. ama asıl amaç belli yardım ayağına çözdüm ayağına ticaret . bu ap açık belli. " biz bunu yaptık maliyeti şu para " ayağı sizin ağzınızla forum da yardım işleri olmuyor kusura bakmayın. var ise yardım talep eden arkadaşlar sponsorlardan bilgi destek alsın her şekilde her arkadaşa yardımcı oluruz oluyoruz da. konuda reklam var ise edit diyorsunuz. reklamda ap açık ticaret var arkadaş bariz fiyat yazıyor altına bu ticaret değil de nedir? 3 kollu sinyal ünitesini parçalayıp parça parça değerlendirmek daha akıllıca bir TİCARET tabiki. sargısı en değerli parça en az 400 liraya takılır. sinyal silecek kolları deseniz 150 şerden 300 lira . hız sabitleme deseniz en az 400 lira oldu mu sana 1000 liradan fazla para. durum belli kimse laf kelime oyunu yapmasın. varsa talep eden arkadaşlar sponsordan rica etsinler elimizden geleni her zaman yapmaya hazırız. Forumu seven arkadaşlar da sponsora Sponsorlara köstek değil destek olarak olmalıdır forum ayakta kalabilsin. durmadan balta vuran arkadaşlar sayesinde forum geriler sponsor yüzünden değil.

Niye tek sponsorlardan yardım isteyeceğiz. Forum kurallarında öyle bir kuralmı var. Ayrıca siz hep yuvarlak cevaplar veriyorsunuz. Diğer bir konuda sizden daha bilgili insanların var ve olabileceğini es geçiyorsunuz. Burası forum öyle sadece bize soracaksınız gibi ahkam kesmeler yakışmıyor.

CokBilmis
18/02/2019, 12:01
forum işleri maliyet ile yürüyor. buna kimin katkısı var. tabiki sponsorların. iş lafa geldiği zaman herkes yapılan ticareti eleştirir buna da saygılıyız. sizin bahsettiğiniz esnaf arkadaşlar 10 tl çıkarıp vermişliği var mıdır yönetime . foruma destek için ne yapmıştır? . o esnaf arkadaş demiyor ki arkadaşlar böyle böyle yapabilirsiniz. alın bir fiorino ünite bu şekilde modifiye edip fiorino araçlarınıza takın. o zaman anlarım o iş bilen dediğiniz esnaf arkadaş gerçekten yardım için yapıyor. ama asıl amaç belli yardım ayağına çözdüm ayağına ticaret . bu ap açık belli. " biz bunu yaptık maliyeti şu para " ayağı sizin ağzınızla forum da yardım işleri olmuyor kusura bakmayın. var ise yardım talep eden arkadaşlar sponsorlardan bilgi destek alsın her şekilde her arkadaşa yardımcı oluruz oluyoruz da. konuda reklam var ise edit diyorsunuz. reklamda ap açık ticaret var arkadaş bariz fiyat yazıyor altına bu ticaret değil de nedir? 3 kollu sinyal ünitesini parçalayıp parça parça değerlendirmek daha akıllıca bir TİCARET tabiki. sargısı en değerli parça en az 400 liraya takılır. sinyal silecek kolları deseniz 150 şerden 300 lira . hız sabitleme deseniz en az 400 lira oldu mu sana 1000 liradan fazla para. durum belli kimse laf kelime oyunu yapmasın. varsa talep eden arkadaşlar sponsordan rica etsinler elimizden geleni her zaman yapmaya hazırız. Forumu seven arkadaşlar da sponsora Sponsorlara köstek değil destek olarak olmalıdır forum ayakta kalabilsin. durmadan balta vuran arkadaşlar sayesinde forum geriler sponsor yüzünden değil.Forumun yıllık bir domain birde hosting maaliyeti var. Hocam bu maliyetleri bu kadar abartmayalım kaldırın tüm sponsorları reklamları ben karşılayacagım 5 yıllık Domain ve hosting hizmetini, buraya katılan insanlar en uygun şekilde işinin yürümesini ve araç hakkında ki sorunlar için burda.
Birileri bişi ypıyorasa geliştiriyorsa işin içinde oldugu için yapıyorlar. Ben bilişim sektöründeyim ( hosting şirketinde çalışıyorum), alanımla ilgili bir iş oldugunda her türlü bilgi veriyorum karşılık ( Para ) talep etmeden.
Buradaki cogu kişi dediginiz gibi PARA'sız birşey yapmıyor. O adamlar yaptıysa vardır bır yontemi belki arqmızda elektrik ile ugrasan var yapar bizimle paylaşır. Bugun olmaz yarın olur.

