PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağ Kaçırma Sorunu (Lütfen Yardım Ediniz)

grandepunto40
25/12/2017, 21:28
Değerli arkadaşlar, aracım 2008 model Grande Punto 1.3 Multijet.
Karter korumayı söktürdüğümde altta fotoğrafta paylaştığım durumla karşılaştım. Yağ filtresi kısmından bir sızma olabilir ihtimaline karşı kenarlarını, altını vs kontrol ettim. Fakat bir sıkıntı bulamadım. Görev yaptığım yerde bir dizel ustasıda yok. Bu sorun neden kaynaklanır. Nasıl çözebilirim. Acil yardım ederseniz çok sevinirim.

Teşekkürler.
35178 35179 35180

volkan1065
25/12/2017, 21:46
yağ filtresinin ordan resim atabilirmisniz. Yağ filtreisnin contasından kacak varsa dinamonun ustune doğru akmış olabilir. Biraz daha detaylı resim olursa iyi olur. triger kapağının olduğu kısım ve yağ filtresnin olduğu kısım. hatta iknanınız varsa 10 numara anahtra ile yağ filtresinin üstündeki metal kapağı söküp resim çekin.

atifcanozdemir
25/12/2017, 22:03
Volkan hocam ben onu klima komprasörüne benzettim ön taraftan bir yerden akıtıyor, alternatörün üstüne akmamış.

volkan1065
25/12/2017, 22:06
Volkan hocam ben onu klima komprasörüne benzettim ön taraftan bir yerden akıtıyor, alternatörün üstüne akmamış.

Doğru söylüyorsun hocam . Arkadaydı benim kafam hondaya gitti birde resimde dikkatli bakmamışım. Üstten bir resim olsa daha iyi olacak.

grandepunto40
25/12/2017, 22:09
Volkan bey, tam istediğiniz gibimi bilmiyorum ama bu resimlerde var.
35181 35182 35183

volkan1065
25/12/2017, 22:16
Yağ soğutucusunun altından doğru kacırmaya başlamış gibi gözüküyor. Filtrenin contasından kaynaklı bir sorun görünmüyor. İnş sadece yağ sotucusundan kaynaklıdır. Euro 4 lerde bazen tirger kapağı yani ya pompasından da kaçak oluşuyor. Böyle bir durum varsa usta sökmüşken tirgeride değiştirelim diyebilir. İnş sadece yağ soğutucundan çıkar. Yadadaha basit bişidir bizim göremediğimiz.

atifcanozdemir
25/12/2017, 22:17
Ben ilk önce yağ filtre kapağı contası olarak düşündüm ama yağ akan kısım biraz daha geride kalıyor tabi sızıntı yapmış akışkan kendine yol çizmiş olabilir, o bölgede acaba yağ taşıyan bir boru var mı ? Sızıntı yapabilecek ? Bunu sorgulamak lazım.

grandepunto40
25/12/2017, 22:34
Triger seti henüz 10 bin km önce değişti. Acaba yağ soğutucusunun hortumu veya kelepçesinden kaynaklı sorun.

volkan1065
25/12/2017, 22:40
Triger seti henüz 10 bin km önce değişti. Acaba yağ soğutucusunun hortumu veya kelepçesinden kaynaklı sorun.

Direk trigeri değiştiren ustaya götürün. Soğutucu tam sıkmamış olabilir yada contasında problem olabilir. Sorun çözüldükten sonrada motoru yıkattırın özellikle akan kısmı lifte kaldırıp güzelce temzilesinler. Sonra kaçak varmı diye kontrol etmek daha kolay olur yoksa bu kış gununde bu pislikle zor anlaşılır.. Bir problemde yağ seviyesi azaldığı başka problemlerde oluşmasın. Yağ miktarıda 3.1 litreyi geçmesin.

stonebridge
25/12/2017, 23:07
Bence aracınızda hiçbir problem yok. Aynı sorun gibi görünen durum benimde başıma geldi. Bir önceki yağ değişiminde yağ filtresini sökerken, söken kişi yağ filtresindeki içerisindeki yağı alt tarafa dökmüş ve temizlememiş gibi görünüyor. İnşallah dediğim gibidir. saygılarımla.

aslam0740
26/12/2017, 17:27
aynı sorun bendede var ben serviste triger zincirini değiştirdim sonrasında yağ kaçağı oldu, servise gittim durumu anlattım sorun bizde değil yaptığımız ver saglam dediler beni gönderdiler sonra bizim orda bi ustaya gösterdim oda dışından bi sıvı conta çekti, akıntı kesild ama azda olssa yine var ustadın dediği triger kapağının açıp conta çekmemiz lazım dedi şimdilik böyel bin çok akıntı olursa trigeri açarız dedi şimdilik böyle biniyoruz