PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Xenon sökme işlemi hakkında

ottomanturk06
06/09/2017, 22:30
Arkadaşlar benden önceki sahibi xenon taktırmış. 2 hafta sonra muayeneye gideceğim.
Xenon ampüllerini söküp orjinal ampülünü direk takınca işlem bitiyor mu? Konuyu biraz araştırdım kimisi balastları sökmek lazım yazmış kimisi lambayı direk takarsan yanar demiş kimisi yanmaz demiş? Bilen varmı ?

erdiyilmaz
07/09/2017, 10:09
Balastları da sökerseniz iyi olur, ben de balast gördükleri için muayeneden geçirmediler. 3 Temmuz sonrası muayene şartları güncellendikten sonra kurallar biraz değişti. Ama tabi muayene elemanına da bağlı bir durum.

Zaten xenon balast çıkışına direkt halojen ampül takamazsınız. Mecburen balast input kısmındaki kabloyu söküp doğrudan halojene bağlamanız lazım.

ottomanturk06
07/09/2017, 21:47
Video felan bulamadim bakiyim yapabilirim diye ama nafile. Balast dediginiz tesisatimi sokmek lazim yoksa o kutu gibi dikdortgen malzemeyimi sokmek lazim hocam

erdiyilmaz
07/09/2017, 23:02
Video felan bulamadim bakiyim yapabilirim diye ama nafile. Balast dediginiz tesisatimi sokmek lazim yoksa o kutu gibi dikdortgen malzemeyimi sokmek lazim hocam

Balast zaten sigara paketi büyüklüğünde, o kutu gibi dediğiniz parçadır. Bir girişi bir de çıkışı vardır. Arabanın elektrik sisteminden gelip ona giren kabloyu söküp, doğrudan halojen ampüle bağlantısı yapılacak. Balastları da muayene öncesi sökmenizde fayda var, görüp gıcıklık yapabilirler.

ottomanturk06
08/09/2017, 11:40
Xenon yerine beyaz ampullerden taksam acaba xenon gibi verimli olurmu