Tek parçalayıp veriyor diyorsunuz, burqdaki amaç donanım yukseltmek yani şimdi 350 - 400 tl gibi bir rakama orjinal CC yapılabiliyorsa neden yapmayalım hocam ?
Siz satıxının acısını düşünüyorsunuz onu bu paraya satıyor bunu bu paraya satıyor. Hocam biz biniciyiz banane onlar o paraya satsın. Benim arabama orjinal cc takabiliyor muyum düşük maliyete ona bakarım.
Hem bugun normal CC siz kol fiyatı 500 tl CC'li kol 750 tl eger sargı bozuk ise komple alarak donanım yukseltmek daha mantıklı tabikide.
Siz diyorsunuz sargıyı 400 satıyorlar hocam, CC'li CC'siz sargı degişmez 400 tl verip onu alan adam varsa bişi demiyorum. Komple CC'siz kol 500 tl alsın sargısını kullansın, Daha karlı. Bu forumda olup 400 sargı alan adam varsa da forumdaki konulardandır diye düşünmeden de edemiyorum. ;(

resume
18/02/2019, 12:02
Şu konuyu nerden nereye getirdiniz. Ben bu konuyu herkez yapabilsin diye diğer arkadaşların yaptığı paylaşımları kendi bilgim ve tecribelerimi toplayıp bütün haline getirdim. Bir çok arkadaşta kendi aldıkları çinden yada başka yerden temin ettikleri malzemeler ile en ucuz şekilde yaptılar. Bu gibi konularda foruma hit sayesinde hem üye kazandırdı hemde googleda bir getiri sağladı.

Foruma destek olmak demek sadece para değildir. Forum googleda hit olması için içeriğinde konu olması gerekir. Yoksa cuma sohbetleri ilemi burası forum olacak.

Yazık çok yazık ne hale getirdiniz.

Volkan bey sizede kırgınım sizde mesajıma nezaketen bir cvp yazmadınız. Konularınızı inceledim her şeyi ayrıntılı anlatmışsınız gereken yerlerde cvp vermişsiniz. Ama birde benim mesajıma bir cvp verseydiniz sevinirdim.

ekremesiroglu
18/02/2019, 12:15
350 400 liraya orjinal takıldığı yok. malzemesini 400 liraya satıyor arkadaşlar 100 lira da iki delikli kapak 500 lira maliyet var. orjinal kolu düşük maliyet ile talep edenlere zaten bizde yapıyoruz. talep edenlere her türlü fiyat alternatifi sunuyoruz . bu da buyrun 400 liraya kim satıyor dediğiniz arkadaşların ilanı 450 imiş pardon

35828

CokBilmis
18/02/2019, 12:34
350 400 liraya orjinal takıldığı yok. malzemesini 400 liraya satıyor arkadaşlar 100 lira da iki delikli kapak 500 lira maliyet var. orjinal kolu düşük maliyet ile talep edenlere zaten bizde yapıyoruz. talep edenlere her türlü fiyat alternatifi sunuyoruz . bu da buyrun 400 liraya kim satıyor dediğiniz arkadaşların ilanı 450 imiş pardon

35828Merhaba hocam kendileri ile görüştüm, ilanlarının güncel fiyat olmadıgını belirtiler sargının fiyatını sordugumda, suanki fiyatı 250 tl imiş.
Tlefon numarası burada 2124858765 ücretsiz montajda yaparız dediler. Teyit edebilirsiniz.

ekremesiroglu
18/02/2019, 12:36
güzel reklam. güzel ticaret . bizde ayak yapalım o zaman güncel fiyat ımız hız sabitleme sıfır orjinal kol ile sadece 750 tl. sadece hız sabitleme kolu ile toplam maliyet 400 tl

CokBilmis
18/02/2019, 12:44
güzel reklam. güzel ticaret . bizde ayak yapalım o zaman güncel fiyat ımız hız sabitleme sıfır orjinal kol ile sadece 750 tl. sadece hız sabitleme kolu ile toplam maliyet 400 tlEkrem hocam , ben burqda birilerini savunmuyorum bunu belirteyim. Şimdi sizin dediginiz gibi olsa 200 veya 250 tl yazması lazım ki 450 dediklerinde ayak muhabbetine girer.
Adamlar tam tersini dediler. Üstüne ücretiz montaj ayak yapıcak bir konusma olmadı. Tecrube edildi konusarak arqyın hocam

CokBilmis
18/02/2019, 12:48
Neyse hocam k.g suan off olucam aksam girerim foruma özeldwn devam edwbilir forumu kırtletmeyelim

ekremesiroglu
18/02/2019, 12:48
ben bugüne kadar 450 liraya fiyat verdiklerini çok iyi biliyorum. sizin de gruba üyelik tarihiniz , emir otonun gruptan çıkarılma tarihine denk gelmesi de manidar doğrusu :D

CokBilmis
18/02/2019, 13:02
ben bugüne kadar 450 liraya fiyat verdiklerini çok iyi biliyorum. sizin de gruba üyelik tarihiniz , emir otonun gruptan çıkarılma tarihine denk gelmesi de manidar doğrusu :DNe emir oto su ? Neyden bahsediyorsunuz veya ne ile itham ediyorsunuz .Bu kadar basitleşmeyin lütfen .
Polimige giremicegim sizinle.

