PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klimadan gelen zır zır ses

Sezgintr
18/12/2006, 21:48
Son 1-2 gündür havalandırmayı açtığımda zır zır ses yapıyodu. Bende tabi hiç vakit kaybetmeden hemen servise gittim. Adam arabaya biner binmez bu yaprak dedi. Neyse ön kaputu açtık bi baktık araba hep ağaç altında durduğu için yağmur kanalı olduğu gibi yaprak dolu.
Kalorifer vantilatörünü söktüler o vantilatör silindirik bişey olduğu için içi olduğu gibi yaprak dolmuş.
Arkadaşlar aklınızda bulunsun o yağmur ızgarasının altına bişey kaçırmayalım bunlar doğru vantilatöre giriyor.

Birde şu torpido zırıltısı denen şeyede baktırdım. Ses yok ama baktırayım ben dedim. Cam altındaki ızgarayı söküp baktılar tırnakları boşta durduğu için o yapabilir dediler. Yeni ızgara siparişi verdiler. 2007 modellerde böyle bi sorun yokmuş.

Muhendis06
18/12/2006, 22:17
Sezgintr, yapraklar ön camin alt noktasinin bitimindeki cam fiskiyelerinin hizasindan mi kalorifer fanina doluyor? Eger durum buysa vay halimize derim, demek ki agac golgesine park etme sansimiz olmayacak?

Torpido ziriltisi benim de basima bela olmus bir konu. Ben onceki gun bu ziriltinin kaynagini DH deki sayfalardan aldigim tavsiyelerin de yardimiyla sanirim tespit ettim. Benim aractaki zirilti, arac belli bir yol titresiminde rezonansa girdiginde ortaya cikiyor ve yolun durumuna gore ozellikle parke yolda dakikalarca suruyor. Araci cok farkli zeminlerde test ettim, bu ses belli frekanslarda mutlaka cikiyor. Kaynagi ise kendi aracim icin gosterge tablosunun etrafindaki puruzsuz siyah plastik cerceve. Bu cerceve zaten dikkat edilirse yerine tam oturmuyor. Elinizle saga sola zorlarsaniz oynuyor. Cerceveyi torpidoya sabitleyen iki adet altigen gömme basli civata var. Bu civatalar hemen gosterge tablosunun cercevesinin ust cidarina dogru konumlanmis. Henuz bu civatalari sikacak altigen basli allen anahtari bulamadim. Hirdavatcidan anahtar alip sorunu gidermeyi umuyorum.

Linos
18/12/2006, 22:17
Birde şu torpido zırıltısı denen şeyede baktırdım. Ses yok ama baktırayım ben dedim. Cam altındaki ızgarayı söküp baktılar tırnakları boşta durduğu için o yapabilir dediler. Yeni ızgara siparişi verdiler. 2007 modellerde böyle bi sorun yokmuş.

Benimki 2007 model ama son 2-3 gündür torpidodan bir zırıltı gelmeye başladı!!! Biraz daha dinleyip, yerini tespit ettiğimde götüreceğim servise...

Sezgintr
18/12/2006, 22:39
Arkadaşlar gösterge tablosundan gelen bi ses var onu serviste 2 dkda hallediyolar ve oradan bidaha hiç ses gelmiyor. Zannedersem altına izole malzemesi koyuyorlar.

BGRAYS
18/12/2006, 23:05
torpido sesi dediginiz sag camın altındaki cepten gelen ses mi tam anlayamadım bnm ordan ses geliyo cunku carsamba butun ısleri halletiriyorum ins.

