PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.3 multijet motora 3.2 litre yerine 4 litre konulması ??

haykouz
16/10/2017, 18:43
Merhaba geçen hafta 10 bin bakımı yaptırdım 174.500 km de arabam 1.3 multijet 2009 punto daha önceki bakımda yani bir öncekinde arabaya usta 4 litre mobil 1 esp 5*30 tam sentetik yağ koymuştu öyle binmiştim son seferkini başka bir ustaya yaptırdım yağ koyarken 4 litre yağın hepsini koyduk sabahları arabanın altına bakınca yağ kaçakları belli oluyor bugun lifte kaldırıp baktık karterin etrafından yağ kaçırıyo bu fazla yağ koyduğumuz için sanırım şimdi gidip aldırıyımmı sizce fazla yağı yoksa böyle kullanmaya devammı edeyim bir önceki bakımda yaklaşık 10-12 bin km de 4 litre yağ ile gezdim yağ eksiltme falan olmamıştı belli aralıklarda yağına suyuna kendım bakıyorum hep şimdi aklıma takıldı daha büyük zararı olurmu ne yapmam gerekir ?

huricane
16/10/2017, 18:48
Fazla yağın alınması gerekli. Motor içindeki basınç tan dolayı kecelerden veya bağlantı boğum ya da birleşme noktalarında ki contalar dan kaçırma yapabilir... normali neyse onu koyun derim ben. 4lt olsaydı fiat 4lt yazardı.

SM-G900FQ cihazımdan gönderildi

haykouz
16/10/2017, 19:00
Fazla yağın alınması gerekli. Motor içindeki basınç tan dolayı kecelerden veya bağlantı boğum ya da birleşme noktalarında ki contalar dan kaçırma yapabilir... normali neyse onu koyun derim ben. 4lt olsaydı fiat 4lt yazardı.

teşekkürler aldırıyım o zaman bunun ıcın basıt kendımızın yapabılecegı bır yontem varmı yoksa tamırcı karter tapasından bıraz boşaltıp tekrar sıkabılırmı ? daha önce yaklaşık 10 bın km 4 ltre yağ koyan usta sayesınde gezmısım yazık olmuş o zaman :S sormuştumda ozellıkle bırsey olmaz dedı ve 3.2 lt yerıne 4 lt koymuştu

huricane
16/10/2017, 19:03
Benzinli motor olsa tarif ederim ama dizel motoru bilmiyorum. Ama teorik olarak yağın girdiği yerden yani kulburtor deriz adına. 5 veya 10 luk enjektör ve ucuna şeffaf benzin hortumu ile kendin çekebilirsin. Ama dizel de nasıl bilmiyorum. Biraz uzun sürer ama motoru rahatlatır.

haykouz
16/10/2017, 19:19
Benzinli motor olsa tarif ederim ama dizel motoru bilmiyorum. Ama teorik olarak yağın girdiği yerden yani kulburtor deriz adına. 5 veya 10 luk enjektör ve ucuna şeffaf benzin hortumu ile kendin çekebilirsin. Ama dizel de nasıl bilmiyorum. Biraz uzun sürer ama motoru rahatlatır.

nasıl çekebilirim acaba tamırcıye gıdıp tapa dan açtırıp fazla yağı aldırmayı dusundum ama kendımde halledebılırsem ıyı olur

volkan1065
16/10/2017, 19:47
Arkadaşım aracınızı kasapa falanmi götürüyorsunuz. Sen dua et karterde Kacak var. Turbo ve intercolardada yağ vermiştir. Direk bence tamirciye gidip yağı komple bosalttirip karter contasi ni yenilettirin. Yok masrafa girmem dersen yağcilarda vakum makinesi var 1 litre sini çekecek . Ama karterde kaçak varsa bu sefer de araçta eksiltme olabilir. 3 litre bile yeterlidir 1,3 multijet için.

haykouz
16/10/2017, 20:37
Arkadaşım aracınızı kasapa falanmi götürüyorsunuz. Sen dua et karterde Kacak var. Turbo ve intercolardada yağ vermiştir. Direk bence tamirciye gidip yağı komple bosalttirip karter contasi ni yenilettirin. Yok masrafa girmem dersen yağcilarda vakum makinesi var 1 litre sini çekecek . Ama karterde kaçak varsa bu sefer de araçta eksiltme olabilir. 3 litre bile yeterlidir 1,3 multijet için.

ben 500 ml yada 750 ml arası cektırmeyı dusunuyorum napim usta koydu ben sordum bırsey olmaz dedi yagcı dogmadık ki bilelim

volkan1065
16/10/2017, 22:10
1 litre sini aldırın servis bile üç litre bilemedin 3,1 koyuyor çünkü motorda ki tüm yağ öyle hemen bosalmiyor. Fazla yağ turbo intercolara zarar verirse yüksek masraf çıkar. Birde iyi bir usta bulun.

haykouz
17/10/2017, 14:24
1 litre sini aldırın servis bile üç litre bilemedin 3,1 koyuyor çünkü motorda ki tüm yağ öyle hemen bosalmiyor. Fazla yağ turbo intercolara zarar verirse yüksek masraf çıkar. Birde iyi bir usta bulun.

