PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grande Punto Orijinal far ampülleri & Osram breaker

dmRy
11/01/2008, 09:40
Aracın orijinal far ampüllerini osram breaker ile değiştirdim ve karşılaştırma foto.larımı paylaşmak istedim :) Daha önce bu ampülün hem aydınlatması hem de beyazlık seviyesi üzerine sorular vardı. Beyazlık farkını resimlerde bulabilirsiniz. Ancak aydınlatma mesafesi ve yoğunluğu üstüne henüz test yapmadım. Ancak eskilerden daha iyi gibi duruyor :)

NOT: Park ampüllerini henüz değiştirmedim. Ve görüntüleri 2 mp'lik cep telefonum ile çektim. Resimlerin alındığı saatler birbirini izleyen günlerin aşağı yukarı aynı saatlerinde ve aradaki mesafeler tahminen birbirine yakın.

https://aycu22.webshots.com/image/37901/2001100377792229374_rs.jpg

https://aycu05.webshots.com/image/39084/2001134628918922639_rs.jpg

https://aycu03.webshots.com/image/39002/2001176595211456345_rs.jpg

https://aycu08.webshots.com/image/38447/2001119156800919334_rs.jpg

goldumut
11/01/2008, 09:57
valla eline saglık.guzel bır paylasım.guc olarak cok fark goremıyorum ama sankı cok az daha beyazmıs gıbı oda cok farkedılmıyor..(en usttekı resım harıc)
yanı degistirmeye degermı sızce kullanıcı goruslerınızı beklıyorum

Nafiz
11/01/2008, 10:01
valla bende xenon dan ziyade bole bişi arıyordum .güzel olmuş.daha ekonomik.

femoli
11/01/2008, 10:42
Hakan bu paylaşımın mükemmel olmuş valla iyi emek harcamışsın belgesel gibi olmuş sana 15 kere teşekür ediyorum ama bir teşekkür hakkım var :(

dmRy
11/01/2008, 12:15
Benim Osram breaker kullanma nedenim beyaz ışık elde etmek için değil. Zaten ürünün bilgisinde orijinal ampüllere göre %10 daha fazla beyaz ışık diyor. Resimlere bakınca da bu %10 luk fark anlaşılıyor.

Aydınlatma olarak eskisinden iyi gibi sanırım. Eski ampüller ile çektiğim bir foto vardı ancak çok bulanık çıktığı için yeni ampüller ile çektiğim resimle karşılaştıramadım. İleride tekrar söküp takarsam ancak karşılaştırabilirim :)

ekorkut
13/01/2008, 22:53
Arkadaşlar şu güne kadar kullandığım aydınlatma açısından en başarılı h4 ampul, Osram ın Silverstar modelidir. Kutusunda yazdığına göre %50 fazla ışık veriyor ve uygulamada da kendini cidden belli ediyor. Aydınlatma cidden farklı oluyordu Silverstar varken. Rengi xenon umsu değil kesinlikle yine orjinal gibi belki biraz daha beyaz ama mavi değil asla..Amaç aydınlatma ise tek geçerim.

aykuting
13/01/2008, 23:04
Bizde takırcaz da garantiden cıkıyo dio servis bizim takmamıs lazım dio

dmRy
14/01/2008, 09:00

Ben servise sordum bu konuyu. Eğer dışarıda taktıracaksan, farı takacağınız alanın dışında yer alan plastik kapağı iyi kapatsınlar, iyi kapanmazsa far hava alır ve bunu garantiye saymayız denildi :) Ben vaktinde fiat serviste görev yapan ve şu an sanayide çalışan bir abime taktırdım. O kadar da ince-detaylı birşey değil ampülleri değiştirmek. sadece denildiği gibi kapakları kapatınca kontrol edin ;)

mkaksoyer
14/01/2008, 09:10
garanti mevzusu çok komikmiş ben kendim kapının önünde en az 4 kere far sinyal ampulu 2 kerede hava filtresi değiştirdim. servisteki elemanlar viraj askı rotu düzgün oturtamadı onu da ben yaptım sesi azaltmak için. kendileri kuş mu konduruyo sanki

goldumut
14/01/2008, 10:05
:w00t2000:

Gkhan
16/01/2008, 18:28
İlgine ve emeğine teşekkürler ;)

Yakın zamanda bende yaptırmaı düşünüyorum.Philipste kaldı aklım ama bana osram ı tercih et dyorlar

dmRy
19/01/2008, 01:02
Bu arada bugün aydınlatma olmayan bir dağ yolunda :D farları test ettim. Kısalar aktifken gayet güzel ancak uzunları yakınca ilk kez farkettim. Uzunlar beyaz aydınlatıyor, hatta biraz da maviye dönük bir renk veriyor ancak çok güzel görünüyor yol ;)

bahcelili_ali
19/01/2008, 02:36

ampulden de garanti biterse işimiz var walla. kardeş seni kandırmışlar al tak ampuldur bu neticesinde ne alakaymış garantiyle

hakan kardeşim ellerine sağlık baya bi emek harcamışsın çok güzel olmuş. bende kullanıorum aynı foto.lardaki gibiler gayet memnunum

dmRy
22/01/2008, 10:07
Parklara da MTEC W5W beyaz ışıklı olanı takacağım ama üşeniyorum gidip almaya. Alıp takayım, yine yukarıdaki şekilde bir testi yayınlayacağım ;)

multijet
22/01/2008, 13:34
Ampulün kutusunda ömür ile ilgili bir ifade yer alması lazım. Bildiğim kadarıyla bu bahsettiğiniz ampullerin ömrü standart ampüllere göre daha kısa...

