PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2.000 kmde yağ değiştirilir mi?

kartalli2001
07/01/2008, 13:04
merhaba. arabayı aralık başında aldığım zaman satıcı arabanın yağının 2.000 kmde değiştirilmesi gerektiğini söyledi. 2.000 km dolduğu zaman randevu almak için aradığımda o satıcının ayrıldığı söylenildi ve servis yetkilileri 2.000 kmde yağ değişimine gerek olmadığını söylediler. arabada yağ eksilmesi çok fazla değil.yeni araç aldığınızda ilk yağın kaç kmde değiştirilmesi gerektiği konusunda sizlere herhangi biir şey söylenildimi acaba?

SteinGP
07/01/2008, 13:18
bir yıl veya 10.000 km hangisi önce dolarsa..satıcının neden işten ayrıldığı belli sanırım..

Ziyaretçi047
07/01/2008, 15:53
eski fiat lar yağ eksiltirdi ama artık öyle bir problem yok sorun olmadığı sürece.

grande26
07/01/2008, 20:09
Bana da 3-4 bin km sonra kontrol için gelmemi söylediler,ilk sefere mahsus eksilen yağı tamamlamak gerekiyormuş.

ABNEW
07/01/2008, 21:11
Yeni araç yağ eksiltir bu normal ama 2000km de yağ değişir diye bir kural yok kesinlikle.Aracınızın ilk yağ değişimi 10000km de.Ancak araç yeni olduğu için yağ eksiltebilir 10000 e kadar.Ara sıra kontrol edip yağı tamamlamak gerekli.Eğer sürekli düşük km lerde ve motor ısınmadan araç kullanılıyorsa yağ değişimini 6 aya indirmek yaralı olacaktır yağın özelliğini daha çabuk kaybetmesi nedeniyle...

ekorkut
07/01/2008, 21:12
Evet sıfır alınmış bir arabanın 3000 km kadar fazla sıkıştırılmadan itina ile kullanılması ve yağının da 3000 km' de değiştirilerek sağlim kafa rahat ve huzurlu olarak kullanıma devam edilmesi arabasına özen gösteren bir insan için çok mantıklı. Ben de değiştireceğim 3000 km de yağımı. Şu anda 2000 km de arabam. Arabaya verilen para yanında nedir ki bir kere yağ değişimi.

ABNEW
07/01/2008, 21:26
Emreye katılıyorum.1-1.5lt yağ ekleneceğine komple değiştirilebilir 5000km civarında.Zaten ben de 5000km de değiştirmiştim :)

ugurozer
08/01/2008, 20:34
yanlıs dusunuyorsunuz yeni arabanın yagina yag eklenmez (minimumun altına inmedigi surece) ve 10,000 km den (ilk yag degisimi suresi neyse o) once degistirilmez !!

ABNEW
08/01/2008, 21:50
yanlıs dusunuyorsunuz yeni arabanın yagina yag eklenmez (minimumun altına inmedigi surece) ve 10 km den (ilk yag degisimi suresi neyse o) once degistirilmez !!

Uğur, dediğin gibi yağ eksiltmedikten sonra 10000km ye kadar yağ eklenmeyebilir zaten kullanım kılavuzu da bunu belirtiyor.Ancak yeni araç yağ eksiltir ve fabrika çıkışı zaten tüm sıvılar minimumun hemen yukarısındadır.Dikkat edilmezse hemen minimumun altına düşer.Bir çok kişi yağ uyarısı nedeniyle servise gidiyor bu yüzden.Bunun için ilk km lerde sürekli yağ çubuğuna bakıp eksilen miktar kadar tamamlanmalıdır.Tabi maksimum aşılmadığı sürece...

ugurozer
09/01/2008, 10:03
Arkadaşlar burada atladığınız ve cogu arkadaşımızın bilmedigi ve aman motoruma iyi bakayım ilk degisimini erken yapayıp derken aslında motorlarına zarar verdikleri bir konu var anlatmak istedigim. Arac ureticisi tarafından belirlenen ilk degisim km degeri rodajın olusumu icin hayati onem tasir. Bu yagda biriken capaklar bir nevi ince zimpara gibi motorun rodajını yapmasında rol oynarlar. O yuzden ilk yag degisimi erken yapılmamalı ve gerekiyorsa eklenebildigi en az yag miktari eklenmelidir. Yeni arac alan ve cok pipirikli olan arkadaslarınızı bilgilendiriniz. Forumlar incelendiginde bu bilgiye hic rastlamadım hatta rastladigim butun bilgiler erken degisim cok iyi olur gibi bir sonuca cikiyor aman diyorum arkadaslar :)