Sezgintr
18/12/2006, 23:22
ewet camın altında olan ızgaradan gelen ses. Tırnaklar boşta olduğu için zırıltı yapabiliyomuş.

twentynine
18/12/2006, 23:22
Arkadaşlar; Torpido tarafından gelen ses kelebek camının etrafındaki beyaz cerceveden geliyor olabılır bende de gelıyordu altına servıste ızolasyon malzemesi koydular ses kesildi.;)

baycep
18/12/2006, 23:57
arkadaşlar ben arabamı o zırıltı sesi için defalarca götürdüm gösterge panelini tamamen söktüler yine ses kesilmedi . adamlar nereden geldiğini bulamadı çok rahatsız edici plastiğin vibrasyon sesi kulağımı tırmalıyor.

microab
19/12/2006, 00:00
Yahu beyler,emniyet kemeri civarından da ses geliyordu-meğer kapı iç döşemesindenmiş şu siyah kısım,elimle bastırdığımda kesiliyor.O da yeni çıktı.

Bende gösterge sesi bitti bu çıktı,dinledikçe geliyor anasını satiim...

BGRAYS
19/12/2006, 00:01
kelebek camından dolayı mı yoksa tırnaklardaki bosluk mu anlamadım hangısı yrn weya cars. serwise gidicem ben anlatmasam hayatta bulamazlar bi yardımcı olun beyler

Linos
19/12/2006, 00:03
Benimkinde ses kokpitin solundan gelmeye başladı ya, hadi hayırlısı! :(

BGRAYS
19/12/2006, 00:06
ya ses artımı soguklardan dolayı olan genlesmeden mı kaynaklanıyo yoksa araba gittikce plastik malzemedeki olumsuzluk mu baslıyo birisi ikinci diil desin :p

elbruz
19/12/2006, 00:06
Bismillah diyelim herkesin bir yerinden ses geliyor benden o şekilde bir ses gelme ihtimali düşük ama farklı bir plastik sesi var bende klima yada kalorifer çalışınca sıcak soğuk farkı yada genleşme olabilir sanırsam...

Mısafır
19/12/2006, 08:44
sezgın sorunu cozdugune sevındım, servıslerde tum zırıltı sesler cozuluyor yeterkı nerden geldıgı tespıt edılsın ;)

Sezgintr
19/12/2006, 09:38
Vadi sende var mı şimdi zırıltı. Bide tavan değişecekti o ne oldu değiştirdiler mi.

Misafir2
19/12/2006, 09:56
o cızırtıyı bende duyuyorum bazen?? ha bırde 100km hızdan sonra aynalardan müthiş bır rüzgar sesı var bunu nasıl keseriz??

Sezgintr
19/12/2006, 19:01
Bu aynalardan gelen rüzgar sesi benim arabada duyulmuyo. Dün serviste bi active deniyelim dedik radyo çekişi için. Neyse çıktık yola önceden de bahsedilen o aynadaki rüzgar sesini o arabada duydum. Ama ne hikmetse benim arabada yok. Ya sonuçta rüzgar sesi bu nasıl kesilir ne yapılır bilemicem ama acaba aynanın dışındaki boya rüzgarın ses yapmasını kesiyor olabilir mi.

searchandrescue
19/12/2006, 19:08
yarın servise yol göründü direksiyon mili gelmiş değişecek

Misafır
20/12/2006, 14:31
benimki de son birkaç gündür fan'dan ses yapıyor.
galiba sağ taraftan geliyor.
fan çalışmaya başlayınca ses gizliden gizliden başlıyor.
sonra da alttan hafif hafif tiz bir şeklide duyuluyor.
fanı kapattığımda ise sanki pervaneye çok hafif bir şekilde birşey sürtüyormuş gibi bir ses giderek azalıp pervane durunca da kesiliyor,
bu da yaprak falan olabilir mi acaba

ne dersiniz ?

Sezgintr
20/12/2006, 15:03
Torpidonun sağ tarafından geliyosa orada fanın pervanesi var. Fan yavaş üflediği zaman zırt zırt diye bi sürtme sesi yapıyosa kesin yaprak gibi bişeydir.

Misafır
20/12/2006, 15:09
abi aynen öyle.
galiba dediğin gibi.
10.000 bakımını bekliyorum.
yaklaşık 900 km. falan kaldı
sence o zamana kadar bir zarar verir mi

Sezgintr
20/12/2006, 16:09
Yok yaw ne zarar vericek altı üstü bi kuru yapraktır. Sadece ses seni rahatsız eder hepsi okadar.

