PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön frenlerden gelen ses

Auto engineeR
05/01/2008, 20:07
açılan fren sesi problemi konusunu okuyunca ben de yazayım dedim.
bende çok uzun süredir bu problem wardı,ama dikkatimi pek çekmiyordu.

özellikle yokuşaşağı yerlerde yawaşken frene sert basınca bi kazınma,sürtünme sesi geliyor,aynı zamanda titreşim de hissediliyor.

abs diyeceksiniz abs nin nasıl çalıştığını we hissedildiğini çok iyi biliyorum öyle birşey değil.

balataların bitiyordur diyeceksiniz arabam 35.000 kmde ama hala orjinal balatalarımın çok iyi durumda olduğunu söylemişti serwis. ki bu problemi en az 10.000 kmdir hatırlıyorum.

düşük hızda çok sık sert fren yapmadığım için serwise götürme gereği duymamıştım. yaşayanınız war mı? yardımlarnızı bekliyorum.

stotinka
05/01/2008, 21:59
evet alper aynen dediğin gibi bendede oluyor hep değil ama zaman zaman

dmRy
05/01/2008, 23:18
Bende de oluyor arada. Ama dikkat ettim, sanki sadece diskler sogukken ses geliyor fren esnasında :)

Oguzkiyli
06/01/2008, 14:51
balatalarında çatlama vs.problem yoksa bahsettiğimiz ses normaldir ..bildiğim kadarıyla yeni araçların hepsinde var bu ses
özellikle yokuş aşağı ..frene sonuna kadar bastığımızda durma noktasında hissediyoruz

puntobilo
07/01/2008, 10:55
senin bu hissettiğin ses eğer soğukken ise bende aşırı şekilde oluyor. ama biraz diskler ısınınca tıslama bile gelmiyor.:)soğuk sıcak denemesi yap bence

NesT
07/01/2008, 11:45
Sevmediğim seslerden birsi yok diye sevinirken benim araçta da başladı. 13000 km deyim. Yavaşlayıp sola dönerken duyuluyor.

Auto engineeR
07/01/2008, 15:13
disklerin sıcak soğuk olmasıyla ilgili bi durum değil malesef,her zaman geliyor

puntobilo
08/01/2008, 11:19
bence ya balatan bitti yada servis yolu kardeş yapacak bişey yok sanırım.hatta bende şu an kartaşa doğru gitme hazırlığındayım bizim gp ler servissiz yapamıyo napalım gülü seven hesabı:)

Baran
08/01/2008, 11:42
Aynen benim aracımdada var o ses

bambogie
09/01/2008, 01:12
balata falan bitmesi değil arkadaşlar aynı şeyden bende çok şikayetçiydim 20.000 bakıma gittiğimde aynen alperin dediği gibi düşük hız yüksek hız o bu vs vs vs her frene dokunduğumda bi sürtünme kazınma sesi geliyordu yeni balatalarda as maddesi kullanılmadığı için ses yapması normal ama benim fren mesafem ve fren pedalı tepkimde eskisi gibi değildi serviste rica ettim sorunu anlattım dedim değişmesi gerekiyorsa değiştirelim yani idare eder cevabınada gerek yok biticek durumdaysa yenisini takın canımdan daha önemli değil her araba hızlanır gider ama duramaz serviste sökmüşler temizlemişler ve taşlamışlar biz kıyamadım daha en az 15.000i var dediler 35.000 diye gördüm ya bitmiş olabilir balatalar yada temizlenip taşlanması gerek bi servise gidip sorunu söylersen hemen halledeceklerini düşünüyorum fren mesafenizde bi uzama olmadığı sürece yeni balata taksanızda bu sesi duyma ihtimaliniz yüksek.asin kansorojen olduğu kanıtlandığından beri balatalarda kullanımını kaldırdılar sebebide bu umarım daha karmaşık ve problemli bi sorun değildir...

Auto engineeR
09/01/2008, 02:27
hmm anladım çok teşekkürler,en kısa zamanda götüreceğim..

yvz72
09/01/2008, 13:17
aynı sorun bendede var arkadaşlar hem dediğiniz gibi hemde özellikle sola dönüşlerde yapıyo.

bambogie
10/01/2008, 18:02
valla benim yaptığım gibi yapın gerçi havalar malum çok soğuk ama açın bir sağ camı dinleyin viren yapın vites küçültün ses yapabilecek her hareketi deneyin aynısını sağ camı kapatıp sol cam açıkken deneyin ben öyle öyle sorunlarımı bulmaya başladım biraz düşününce nereden geldiğinide iyice kestirince hem servisteki vaktim azalıyor hemde kendi müdahele edeceğim yada ufak bi soruyla geçiştirebileceğim şeylerden kurtarıyorum bi aralar malum dizel ve turbo ayağınızı gazdan çekince sağ tarafından havayı boşaltırken sürtünme sesine benzer bi ses geliyordu biraz kendim araştırdım sıkışan havayı boşaltırken çıkan sesmiş :) ilk başta frenlerden geliyo sanıyordum yada sağ balatam devamlı diskle sürtünüyor diye düşünmüştüm ama biraz kurcalayınca olayı çözebiliyorsunuz ama frenlerden gelen ses korkutmasın sizi ta ki fren mesafeniz uzadığında ve benimki gibi fren pedalına artık kazık fren yapıyormuş gibi basmak zorunda kalmadığınızda...

murat53
27/06/2010, 23:28
bu sorun benim aracımdada var tam araba duracakken veya frene biraz sert basınca bir kazınma sanki bir yere sürtünme sesi geliyordu bunu her zaman yapmıyo tabi yüksek hızdada yapmıyo sorunu çözdük neyse fren merkezim kaçırıyormuş hidroliği yere değil önden arka balatalara kaçırıyormuş söküldü tamir edildi artık öyle bir ses gelmiyo arabam 65.000 km de normalde bu kilometrelerde böyle bişey olmaması lazımdı şansıma hatalımı çıktı araç veya kronikmi bilemiycem.bunu ancak başka arkadaşlarda bu sorunu nasıl düzelttiklerini yazınca anlıycaz.

smartmavi
28/06/2010, 12:29
Bende de ses var ancak benimki farkli. 90/100 gibi hizlarda fren yapinca inişe gecen pervaneli ucak gibi ses yapiyo benim araba. Balata degistim kesilmedi. Hidrolik seviyesi normal. Fren Merkezi gibi geliyor bana.

Benzer durum yasayan oldu mu?
Bu arada fren mesafem dusuk devirlerde cok uzun.