PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Seyir esnasında ölümden döndüm!!!

amadeus34
04/11/2017, 23:25
Arkadaşlarım merhaba.

2013 model punto aracım, tam viraj alırken bir anda direksiyon kilitledi! Az kalsın bayır aşağı uçuyordum! Bir baktım göstergede kırmızı renkli direksiyona benzer bir lamba yandı. Daha sonra stop edip tekrar çalıştırdığımda lambanın söndüğünü ve direksiyondaki kilitlemenin düzeldiğini gördüm. Fakat şu an aracı kullanmaya korkar halde geldim ve sürekli city tuşu kapalı halde kullanıyorum.

Sizce zorun nedir? Ne yapılması gerekiyor?

edll
04/11/2017, 23:40
city arızası denen olay başına gelmiş. geçmiş olsun. servis garanti kapsamında bu sorunu hallediyor diye biliyorum.

feyzullah
04/11/2017, 23:58
City fonksiyonunun kapalı olması sorunu bir daha yaşamayacağınız anlamına gelmez. Vakit kaybetmeden yetkili serviste arıza tespiti yaptırıp değişim talebinde bulunun.

amadeus34
05/11/2017, 00:29
Peki tam olarak neresi arızalı? Yani elim yatkındır kendim bile söküp değiştirebilirim. Yani suçlu parça hangisi tam olarak? Arıza anlamında onarım için nasıl bir yol izleniyor?

edll
05/11/2017, 01:06
Peki tam olarak neresi arızalı? Yani elim yatkındır kendim bile söküp değiştirebilirim. Yani suçlu parça hangisi tam olarak? Arıza anlamında onarım için nasıl bir yol izleniyor?

direksiyon göbek kısmından yapılıyor diye biliyorum. hiç yaparım diye kurcalanacak bir şey değil. bu kronkik mevzu. bunu firma kabul etti. fikir değiştirmedilerse servis bunu ücretsiz yeniliyor zaten.

feyzullah
05/11/2017, 02:29

Aracınızın modeli yeni serviste problem çılarmayacaklarını düşünüyorum. Arızalı olan parça eps direksiyon kontrol sistemi diyelim. City veya eps tamiri ile ilgili youtube'de arama yaparsanız çıkar videolar. Servis en iyi seçenek burda

volkan1065
05/11/2017, 17:01
geçmiş olsun. Serviste arıza tespitinden sonra tutanak tutturup bence direk mahkemeye verin derim. hem kendi canınıza hemde karşıdaki insanlşarına canına maal olacak bu parçayı yıllardır bu araçlara takıyorlar. Başka araçlarada elektirik destekli direksiyon sistemleri var ama arıza yaptıkları zaman boyle sağa sola cekme yada çok sertleşme dönmeme gibi sorunlar olmuyor.

Ayrıca sizin yapabileceğiniz bir sorun değil. komple city sistemi değişecek. Kronik arızalı bir parça.

ottomanturk06
05/11/2017, 20:43
10 yılı geçenler ücretsiz değişimden faydalanamıyormuş sanırım ne yapacak 10 yılı geçenler bu konuda ne tavsiye edersiniz arkadaşlar ?

tayfux
05/11/2017, 22:59
öncelikle çoooook geçmiş olsun.direksiyon çok önemli bir araç uzvudur. yani bu durumu artık fiat ın sahiplenmesi şart yoksa ileride bu gibi olayları çok duyarız gibi :(

beho
06/11/2017, 03:57
Geçmiş olsun bencede servise gidin değiştirsinler. Birazda fırçalayın insan hayatı bu kadar ucuz olmamalı. Kronik arıza diyorlar 2013 yılına kadar gidermemişler. Tekrardan geçmiş olsun.

amadeus34
06/11/2017, 19:27
Bu gün fiat ilgi hattından arandım. servise davet edildim. teknisyen arkadaşlar servo motorun değişmesi gerektiğini söylediler. Motorun fiyatı tam 4.900 lira + işçilik. Fiat %80'ini karşılayacakmış, geri kalan %20'lik kısmı ve işçiliği benim ödemem gerekiyormuş. Ben nerden bulacağım ha diyince 1000 lira para kardeşim! Kabul etmedim..

volkan1065
06/11/2017, 19:48
Direk mahkemeye verin. Ayrıca şikayet siteleri facebook tv gazete her türlü yayın organından bu sorunu duyurun. Yaptığınız şikayetlerin ekran görüntüsü nede fiat ve Koç grubuna mail atıp işi dahada uzatacaginizi belirtin derim.

feyzullah
06/11/2017, 21:53
Şikayetlerinizi basın-yayın organlarının whatsapp ihbar hatlarına da yapabilirsiniz. Ekran görüntüsü alıp volkan beyin dediği gibi işi sıkı bir şekilde takip ettiğinizi fiata hissettirmeniz ücretsiz çözüme sizi daha da yaklaştırır.

