PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima soğutmuyor

serdar92
25/07/2017, 17:50
Arkadaşlar bende 2009 1.3 multıjet 75bg grande punto var. Aracımda klima geçen sene sorunsuz calışıyordu ama bu sene alengirli çalışıyor. Açıklayacak olursak arabada klımayı calıstırıyorum. Klıma soğutuyor aradan 1-2 dakıka gecmeden klıma soğuk üflemiyor sadece fan üflüyor . 10 sanıye fan ufledıkten sonra tekrar klıma calısıyor sogutuyor ve bu sekılde devam edıyor gıtgel seklınde.

Bu durum üzerine sanayiye gideyim dedim. Yaklaşık 20 dakıkalık yoldu klıma acık sekılde gıttım sanayıye yol boyu buz gıbı ufledı. adam da kontrol ettı boruları sıkıntı yok dedı soguk ufluyor dedı ben de o sekılde ayrıldım. Muhtemelen uzun sure calısmıyordur dıye oyle uflemıyordur dedım ama aradan 1 hafta gectı yıne bı calısıyor bı calısmıyor. Sızce problem neyden kaynaklanıyor. Yardımcı olursanız sevınırım.

arpadan
25/07/2017, 19:16
Fan pervanesi balans yapmış olabilir ayarsız dönüyordur. değişimi yan 250 orj. 500üstü
Bir diğer olası problem ise eğer dalgalanma yapıyorsa fan rezistörü mü ne diyorlardı benimkinde de yaptı da parçanın adını unuttum o arıza veriyor. Forumda o arıza ile ilgili benzer başlıklar var.

serdar92
25/07/2017, 19:32
usta fan sıddetı aynı ama arada klıma acılıp kapanıyor. yanı klımanın sıddetı azalmıyor tamamıyla kapanıyor tekrar acılıyor fan sıddetı sabıt ama

ondermurat
25/07/2017, 19:59
%99 ihtimalle klima rezistörünüz arızalanmış ya da rezistör bağlantı kısmı aşırı ısınıp kesintiye neden oluyor.

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/03/f4/7f/03f47fe7cdd0ddbee84a3fd0f6e87c24.jpg

serdar92
25/07/2017, 20:05
tesekkurler sagolun

fencolic
27/07/2017, 11:44
elimde sıfır rezistör var fazlalık. orjinal denso marka resimdekinin aynısı. ihtiyacı olan varsa satabilirim.

xzamazingox
27/07/2017, 11:51
Fan şiddeti sabit kompresör devreye girip çıkıyor ise rezistörle ilgili değildir. Rezistör sadece fan üflemesi ile ilgili. Üfleme devam ediyor fakat klima devreden çıkıyor ise, kondenser(klima radyatörü) temizliği gerekiyor olabilir. Kondenser yeterince hava alamıyor soğumuyor ve basınç çok artıyorsa sistem kompresörü geçici olarak devre dışı bırakır. Klima borusundaki basınç müşürünü de kontrol etmek gerekebilir basıncı olduğundan farklı ölçüyor ise.