Misafır
20/12/2006, 16:11
sezgin sağol kardeşim ya.
varya içimi ferahlattın.
çok sinir bozucu bir ses ama 10.000 e kadar sabredeceğiz artık.

eyvallah kardeşim. çok sağol.

Sezgintr
20/12/2006, 18:54
O sese ben 3 gün katlanabildim. En sonunda dayanamadım servise gidip temizlettirdim. Belki inanmıcan içinden 1 poşet yaprak çıktı. Bundan sonra o yağmur ızgarasında yaprak bırakmam. Hatta yaprakları o ızgaranın içine ittirmem.

Mısafır
20/12/2006, 19:24
enteresan bı durum bende kıllandım yarın aksam servıse bı uruyacam aracım zaten servıste bı baksınlar :D

Misafır
21/12/2006, 10:10
ben yaprak gördükçe temizliyorum
demekki küçük yapraklar girmiş.
ya merak ettim geçen kaputu açtım sağ tarafta üst sağ köşede içeriye doğru böyle kanal gibi değil de yaprakların girebileceği kadar bir boşluk var . yapraklar falan vardı orada.
temizledim ama bir iki tane çok küçük olan vardı onları alamadım . zaten uçları görünüyordu. galiba onlar girdi içeri.

pdr42
22/12/2006, 23:16
servise o sesten dolayı gittim maalesef yapamadılar yine gidecem

Mısafır
23/12/2006, 03:05
yarın ogleden once servıse gıdecem aracımı almak ıcın
bakalım bı kontıol ettırecem arabayı...

ozel_egt
18/12/2008, 23:41
arkadaslar bendede aynı ses vardı kalorıfer fanının ıçıne harbıden yaprak gırmıs ya temızlendı sanayoıde sokturdıum ama oradan bı ses gelıyo cok ınce bır cızıltı ozellıkle dusuk hızlarda ....

ahmet balta
22/12/2008, 16:21
herkese selam. garanti sürem 4 gün sonra bitiyor.Geçen hafta 20000 bakımına gittim. Kaloriferimden cır cır böceği gibi bir ses geliyor. Normalde ses farkedilmiyor. Fakat uzun yolda ve sessiz ortamda çin işkencesi gibi oluyor. Servis bana herşey normal dedi. Acaba sizin arabanızda da böyle ses geliyormu. Yani normal mi? Benim arabam 2007 model grande punto 1,3 m.jet active.
Normal değilse garanti kapsamında tamir ettirmek için başka bir servise gideceğim ve o servisi şikayet edeceğim.
İlginize şimdiden çok teşekkürler.
Ahmet BALTA

atacanv
22/12/2008, 17:02
ahmet yardımcı olayım sana baska bir arkadaşın başına gelmiş aynı olay oradan aldım sorunun gıderilir inşallah.

Son 1-2 gündür havalandırmayı açtığımda zır zır ses yapıyodu. Bende tabi hiç vakit kaybetmeden hemen servise gittim. Adam arabaya biner binmez bu yaprak dedi. Neyse ön kaputu açtık bi baktık araba hep ağaç altında durduğu için yağmur kanalı olduğu gibi yaprak dolu.
Kalorifer vantilatörünü söktüler o vantilatör silindirik bişey olduğu için içi olduğu gibi yaprak dolmuş.
Arkadaşlar aklınızda bulunsun o yağmur ızgarasının altına bişey kaçırmayalım bunlar doğru vantilatöre giriyor.

Birde şu torpido zırıltısı denen şeyede baktırdım. Ses yok ama baktırayım ben dedim. Cam altındaki ızgarayı söküp baktılar tırnakları boşta durduğu için o yapabilir dediler. Yeni ızgara siparişi verdiler. 2007 modellerde böyle bi sorun yokmuş