ABNEW
09/01/2008, 10:58
Uğur sözkonusu parçalar motora zarar verir.Zaten günümüz teknolojisinde rodaj önemini yitirmiştir dolayısıyla ilk yağ değişimine kadar içerideki parçacıkların -olmayan- motoru zimparalayarak rodaja katkı sağlaması mümkün değil.Umarım yeni araçların hiçbirinde motoru zimparalayan parça bulunmaz.
Günümüzde motor parçaların birbirine uyumu mükemmele yakın.Yağ eklerken ya da değiştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta önceden de belirttiğim gibi maksimumun aşılmamasıdır.Zaten üretici bile soğuk havalarda motor ısınmadan kısa km ler yapılıyorsa yağınızı erken değiştirin der...

ugurozer
09/01/2008, 11:31
Arda gunumuz teknolojisi ne kadar gelismisde olsa bu ilk yag rodajına ihtiyac duyar. Ureticilerde ustune basarak bunu soylemek ister aslında -10 bin km den once yaginizi degistirmeyiniz- derken.

ABNEW
09/01/2008, 12:16
Uğur bunu ben hiç duymadım açıkçası.Üreticilerin kastettiği erken değişime gerek olmadığıdır bence.Yağ eksilttikçe tamamlanması gerektiği ve yükarıda belirttiğim koşullarda belirtilen sürenin de altında yağ değişimi gerektiği yazılır...

ugurozer
09/01/2008, 13:20
Hayır Alper ilk yag degisimi icin boyle birsey var. Daha sonraki degisimler icin senin yorumun kesinlikle dogru yani gerek olmasada degisimin bir zararı olmaz belki yarari bile olabilir teknik olarak cok azda olsa ancak sarfiyatı artiracagi icin gerek gorulmez. Acikcasi puntomun kullanıcı kitabını okumadım ancak diger araclarda bastan asagi en ufak birsey atlamadan okudugum icin ordan gorup kafama takıldıgı icin arastirmistim bende bu konuyu.

ABNEW
09/01/2008, 13:49
Yakıt sarfiyatını da arttırmaz Uğur yağ değişimi:)
Araştırmak lazım ama dediğim gibi daha önce hiç duymadım parçacıkların motor içini zımparaladığını daha doğrusu bunun yararlı olduğunu...

Bir de eğer 10000km ye kadar yağ değişimi kesinlikle yapılmayacaksa bu durumda yağ da eklememek de gerekli.Yeni araç 10000 e kadar 1-2lt yağ eksiltebilir.Bu da mjtdlere %50 den fazla yağ eklenmesi anlamına geliyor

multijet
09/01/2008, 17:32
Ben de rodaj la ilgili olarak böyle birşeyi ilk defa duyuyorum. Ayrıca motoryağı içinde olabilecek talaşın silindirin neresini aşındıracağı hiç de belli olmaz bence. Hem motoryağında olabilecek talaş çalışmadan dolayı olan alışmanın sebebidir diye düşünüyorum.
Eskiden üretilen araçların ilk yağ değişim km.lerinin az olmasının nedeni de rodaj sonucu oluşabilecek partikül miktarının daha fazla olması diye düşünüyorum.

ugurozer
10/01/2008, 00:02
sarfiyat derken yakıt sarfiyati demek istemedim genel sarfiyatı yukseltir dmek istedim (yaga verilen para) valla bende sizler gibi sasirmistim ama hadi hep beraber puntolarımızında kitapcıklarını okuyalım :)

ABNEW
10/01/2008, 00:11
Okumayalım Uğur, bence bulamayız...

ugurozer
10/01/2008, 09:23
en iyisi herkes bildigini okusun sanırım oylede oluyor :) kalın saglıcakla..