Halook!!!
22/01/2008, 17:34
Evet abi şimdi baktım Breaker ın kutusuna.Standart ampullere göre yarı yarıya galiba ömrü...

memat
23/01/2008, 10:38
ben mtec taktırmıştım yağmurda bırak uzağı önümü göremiyordum:)

OzzY
17/02/2008, 01:15
bunlarda benden
fotoğrafa göre soldakiler breaker. sağdakiler orjinal

ekorkut
17/02/2008, 09:05
Üstteki fotoğraflarda ben iki ampul arasında bir fark göremedim açıkçası.

OzzY
17/02/2008, 13:42
Banada aynı gibi geliyo ama ampul değiştirdiğimi bilmeyenlere gösterdim. her iki fotodada sağdaki daha parlak daha canlı yanıyo dediler :D

görüntü açısından pek fark olmasada aydınlatma gerçekten çok daha iyi...

ORACLE
17/02/2008, 20:04
Bende Philips Diamond vision 5000 K vardı. Görüntü neredeyse xenon. Ancak aydınlatma yağmurlu havalarda malesef çok yetersiz. Ancak bu tip ampüllerin içinde en iyisi diyebilirim.
Bu tip ampül alacaksanız sakın mtec falan almayın.
Bunlardan önce Osram silverstar kullanıyordum. Çok güzel bir ampüldür.
Şimdi bu breakerlardan aldım. Beyaz görüntü bekliyorsanız bu konuda hayal kırıklığına uğrarsınız.
Ancak ben önümü görmek istiyorum derseniz gerçekten iyi bir seçim olur.
Gerçekten aydınlatma mükemmel. Bu konularda deneye deneye bayağı uzman olduğumdan kesinlikle tavsiye ederim. Bunlar silverstarlardan da iyi.
Ömrüne gelince %90 daha fazla ışık verdiğinden kısa olacağı kesindir.
Ancak tanesini 13.54 YTL ye aldım. Zaten normal ampul ne kadar ki?
Yani fiyatına göre mükemmel bir ampul. Philips böyle bir ampule 70-80 ister (sanırım power mı nedir böyle bir ampülü var sanırım).

yolgecenhani
27/04/2008, 22:19
slm kardeşim bende osram breaker akmayı düşünüyorum fakat bu ampuller beyaz(halogen)değilmi ben halogen diye biliyordum bildiğimiz sarı yananlardan mı bilgi veririmisin

dmRy
27/04/2008, 22:39
slm kardeşim bende osram breaker akmayı düşünüyorum fakat bu ampuller beyaz(halogen)değilmi ben halogen diye biliyordum bildiğimiz sarı yananlardan mı bilgi veririmisin

Normallerden %10 daha beyaz. Yani beyaz ışık istiyorsanız, yanlış seçim olacaktır. Ancak her koşulda yolumu görmek istiyorum derseniz, en doğru seçim olacaktır.

berkkk
23/04/2009, 01:43
Puntomun sarı yanan farlarından rahatsızlık duyduğum için gittim osram breaker aldım,servise gittim taksınlar diye usta bu tip ampüllerin soketi yakabileceğini ve bu durumda farın garanti dışı kalacağını söyledi bende korkumdan takamadım.bu konuda bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

OzzY
23/04/2009, 02:14
mümkün değil. 1 seneyi geçti kullanıyorum. onun dışında bunlar diğer bir çoğu performans ampulu gibi 100w değil 55/60w hiç bi sorun çıkarmaz.

benim sadece far çanağındaki nikelajın rengi değişti ancak orjinal ampullede yapan var. farlar şubatta değişti yine NB taktım sorun yok.

yalnız NBler beyaz yanmıyoki

berkkk
23/04/2009, 03:06
mümkün değil. 1 seneyi geçti kullanıyorum. onun dışında bunlar diğer bir çoğu performans ampulu gibi 100w değil 55/60w hiç bi sorun çıkarmaz.

benim sadece far çanağındaki nikelajın rengi değişti ancak orjinal ampullede yapan var. farlar şubatta değişti yine NB taktım sorun yok.

yalnız NBler beyaz yanmıyoki
NB ler diğer standart ampüllere göre daha beyaz yanıyor ama yinede dediğin doğru tam beyaz değil.Far nikelajının rengi değişti demişsin standart ampüllere geri dönmemi önerirmisin?

güvengültekin
29/05/2009, 01:05
ben babamın aracında h7 philips power2 takmıştım normal ampulleri osram standarttı arada baya fark oluyor yanlız fiyatları biraz yüksek şimdi puntomdada değiştirmeyi düşünürsem biyük ihtimalle philips power2 alırım yanlız beyaz ışık vermiyor onuda belirtiyim

defeat
18/06/2009, 04:01
NB ler diğer standart ampüllere göre daha beyaz yanıyor ama yinede dediğin doğru tam beyaz değil.Far nikelajının rengi değişti demişsin standart ampüllere geri dönmemi önerirmisin?
Arkadaşım,GP'lerin standart ampulü GE.En azından benden öyle çıktı.Ben şu anda NB kullanıyorum ve memnunum.GE 55w çekiyor,NB de keza öyle.O salak salak konuşan usta daha sizin ne dediğinizi dinlemeden direkt 90-100w'lık ampul sonucunu söylemiş.Ustalarımızın klasik sorunu malesef.Aslında Türk halkının çoğunluğunun sorunu.İki tane 55w direnç gösteren ampul nasıl biri değişik diğeri değişik ısı üretsin.Tövbe estafurullah ya!
İçin ferah olsun.GP'lerdeki far sır atması ya da solması farın malzeme hatasından.55w'lık ampullerin değil.

M@GIC
03/07/2009, 02:45
ellerine sağlık iyi çalışma olmuş.