PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Garanti & Servis

cgty
08/01/2008, 21:03
arkadaşlar hava filtresi egzoz gibi modifiye parcaları araca serviste taktırırsam garanti dewam edermi? eğer bilginiz varsa istanbulda hangi servis ilgileniyor? Yardımcı olursanız sevinirim. aracım daha yeni ve 5 yıl garantisi var, filtrede benim için önemli birşey...

ABNEW
08/01/2008, 21:54
Yetkili servisin-bayinin aksesuarcısı satıyorsa garantiye girebilir.Bunun dışında garanti dışı kalır.Servisle olan dialog da önemli tabi...

Ziyaretçi047
08/01/2008, 22:48
Sitede aracını modifiye etti diye garanti dışı kalan araç var mı çok merak ettim?

tempesty
08/01/2008, 23:18
Bende kat.iptali açık filtre ve egzos var garanti dışı kalmış falan değilim asla böyle şeylere inanmayın bence zaten mantık dışı..

Halook!!!
09/01/2008, 14:56
Bora abi bence mantık dışı değil çünkü arabanın performansına etki eden şeylerden söz ediyoruz...
Mesela araba fabrika çıkışı olarak 15" jant ve lastikle geldiyse ve arabanın garantisi devam ederken yine orjinal 17" jant ve lastik takarsan eğer arabanın performansına etki etmiş oluyorsun.Kısacası araba 15" jant ve lastikle garantide.Ve 17" jant arabanın motorunu 15" e göre daha fazla zorlayacaktır.Bu da garanti dışı kalması demektir.Aynı şeyler kat. iptali,açık hava filtresi gibi şeyler içinde geçerli.Çünkü arabanın orjinal hava filtresinin havayı süzmesiyle senin taktığın hava filtresinin havayı süzmesi bir değil.Sonradan senin taktığın hava filtresi orjinal hava filtresi kadar iyi süzme yapamadığından dolayı motorun içine giren havada daha çok pislik olabilir ve motorun ömrünü kısaltabilirsin.Ve motorun içine giren havada yer alan fazla miktarda pislik senin arabanın garantiden çıkmasına neden olur...

quixotic2
09/01/2008, 17:15
Halook a katılıyorum. garanti dışı kalacak diye bende bir çok şeyi yaptıramıyorum şu anda.

cgty
09/01/2008, 19:05
zaten ben direk izmit beykardaservis müdürüyle konustum jant dahil hava filtresi egzoz garantiyi bozar diyor... ancak sizin garantiyi bozdurmadan yaptırdıgımnız bir fiat bayii varsa lutfen söyleyin oaradan yaptırmaya çalısırım ozman

Genius
09/01/2008, 20:21
Bora abi bence mantık dışı değil çünkü arabanın performansına etki eden şeylerden söz ediyoruz...
Mesela araba fabrika çıkışı olarak 15" jant ve lastikle geldiyse ve arabanın garantisi devam ederken yine orjinal 17" jant ve lastik takarsan eğer arabanın performansına etki etmiş oluyorsun.Kısacası araba 15" jant ve lastikle garantide.Ve 17" jant arabanın motorunu 15" e göre daha fazla zorlayacaktır.Bu da garanti dışı kalması demektir.Aynı şeyler kat. iptali,açık hava filtresi gibi şeyler içinde geçerli.Çünkü arabanın orjinal hava filtresinin havayı süzmesiyle senin taktığın hava filtresinin havayı süzmesi bir değil.Sonradan senin taktığın hava filtresi orjinal hava filtresi kadar iyi süzme yapamadığından dolayı motorun içine giren havada daha çok pislik olabilir ve motorun ömrünü kısaltabilirsin.Ve motorun içine giren havada yer alan fazla miktarda pislik senin arabanın garantiden çıkmasına neden olur...

Bu garanti konusuyla ilgili başka bir mesaj daha yazmıştım birkaç gün önce tekrar yazmaktan zarar gelmez. Garanti konusunda bence kendinizi o kadar çekingen bırakmayın. Kalkıpta hiçbir servis ben aracıma xenon taktım diye aracın mekaniğinde ortaya çıkacak bir sorunu garanti dışı bırakamaz. Xenon farım elektrik aksamı yada elektronik konuları devre dışı bırakabilir, tabi buda o kadar kolay değil bence. Benim disklerimde sorun olacak ve aracında xenon var diye yapmayacaklar, çok hata ederler :) bu arada bu jant olayınıda açıklığa kavuşturalım hemen.

1. kaliteli marka bir jant (oz yada enkei gb) aldığınızda bu jantın ağırlığı saç jantınızdan belki bir miktar daha fazla olacaktır, (16 oz için ağırlık 7.5 kg) sizin hissedeceğiniz bir performans kaybı yada yakıt artışı yaratmayacaktır.

2. Aracınıza orjinal 17 jant ile almak istediğinizde, aracınızın amortisör sistemi, salıncaklar yada baskı balata gibi mekanik aksamların 17 janta göre ayarlandığını zannetmeyin. 15 yerine 17 takıyorlar, gerisi yine aynı. Yoracaksa orjinal 17 jantta aynı şekilde yoracaktır ;)

3. Tabiki 17 jant yaptıktan sonra sizinde dikkat etmeniz gereken noktalar var, herşeyi arabadanda beklememek lazım. Bilmediğiniz yollarda çukura düşme riski olabileceğinden yavaş gitmek, kasis yada çukurlardan çapraz geçmek, yada çok aşırı sert kalkışlar yapmamak gibi sayılabilir. 45 yanak 5 cm yay yaptıktan sonra sizinde arabanıza yardımcı olmanız ve fazla yormamanız gerekiyor ;)

Halook!!!
09/01/2008, 22:09
Valla aklıma gelen birçok konuyu İzmirdeki Enriko Aliberti servisinde görüştüm ve yukarıda söylediğim şeylerden dolayı da garanti dışına çıkacağını söylediler aracımın.Ondan dolayı bugüne kadar hiç ellemedim aracıma.Sadece 1-2 orjinal aksesuar taktım.Fakat zaten Mayıs ayında arabamın garantisi bitiyor ve uzatmayı da düşünmüyorum.Garanti bittikten sonra rahat rahat oynamayı düşünüyorum arabayla.Ama şimdilik iyiyim...

tempesty
09/01/2008, 23:26
Haluk ; bizim modellere pek önermiyorlar biliyorum ama 17 jant aracı yoruyorsa eğer o zaman orj. 17 de arabayı yoracaktır -ki benim jantlarım en az diğerleri kadar hafif jantlar performans kaybı yaşamadım sadece yakıt biraz arttı diyebilirim 20 kuruş kadar..jant lastik ve filtreyi 2007 mart ayında yaptırdım o zamandan beri de servise gidiyorum ve garantiden birçok işlemi hallediyorum..Ayrıca elbette 17 jant ve 40 yanakla hızlı şekilde Ankara çukurlarından geçersen ve araç bundan dolayı zarar görmüş olursa serviste zarar gören parçaları ve neden olduğunu adamın gözüne iyice sokarlar eline hiçbişey geçmez..Yada işgüzarlık yaparsın istersen eğer araca bi zarar gelmişse eski sac jant ve lastikleri taktırıp servise öyle gidersin ve bozuldu buyrun halledin dersin..Filtre diyosan eğer çıkarıp takması 10 dak. sürer..Haa bu etik olurmu ?? Tabii ki olmaz..