beho
07/11/2017, 14:00
Bencede işin peşini birakmayin. Kronik arıza varsa bunu fiat kendi değiştirmeli. Sonuçta sizin hatanız değil. Haber kanallarının watsap ihbar hatlarına gönderin. ALLAH göstermesin o yolda takla bile atabilirdiniz.

madenci67
07/11/2017, 21:25
Direksiyon açı sensor arizasindan kaynakli. Bu sekilde aratirsaniz nette. 750 tlye yapan firmalar var garantili

Bylogun35
08/11/2017, 17:16
Öncelikle çok geçmiş olsun.. Benim de dreksiyon kırmızı direksiyon ışığı yanıyor. City mod'u normal dede kullanmıyorum. Aracı çalıştırdığımda direksiyonu çevirince lamba sönüyor. Bu şekilde duyumları çok almıştım, hatta bir aile dostumuzun eşinde de punto vardı. Yolda iken direksiyon kitlenmiş Allahtan onlara da birşey olmamış. Hemen sonrasında aracı satmışlardı hatta. 2009 Model bende bi servise götüreyim acaba nasıl bir maliyet çıkaracaklar.
Tekrardan geçmiş olsun.
İyi sürüşler.

feyzullah
08/11/2017, 18:31
Öncelikle çok geçmiş olsun.. Benim de dreksiyon kırmızı direksiyon ışığı yanıyor. City mod'u normal dede kullanmıyorum. Aracı çalıştırdığımda direksiyonu çevirince lamba sönüyor. Bu şekilde duyumları çok almıştım, hatta bir aile dostumuzun eşinde de punto vardı. Yolda iken direksiyon kitlenmiş Allahtan onlara da birşey olmamış. Hemen sonrasında aracı satmışlardı hatta. 2009 Model bende bi servise götüreyim acaba nasıl bir maliyet çıkaracaklar.
Tekrardan geçmiş olsun.
İyi sürüşler.
City modun açık veya kapalı olması bu arıza ile doğrudan ilişkili birşey değil. Çok geçmiş olsun vakit kaybetmeden çaresine bakmanız iyi olur.

SinanTR
11/11/2017, 01:41
Bu gün fiat ilgi hattından arandım. servise davet edildim. teknisyen arkadaşlar servo motorun değişmesi gerektiğini söylediler. Motorun fiyatı tam 4.900 lira + işçilik. Fiat %80'ini karşılayacakmış, geri kalan %20'lik kısmı ve işçiliği benim ödemem gerekiyormuş. Ben nerden bulacağım ha diyince 1000 lira para kardeşim! Kabul etmedim..

servis 1000 liraya tamam diyorsa bence yaptırıp tüketici haklarında kalanı için hakkınızı arayın derim

eps nin 1000 liraya komple değişmesi özel servislerde 700-800 lira verilip tamir edilmesinden daha iyi eğer parayı kurtaramazsanız bile çok kötü bi sonuç değil bu arızadan servise gidip red yiyen baya araba var çünkü

aslam0740
11/11/2017, 11:42
arkadaşlar bişey dicem ama sen geriden geliyorsun diceksiniz, bu arabaların bu elektrik motor devresini devre dışı bıraksak sadece kuru direksiyon olsa nolur, bana göre arabalarda hidrolik direksiyon gibi şeyler boşuna gibi geliyor kendinden çok masrafıyla uğraşıyoruz, araba bu ya çok şükür direksiyonu döndürecek kadar hatta fazlasıyla bile Cenabı Allah güç vermiş, (eski bi komyoncu olarak) valla imkanı varsa arıza yaptımı, hiç yaptırcam diye uğraşmıyacağım, eski sistem oluyorsa eski sistemden devam,

SinanTR
12/11/2017, 15:47
arkadaşlar bişey dicem ama sen geriden geliyorsun diceksiniz, bu arabaların bu elektrik motor devresini devre dışı bıraksak sadece kuru direksiyon olsa nolur, bana göre arabalarda hidrolik direksiyon gibi şeyler boşuna gibi geliyor kendinden çok masrafıyla uğraşıyoruz, araba bu ya çok şükür direksiyonu döndürecek kadar hatta fazlasıyla bile Cenabı Allah güç vermiş, (eski bi komyoncu olarak) valla imkanı varsa arıza yaptımı, hiç yaptırcam diye uğraşmıyacağım, eski sistem oluyorsa eski sistemden devam,

olduğu yerde baya sert oluyo ama o city modun hafifliği varken öylede kullanılmaz bence

feyzullah
12/11/2017, 18:42
City mod yalnızca direksiyonun çevirilmesini kolaylaştırmakla kalmıyor aynı zamanda açı sensörü vasıtasıyla direksiyon hateketlerini algılıyor. Sensör tam anlamıyla hata verdiğinde orantısız güç de uygulansa direksiyon dönmez. Sistem bunun üzerine kurulu olduğu için sanmıyorum dediğiniz şekilde olsun.