PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : EGR Temizliği Hakkında Tecrübelerinize İhtiyacım Var!

atifcanozdemir
24/10/2017, 20:08
Arkadaşlar en son Würth EGR temizleyici kullamıştım aracımda uzun bir süre şikayetlerimi ortadan kaldırmış ve uyarı almamıştım. Şimdi ise EGR tekrar doldu ve arıza ışığım yanıyor ( Bilgisayarla bakıyorum hata koduna ) Yıllardır ailecek araçlarımızı götürdüğümüz ustamız getir ben sökeyim sen temizle geri takalım dedi. MAF , Boğaz Kelebeği ve EGR temizleyelim diye düşünüyorum fakat çekincem şu iyi bir usta, yıllardır gidip geliriz fakat genellikle benzinli motorlar ile uğraşır dizellerle ilgilenmez pek. Bu MAF olsun , Boğaz kelebeği olsun EGR olsun çok mu zor iş ? Bu temizliği yaptıran arkadaşlardan bilgi istiyorum. Güven ustana alet edevat olsun herkes yapar yada bir usta için basit bir iş zaten derseniz gidip birlikte yapacağım ustamızla ama hiç elletme,riskli iş deyip Ankara’da yada Kırıkkale’de bana önerebileceğiniz bir usta varsa ona gideyim. Bu temizliği yaptırıp görüp başında bekleyen arkadaşlar bana yardımcı olursanız sevinirim.

volkan1065
24/10/2017, 22:01
Egr manifolt boğaz kelebeği ve map sensoru temizliği mutlaka faydalı olur. Sadece söküp takması biraz zor. Onun dışında çok bir ayrıntısı yok. Temizlik ten sonra sadece araç ilk bir iki dk çat çat diye sesli çalışır ilk bir depoda fazla yakıt tüketir bunlarda normal. Sadece boğaz kelebegine dikkat edin.

atifcanozdemir
24/10/2017, 23:30
Egr manifolt boğaz kelebeği ve map sensoru temizliği mutlaka faydalı olur. Sadece söküp takması biraz zor. Onun dışında çok bir ayrıntısı yok. Temizlik ten sonra sadece araç ilk bir iki dk çat çat diye sesli çalışır ilk bir depoda fazla yakıt tüketir bunlarda normal. Sadece boğaz kelebegine dikkat edin.

Volkan bey verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim dediklerinizden Boğaz kelebeğine dikkat etmemiz gerektiğini ama çok çetrefilli bir iş olmadığında Mutabık mıyız ? Yani ustama güvenebilirim. Kolaysa elbet yapacaktır. Ben benzinli motor üstadı diye tedirgin oldum biraz da.

aslam0740
26/10/2017, 20:11
ben 2 hafta önce kendim yaptım aslında çok basit bi iş boğaz kelebeğini söken 3 civata var onu sök borusunuda alttan intercolden sök güzelce benzinle gazla temizle, boğaz kelebeğin ağzını elinle yani parmağınla yavaşça kurumu dışarı çıkar, sonra boğazın ağzınabenzin püskürt bi yandanda parmağınla çek, egr nin sadece kafasını sök temizde geri takarsın (benimki temzdi ), maf sendörü çıkar benzinle temizle kurut tak o kadar.
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/64024-aks-sokumu-sokmek-icin-kac-lokma-lazim-ve-diger-yaptiklarim.html

fencolic
26/10/2017, 22:43
Egr temizleme spreyi ile bogaz kelebegini temizleyebilir miyiz? Bir de bogaz kelebegi temizlendikten sonra bir ayar yapilmasi gerekiyordu, onu yapmak gerekir mi? Adaptasyondu sanirim adı eski arabamda oyle yaptirmiatim nasıl yapildigini bilmiyorum.