çektirdiğim yağı saklayıp ileride eksiltme yaparsa yeniden kullanabılır mıyım ?

volkan1065
17/10/2017, 14:34
Ben koymam.

punto1414
17/10/2017, 15:23
ben 500 ml yada 750 ml arası cektırmeyı dusunuyorum napim usta koydu ben sordum bırsey olmaz dedi yagcı dogmadık ki bilelim

:D:D

stonebridge
17/10/2017, 17:47
Dostum sen bizi aldırma biz birşeyden anlamıyoz. :) Usta birşey olmaz dedi ise olmaz. Madem usta birşey olmaz dedi neden buraya yazma gereği hissettin.
Ayrıca tavsiyem hemen aracının yağını boşalttır ve ustan olacak o kasaptan kaç.
Saygılarımla.

haykouz
17/10/2017, 18:30
Dostum sen bizi aldırma biz birşeyden anlamıyoz. :) Usta birşey olmaz dedi ise olmaz. Madem usta birşey olmaz dedi neden buraya yazma gereği hissettin.
Ayrıca tavsiyem hemen aracının yağını boşalttır ve ustan olacak o kasaptan kaç.
Saygılarımla.

Aldirdim benzinlikte yagci 1 lt ye yakn cekti soru sormak icin degilmi bu forum ben ustanin dedigini paylastim bilmiyorum demek suc degil . Saygilar bizden

SinanTR
17/10/2017, 23:13
ya hocam onu bunu boşverinde multijet gibi çok tanınan ve bilinen bi motora ustanız 4 litre yağ koyuyorsa sözün bittiği yerdeyiz demektir

yanlış anlamayın size lafım yok bilmeyebilirsiniz bu gayet normal bi durum eğer ankaradaysanız yeni bi konu açıp ankarada puntodan anlayan usta tavsiyesi isteyin derim istanbulda olsaydınız yardımcı olabilirdim

inceefe78
18/10/2017, 11:07
Merhaba geçen hafta 10 bin bakımı yaptırdım 174.500 km de arabam 1.3 multijet 2009 punto daha önceki bakımda yani bir öncekinde arabaya usta 4 litre mobil 1 esp 5*30 tam sentetik yağ koymuştu öyle binmiştim son seferkini başka bir ustaya yaptırdım yağ koyarken 4 litre yağın hepsini koyduk sabahları arabanın altına bakınca yağ kaçakları belli oluyor bugun lifte kaldırıp baktık karterin etrafından yağ kaçırıyo bu fazla yağ koyduğumuz için sanırım şimdi gidip aldırıyımmı sizce fazla yağı yoksa böyle kullanmaya devammı edeyim bir önceki bakımda yaklaşık 10-12 bin km de 4 litre yağ ile gezdim yağ eksiltme falan olmamıştı belli aralıklarda yağına suyuna kendım bakıyorum hep şimdi aklıma takıldı daha büyük zararı olurmu ne yapmam gerekir ?Yağını cektirt daha başka yerlerden kaçırmaya başlar yoksa

Venus E3 cihazımdan gönderildi

haykouz
18/10/2017, 12:48
Yağını cektirt daha başka yerlerden kaçırmaya başlar yoksa

dün benzinlikte vakumlu makine ile 1 lt ye yakın çektirdim farkı anlayabılırmıyım acaba arabada fazla yağ varken ve cektırdıkten sonra normale donunce neler degısır mesela ?

inceefe78
18/10/2017, 13:03
dün benzinlikte vakumlu makine ile 1 lt ye yakın çektirdim farkı anlayabılırmıyım acaba arabada fazla yağ varken ve cektırdıkten sonra normale donunce neler degısır mesela ?Anlama şansın yok tek anlayacagin yağ kaçırıp kacirmadigi

stonebridge
18/10/2017, 18:00
Aldirdim benzinlikte yagci 1 lt ye yakn cekti soru sormak icin degilmi bu forum ben ustanin dedigini paylastim bilmiyorum demek suc degil . Saygilar bizden

Abi sana lafımız yok usta tavsiyesi istersen yakın arkadaşlar mutlaka yardımcı olur. ;)
Ama o kasaptan kaç :)

inceefe78
19/10/2017, 05:55
Abi sana lafımız yok usta tavsiyesi istersen yakın arkadaşlar mutlaka yardımcı olur. ;)
Ama o kasaptan kaç :)Banada kasap gibi geldi :)