Alikeskin
18/02/2019, 13:54
Ne emir oto su ? Neyden bahsediyorsunuz veya ne ile itham ediyorsunuz .Bu kadar basitleşmeyin lütfen .
Polimige giremicegim sizinle.Az kadi bekleyin gelcem

CokBilmis
18/02/2019, 16:40
Az kadi bekleyin gelcem

SM-J730F cihazımdan gönderildiŞuandan itibaren oturumu kapatıyorum burda, ben ilk yorumumda desigim gibi bilgi alılverişinde bulınmak için gelmiştim. Ama burada insanları yönlendirme vb. degişik bir ortam hissettim. Facebook gruptan ve buradan tamamen uzaklasıyorum. İşi bilen paylaşmayı seven Puntocu arkadaşlar görüşüruz.

Alikeskin
18/02/2019, 16:43
Şuandan itibaren oturumu kapatıyorum burda, ben ilk yorumumda desigim gibi bilgi alılverişinde bulınmak için gelmiştim. Ama burada insanları yönlendirme vb. degişik bir ortam hissettim. Facebook gruptan ve buradan tamamen uzaklasıyorum. İşi bilen paylaşmayı seven Puntocu arkadaşlar görüşüruz.Senle tel bi göruselim ustam

resume
18/02/2019, 16:55
Kişileri kazanmak zordur, kaybetmek çok kolaydır........... konuda iyice dağıldı. Bur da galiba düşünceler baskı ile yönetiliyor.

edll
18/02/2019, 17:14
Kişileri kazanmak zordur, kaybetmek çok kolaydır........... konuda iyice dağıldı. Bur da galiba düşünceler baskı ile yönetiliyor.

forum dağılsın diye uğraş var sadece. yıllarca emek veren insanların emeğine yazık sadece. yinede yönetimin bileceği iş. ya müdehale edecekler yada bırakacaklar bir bir herkes dağılacak.

alixxx
18/02/2019, 17:21
forum dağılsın diye uğraş var sadece. yıllarca emek veren insanların emeğine yazık sadece. yinede yönetimin bileceği iş. ya müdehale edecekler yada bırakacaklar bir bir herkes dağılacak.

Dağılmamış mı ki?

edll
18/02/2019, 17:29
Dağılmamış mı ki?

Daha Sen ben burdayız az kalmış😀

alixxx
18/02/2019, 17:40
Daha Sen ben burdayız az kalmış[emoji3]

Yok beni sayma. Kime baksam para için yazıyor adamın 60 yorumu var 40’ı para için ben o adamların içinde değilim kimse kusura bakmasın. Paylaşım yok para kazanma mı o zaman paylaşırım tabikiiii. Forumun adının değişmesi lazım ama şu an daha bulamadım. Bulunda her bilgiyi paylaştığım gibi onu da paylaşırım.

edll
18/02/2019, 17:57
Yok beni sayma. Kime baksam para için yazıyor adamın 60 yorumu var 40’ı para için ben o adamların içinde değilim kimse kusura bakmasın. Paylaşım yok para kazanma mı o zaman paylaşırım tabikiiii. Forumun adının değişmesi lazım ama şu an daha bulamadım. Bulunda her bilgiyi paylaştığım gibi onu da paylaşırım.

😀Bas parayı bul bilgiyi olabilir 😀

ekremesiroglu
18/02/2019, 18:09
sponsor olan ne için sponsor olur arkadaşlar??

volkan1065
18/02/2019, 19:52
Volkan bey sizede kırgınım sizde mesajıma nezaketen bir cvp yazmadınız. Konularınızı inceledim her şeyi ayrıntılı anlatmışsınız gereken yerlerde cvp vermişsiniz. Ama birde benim mesajıma bir cvp verseydiniz sevinirdim.

Neden bana böyle dedinizki anlayamadım. Ben eğer bir gün yaparsam zaten bunu burda paylaşırım. Tabi artık konu öyle bir yere geldiki forum değil hepsiburada alışveriş merkezi gibi yazışmalar olmaya başladı. Yıllardır forum lar içindeyim sponsor nedir forumlarda kim ne yapar reklam kuralları vs hepsini çok iyi bilirim.

