PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 fire dynamic LPG'li 120k KM'de subap ayarı

arpadan
20/09/2017, 11:13
Merhaba,

en son 120Bin bakımına gittiğimde ustam 1.4 fire dynmic LPG'li 120k KM'de aracım için subap ayarı yapılması gerektiğini, motorun titreşimli çalıştığını söyledi.
Arcın devir saatinde aşırı dalgalanma, durup dururken stop etme, veya motordan şıkırtı sesi gelmesi gibi bir durum yok.
Yalnız araştırmalarım neticesinde LPG'li araçlara 20Binde bir ayar yapılması gerektiği, subap ayarsızlığının ileride büyük hasarlara sebebiyet verebileceği neticesine vardım.

Ustamın bana verdiği fiyat 300 de tutabilir, 1000liranın üzerinde de tutabilir oldu.
Açıkcası 300 neyse de 1000 liranın üzerinde fiyatı karşılayacak durumum şu an için yok.

Bunun yanısıra ustamın söylemleri de güven vermedi.

Sizden ricam tercihen Maslak Atatürk Oto Sanayi'de bu işi ehliyle yapacak ve hakkını alacak tavsiye edebileceğiniz usta var mıdır?

Teşekkür ederim.

feyzullah
20/09/2017, 11:31
Sübap ayarı 1000 tl tutmaz. Ben haziranda yaptırdım fiyatı tam hatırlamıyorum ama yaptırdığım diğer işlerle birlikte 300 tl civarında bi para ödemiştim. Sübap ayarı yaptırmanız iyi olur motor saat gibi çalışıyor sessizleşiyor. Ama bu ayarı işinin ehli bir yerde yaptırın mutlaka.

timbaz
20/09/2017, 11:35
Sizin aracin 16v oldugunu, 8v olmadigini usta bilerek mi yorum yapti?

arpadan
20/09/2017, 11:50
Sübap ayarı 1000 tl tutmaz. Ben haziranda yaptırdım fiyatı tam hatırlamıyorum ama yaptırdığım diğer işlerle birlikte 300 tl civarında bi para ödemiştim. Sübap ayarı yaptırmanız iyi olur motor saat gibi çalışıyor sessizleşiyor. Ama bu ayarı işinin ehli bir yerde yaptırın mutlaka.

Feyzullah Bey, bu işinin ehli yerin adresini vs paylaşabilir misiniz :)

arpadan
20/09/2017, 11:52
Sizin aracin 16v oldugunu, 8v olmadigini usta bilerek mi yorum yapti?

Ondan emin değilim açıkcası. Ama 16V olduğunu bilerek yorum yaptığını farzediyorum zira kendisi dükkan açmadan önce Fiat yetkili serviste çalışıyordu.

timbaz
20/09/2017, 11:55
16v de subaplar hidrolik iticili.. 20 binde bir kontrol, ayar vs mekanik 8v icin gecerli de...https://uploads.-cdn.com/20170920/f5c56644f61d46df86bd0f7d3ba697f5.jpg

feyzullah
20/09/2017, 12:52
Feyzullah Bey, bu işinin ehli yerin adresini vs paylaşabilir misiniz :)

Ben edirnede yaptırdım :)

arpadan
20/09/2017, 13:29
az önce ankaradan biriyle konuştum 150ye yaparım dedi. ama ben istanbuldayım:(

erdem7506
20/09/2017, 14:14
Arcın devir saatinde aşırı dalgalanma, durup dururken stop etme, veya motordan şıkırtı sesi gelmesi gibi bir durum yok.

eğer böyle bir şikayetiniz yoksa neden durduk yere subap ayarı yaptırıyorsunuz eğerki ustanıza sonsuz güvenmiyorsanız başka bir ustaya daha gösterin ben 35 bin kmdir hiç ayar yaptırmadım

ufak bir titreşimli çalışma sorununuz varsa öncelikle yakıt aldığınız yeri değiştirin sonra aracın bakımlarını yaptırın filtrelerini değiştirin kelebek boğazını temizletin düzgün bir ustada lpg ayarını yaptırın sonrasında tekrar düşünün derim

arpadan
20/09/2017, 14:26

eğer böyle bir şikayetiniz yoksa neden durduk yere subap ayarı yaptırıyorsunuz eğerki ustanıza sonsuz güvenmiyorsanız başka bir ustaya daha gösterin ben 35 bin kmdir hiç ayar yaptırmadım

ufak bir titreşimli çalışma sorununuz varsa öncelikle yakıt aldığınız yeri değiştirin sonra aracın bakımlarını yaptırın filtrelerini değiştirin kelebek boğazını temizletin düzgün bir ustada lpg ayarını yaptırın sonrasında tekrar düşünün derim

cevabınız için teşekkür ederim. evet ustama sonsuz derecede güvenmiyorum.araçta LPG 20 KM'dir takılı. LPG takıldıktan sonra az da olsa özellikle ilk çalıştırmada titreşim hissetmeye başladım.
usta subap ayarı gerektiğini 10bin bakımını yaptıktan, boğaz kelebeğini temizledikten sonra söyledi, yalnız ne ile temizlediyse ustadan çıktıktan sonra 1 defa ışıkta stop etti, rölantide de hafiften dalgalanma sezer oldum.

subap ayarı konusunda doğru bildiğim yanlışlarım olabilir.
mesela yaptırsam aracın performansında artış, yakıtında düşüş vs. oluşmaz mı?
bu konuda görüşünü alabileceğim, itimat problemi oluşmayacak temiz bir usta arıyorum.

erdem7506
20/09/2017, 14:41
boğaz kelebeği temizlendikten sonra bir kaç kez stop etme sirkeleme veya rolantide dalgalanma normal çünkü bizim araçlarda gaz ayarı yok kendisi otomatik yapıyor daha sonrasında düzelmesi gerekiyor.

bizim araçlarımız ilk çalıştırmada belli bir süre yüksek devir çalışır araç belirli bir ısıya ulaştığında normal seviyeye yani 0.8 devirine iner ve sabitlenir aracınız çalıştırdıktan kaç dakika sonra gaza geçiyor bu çok önemli eğerki araç sıcaklığı 35 dereceye ulaşmadan aracınız lpgye geçiyorsa ilk çalıştırmadaki titreşim bir iki dakika sonra geçer

erdem7506
20/09/2017, 14:43
eğerki dediğiniz gibi aracınız ilk çalıştırmada titreşimli çalışıyor ve ısındıktan sonra normal çalışıyorsa benzinden lpgye geçiş ısısını montaj yapan yer çabuk geçsin diye düşük ayarlamış olabilir motor ısısı 35 dereceye ulaşmadan lpgye geçiş yapıyorsa titreme olabilir

timbaz
20/09/2017, 15:05
Hidrolik iticide ayari nasil yapacak, hangi degeri baz alacak merak ettim acikcasi..
8v 0.30/0.40,.0.35/0.45 ama
16v de olmas gereken degerler bile belirtilmemis..
bence siz once 16v hidrolik iticilerde ayar kismini arastirin, usta sonraya kalsin.. eski 1.2 16v albealarda da da yoktu, simdiki 16v diger modellerde de yok..

arpadan
20/09/2017, 18:49
Maslak Atatürk Oto Sanayi'de arabayı gösterip görüş alabileceğim bildiğiniz iyi bir usta var mıdır?

bekir0606
21/09/2017, 17:39
Ben iki ay önce yetkili serviste 250 liraya yaptırmıştım.