GT-N7100 cihazımdan gönderildi

aslam0740
27/10/2017, 11:52
Egr temizleme spreyi ile bogaz kelebegini temizleyebilir miyiz? Bir de bogaz kelebegi temizlendikten sonra bir ayar yapilmasi gerekiyordu, onu yapmak gerekir mi? Adaptasyondu sanirim adı eski arabamda oyle yaptirmiatim nasıl yapildigini bilmiyorum.

boğaz kelebeğine bi ayar yapmanıza gerek yok, egr valf temizleyiciyi sonra kullanın , sana şöyle diyeyim ben ilk önce bogaz kelebeği, egr valfi ve map sensörünü temizledikten sonra würthün egr temizleyicisini sıktım. çok güzel oldu size bir şey daha söyleyeim. würth motor iç temizleme var yağ değişim zamanın gelince içindeki yağı boşalt, sonra 5/40 2 lt yağ al içine koy, yeni yağ filitresinide tak würth motor temizleyiciyi motora dök 10 dakika rölantide çalıştır sonra o yağı bi kaba al, o yağı atma her yağ değşiminde onun ile tamizleyebilirsin, sonra tekrar yeni bi yağ filitresi tak ve yeni yağını koy. hayırlı olsun ben şuna 2 haftadır geziyorum daha yağ siyahlaşmadı.

atifcanozdemir
29/10/2017, 13:54
Dostlar ben cuma günü Fiat Müşteri Hizmetlerini aradım, dedim aracım arıza lambasını yakıyor, bilgisayara bağladığımda ise EGR akışı yetersiz diye uyarı alıyorum dedim. Söküp temizletmeyi mi önerirsiniz yoksa Fabrikanızın onayı olduğu söylenen Carbon Clean işlemini mi yaptırmamı tavsiye edersiniz dedim Ayrıca söylendiği gibi fabrika onayınız var mı dedim. Müşteri temsilcisi ben fabrikamızdaki mühendisimizle görüşüp size geri döneyim dedi ve döndü. Fabrikamızın onayı var, yetki verdiğimiz noktalardan Carbon Clean yaptırabilirsiniz. Söküp temizletmeyi önermiyoruz bazı durumlarda kalibrasyon sorunları ortaya çıkabiliyor dedi. Bende söküp temizletmek yerine Carbon Clean yaptırma kararı aldım. Sizlerinde aklında olsun.

atifcanozdemir
29/10/2017, 13:58
boğaz kelebeğine bi ayar yapmanıza gerek yok, egr valf temizleyiciyi sonra kullanın , sana şöyle diyeyim ben ilk önce bogaz kelebeği, egr valfi ve map sensörünü temizledikten sonra würthün egr temizleyicisini sıktım. çok güzel oldu size bir şey daha söyleyeim. würth motor iç temizleme var yağ değişim zamanın gelince içindeki yağı boşalt, sonra 5/40 2 lt yağ al içine koy, yeni yağ filitresinide tak würth motor temizleyiciyi motora dök 10 dakika rölantide çalıştır sonra o yağı bi kaba al, o yağı atma her yağ değşiminde onun ile tamizleyebilirsin, sonra tekrar yeni bi yağ filitresi tak ve yeni yağını koy. hayırlı olsun ben şuna 2 haftadır geziyorum daha yağ siyahlaşmadı.

Abi eski yağ ile yapsam bir sıkıntı olur mu acaba ? Yeni yağ alıp içine Würth katmaktansa. Gerçekten hala temiz mi ? Eğer öyleyse bende yapayım 4000 kaldı bana da. Bu arada yağ olarak Motul 5-30 X-Clean FE kullanıyorum çok memnunum. Daha önce Selenia ve Syntium denedim Petronasın pek memnun kalmadım sesinden soluğundan.

