PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dyno testi hakkında (Motor Performans)

whobrave
01/12/2017, 16:04
Arkadaşlar Merhaba
Arkadaşımın 2008 1.4 fire dynamic (lpg) aracı var. Km olarak 118.000'de ve kaporta aksamı full orjinal boya dahi yok yani anlayacağınız üzere full orjinal. Onun haricinde bakımlarını 500 km önce yaptırdı. (yağ,yağfiltresi,havafiltresi, ve ön takımda askı kolları,balatasına kadar herşey) Bakımda sadece ustanın bujiler iyi durumda demesinden dolayı buji ve buji kablolarına dokunulmadı.

Dün aracını satacaktı ve alacak kişi ekspertize sokmuş. 77bg araba dyno testinde 58bg çıktı. En son ölçümünde ise zorlamayla %60 çıktı demiş adam. Buda motor performans olarak yüzde hesabında %70-74 aralığı.Ölçümü hem benzin hemde lpg de yapmış.
Yani daha 2008 model bir araç ve bakımları eksiksiz yapıldı hep, kaza bela değişen bir durum zaten olmadı. Bu kadar düşük çıkması normal mi? Yada 20.000 kmlik buji ve kabloları bu değere bu denli etki edermi?
Tabi bunun sonucunu denemeden göremeyiz fakat bu şekilde tecrübe sahibi olmuş arkadaşlar illaki vardır desteklerini, yardımlarını bekliyoruz.
Teşekkürler.

whobrave
01/12/2017, 16:07
Ek olarak;
Motorunda üfleme, yağ atma falan gibi bi durum yok ekspertizde bunu söylemiş. Sonra PC'ye bağlayıp durumuna bakmış enjektör arızası olabilir demiş. Ama demiş tabi bu adamlar istatiksel konuşuyor usta statüsünde değiller.

volkan1065
01/12/2017, 16:23
Expertizdeki dyno testlerine bakarsak hiç araç alınmaz. Benim araç 125 bg benimkide 100 bg çıktı :D

LPG li araç dyno testine girmeden benzine alınıp beya bir kullanılması gerek yoksa gercek performans verileri alamazsınız. Öyle dyno testinden hemen önce benzine almak la olmaz bu işler olmaz. LPG ile yapılan testtede aracın regulatör basıncı gaz deposunun doluluk oranı alınan gazın oranları herşey alınan güce etki eder.

Ayrıca bir çok expertizdeki cihazlar zamanında kalibrasyon yapılımıyor yada yada kalibrasyonu düzgün yapılmıyor. Motor komprasyon testi en sağlıklı sonucu verir.

whobrave
01/12/2017, 16:27
Expertizdeki dyno testlerine bakarsak hiç araç alınmaz. Benim araç 125 bg benimkide 100 bg çıktı :D

LPG li araç dyno testine girmeden benzine alınıp beya bir kullanılması gerek yoksa gercek performans verileri alamazsınız. Öyle dyno testinden hemen önce benzine almak la olmaz bu işler olmaz. LPG ile yapılan testtede aracın regulatör basıncı gaz deposunun doluluk oranı alınan gazın oranları herşey alınan güce etki eder.

Ayrıca bir çok expertizdeki cihazlar zamanında kalibrasyon yapılımıyor yada yada kalibrasyonu düzgün yapılmıyor. Motor komprasyon testi en sağlıklı sonucu verir.

Evet şuan forumlarda bakıyorum da çoğu kişi bu durumdan şikayetçi. 120 bg araba dyno testinde 125 çıkmış vs. Bunlara kıyasen kendi arabamızı tabi ki karşılaştırmayacağız. Gerçekten sıkıntı olabilir. Fakat performans olarak 77bg benim aracımla aynı. Ama forumlardaki dyno test yaptıranların %80i şikayetçi gibi. Yani tamamen amatör bir işlemle ölçülmüş performansı.

Dediğiniz gibi kalibrasyon olayı mantıklı güncel olmayabilir.