Sonuç olarak forumlar bilgi paylaşımı içindir. Reklam vermek isteyenler forum yönetimi ile irtibata gecer gerekli şartları sağlarsa reklamını yapar. Reklamını yapanda üyelere cazip tekliflerde bulunurlar. Bunun dışında kimse kimsenin kimi neyi nereye soracağına kimse karışamaz. Herkesin kendi aklı var.

Konu nedense amacından çıktı. Lütfen artık bu polemik son bulsun.

feyzullah
18/02/2019, 23:56

Forumun içerik açısından zenginleşmesi için, sorularınızı özel mesaj yerine ilgili konu başlıkları altında veya yeni konular açarak sormanız halinde daha fazla cevap ve çözüm önerisi bulabilirsiniz. Volkan bey veya konuyla ilgili fikir, görüş ve tecrübe sahibi üyeler soruları cevaplamaktan imtina etmeyecektir. Özel mesajlarla ilgili bu konu daha önce forumda konuşulmuştu. Anlamsız tartışmalar, esas mecrasından çıkan konular forumda daha öncede oldu. Bunların hiçbirine takılmadan herkesin kendi anlayış, görüş ve ilkeleri doğrultusunda paylaşımlarını sürdürmesi gerektiğini düşünüyor ve herkesin tutumunu saygıyla karşılıyorum. Yapılan paylaşımlarda ticari kaygıların ön plana çıkması çok anlam ifade etmiyor. Burada yetişkin, kendi kararlarını verebilecek ölçüde anlayış ve kavrayışa sahip insanlar paylaşımda bulunuyor. Kişilerin seçimleri ve tercihleri ise yalnızca kendilerini bağlar.

resume
21/02/2019, 10:36
Merhaba ben sadece yazılan mesajıma gerekli ilgi gösterilmediği için düşüncemi yazdım. Tabiki kişilerin kendine göre gerekçeleri var. Ben volkan bey herkese cvp verirken bana cvp vermediği için ayrı bir düşünce olduğunu sandım sadece. Sonuç olarak bu konu ve diğer konularda herşeyi ayrıntılı anlatmış çoğu mesajada cvp vermiş.

Ticareti herkes yapar yeterki düzgün ve ahlaklı olsun. Kimisi üçe satar kimisi beşe satar. Pazar yerlerinde her türlü esnaf vardır. 2 esnaf yanyana mandalina kasası koyar birinde 3 TL dir birinde 4 TL dir. 4 TL olan ağzı dili ile malını daha fazla satabilir yeterki düzgün esnaflık yapsın. Ama düzgün yapmıyorsa istediği kadar bağırsın çağırsın en iyisi burda dese bile gider 20 Tl ye başka yerden alırım ondan almam.

Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.

edll
21/02/2019, 11:01
Merhaba ben sadece yazılan mesajıma gerekli ilgi gösterilmediği için düşüncemi yazdım. Tabiki kişilerin kendine göre gerekçeleri var. Ben volkan bey herkese cvp verirken bana cvp vermediği için ayrı bir düşünce olduğunu sandım sadece. Sonuç olarak bu konu ve diğer konularda herşeyi ayrıntılı anlatmış çoğu mesajada cvp vermiş.

Ticareti herkes yapar yeterki düzgün ve ahlaklı olsun. Kimisi üçe satar kimisi beşe satar. Pazar yerlerinde her türlü esnaf vardır. 2 esnaf yanyana mandalina kasası koyar birinde 3 TL dir birinde 4 TL dir. 4 TL olan ağzı dili ile malını daha fazla satabilir yeterki düzgün esnaflık yapsın. Ama düzgün yapmıyorsa istediği kadar bağırsın çağırsın en iyisi burda dese bile gider 20 Tl ye başka yerden alırım ondan almam.

Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.

burda karşılık düşünmeden bilgi verecek birkaç kişiden biridir volkan bey. gördüğüm kadarıylada özelci değildir. yani gel sana özelden daha ayrıntılı anlatayım anlayışı yoktur. ne biliyorsa sağolsun genelden herkesin anlayacağı şekilde ayrıntılı şekilde anlatmaktadır. inanın özel mesajdan alacağınız cevabın fazlasını konu alt başlıklarında alırsınız.
ayrıca burası pazar yerini geçti. kim aynı şeyi ucuza yada hatta bedavaya bile yapıyorsa forumdan uzaklaştırılmakta. bu sebeplede doğal olarak işi bilip paylaşımda bulunan eski ustalar artık haklı olarak gelmemekte. bizlere düşende kalan bilgili usta kardelşerimize sahip çıkıp küstürmemek. bu insanlarda burdan giderse bilgi paylaşmayı, sorunlara çözüm bulmayı bırakın, hesabıma para yatırırsan sana çözüm sunarıma gelecek.