volkan1065
29/10/2017, 20:28
Boğaz kelebeğini temizlerken dikkat edilmesi yetiyor. Adaptasyon genelde benzinlilierde konumunda herhangi bir sıkıntı olursa yapılıyor. Onun dışında EGR nının kapağı sökülüp yapılması sadece kısa süreli avantaj olur. Komple sökülüp temzilendikten sonra diğer bakımlarda kapak sökülüp temzlenmesi faydası olur. Ama hiç kmple söklümeden yapılan temzlik günlük avantaj sağlar. Onun dışında motor temzilleyici ürünler için illaki yeni yağ ve filtreye gerek yok. Eski yağın içine konulan tipğleri var. 2 litre yağ ve yeni filtre almak sadece cepten giden boşa paradır. Yağ olarak motul iyi bir seçim onun dışındada mobil1 esp 5-30 yada castrol edge titanıum 5-30 danda memnun kalırsınız.

aslam0740
29/10/2017, 21:21
yok bi sıkıntı olmaz ama ben güzel bir temizlik istiyorum diyorsanız. dediğim gibi yağı boşalt 2 litre ya ne tutarki, benim arabam 350.000 ben arabanın eski yağını boşalttıkan sonra 2,5 lt yağ koydum sonra içine würthün motor iç temizleyiciyi koydum, 10 dk rölantide çalıştırdım sonra o yağıda boşattım, inanırmısınız çıkan yağı saklamaya bile gerek kalmadı o kadar pismişki, o yağıda attım. temizlik işim bittikten sonra yeni filitre ve yağımı koyduktan sonra geçekten sonuç mükemel 2 haftadır geziyorum yağ sapsarı, bişey daha diyeceğim inanmayacaksınız ama yağ seviyesi nerede diyw yağ çubuğumu çekiyorum yağın seviyesi inanınki göremiyorum o kadar güneşe tuta tuta bi oluyorum

aslam0740
29/10/2017, 21:24
EGR nının kapağı sökülüp yapılması sadece kısa süreli avantaj olur. Komple sökülüp temzilendikten sonra diğer bakımlarda kapak sökülüp temzlenmesi faydası olur. Ama hiç kmple söklümeden yapılan temzlik günlük avantaj sağlar. Onun dışında motor temzilleyici ürünler için illaki yeni yağ ve filtreye gerek yok. Eski yağın içine konulan tipğleri var.

burda egr kapağını söküp varsa kurum vs. temizlemek için nasıl desem o kağağın altı pisse altınıda söksrsiniz temişzse gerek yok daha kirlenmemiş demektir. yani size bi nevi kapağın altını söküp sökmemenizde yardımcı oluyor

volkan1065
29/10/2017, 21:45
yok bi sıkıntı olmaz ama ben güzel bir temizlik istiyorum diyorsanız. dediğim gibi yağı boşalt 2 litre ya ne tutarki, benim arabam 350.000 ben arabanın eski yağını boşalttıkan sonra 2,5 lt yağ koydum sonra içine würthün motor iç temizleyiciyi koydum, 10 dk rölantide çalıştırdım sonra o yağıda boşattım, inanırmısınız çıkan yağı saklamaya bile gerek kalmadı o kadar pismişki, o yağıda attım. temizlik işim bittikten sonra yeni filitre ve yağımı koyduktan sonra geçekten sonuç mükemel 2 haftadır geziyorum yağ sapsarı, bişey daha diyeceğim inanmayacaksınız ama yağ seviyesi nerede diyw yağ çubuğumu çekiyorum yağın seviyesi inanınki göremiyorum o kadar güneşe tuta tuta bi oluyorum

Aracınızda her zaman kaliteli yağ kullanırsanız sonuç her zaman iyi olur. Benim serviste motor temziletici artı carbon clenanır üzerinide mobil1-esp koyduk sonraki yağ değişimlerinde yağ eskisine göre gayet temizdi. Her zaman kaliteli yağ kullanrısanız motor yağınızda o kadar durumu iyi olur. Kullanılan yakıtta tabiki etkili. Bunun içinde güvenilir istasyon seçimi şart. Total-shell-go-türkiye petrolleri gibi.

