PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç ısrarla sağa çekiyor

thr
11/07/2017, 23:51
Arkadaşlar bende 2013 model punto pop var araç sağa sağa gidiyor. Üç farklı yerde rot ayarı yaptırdım üçü de araçta bir sorun yok dedi biri sağ taraf 3 milim geride oda çekme yapmaz bir kaç sene kullanılan her araçta olur böyle şeyler dedi. Sıfır lastik aldım fark etmedi lastiklerle defalarca oynama yaptık fark etmedi hatta city bile arızadan dolayı değişti hala aynı. En son bir usta amortisörden pay verelim filan dedi bu normal bir durum mu? Başına böyle bir iş gelip de çözen var mı acaba ?

volkan1065
11/07/2017, 23:57
Arkadaşlar bende 2013 model punto pop var araç sağa sağa gidiyor. Üç farklı yerde rot ayarı yaptırdım üçü de araçta bir sorun yok dedi biri sağ taraf 3 milim geride oda çekme yapmaz bir kaç sene kullanılan her araçta olur böyle şeyler dedi. Sıfır lastik aldım fark etmedi lastiklerle defalarca oynama yaptık fark etmedi hatta city bile arızadan dolayı değişti hala aynı. En son bir usta amortisörden pay verelim filan dedi bu normal bir durum mu? Başına böyle bir iş gelip de çözen var mı acaba ?

açı sensörü ayarına tekrar baktırın derim.bunun dışında rotçunun demiş olduğu 3 milim geride es geçmeyin. Eğer acı sensörü ve rot ile düzelmez ise kesinlikle iyi bir şaseciye gidip ölçüm yapılması gerekli.Ama dediğim gibi her şaseci olmaz gercekten işinin ehli olacak. Bazen bu tip spesifik sorunları çözmek tecrübe istiyor.

thr
12/07/2017, 00:04
açı sensörü ayarına tekrar baktırın derim.bunun dışında rotçunun demiş olduğu 3 milim geride es geçmeyin. Eğer acı sensörü ve rot ile düzelmez ise kesinlikle iyi bir şaseciye gidip ölçüm yapılması gerekli.Ama dediğim gibi her şaseci olmaz gercekten işinin ehli olacak. Bazen bu tip spesifik sorunları çözmek tecrübe istiyor.

bu açı sensörü ayarına da bakıyorlar mı rot yaparken ? birde peki aracın şasesiyle oynamak sağlıklı bir durum mu ?

volkan1065
12/07/2017, 08:03
Yok ona servis bakar city ile alakalı bir durum. Kalibrasyonu ile ilgili bir hata olabilir. Bu sorun city değişimi sonrasimi yoksa bir çukur kaza sonrasimi oldu

Kadyr
12/07/2017, 08:08
bendede bu şekilde sorun vardı. kışlık lastikten yazlığa geçtiğime baş göstermişti. 2 kere rot yaptırdım olmadı. en son rotçunu aklına geldi pc den ayarlanıyor diye. gittim rastgele bir yere pc bağladık -7 derece sapma çıktı. kalibrasyonunu yaptık. sonra tekrar rotçuya gittim ayarladı tekrardan bayağı iyi olmuştu. genelde yollarda sağa yatık olur. ama yeterli gelmedi bana lastikler yeni idi ona rağmen sol sağ ters yaptırdım bi nebze daha iyi oldu. piskolojikmi bilmiyorum tabi :) o şekilde kullanırken köye gittik yollar bozuktu vs derken rotun bozulduğunu hissettim servise gittiğimde söyledim. sapma çıktı servis yarım gün uğraştı açı sensörünü tekrar ayarladılar rotu ayarladılar güzel oldu ama direksiyon çok az solda duruyor. düzelttirmek istedim baştan ayarlar bozulur dediler neyse kalsın dedim. servis güzel uğraştı ayarları açıkçası ama 100 tl ye yakın almıştır:D başka şeylerde yaptırdığım için tek tek fiyatlarını sormadım.

thr
12/07/2017, 13:47
bu sorun ben aracı aldığımdan itibaren var yani araçta değişen de yok ama kaldırıma çıkma durumu filan olmuş olabilir ya da başka bir şey. Servise demiştim city kalibrasyonu diye adam düzgün demişti ama o zaman götürüp makineye bağlatmak gerekli demek bir de bunu deneyeyim inşallah düzelir :)

ORS15
12/07/2017, 19:21
Tahir bey, yer tavsiyesi için özelden mesaj attım

aslam0740
13/07/2017, 10:43
BENİM ARABA sol teker 3 cm geride benişm arabda sola haifi hafif çekiyor, ben önden traverstin civatasını gevşettim az çektim oldu gibi oldu ama tam olmadı, iyi bi ağaç bulup önden çekeceğim arabayı traversten kaçıktır büyük ihtimal, alttan çapraz ölçülerini alıp nerden kaçıksa o tarafa çekilmesi gerek, 3 cm geride ise ondan yapar birde ogeride olan teker çukura girince teker çıkacak gibi olur, diğer tekere göre birde viraja girerken o taraf diğer tarafa göre faszlamı yatıyor, en belirgin özelliği virajda girerken hangi taraf çekiyorsa fazla yatar araba