aslam0740
29/10/2017, 22:08
her zaman mazotu shelden alırım ve altı ayda bir würth enjektör temizleyici atarım (sonuç olarak egr valfini kapağı temiz çıktı) motor yağınıda mobil 1 esp 5 - 30 kullanırım. hatta motorsa sibop vurması vardı kaliteli yağ ile bu sorunuda çözmüş olduk

fencolic
29/10/2017, 22:26
Ben her yağ degisimi öncesi mevcut yağa motor temizleyici ekleyip 10 dk calistirip bosaltiyordum. Ancak yeni koydugum yag 3 gun sonra yine kararmış oluyordu. Yağ olarak 40 bin km.ye kadar serviste selenia kullanildi, sonrasinda hep motor temizleyici ve mobil1 esp kullandim. Şu an 69 bin km.de.

Eski yagi bosaltip 2 litre yaga motor temizleyici ekleyipa deneyeyim bu seferde. Peki 2 litrelik yagi kac numara kullanmaliyiz?

aslam0740
30/10/2017, 11:22
ben 5/40 kullandım sen 2,5 lt koy nolur nolmaz, şunu hatırlatayım sen motor temizleyiciyi pis yağa ve pis filitreye atıyorsun, eski yağı boşalt eski filitreyi de at yeni filitre ve temizleme yağı olarak 2,5 lt 5/40 koy 10 dk çalıştır filitreyi de at yağı atma bi kenara koy daha sonraki yağ deşiminde kullanmak üzere, sonra tekrar yeni yağ filitresi koy yeni yağıda koy sonra sonuca bak. sonuç çok mükemmel

Kadyr
30/10/2017, 12:02
Ben her yağ degisimi öncesi mevcut yağa motor temizleyici ekleyip 10 dk calistirip bosaltiyordum. Ancak yeni koydugum yag 3 gun sonra yine kararmış oluyordu. Yağ olarak 40 bin km.ye kadar serviste selenia kullanildi, sonrasinda hep motor temizleyici ve mobil1 esp kullandim. Şu an 69 bin km.de.

Eski yagi bosaltip 2 litre yaga motor temizleyici ekleyipa deneyeyim bu seferde. Peki 2 litrelik yagi kac numara kullanmaliyiz?

dizel aracın yağının kararması çok normal.yapısı gereği böyle

xxdeo
30/10/2017, 14:37

hocam peki 2.5 litre yağ koymanızın sebebi nedir. Az yağla çalıştırmak sorun yaratabilir mi?

aslam0740
30/10/2017, 21:56
hocam peki 2.5 litre yağ koymanızın sebebi nedir. Az yağla çalıştırmak sorun yaratabilir mi?

2,5 lt yağ koymamızın sebebi fazla yağ ziyan olmasın diye zaten yağ çubuğunun en üst bölgesi 3,8 lt yağ en alt bölgesi ise 2,8 lt yağ olduğunu gösterir 2,5 lt yağ tam gelir arabaya, temizlik için 2,5 yağı kuuandıktan sonra temiz bi kaba alın ki bir sonraki yağ değişimşinde kullanabilesiniz. ben bundan sonra hep böyle yapacağım. birde şu var bunu ustanıza söyleseniz yok ya olurmu hiç şey der fazla uğraşmak istemez. ama ben kendim yağını değiştirdiğim için uğraşıyorum, fazladan bi 15 dk mı alıyor hepsi bu.
2,5 lt yağ koymamızın sebebi; sen diyelim würth motor temizleyici aldın. boşaltacağın yağın içine bunu koyacaksın ama o yağ pis, değiştireceğin o yağı dökeceksin, sonra almış olduğun 2,5 lt yağı, motor temizleyici würthü de koyacaksın ve yeni yağ filitreni takacaksın, 10 dk rölantide çalıştıracaksın. sonra ne yapacaksın arabanın altına yatacaksın bu 2,5 lt yağ ve würth karışımı olan bu yağı bi kaba alacaksın ve yağ filitreni çıkarıp atacaksın. işin buraya kadar bitti, sonra yeni yağ filitreni takacaksın ve yeni yağının 3,2 litre olarak koyacaksın.